STP Timișoara Forum: Piata Iosefin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piata Iosefin (finalizata) Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 13:24

Iata si niste poze facute azi...


Imagine atasata: piata Iosefin 001.jpgImagine atasata: piata Iosefin 002.jpgImagine atasata: piata Iosefin 003.jpg



Si locul unde se va construi noua hala supraetajata (si fara parcare subterana)...


Imagine atasata: piata Iosefin 004.jpgImagine atasata: piata Iosefin 005.jpg

Oare vom scapa de fauna pestrita di-mprejurul pietei ? Eu nu cred !...
Ma intreb daca aceasta piata a fost renovata vreodata in cei aproape 40 de ani de cand se afla in aceasta locatie. Si la o casa sau apartament de bloc la maxim 10 ani mai zugravesti, vopsesti, etc., nu te apuci sa demolezi si sa construiesti neaparat alta casa sau alt bloc. Dupa mine, aceasta solutie pe verticala nu va face decat sa fie foarte aglomerate intrarile. Si daca va fi un MALL AGROALIMENTAR, va avea si scari rulante sau nu ?...Ma gandesc la situatia in care ai coborat cu cumparaturi si ai uitat sa mai iei ceva de la etajul doi, ce faci ?, o iei cu sacose in mana pe trepte inapoi ?...

Aceasta postare a fost editata de mile: 01 mai 2011 - 16:35

0

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 aprilie 2011 - 13:37

CLAR ca e o tiganeala in zona respectiva, la fel si solutia aleasa pentru noua piata.
Solutia eleganta era sa mute autogara in Dambovita (langa depoul de tramvaie), iar pe terenul autogarii sa fie mutata piata.
Acum asta e, defilam cu ce avem...
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 13:54

Cred ca si mutarea Autogarii in Dambovita (ideea lansata de Culita Chis) n-ar fi ideea cea mai buna. Dupa mine Autogara ar sta perfect langa gara in locul peroanelor RESITA intinsa pana la pasarela daca ar fi necesar iar piata ar sta intr-adevar mult mai bine in locul autogarii...Am explicat undeva si avantajele acestor locatii propuse...
As mai adauga si faptul ca in locul in care se propunea a fi Autogara Internationala si un Centru Intermodal de Transbordare, terenul din locatia respectiva n-ar permite asemenea constructii pentru ca in locul respectiv a fost candva chiar o balta sau teren mlastinos iar in urma cu cativa ani acolo s-au "depozitat" traversele de beton de linie de tramvai rezultate in urma lucrarilor de modernizare din oras...Acolo chiar nu se va putea construi nimic din cauza acelor traverse de beton...nu se pot face fundatii la cladiri...

Aceasta postare a fost editata de mile: 30 aprilie 2011 - 17:31

0

#44 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2011 - 16:08

Vezi postareamile, la 30 aprilie 2011 - 13:24, a spus:

Oare vom scapa de fauna pestrita di-mprejurul pietei ? Eu nu cred !...
Ma intreb daca aceasta piata a fost renovata vreodata in cei aproape 40 de ani de cand se afla in aceasta locatie. Si la o casa sau apartament de bloc la maxim 10 ani mai zugravesti, vopsesti, etc., nu te apuci sa demolezi si sa construiesti neaparat alta casa sau alt bloc. Dupa mine, aceasta solutie pe verticala nu va face decat sa fie foarte aglomerate intrarile. Si daca va fi un MALL AGROALIMENTAR, va avea si scari rulante sau nu ?...Ma gandesc la situatia in care ai coborat cu cumparaturi si ai uitat sa mai iei ceva de la etajul doi, ce faci ?, o iei pe trepte si cu sacose in mana pe trepte inapoi ?...

Ştiţi cum se obţine civilizaţia într-un loc unde oamenii sunt necivilizaţi? Apare un om care nu-i dispus să se bălăcească în noroi şi-şi creează o bulă de civilizaţie proprie. Vine al doilea om, îşi creează o bulă proprie. Prin intersecţia spaţiilor astfel civilizate se restrânge treptat spaţiul unde mizerabilii se simt acasă. Până mizeria devine excepţia şi nu regula.

Nu va dispărea fauna pestriţă din Iosefin, dar se schimbă atmosfera locului. Primăria nu poate transplanta nemţi acolo, dar poate face locul curat şi nou. Sunt convins că există şi printre oamenii locului destui care să se comporte civilizat, şi acum în loc de noroaie şi glod au un spaţiu unde să fie oameni. E un bun pas înainte.

Cât despre POSIBILELE scări rulante, să fim serioşi. Nu este o tehnologie nouă în oraş, nu e ceva greu de utilizat, trebuie doar să gândeşti 2 secunde pentru a nu risipi timpul apoi. Să nu discutăm pielea ursului din pădure.
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2011 - 17:06

Iata inca trei poze din Piata Iosefin, respectiv cu locul in care se va construi noua hala (planul indepartat din primele doua poze, lipita de cladirea existenta). De observat ca tarabele cu papagalii, pestisorii si altele au fost evacuate...Apropo, papagalii si pestisorii s-au mutat in piata din Balcescu...pentru cei interesati...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piata Iosefin 011.jpg
  • Imagine atasata: piata Iosefin 012.jpg
  • Imagine atasata: piata Iosefin 013.jpg

0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2011 - 17:17

Urat arata! :so pe iei:
0

#47 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 mai 2011 - 17:26

Vad ca un smecher cu BMW rosu rapid si-a gasit loc de parcare in zona.
0

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2011 - 17:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 mai 2011 - 17:17, a spus:

Urat arata! :so pe iei:



Daca un oras de ***** (a se citi 5 stele) arata asa, atunci cum arata unul de trei sau doua stele...


Stiu ca aceste stele nu inseamna mare lucru insa edilii s-au cam batut in piept in urma cu ceva vreme cu acest lucru pana le-a deschis lumea (timisorenii) putin ochii, care erau cam lipiti....Acum poarta ochelari de soare cu sticla de sudura si iarasi nu prea vad ce se intampla prin oras...
0

#49 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 mai 2011 - 19:15

Eu nici in momentul de fata n-am inteles pe ce categorii am fost catalogati la 5 stele si de cine. :naughty1:
0

#50 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2011 - 21:13

Nu a fost vorba niciodată despre un ORAŞ DE 5 STELE. Niciodată.

Primăria a primit acum mulţi ani distincţia de 5* pentru site-ul propriu, care la vremea aceea era într-adevăr cel mai dezvoltat din ţară (acces la sedinţele CL, documente, etc).

Între timp a intrat în funcţiune "telefonul fără fir" şi diverşi oameni au înţeles că Timişoara ar fi fost denumit oraş de 5*. Şi aşa s-a încetăţenit expresia, fie folosită ironic fie folosită în necunoştinţă de cauză.
0

#51 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 02 mai 2011 - 16:41

Se muta o parte din Piata Iosefin pentru ca incepe modernizarea. Timisorenii pot cumpara acum animale vii numai din Piata Balcescu

2 mai, 2011

TIMISOARA. Daca vreti sa cumparati animale vii sau diverse articole pe care pana acum le luati din Piata Iosefin, trebuie sa stiti ca nu le veti mai gasi de acum inainte acolo. Comerciantii au fost mutati in Piata Balcescu si in Piata Mehala.

In Iosefin se pot vinde in continuare lactate si branzeturi, care pot fi cumparate numai din cea de-a doua hala a pietei, de langa legume si fructe. “I-am mutat pe cei cu animale vii in Balcescu, pe cei cu furaje langa pod, pentru ca nu aveam unde altundeva. Celor care vand surubelnite, becuri si alte articole de genul, le-am propus sa mearga in Mehala”, a declarat pentru www.opiniatimisoarei.ro Victor Stefan, seful Piete S.A.

Piata Iosefin va intra, cel mai probabil incepand din luna iunie, intr-un amplu proces de modernizare, potrivit sefei Directiei de Dezvoltare din cadrul Primariei Timisoara. Mai intai va fi demolata prima hala, pentru ca mai apoi sa fie modernizata si cea de-a doua.

Piata cu doua etaje

“Acum asteptam ca si colegii mei de la celelalte directii sa-si termine treaba, trebuie facuta si comisia. La inceputul lunii iunie eu sper ca vom da drumul la lucrari, care trebuie sa fie gata in 12 luni de la incepere. Practic, se demoleaza halele existente in doua etape. Mai intai prima hala, pe care se va construi noua piata, iar apoi cea de-a doua hala, care va cuprinde mai multe zone verde, dar si parcari”, a spus Aura Junie pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Potrivit acesteia, in noua piata isi vor putea vinde produsele mult mai multi comercianti decat pana acum, iar preturile de inchiriere vor ramane aceleasi.

Peste un an de zile, cand lucrarea va fi gata, timisorenii vor putea face cumparaturile intr-o piata moderna, construita pe doua nivele. De la parter vor putea cumpara fructe, legume si zarzavaturi, de la mezanin flori, de la etajul I carne, mezeluri, produse lactate, branzeturi si peste, iar de la ultimul etaj produse semipreparate.

Intreaga lucrare se ridica la 11,4 milioane de lei, mai spune Aura Junie.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#52 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 mai 2011 - 17:28

Mai rar (sincer nu chiar) am vazut articole scrise atat de ... prost... ca acesta.
Iata niste extrase :

Mai intai va fi demolata prima hala, pentru ca mai apoi sa fie modernizata si cea de-a doua.


Practic, se demoleaza halele existente in doua etape. Mai intai prima hala, pe care se va construi noua piata, iar apoi cea de-a doua hala, care va cuprinde mai multe zone verde, dar si parcari”, a spus Aura Junie.


Peste un an de zile, cand lucrarea va fi gata, timisorenii vor putea face cumparaturile intr-o piata moderna, construita pe doua nivele. De la parter vor putea cumpara fructe, legume si zarzavaturi, de la mezanin flori, de la etajul I carne, mezeluri, produse lactate, branzeturi si peste, iar de la ultimul etaj produse semipreparate.

Deci avem un parter, un mezanin, etajul I si ultimul etaj. Toate astea adunate inseamna "doua nivele". Pai doua nivele inseamna parter si un etaj ori aici avem 3 nivele si un mezanin adica inca un nivel intre parter si etajul I, cum ar fi la jumate intre ele, o escala ... la urcare intre primele doua nivele.
Ziarista cu pricina se numeste Roxana Deaconescu si cred ca a fost corigenta la Limba si Literatura Romana la scoala. Daca cumva intervievatii bat campii (desi n-ar fi normal din perspectiva postului ocupat), este de datoria ta ca ziarist sa pui lucrurile la punct ca sa nu te faci de rusine. Dar ce-i aia (astazi)?...
0

#53 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 mai 2011 - 17:48

Nu-mi vine sa cred. Daca mergeti din nou pe link-ul cu acest articol, veti vedea ca s-au facut unele modificari la "criticile" aduse articolului. Inseamna ca suntem cititi si noi de Opinia Timisoarei si nu numai invers, nu-i rau...poate primesc si un PM de la Roxana Deaconescu sau e prea mult?...

Partial a fost corectat articolul. A ramas chestia cu a doua hala va fi modernizata...??!!...
In schimb piata va fi pe niveluri (gresit zic eu, pe nivele ar fi corect) si nu pe doua nivele cum era initial, iar mai multe zone verde s-a transformat in zone verzi...
Daca ziarista respectiva a transcris ce au declarat intervievatii atunci ar fi OK daca ar fi specificat acest lucru, altfel NU...dar e un pas ... inainte ...Facem noi pe corectorii... :coolspeak: ...presei...
Sa nu se inteleaga gresit, nu critic ziarul OT ci doar articolul cu pricina. Am respect deosebit pentru Ciprian Voin, pe care l-am urmarit de-alungul timpului pe Analog TV. Din pacate nu mai apare sau poate apare la TVT 89 (si eu nu stiu), post TV care tot din pacate (si din rea vointa) nu este introdus si pe CATV RCS-RDS sau DIGI mai nou)...Spun cu voce tare RUSINICA RCS-RDS pentru acest lucru...Probabil aveti interese "personale" cu Georgica Cornu ?!... :welcome: ...



http://www.opiniatim...escu/02/05/2011
0

#54 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 mai 2011 - 20:40

TVT89 este introdus de ceva vreme in grila RCS-RDS doar pe grila analogica. Cei care folosesc televizoare mai noi (TFT, LCD) si au setat scanarea pe grila digitala, nu vor beneficia de acest program.

Cat despre unii ziaristi care ne urmaresc forumul, am exemple concrete de discutii in care diferiti membrii postau poze proaspete de pe teren, iar in cateva ore ca prin minune si aparea un articol in ziar despre lucrarea semnalata.
0

#55 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2011 - 19:32

Vezi postareamile, la 03 mai 2011 - 17:48, a spus:

Nu-mi vine sa cred. Daca mergeti din nou pe link-ul cu acest articol, veti vedea ca s-au facut unele modificari la "criticile" aduse articolului. Inseamna ca suntem cititi si noi de Opinia Timisoarei si nu numai invers, nu-i rau...poate primesc si un PM de la Roxana Deaconescu sau e prea mult?...

Nu ştiu dacă citeşte forumul Roxana, dar i-am dat pe Twitter link către postarea în care o corectaţi. Mă bucur că s-au produs modificări ;)

Cât despre dilema niveluri-nivele, căutaţi în Dexonline. Pentru sensul din text este corectă forma niveluri :)
0

#56 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 mai 2011 - 13:15

"[...] de la 1 iunie va începe lucrarea şi la Piaţa Iosefin”, a afirmat Ciuhandu.

Sursa: TiON
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 mai 2011 - 08:51

Vezi postareadAImon, la 04 mai 2011 - 19:32, a spus:

Cât despre dilema niveluri-nivele, căutaţi în Dexonline. Pentru sensul din text este corectă forma niveluri :blush:


Parca suna mai bine in ureche "pe (mai multe) nivele" decat "pe niveluri", cel putin asa mi se pare mie....esenta era faptul ca cele "doua nivele" initiale erau de fapt trei si jumatate....
0

#58 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 mai 2011 - 21:16

In acest articol apare o randare mai interesanta.

Mall agro-alimentar in locul Pietei Iosefin

11 mai 2011

Piaţa Iosefin se va transforma în primul mall agroalimentar din ţară şi va funcţiona într-o clădire nouă de 8.000 de metri pătraţi. Pentru asta, edilii demolează vechea piață şi au eliberat deja terenul pe care va fi ridicat noul mall.

Imagine atasata: iosefin-mall.jpg

Potrivit primarului Gheorghe Ciuhandu, construcţia va începe luna viitoare. “La 1 iunie va începe piaţa”, a declarat Ciuhandu, care a mai spus că execuţia lucării va dura un an şi jumătate. Arhitecţii municipalității propun o construcţie cu trei etaje şi subsol, care se va găsi în zona “cu peşti” a Pieţei Iosefin. La subsol vor fi grupurile sanitare şi se va face aprovizionarea cu marfă. Parterul este gândit că spaţiu unde se vor vinde legume şi zarzavaturi, apoi va fi un etaj parţial unde se vor comercializa flori, coroane, ghivece, peşte şi cereale. La etajul întâi se vor vinde produse din carne, lapte şi brânză, iar la etajul al doilea municipalitatea va amenaja mai multe localuri de alimentaţie publică, precum şi spaţii de desfacere pentru mărfuri industriale. Ultimul nivel va fi ocupat de centrala termică. Arhitectul Graţiela Mărculescu, de la Direcţia de Dezvoltare a primăriei, noua construcţie va beneficia şi de 120 de locuri de parcare. Strada Iancu Văcărescu, pe care se găseşte în prezent Piaţa Iosefin, va fi reamenajată.

Sursa: deBanat
0

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 mai 2011 - 01:19

Ce frumos si curat arata in "poza"...
0

#60 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 mai 2011 - 06:11

In realitate va fi mult mai animat. :coolspeak:
0

Arata acest topic


  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi