STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 202
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business, Rezidential&Hotel (Faza1-ongoing, Faza2-in proiect) Evaluare topic: ***** 13 Voturi

#3981 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 noiembrie 2021 - 16:33

Atat acest pod de la ISHO cat si podul Jiul sunt necesare si vor fi tranzitate fara doar si poate pentru ca scurteaza niste trasee iar pe de alta parte orice masina va traversa aceste poduri va fi in minus pe alte poduri apropiate...

Foarte rapid ajungi de pe Parvan-Coposu-Pestalozzi pe Take Ionescu la fel cum de pe Parvan-Vladimirescu ajungi pe Circumvalatiunii si invers...
1

#3982 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 25 noiembrie 2021 - 09:44

Vezi postareaThe Mechanic, la 24 noiembrie 2021 - 14:09, a spus:

toate eforturile se vor concentra pe pasajul si podul de la Solventul in urmatorii ani. sansele sa vedem un santier la alt pod sunt mici in urmatorii ani.
nici nu mi se pare foarte util un pod pt masini in zona Isho pt ca avem un "dead end" Splaiul Nistrului cu zona Traian plina de case si stradute inguste.


Pe bune, nu ti se pare util? Reincepem sa explicam rolul inelelor de circulatie? E un topic cu inelul 4, de ala ai auzit, E aci e vb de inelul 2, cum naiba e dead-end?
Hai ca te ajut cu o poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capture.PNG

Aceasta postare a fost editata de nabucodonosor19: 25 noiembrie 2021 - 09:45

0

#3983 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:27

Splaiul Nistrului e cu sens unic acum. Estimezi ca il vor face dublu sens cum era inainte? La fel si splaiul de pe malul opus Protopop Miletie D. portiunea de la politie si pana la viitorul pod?
0

#3984 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:49

Vezi postareanabucodonosor19, la 25 noiembrie 2021 - 09:44, a spus:

Pe bune, nu ti se pare util? Reincepem sa explicam rolul inelelor de circulatie? E un topic cu inelul 4, de ala ai auzit, E aci e vb de inelul 2, cum naiba e dead-end?
Hai ca te ajut cu o poza


cred ca exprimarea e gresita, nu ca nu e util ci nu e prioritar fata de altele. un pod intre Rudolf Walter si Bobalna ar ajuta mai mult decat cel de la Isho dpmdv. Asta si cel de la Solventul ar mai scoate din traficul "central"
2

#3985 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 25 noiembrie 2021 - 11:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 noiembrie 2021 - 10:27, a spus:

Splaiul Nistrului e cu sens unic acum. Estimezi ca il vor face dublu sens cum era inainte? La fel si splaiul de pe malul opus Protopop Miletie D. portiunea de la politie si pana la viitorul pod?


Splaiul Nistrului musai, alalalt nu stiu
Eu am auzit la un moment dat ce se vorbea si de dublare la 4 benzi dar nu mai stiu sursa...

Vezi postareaioio_viola, la 25 noiembrie 2021 - 10:49, a spus:

cred ca exprimarea e gresita, nu ca nu e util ci nu e prioritar fata de altele. un pod intre Rudolf Walter si Bobalna ar ajuta mai mult decat cel de la Isho dpmdv. Asta si cel de la Solventul ar mai scoate din traficul "central"


O fi mai util Bobalna dar ala e doar la stadiu de idee, asta e mai avansat. Deci ce facem asteptam vreo 10 ani sa facem Bobalna si dupa aia ne apucam de asta? Eu faceam si Jiul daca avea totul pregatit. Dar asa bagam banii la Coltern, mai un festival hipsetersc si gata banii
0

#3986 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 25 noiembrie 2021 - 11:40

eu nu reusesc sa inteleg inca cum poate cineva care locuieste la isho sa isi doreasca vreodata sa se construiasca un pod si un bulevard cu 4 benzi prin fata balconului lor.
5

#3987 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2021 - 13:05

Acele poduri au fost anuntate cam odata cu ridicarea complexului.
Deci daca te deranjeaza acele poduri, nu-ti mai luai locuinta acolo...

O asemenea gandire mi se pare ciudata.
Toti vrem autostrazi dar sa nu treaca pe langa noi ci pe langa altii iar noi sa le folosim...
Toti vrem cai ferate de viteza dar sa nu treaca pe langa locuinta noastra ci pe la altii...
Toti avem nevoie de scoli si spitale dar sa nu fie langa locuinta noastra ci langa altii...


Cu acel pod locatarii complexului care au treaba in Buziasului, Girocului, Balcescu, Sagului o iau pe scurtatura, nu fac nici un ocol mic sau mare pentru a ajunge in directia dorita. Si invers, cand vin din acele directii, ajung repede la domiciliu.

Plus ca pe acel pod va fi si un trafic de tranzit la care au dreptul ceilalti locuitori ai orasului precum circula locatarii complexului pe alte artere sau poduri ale orasului...

Este extrem de simplu de inteles aceste situatii de trai intr-o comunitate.
0

#3988 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 25 noiembrie 2021 - 14:15

vai, iti multumesc pt lectia de altruism.

da, ma deranjeaza si sper sa nu se realizeze niciodata acel pod auto si sper sa nu se deschida niciodata patrunderea de 4 benzi construita. partea civilizata a europei a incetat demult dezvoltarea infrastructurii auto mai ales in zona centrala pt ca nu face decat sa creasca traficul si poluarea si in niciun caz sa il fluidizeze iar marile orase deja impun limite de viteza de 30km/h. dar noi, nu, noi acum abia construim multe benzi cu care sa zbori prin oras cu 80-100km la ora ca sa le putem darama si limita peste 30 de ani, pt ca atat ne duce capul :).


timisoara este un ciot de oras, il poti parcurge cu usurinta in 15-20 de minute cu bicicleta, iar clima iti permite sa o folosesti minim 80% din an. ai nevoie de transport alternativ si de limitarea si desfiintarea infrastructurii auto, nu de dezvoltarea si incurajarea ei.

din categoria "if all you have is a hammer, everything looks like a nail" era si fostul primar cu masina cu sofer care a sacrificat portiuni importante de spatiu verde si trotuar ca sa ajunga el mai repede cu masina unde are treaba :)). noroc ca asta nou are bicicleta si pare sa o foloseasca.
6

#3989 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 noiembrie 2021 - 14:47

Vezi postarearazvansg, la 25 noiembrie 2021 - 11:40, a spus:

eu nu reusesc sa inteleg inca cum poate cineva care locuieste la isho sa isi doreasca vreodata sa se construiasca un pod si un bulevard cu 4 benzi prin fata balconului lor.



Nici eu,sincer.ar fi cea mai mare greseala,mai ales ca cei din Blocurile U și RA nu pot intra în parcarile subterane decât dintr-un singur sens…
0

#3990 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 25 noiembrie 2021 - 14:51

Eu as face doar cel pietonal/biciclete si ca design arata bine.
0

#3991 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 25 noiembrie 2021 - 15:40

razvansg, sincer sa fiu, daca am inteles bine esti proprietar la fel ca mine, in U1, corect? Pai se stia inainte sa achizitionam apartament ca acele poduri vor exista 100% candva, fapt pentru care s-a facut si acel bulevard prin mijlocul terenului, pe 4 benzi. Daca nu ar fi planuri de pod, nu aveau sens 4 benzi. Investitia ISHO nu e una mica in acel bulevard, daca punem la socoteala inclusiv terenul peste care sta. Deci podurile vor exista 200% as spune, iar bulevardul va fi extrem de circulat. Daca nu se vor face, va fi un esec total atat pentru primarie cat si pentru planurile ISHO. Proiectul va fi dus la capat intr-un final, iar cine a luat apartament cu fata spre bulevard sau spre poduri sau spre oricare drum, si-a asumat inca de la faza de proiect o eventuala galagie. Podul pietonal va fi continuarea pietonalei dintre U1 si A, iar cel auto, continuarea bulevardului.

Eu sunt unul dintre proprietarii care imi doresc aceste poduri si consider ca ar ajuta traficul in zona mai ales dupa ce toate blocurile vor fi locuite, U1,U2,A,B,C,D....vorbim de o multime de oameni in permanenta + birourile pe timpul zile + politia + oamenii ce merg in piata etc + ISHO faza 2 daca se va realiza pe terenul gol. Mai mult ca sigur, pe splai nu se va parca si va fi un trafic destul de aglomerat in timp. Va puteti gandi la evolutia traficului in oras, ce a fost acum 10 ani si ce e acum, ce e acum si ce va fi in 10 ani. ISHO 1 + ISHO 2 + blocurile lui Tender aduna oameni cat un oras intreg de mici dimensiuni.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 25 noiembrie 2021 - 15:48

3

#3992 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 25 noiembrie 2021 - 15:40

Vezi postarearazvansg, la 25 noiembrie 2021 - 14:15, a spus:

vai, iti multumesc pt lectia de altruism.

da, ma deranjeaza si sper sa nu se realizeze niciodata acel pod auto si sper sa nu se deschida niciodata patrunderea de 4 benzi construita. partea civilizata a europei a incetat demult dezvoltarea infrastructurii auto mai ales in zona centrala pt ca nu face decat sa creasca traficul si poluarea si in niciun caz sa il fluidizeze iar marile orase deja impun limite de viteza de 30km/h. dar noi, nu, noi acum abia construim multe benzi cu care sa zbori prin oras cu 80-100km la ora ca sa le putem darama si limita peste 30 de ani, pt ca atat ne duce capul :).


timisoara este un ciot de oras, il poti parcurge cu usurinta in 15-20 de minute cu bicicleta, iar clima iti permite sa o folosesti minim 80% din an. ai nevoie de transport alternativ si de limitarea si desfiintarea infrastructurii auto, nu de dezvoltarea si incurajarea ei.

din categoria "if all you have is a hammer, everything looks like a nail" era si fostul primar cu masina cu sofer care a sacrificat portiuni importante de spatiu verde si trotuar ca sa ajunga el mai repede cu masina unde are treaba :)). noroc ca asta nou are bicicleta si pare sa o foloseasca.


Eu am mai zis odata cuiva ca a gresit forumul, acelasi lucru il zic si in cazul tau
Aici se vorbeste despre infrastructura, nu despre panselute, inorogi etc :Facepalm_emote_gif:

Boss, sa te vad eu ducandu-ti copilul la scoala intr-o directie dupa care sa mergi la job in alta directie pe ploaia si vant cu bicicleta. Dar daca tu esti hipster cu caine si trotineta probabil pentru tine astea nu is probleme
Isho e deja pozitionat la Take Ionescu, care e drama? Nu am vazut pe nimeni din blocul D sa se dea cu curul de pamant pe tema asta
Europa "civilizata" prima oara a construit si dezvoltat structura rutiera la maxim dupa care a stimulat mijloace alternative pt cei in cazul carora se preteaza, dar trebuie sa ai alternative. Zona istorica, cetate trebuie sa fie pietona, in jurul ei trebuie infrastructura sa poti ajunge la ea, ISHO nu e in centru, vor fi mii de masini acolo care trebuie sa ajunga in diverse puncte din oras dimineata mai aleas, cam la aceeasi ora. O sa iasa toti pe Take Ionescu direct cu obligatoriu la dreapta? Iti inchipui ce va fi acolo? Crezi ca aia care au proiectat complexul au fost nebuni? Tu gandesti un pic?

Aceasta postare a fost editata de nabucodonosor19: 25 noiembrie 2021 - 15:52

-3

#3993 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 noiembrie 2021 - 18:38

Vezi postareanabucodonosor19, la 25 noiembrie 2021 - 09:44, a spus:

Pe bune, nu ti se pare util? Reincepem sa explicam rolul inelelor de circulatie? E un topic cu inelul 4, de ala ai auzit, E aci e vb de inelul 2, cum naiba e dead-end?
Hai ca te ajut cu o poza

Traseul indicat de tine poate fi parcurs acum pe strada Andrei Mocioni si mai departe pe podul Decebal. De ce e MUSAI sa trec Bega pe podul virtual Isho ?
Se vede pe harta de ce splaiul Nistrului e dead end. Daca am fi avut un drum perpendicular pe Splaiul Nistrului care ducea spre intersectia cu Ciclop de exemplu, mai ziceam ca podul avea un rost (Vezi poza). Nu cred ca te-ai aventura pe stradutele din zona Fabric ca sa ajungi pana la Ciclop. Zona e un labirint care te indeamna sa mergi tot pe strada Dacilor, Pestalozzi sau 3 August 1919, unde deja sunt poduri.
Cum nu exista un drum precum linia neagra trasata in poza o sa consider acest pod inutil.
Imagine atasata: bhmfvvgd.png
Daca e sa vorbim de inele, un pod in zona strazii Bobalna ar fi foarte util si sper sa-i vina randul dupa Solventul.

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 25 noiembrie 2021 - 18:41

2

#3994 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 25 noiembrie 2021 - 18:41

Când îi aud pe ăștia cu bicicletele lor mă apucă dracii.

Din octombrie pana in aprilie nu ai cum sa folosești bicicleta nici sa fii hipsterul suprem...nu te lasă vremea.

Du-te la lucru, la cumpărături, la doctor, la film, la întâlnire cu bicicleta! Niște inepții...

In liceu făceam naveta cu bicicleta la oraș, de la ai mei din Sinandrei, in fiecare an. Mai devreme de 15-20 aprilie nu aveai cum sa mergi cu ea, era prea frig dimineața.

Dar explica-le ăstora care au mers o data pe malul Begai cum stau treburile și imediat îți sar în cap.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
-2

#3995 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:21

Mergi cu transportul in comun cand nu poti cu bicicleta
0

#3996 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 25 noiembrie 2021 - 22:19

Nu vreau, dar tu poți s-o faci liniștit.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
-3

#3997 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 noiembrie 2021 - 00:37

Vezi postarearazvansg, la 25 noiembrie 2021 - 14:15, a spus:

vai, iti multumesc pt lectia de altruism.

da, ma deranjeaza si sper sa nu se realizeze niciodata acel pod auto ...




Si ce-o sa faci cand se va construi podul auto? Te muti din zona?
0

#3998 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 noiembrie 2021 - 10:12

pai nu era vorba ca cei care au luat apartamentele acolo nu mai trebuie sa foloseasca masina zilnic ca sunt in centru si pot merge pe jos pana la scoala/primarie/oricealtceva? :intrebare:
1

#3999 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2021 - 13:30

Nu, deoarece ei lucreaza la Hella, Honeywell, Parcul industrial Incontro, etc, situate mult in afara orasului, spre deosebire de cei ce lucreaza in oras si si-au luat case/apartamente in Dumbravita, Mosnita, Giroc... :rad_masa:

Pe vremuri, chiar blamatii comunisti aveao o oarecare logica in sensul asta, spre exemplu IJTL (actualul STPT) avea cumparate blocuri pentru angajati in zona Dorobantilor pentru cei ce lucrau pe Leontin Salajan (actualul Take Ionescu) la depoul 1 si in Dambovita/Steaua pentru angajatii din Blv. Dambovita (Depoul 2). Unchiul meu ce era tipograf, ce sa vezi, avea aparatament chiar in "Tipografilor", pe Vasile Lucaci, la o aruncatura de bat de Poligrafie. Cand eram in clasele primare, mergeam la scoala pe jos, nu ne ducea mami si tati la spe' kilometri de casa. Locuiam pe strada Ceahlau, actualul Eugeniu de Savoia si mergeam pe jos la Generala 16. Cand ne-am mutat in Dambovita, mergeam tot pe jos la Generala 6, nu am ramas la Gen.16.
Scuze pentru scurta incursiune in istorie. :)
2

#4000 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 26 noiembrie 2021 - 13:55

Vezi postareaioio_viola, la 26 noiembrie 2021 - 10:12, a spus:

pai nu era vorba ca cei care au luat apartamentele acolo nu mai trebuie sa foloseasca masina zilnic ca sunt in centru si pot merge pe jos pana la scoala/primarie/oricealtceva? :intrebare:


La primarie am fost de vreo 4 ori in viata mea, nu aia e problema, ci jobul, nu cred ca lucreaza toti in centru, cum zicea si Florin multa lume lucreaza la firme mari la marginea orasului, aia nu pot cu bicicleta sau trotineta, ca ajungi prafuit si transpirat si nu peste tot poti face dus. Plus ca tre sa pleci dimineat rau sa ajungi+ dus pleci la 6 sa incepi la 8. Nu merge, trebuie acces auto in complexul ISHO si pt asta a fost proiectat podul si inelul. Acum ca vor Gretele care lucreaza de acasa sa faca garagata e treaba lor
0

Arata acest topic


  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 202
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi