STP Timișoara Forum: Reteaua de alimentare a troleibuzelor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Reteaua de alimentare a troleibuzelor Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#21 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2010 - 17:55

Vezi postareadAImon, la 11 noiembrie 2010 - 01:04, a spus:

Dacă nu-i secret .. la ce sunt folositoare informaţiile astea? Se plănuieşte vreo investiţie sau e curiozitate ...

Nu e un secret. Planurile de dezvoltare a retelei sunt si pe pagina primariei. Exemplu: Dumbravita, Ghiroda...
0

#22 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2010 - 13:13

Nu stiu cat de folositor este...

Poze realizate in Ucraina, orasul Chrakow. Poze preluate de pe TRAMCLUB



Imagine postata

Imagine postata
0

#23 Useril este offline   Silviu Sintea 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 02 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Medias

Postat 03 decembrie 2010 - 19:21

Mai este si sistemul din bucuresti, vezi foto.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Dupa parerea mea, ar trebui extins sistemul cu prinderile actuale din Timisoara. Nu stiu cine a fabricat elementele de prindere si daca le mai fabrica (daca stiti ceva va rog sa ma anuntati).
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Silviu Sintea: 03 decembrie 2010 - 19:22

0

#24 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 decembrie 2010 - 22:20

Super pozele! Multumim mult tuturor. :nono:
0

#25 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 decembrie 2010 - 07:38

După părerea mea, sistemul timişorean este unul dintre cele mai proaste. Toate legăturile sunt semi-rigide şu nu permit întinderea firului de contact, nici măcar a ancorelor de susţinere. Interesante ar fi câteva fotografii cu jumătăţile de elipsă pe care le desenează pe timpul verii, reţeaua, între două ancore consecutive, şi acestea coborâte la rândul lor substanţial.
0

#26 Useril este offline   Eta Floreasca 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 26 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Fundeni Jud. Ilfov

Postat 14 decembrie 2010 - 23:26

Cam tot ce sa prezentat mai sus si in paginile 1 exista si in Bucuresti doar unde sa modernizat reteaua de curand.
Exemplu:-Calea Mosilor.
-Sos.Colentina,etc.
Sistemul cu trei fire in triunghi prezentat mai sus de Silviu este prezent in principal in Cartierul Dr.Taberi.De mic ma fascinat acel fel de retea si niciodata nu am inteles de ce pe acolo sunt trei fire cand restul retelei este cu doua fire.
1

#27 Useril este offline   wilhelm ciprian 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15 decembrie 10

Postat 17 decembrie 2010 - 00:10

Buna seara tuturor, ma numesc Ciprian sunt din Brasov si vreau sa aduc si eu un plus de informatii legat de acest topic.
In Cehia mai exact in Pilsen incepand cu aproximativ luna octombrie se extinde reteaua de trolelibuz din oras. Elementele de cale folosite sunt asemanatoare cu cele de pe retelele modernizate din Bucuresti adica de tip KM, produse in Praga la o cunoscuta companie de profil din Cehia.
Aici sunt aproximativ 100 de poze din timpul executiei retelei, ea ne find in totalitate finalizata. Aceste poze pot fi o baza buna de informare.
Elementele de cale alese,sper ca se stie ofera viteza maxima de deplasare in conditii de maxima siguranta pentru retea si troleibuz( nu sar captatorii nici la 70km/h). Legat de sistemul de macaze acestea ofera viteze maxime de trecere de 50 km/h.
http://www.plzensket...vesydoudlevecka

aici link catre tipul de prindere al retelei
http://www.elektroli...TB-1K&grp_back= , http://catalog.kuma....ault.aspx?LID=1

Cel mai complex si mai performant sistem de troleibuz din lume este in Austria, in Salzburg si nu vorbesc din ce am vazut in poze ci din ce am vazut cu ochii mei. Partea frumoasa este ca cei de la StadBus-un fel de RAT la ei, ofera Know-How, oricarei companii/regii de transport gratis. Asa ca daca Regia vrea sa ia legatura cu cei de la StadBus Salzburg se poate foarte usor prin intermediul ONG Transira- lucruri minunate se pot realiza cu cei din Austria.

Aceasta postare a fost editata de wilhelm ciprian: 17 decembrie 2010 - 01:14

0

#28 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2010 - 00:12

Multumim si bine ai venit pe forum :clap2:
0

#29 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 17 decembrie 2010 - 00:16

Superbe schitele si componentele prezentate in detaliu de pe ultimul site! :intrebare:
Ce n-as da sa vad de aproape macar o data componentele de prindere si legaturi individuale folosite la reteaua noastra... :clap2:
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 mai 2011 - 21:33

Am creat acest topic, negasind altul potrivit.

Tot odata rog un moderator, sa uneasca acest topic cu cel despre retea troleibuze catenara!

Na bun ,sa trec la subiect. Acum nici 10 minute am trecut dinspre Catedrala, pe Podul Mihai Viteazul si baietii de la interventii cu 2 camioane lucrau la fire... Acuma sincer nu mi-am dat seama daca montau sau demontau ceva.... Domnu' Florin?

Mie primul lucru care mi-a sarit in gand... Oare e o masura care ajuta la extinderea pe Lidia? :) :)
0

#31 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2011 - 22:50

Nu stiu nimic despre lucrare. Daca aflu va anunt.
0

#32 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 mai 2011 - 14:51

Ammm, cand am postat in topciul, nou ma gandeam sa ramana titlul, infrastructura, deoarece noi catenara nu avem... :)
0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 februarie 2012 - 20:43

Din PUG:


• Extinderea transportului electric cu tramvaiul in zona periurbana (Mosnita Noua – Mosnita Veche respectiv Sag)

• Extinderea infrastructurii de transport electric urban cu troleibuze prin:

- interconectarea infrastructurii existente pe radialele magistrale (Cluj-Michelangelo, Mihai Viteazul, Republicii, Gh. Lazar, Torontalului/Aradului/Sever Bocu prin Al.I.Cuza, Takhe Ionescu) prin echiparea inelului I de circulatie cu infrastructura de transport public electric cu troleibuze;

- prelungirea infrastructurii existente pe Cl. Aradului pana la limita orasului (giratia SELGROS);

- prelungirea infrastructurii existente de pe Cl. Torontalului pana la P.I.T.T.;

- prelungirea infrastructurii existente de pe Gh. Lazar pe str. O. Balea pana la pasaj C.F.;

- tronsoane noi pe Baba Dochia – Iepurelui – Pestalozzi – Corneliu Coposu respectiv pe N.Andreescu (pana la P-ta. Petofi);

- tronsoane noi pe bd. Maresal Constantin Prezan si str. Venus;

- tronsoane noi pe bd. Sudului (prelungire catre Sud si catre Nord pe traseu nou pana la str. Prof. Dr. Aurel Paunescu Podeanu);

- tronsoane noi pe str. Prof. Dr. Aurel Paunescu, Podeanu si aleea Ripensia.

• Extinderea transportului electric cu troleibuze in zona periurbana (Dumbravita, Ghiroda, Giroc).

PrimariaTM


Autorul acestui rezumat este domnul: Silviu Sintea, iar sursa rezumatului este forumul: TRANSIRA
0

#34 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 februarie 2012 - 21:12

Ce planuri mărețe au cei de la primărie, cred că au urmărit forumul :(:
Imagine atasata: retea de transport in comun.jpg

Aceasta postare a fost editata de Viktor: 18 februarie 2012 - 15:10
Motiv editare: Redimensionare poza

0

#35 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2012 - 21:18

Vezi postareaAndy, la 17 februarie 2012 - 21:12, a spus:

Ce planuri mărețe au cei de la primărie, cred că au urmărit forumul :(:
Atasament retea de transport in comun.jpg

Par bine gandite. Dar daca e pe 50 de ani, inutil.
0

#36 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2012 - 21:53

Asta e cumva un nou scenariu pentru emisiunea "Extreme Engineering"?! :(

Promisiuni de genul asta sunt ca si cutitul intors in rana, nu ca nu as fi deacord cu postarea lor pentru informarea publicului asupra ce va urma, dar indicat ar fi ca Primaria sa le divulge dupa ce incepe macar unul dintre ele. Pana una alta liniile de tramvai sunt in pericol sa dispara una cate una, la troleibuze nu se mai aude nimic de 13, desi la cum circula autobuzul si daca ar cumpara Primaria avioane nu ar circula mai multa lume.

Timisoara e un oras destul de compact si are un contur bine determinat, cea mai buna varianta a retelei de transport a fost cea din 2007 (dupa parerea mea), aceea era o fundatie solida de pe care se putea cladii ceva puternic care se putea sustine multi ani inainte, se pare ca s-a ales falimentul si dezordinea, dar asta este Timisoara tot in Romania se afla si nu inceteaza sa ne aminteasca asta ori de cate ori ajungem la un apogeu de unde putem inainta spre ceva mai bun.

Daca din 2012 timp de 10 ani o sa vad ca se investeste in transport public, dar coerent, si se repun vechile treasee de tramvai in functiune, o sa cred in "proectul asta de anvergura", pana atunci pe mine ma face sa cred ca el este acolo doar ca sa vada cineva ca mai lucreaza si "ai nostrii".

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 17 februarie 2012 - 21:56

0

#37 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2012 - 23:20

Negativ:
1. Inelele 2 si 3 raman in continuare compromise. Viziune zero.
2. Prefera linie de tramvai prin spatele Garii de Est in lkoc sa faca o strapungere. La Gara de Nord au desenat doua strapungeri cu linie de tramvai, in schimb Gara de Est va prelua statutul de obstacol intre N si S. Viziune zero.
3. Scoaterea liniei de troleibuz de pe Republicii si a liniei de tramvai de la Gara??? Aceeasi gandire cu alta palarie de paie: adica veniti voi din cartiere pana la noua linie de tren urban, va urcati pe trenul urban ca sa ajungeti la Gara. Superb! Viziune zero.
Deci vor proiecta trenul urban pentru traseul dintre cele doua gari, exact solutia ca acel tren urban sa ramana nefolosit. El ar fi util daca asigura linie directa la aeroport, spre Sacalaz, spre Giarmata, etc. De la Gara mica la Gara Mare nu cred ca va merge cineva.
4. Park and Ride ar trebui la fiecare penetratie.
5. Intre Calea Sagului si Freidorf, desi au desenat o dezvoltare urbana intensa, nu au introdus o linie de transport.
6. Zona industriala Buziasului ramane cam neexplorata ca si pana acum. Nimic, tot balarii?
0

#38 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2012 - 23:51

Vezi postareaaristotelro, la 17 februarie 2012 - 23:20, a spus:

Negativ:
si a liniei de tramvai de la Gara???


Linia de tramvai vad ca trece prin Gara :huh2: ?!

Nu stie nimeni unde gasesc o harta cu Timisoara asemanatoara cu aceasta?!, de mult am vrut sa incerc si eu sa imi pun ideile de genul asta pe una dar nu gasesc nimic, iar ultima harta pe care o am e una in pagini aurii de prin 2003.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 18 februarie 2012 - 00:20

0

#39 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 februarie 2012 - 00:17

Iei o harta la rezolutie buna, o transformi in a/n (eventual dai si un trace bitmap) dupa care ii aplici transparenta cat crezi ca iti convine. Peste ea poti aplica cate straturi vrei tu.
0

#40 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2012 - 00:29

Am rezolvat cu harta pana la urma, as mai dori totusi una cu reteaua de transport, una la zi daca se poate.
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi