STP Timișoara Forum: Linia M11 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Linia M11 Linie de troleibuz Baritiu - Ghiroda Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2015 - 19:12

Dr.Ing. Goia Ioan.
0

#42 Useril este offline   AdaMiha 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 22 decembrie 13

Postat 16 decembrie 2015 - 19:46

Multumesc frumos

Trimis de pe al meu Vodafone Smart Tab 4G folosind Tapatalk
0

#43 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2015 - 23:51

Buna,

Ce se poate face pentru a eficientiza linia M11 care acum e mult mai ineficienta decat varianta veche(M30) ?
Acestea sunt cateva din minusurile observate pana acum:
- M11 mult mai aglomerat si in acelasi timp mai mic(ca nr de locuri) decat M30 desi o mare parte dintre cei care stau la intrarea in Ghiroda s-au reorientat si merg cu E4 de cand a aparut M11(practic sunt mult mai putini cei care merg cu M11 fata de cei care mergeau cu M30 dar si in situatia asta e foarte mare aglomeratia, abia poti sa cobori in oras)
- De la statia V. Economu (spre Bastion) incepe nebunia si aglomeratia - toti cei care merg in mod normal cu 11 urca in M11 indiferent daca au bilet/abonament, iar controlorul care e in firobuz sta la povesti cu soferul in loc sa verifice oamenii daca au sau nu bilet/abonament
- Majoritatea celor care merg acum cu M11 sunt dezavantajati de statiile intermediare pe care le are M11 in comparatie cu M30 (mai ales intre V. Economu si Bastion - la M11 sunt 6 , la M30 erau 3 => timp in plus pierdut zilnic + aglomeratie inutila)
- In intervalul orar 15:29 - 16:49 cand o mare parte din cei care lucreaza pleaca de la servici nu e nicio plecare de la Bastion spre Ghiroda (80 de min intre doua plecari e mult prea mult mai ales pt o ora de varf).

Pe cand ar fi sanse sa apara M11 si in aplicatia Android ?
1

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2015 - 00:20

Vezi postareaDaniel_27, la 16 decembrie 2015 - 23:51, a spus:

Pe cand ar fi sanse sa apara M11 si in aplicatia Android ?

Asta depinde de cei care se ocupa de aplicatie si nu de RATT. Probabil ca in curand. (din cate stiu, asteptau sa se finalizeze modificarile prognozate, adica M14 si M11)
Daca ei stabilesc sa mai astepte pana vom avea si linia de tramvai la mall, e decizia lor si noi nu putem face altceva decat sa asteptam si sa le uram spor la treaba. :)

O sa trimit ce ai scris si catre conducere (intr-un mail), deoarece pare foarte pertinent ce ai scris.
0

#45 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 17 decembrie 2015 - 09:44

Eu tot nu inteleg de ce daca unul are abonament pe 11, nu poate merge cu M11. Ar trebui sa poata daca, apasa R inainte. Ca daca apasa pe R inainte, poate merge cu 14 de ex. unde traseul este comun. Nu? Spuneti ca sunt contabilitati separate. Atunci de ce eu cu abonament general de Timisoara cu 75 lei, pot merge cu M11? La mine nu sunt contabilitati separate?
Cat despre faptul ca in orele de varf, dar exact atunci nu circula 80 min. nici un troleibuz, raman la convingerea ca asta este anume facut ca sa saboteze eficienta, profitabilitatea si numele RATT. Parca cineva se gandeste anume cum sa faca sa nemultumeasca cat mai multe persoane.

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 17 decembrie 2015 - 09:49

0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 decembrie 2015 - 11:04

Vezi postareaDaniel_27, la 16 decembrie 2015 - 23:51, a spus:

Buna,

Ce se poate face pentru a eficientiza linia M11 care acum e mult mai ineficienta decat varianta veche(M30) ?
Acestea sunt cateva din minusurile observate pana acum:

- De la statia V. Economu (spre Bastion) incepe nebunia si aglomeratia - toti cei care merg in mod normal cu 11 urca in M11 indiferent daca au bilet/abonament, iar controlorul care e in firobuz sta la povesti cu soferul in loc sa verifice oamenii daca au sau nu bilet/abonament




Mi se pare absolut "normal" sa se intample asa... :clap2: ...Ma si mir ca unii se gandeau ca nu se va intampla asa... :Facepalm_emote_gif:
1

#47 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 17 decembrie 2015 - 13:23

Eu totusi nu inteleg de ce trebuie sa fie linii separate pentru prelungirile lui 11 si 14. Nu se poate face contabilitatea cu primariile procentual, sau ceva de genul asta? Eu acum stau in Bordeaux, unde nu este nicio problema in sensul asta. Orasul este de fapt o aglomeratie urbana si ceea ce se numeste Bordeaux propriu-zis este foarte mic, insa in aglomeratie intra multe alte orasele/comune, toate legate prin autobuze si tramvaie de restul orasului. Aici nu ai tramvaiul B care circula prin Bordeaux si MB care merge pana in Pessac. Este o linie de tramvai, cu aceleasi bilete si abonamente. La fel pentru autobuze. Nu inteleg de ce nu se poate face asta si la noi.

Intr-adevar, RATT-ul lor se numeste TBC (trams et bus de la CUB, CUB=comunitatea urbana Bordeaux) si presupun ca sunt actionare toate primariile din zona, proportional. Dar nu vad de ce nu s-ar putea face asta si la noi. Si ce mi se mai pare foarte fain aici e ca nu numai tramvaiele si autobuzele merg in toata zona metropolitana in mod standardizat, ci exista si statii de imprumut de biciclete peste tot.

Aceasta postare a fost editata de buback: 17 decembrie 2015 - 13:26

3

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2015 - 22:47

Vezi postareabuback, la 17 decembrie 2015 - 13:23, a spus:

Eu totusi nu inteleg de ce trebuie sa fie linii separate pentru prelungirile lui 11 si 14.

Am mai discutat asta: pentru ca asa e legea la noi si nu putem functiona dupa cea din Franta. :)
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 decembrie 2015 - 10:27

Vezi postareabuback, la 17 decembrie 2015 - 13:23, a spus:

Eu totusi nu inteleg de ce trebuie sa fie linii separate pentru prelungirile lui 11 si 14.


Raspunsul corect la intrebarea ta este urmatorul...

Pentru ca noua ne mai trebuie 50 de ani ca sa ne luminam!...

Nu suntem in stare nici sa copiem niste legi care in alte parti functioneaza (aproape) perfect!. Se pare ca nu putem sari peste niste etape prin care probabil au trecut candva si cei din Bordeaux, din Barcelona sau Lisabona ( :D ) ci trebuie sa ne dam cu capul noi insine de zid ca sa vedem si altfel lucrurile, respectiv sa le vedem normale, firesti...Insa suntem super campioni in a gasi scuze de tot felul pentru proastele functionari de prin jurul nostru...

Daca RATT-ul ca institutie serioasa ce mi-as dori sa fie nu este in stare sa atraga atentie organelor in drept asupra legilor strambe in ce-o priveste, atunci cum am putea face noi acest lucru, cele cateva persoane preocupate si neinsemnate pentru cei mari si tari ai momentului?...
2

#50 Useril este offline   Silviu Sintea 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 02 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Medias

Postat 18 decembrie 2015 - 20:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 decembrie 2015 - 22:47, a spus:

Am mai discutat asta: pentru ca asa e legea la noi si nu putem functiona dupa cea din Franta. :)


Care lege?

In Zona Metropolitana Alba Iulia functioneaza un sistem tarifar simplu si eficient. Ca in Franta...

Aceasta postare a fost editata de Silviu Sintea: 18 decembrie 2015 - 20:26

0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2015 - 20:58

Legea serviciilor de transport public local 92/2007, in baza caruia s-au infiintat si functioneaza aceste societati metropolitane. Exista un proiect pentru o noua lege, dar inca nu e aprobat.
De ce sistemul de tarifare de la noi pare complicat? Ambele linii noi infiintate au aceleasi preturi la bilete si abonamente. In plus, un bilet costa exact cat unul urban.

Si in cazul STP Alba Iulia, vad ca exista 'spe zone tarifare (adica vreo 7) si in mod sigur toate biletele si abonamentele vandute pentru aceste zone, sunt contabilizate separat fata de zona 1.
Pot sa-mi iau un bilet pentru zona 1 cu 2,5 lei, cica valabil pentru orice combinatie, dar nu si pentru liniile din zona 2 (de exemplu, unde trebuie sa-mi iau unul cu 4,5 lei, pentru zona 3 unde am nevoie de unul cu 5,5 lei si asa mai departe. :Facepalm_emote_gif: La noi incarci niste bani in portofelul electronic si platesti din el 2 lei si pe liniile urbane si pe liniile in discutie (M11 si M14), doar ca in contabilitate (asta nu mai e treaba calatorului) banii vor fi directionati corespunzator.
Personal, imi pare mult mai complicat decat la noi. -_-
1

#52 Useril este offline   Silviu Sintea 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 02 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Medias

Postat 18 decembrie 2015 - 21:14

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 decembrie 2015 - 20:58, a spus:

De ce sistemul de tarifare de la noi pare complicat? Ambele linii noi infiintate au aceleasi preturi la bilete si abonamente. In plus, un bilet costa exact cat unul urban.


O sa vin la fatza locului sa vad :)

Devreme ce biletul are acelasi pret mi se pare logic sa...fie acelasi bilet. De ce sa am bilete diferite daca au acelasi pret, asta mi-e greu sa inteleg; scuze!

Daca e sa ne luam dupa legea amintita, trebuia sa existe S.C. de transport, nu R.A.
1

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2015 - 21:24

Biletele sunt in format electronic, un asa zis "portofel electronic". Cardul e gratuit si se poate incarca pe el o suma de bani din care se scade cate 2 lei pentru o calatorie, indiferent ca este urbana sau pe liniile M11 si M14. Biletele de hartie nu se pot folosi pe liniile M11 si M14 tocmai din cauza contabilitatii separate. Cred ca in viitorul nu prea indepartat, se va renunta complet la biletul de hartie.
Una din cauzele contabilitatii separate, e si faptul ca cetatenii Timisorii au o reducere de 20% pentru transportul urban, reducere care nu e oferita si cetatenilor comunelor peri-urbane si nici chiar cetatenilor Timisorii care vor sa calatoreasca cu aceste linii. De asemenea, nicio gratuitate sau reducere valabila pe liniile urbane (student, elev, pensionar, dizabilitati, etc), nu e valabila pe cele metropolitane. (primariile comunelor respective pot oferi aceste facilitati cetatenilor lor, daca vor si au de unde :) )

Probabil ca de la anu' vom fi si SA, in loc de RA.
2

#54 Useril este offline   AdaMiha 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 22 decembrie 13

Postat 19 decembrie 2015 - 09:15

Cu portofelul electronic e mult mai simplu. Lumea nu e invatata cu ce e simplu. Eu incarc portofelul electronic, ma urc in ce vreau, cand vreau.

Trimis de pe al meu Vodafone Smart Tab 4G folosind Tapatalk
2

#55 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 decembrie 2015 - 19:22

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 decembrie 2015 - 00:20, a spus:

Asta depinde de cei care se ocupa de aplicatie si nu de RATT. Probabil ca in curand. (din cate stiu, asteptau sa se finalizeze modificarile prognozate, adica M14 si M11)
Daca ei stabilesc sa mai astepte pana vom avea si linia de tramvai la mall, e decizia lor si noi nu putem face altceva decat sa asteptam si sa le uram spor la treaba. :)

O sa trimit ce ai scris si catre conducere (intr-un mail), deoarece pare foarte pertinent ce ai scris.


Revin cu alte cateva sugestii in urma experientelor avute in M11 in aceasta saptamana:
- Statiile Cometei , Arena Aqua si Camping sunt cam in plus, saptamana aceasta in cele 4 drumuri pe care le-am facut spre oras la ore de varf (7:30-8:30) nu cred ca am vazut mai mult de doua persoane care a urcat la aceste trei statii in toate cele patru zile la un loc => as propune sa se analizeze care sunt statiile la care urca/coboara cele mai putine persoane si daca numarul e foarte mic (sub 5/10 pe zi) sa fie scoase statiile respective, se pierde timp degeaba stand in statii din care nu urca si nu coboara nimeni(iar cei care totusi urcau/coborau la statiile respective pot face inca 5 minute pe jos pana la urmatoarea statie)
- Graficele de circulatie pentru orele de varf nu prea reflecta realitatea, in niciuna dintre cele patru dimineti nu am ajuns in statia Badea Cartan la ora mentionata in grafice (cu tot cu cele +/-3 min), au fost de fiecare data minim 5 minute in plus, si sunt convins ca cei care au mers pana la Bastion au avut 7-8 minute in plus fata de ce era pe grafic (tinand cont de traficul din acel interval orar), asa ca as propune sa se ajusteze programul in functie de situatia reala, pentru ca degeaba pe hartie da bine sa fie firobuz din jumate in jumate de ora (sau mai putin) daca in practica nu e realizabil in conditiile date (trafic + nr de calatori + nr de statii).
- In 4 din cele 6 calatorii facute cu M11 firobuzul nu era dotat cu aparat pentru bilet => toti cei care nu aveau portofel electronic / abonament, au circulat gratuit pentru ca nu aveau cum sa isi foloseasca biletul, degeaba se doreste trecerea la protofel electronic daca inca foarte multe persoane folosesc biletele de hartie, si sa te astepti ca pe o linie nou inagurata toti calatorii sa foloseasca din start portofelul electronic, mi se pare cel putin o dovaca de mare naivitate/lipsa de inspiratie - atata timp cat exista bilete de hartie fiecare mijloc de transport in comun ar trebui sa fie dotat cu cel putin un aparat care permite utilizarea acestor bilete
- La intersectia Str. Palmierilor - Str. Strandului(sper ca nu am gresit numele strazilor), cand intoarce firobuzul trece foarte aproape de un stalp (~ 25-30 cm de stalp), nu am fost foarte atent sa vad daca e folosit pt sustinerea firelor firobuzului sau are alt scop, dar ar fi bine sa mearga cineva sa se analizeze situatia si aventual sa ajusteze traseul firelul in asa fel incat virajul sa poata fi facut fara probeleme si fara riscul de a intra in stalp (in una dintre dimineti au cazut coarnele firobuzului pentru ca soferul a incercat sa pastreze o distanta rezonabila de stalp, dar in felul asta a iesit din traseul normal al firelor).
- Datorita marelui numar de statii si traseului nu tocmai eficient M11 face cu 10 minute in plus fata de M30 intre statiile Str Ialomitei - Badea Cartan (15-18 minute in trecut, 25-28 acum), asa ca la orele de varf (cel putin) pierzi zilnic 10 minute in plus pentru ca s-a facut trecerea de la M30 la M11
- Foarte multa lume urca in M11 incepand de la statia V. Economu pana la Badea Cartan / Bastion doar pentru ca opreste in aceleasi statii cu firobuzul 11 iar acesta de multe ori ajunge in statie dupa M11, ar trebui cel putin la orele de varf sa se gandeasca plecarile firobuzului 11 in asa fel incat in statia V. Economu sa ajunga intotdeauna 11 cu 2-3 minute inainte de M11, in felul acesta s-ar evita aglomeratia din M11 (in statiile respective ramanand doar cei care au pierdut firobuzul 11, nu toti cei care aveau de gand sa mearga cu el).
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 decembrie 2015 - 19:32

Daniel, nu exista bilete (bilet de hartie) pentru linia M11, deci nici nu se justifica prezenta unui validator pentru asa ceva. Cine are bilet de hartie, il are degeaba, fiind fraudulos la bordul vehiculului de pe linia M11. Controlul cardurilor cade in sarcina primariei Ghiroda, pentru intreg traseul din arealul comunei.
Poate numarul statiilor e mare, dar face parte din protocolul intre RATT si Ghiroda si nu avem ce face decat sa-l respectam.
Am trimis tot ce ai scris in postarea anterioara d-lui director tehnic.
0

#57 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 decembrie 2015 - 21:12

O idee poate nefunctionala...dar totusi o idee. Sistemul implementat de UTI ar putea fi upgradat in felul in care sa identifice nu doar validarile...ci si ID ul cardului cu care sunt facute? Adica RATT stie clar cine ce card are...seria de card e asociata undeva intr-o baza de date cu CNP ul celui caruia i-a fost emis...si contabiliceste vorbind ar fi simplu de evidentiat si impartit costurile...dupa ID ul celui care a validat...cetatean din Tm sau din comune....just a thought.... :eusa_think: :eusa_think:
1

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2015 - 11:16

Grafice noi incepand de maine. Sunt incarcate pe pagina web deja.
0

#59 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 decembrie 2015 - 18:32

Numai anuntul oficial pe pagina oficiala lipseste. :Facepalm_emote_gif: Inteleg ca e concediu (probabil) dar un amarat de anunt eu l-as fi facut si acasa... Totusi e un eveniment special, introducerea unei linii metropolitane, cu troleibuze pe deasupra.

Acuma e prea tarziu oricum...
2

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 decembrie 2015 - 17:29

Amplasarea statiei Romtrans a fost modificata si sper ca acum opreste unde trebuie. Atentie totusi la faptul ca e facultativa, deci daca vreti sa coborati acolo, dati un semn soferului.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi