STP Timișoara Forum: Aniversare transport cu troleibuzul si evenimente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Aniversare transport cu troleibuzul si evenimente Celebrare 70 de ani Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2012 - 01:49

Uitandu-ma pe pliant, m-am intrebat oare cum aratau firobuzele rusesti MTB-82D care au circulat prin Timisoara vreo cativa ani buni si de ce (iarasi) nu avem poze cu ele.
Cautand pe net am gasit o sumedenie de poze cu ele in spatiul ex-sovietic mai ales,...

Iata cateva poze...cu acest model de firobuz...

...pe piedestal in muzeu sau garaj...Primul firobuz din Minsk din anul 1952 (Belorusia).

Imagine atasata: firobuz mtb-82d 04.jpg


...in muzeu...

Imagine atasata: firobuz mtb-82d 01 artem svetlov.jpg


...acelasi si pe strada cu un grup de pasionati germani...

Imagine atasata: firobuz mtb-82d aare olander.jpg


...altul...pe piedestal...

Imagine atasata: firobuz mtb-82d 03.jpg


Oare nu gasim nici o poza cu ele prin Timisoara?... :eusa_think: :eusa_think: ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 noiembrie 2012 - 01:54

0

#42 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:08

Una (din Monografia RATT 1999):

http://www.ratt.ro/f...indpost&p=64313
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:26

Merci Visor!


Se poate observa ce cabina mare avea soferul la dispozitie. Practic primul geam din lateral era al cabinei. Deasemenea se poate observa si usa dintre cabina si salon, care, cred ca, era glisanta. Cel putin asa mi se pare.

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 noiembrie 2012 - 11:21

0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2012 - 12:45

Inca un filmulet legat de aniversarea celor 70 de ani...



0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2012 - 13:16

Vezi postareamile, la 20 noiembrie 2012 - 00:55, a spus:

... daca nici domnul Florin nu stia sau mai rau, n-a vrut sa ne zica (ca sa fie o "surpriza"!!!)...

Stiam ca se va organiza ceva cu aceasta ocazie, dar atat. Nu stiam nici ce si nici programul de desfasurare.
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2012 - 13:34

Nu va invinovatesc cu absolut nimic, doar ziceam ca-i pacat ca un astfel de eveniment a fost organizat in taina si pripa, trecand aproape neobservat de opinia publica, care opinie oricum nu prea este atenta la evenimentele "istorice" din oras. O astfel de organizare ne da motive sa credem (si sa fim siguri) ca a fost o actiune electorala...


Daca vin manelistii sau pseudo cantareti, ies 10 000 de persoane in piata...Asta da cultura!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 noiembrie 2012 - 13:35

0

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2012 - 14:01

Nici chiar domnul Danescu nu era sigur de ora la care se va organiza evenimentul, eu tot grabindu-l sa-mi puna la dispozitie videoclipul pentru articulate :) , dar el neavand cum sa-l finalizeze fara orele exacte ce trebuiau trecute in clip. Cred ca depindea de programul primarului si de disponibilitatea acestuia. :eusa_think: In maxim doua ore de la primirea clipului si al comunicatului de presa unde aparea programul de desfasurare, era deja pe site si pe forum (prima data pe forum :D )
0

#48 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 noiembrie 2012 - 14:09

O fi luat domnul Robu o piatră în gură? Pt că sigur, prezenţa domniei sale într-un mijloc de transport în comun, a fost o premieră.
0

#49 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2012 - 16:56

Un forumist "in action" :naughty1:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1340287.jpg

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 21 noiembrie 2012 - 16:41

0

#50 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 noiembrie 2012 - 01:11

Prezenta primarului ca si "stapan" era o chestie pur formala....si care a daunat maxim evenimentului datorita asocierii cu campania electorala. Evident din motive biologice si de mandat cel care momentan (prin voia cetatenilor) ne conduce destine orasului nu a avut nici un rol direct si creator in infiintarea acestei linii. Asadar de ce ar trebui o asemenea ocazie festiva sa se "muleze" pe programul public al unui personaj care nu da doi bani pe aceasta traditie si care vorba domnului Emilut ar fi trebuit sa ia o piatra in gura pentru ca a urcat prima oara intr-un mtc sub privirea vigilenta a presei? Era o manifestare a orasului care chiar CONTEAZA si pentru entuziasti si pentru CETATENI . Pacat ca a fost intinata de "programul public" al domnului primar care este o persoana asa importanta incat ajungem sa sarbatorim o linie de troleibuz mergand pe diesel....ca sa nu mai decalam "negocierile electorale" din programul electoral ....sunt convins ca sambata dimineata avea o agenda publica fff aglomerata...poate chiar o receptie la palatul Buckingam...pe care fireste nu o putea rata...
Imi cer public scuze pentru off topic dar s-a adunat amarul din plin...sufleteste vorbind...si tocmai pentru ca IMI PASA nu pot sa fiu indiferent cand munca eforturile si entuziasmul oamenilor carora chiar LE PASA sunt calcate in picioare....in campanie.
Daca aceasta postare este considerata deplasata rog orice moderator sa o stearga....dar chiar simteam ca trebuie sa spun aceste lucruri
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2012 - 09:31

Nu stiu daca a fost campanie (sincer, nu cred), dar si in trecut primarul participa la asemenea evenimente, deci nu e ceva iesit din comun. Eu chiar ma bucur ca a participat si el, mai ales ca la inceputul mandatului, transportul in comun era undeva la coada listei sale de prioritati.
0

#52 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2012 - 16:11

Vezi postareaBogdanTm, la 21 noiembrie 2012 - 01:11, a spus:

Prezenta primarului ca si "stapan" era o chestie pur formala....si care a daunat maxim evenimentului datorita asocierii cu campania electorala. Evident din motive biologice si de mandat cel care momentan (prin voia cetatenilor) ne conduce destine orasului nu a avut nici un rol direct si creator in infiintarea acestei linii. Asadar de ce ar trebui o asemenea ocazie festiva sa se "muleze" pe programul public al unui personaj care nu da doi bani pe aceasta traditie si care vorba domnului Emilut ar fi trebuit sa ia o piatra in gura pentru ca a urcat prima oara intr-un mtc sub privirea vigilenta a presei? Era o manifestare a orasului care chiar CONTEAZA si pentru entuziasti si pentru CETATENI . Pacat ca a fost intinata de "programul public" al domnului primar care este o persoana asa importanta incat ajungem sa sarbatorim o linie de troleibuz mergand pe diesel....ca sa nu mai decalam "negocierile electorale" din programul electoral ....sunt convins ca sambata dimineata avea o agenda publica fff aglomerata...poate chiar o receptie la palatul Buckingam...pe care fireste nu o putea rata...
Imi cer public scuze pentru off topic dar s-a adunat amarul din plin...sufleteste vorbind...si tocmai pentru ca IMI PASA nu pot sa fiu indiferent cand munca eforturile si entuziasmul oamenilor carora chiar LE PASA sunt calcate in picioare....in campanie.
Daca aceasta postare este considerata deplasata rog orice moderator sa o stearga....dar chiar simteam ca trebuie sa spun aceste lucruri



Mie nu imi vine sa cred, ca va mai trebui sa ascultam astfelde comentarii timp de 3 ani jumatate... A castigat dansul (nici eu nu am votat cu el, recunosc, dar sincer ma bucur ca el a castigat) si gata... PUNCT! Hai sa numai amestecam politica cu MTC-urile si pasiunea noastra.

Ca a facut din cauza campaniei? BRAVO lui... Stie sa-si joace cartile. Putin ma doare pe mine ca a fost sau nu el acolo. Si chiar daca din pacate nu am putut participa, nu cred ca stranutam, sughitam, sau cevade genu daca eram cu el in acelasi troleu.
0

#53 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 noiembrie 2012 - 22:27

Nu ma intelege gresit. Politica nu e pe niciunde "pasiunea " sau hobby ul meu...dar atat timp cat orice decizie este influentata politic nu putem sa nu tinem seama de ea. Spune si tu care este ratiunea LOGICA dupa care la implementarea sistemului de ticketing ni s-a justificat cheltuiala a MILIOANE de euro prin avantajele de a deconta calatoriile EFECTIV EFECTUATE iar acum ni se spune ca nu mai conteaza ca va fi platit "pausal" o suma negociata..Dumnezeu stie in ce conditii??? Ce pot intelege eu decat ca niste nesimtiti si ticalosi isi bat joc de banii nostrii ai tuturor? Cand au spus adevarul??? Logic si rational cand au prezentat avantajele sistemului sau acum cand si-au dat seama tardiv ca nu mai pot "trage" bani ...si am ramas noi prosti de plata? :plang: :plang: :plang: :plang: :plang: :censored: :censored:
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2012 - 22:32

Oricum, nu s-a prea platit nimic din ce trebuia platit conform datelor obtinute din sistem, facturile zacand ani de zile prin sertarele celor din primarie (conform articolelor din presa). Pausal poate primim totusi ceva... -_-
0

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 decembrie 2012 - 20:22

Iata, am scanat pliantul dedicat acestei aniversari, celebrari, cum vreti sa-i spuneti. Ma gandesc ca daca tot au ramas multe exemplare neimpartite, macar sa poata fi vizualizate pe net.
Consider ca sunt foarte frumos realizate, atat prin calitatea hartiei folosite cat si grafica si informatiile oferite....



Imagine atasata: pliant 15.jpg


Imagine atasata: pliant 22.JPGImagine atasata: pliant 23.JPG



Se poate observa foarte usor traseul primei linii de firobuze in Timisoara. Aceasta linie a functionat pe acest traseu o perioada foarte scurta de nici 2 ani, reteaua electrica fiind distrusa in timpul bombardamentelor din vara lui '44 din zona Garii de Nord (Gara Domnita Elena atunci). Dupa acele bombardamente traseul nu a mai fost refacut pe str. D. Bolintineanu > Iancu Vacarescu ci s-a facut bucla de intoarcere la intersectia strazii Garii cu str. Gh. Pop de Basesti, la pasarela de la gara, cum ii spun timisorenii...

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 decembrie 2012 - 20:30

0

#56 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 decembrie 2012 - 22:32

O mica reclamatie la acest pliant :) Cand zice despre troleibuzele actuale Skoda:

Citeaza

si au posibilitatea de a transmite informatii audio si video publicului calator


amm.. ce inteleg ei prin video? Afisajul cu statiile?
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 decembrie 2012 - 23:25

E prea mult spus, practic nu sunt nici informatii video si nici audio (nu consider anuntarea statiilor chiar un sistem de informare, chiar daca pacalit, sistemul poate reda niste mp3-uri cu anunturi ale politiei, dar el nu a fost construit pentru asa ceva)
La urma urmei se transmite doar o informatie si nicidecum "informatii". (pluralul te duce automat cu gandul la un sistem mult mai complex, de genul celui de pe autobuzele articulate)
0

#58 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 decembrie 2012 - 00:24

Pai tocmai de aceea ziceam, nu prea are ce cauta acel video :) in rest foarte fain facut acel pliant! Multumim Mile!
0

#59 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 aprilie 2013 - 22:18

Imagine postata
0

#60 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 12 octombrie 2016 - 14:15

Un topic special creeat pentru evenimentul ce va marca Trei sfert de veac de exploatare a troleibuzului in Timisoara in 2017.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi