STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#461 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 06 aprilie 2016 - 17:18

Eu cred ca nu sunt destui controlori. Anul acesta, adica in 3 luni, am fost controlat doar o singura data, in conditiile in care merg zilnic de cateva ori cu transportul in comun.
1

#462 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 aprilie 2016 - 20:40

Fix acum 30 de minute am luat 11 de la Cartan si, odata cu mine, s-a urcat si un controlor, si-a pus cardul (validoarele fiind blocate scriind "control") urmand sa controleze, dar in loc sa controleze calatorii, s-a asezat frumos pe-un scaun si, cu placere, a "controlat" un corn pana la terminat si s-a dat jos.Imagine postata Fara cuvinte... Imagine postata
5

#463 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 08 aprilie 2016 - 20:24

Cum troleibuzul are videocamere, se poate vedea fapta vitejeasca a controlorului.
0

#464 Useril este offline   iepurasu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 17 mai 14

Postat 04 mai 2016 - 16:25

Ieri am vazut o actiune cu vreo 5 controlori, erau in pseudo-statia (nou infiintata) de pe traseul 15/ 16/ E2. Aveau calatori ... la premiat, cred. BRAVO ! Sa speram ca e un peisaj care o sa-l vedem mai des.
3

#465 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2017 - 13:26

Fenomen rar in zilele noastre, iata un clip care confirma prezenta controlorilor... Si inca una surprinzator de buna.
Dar hai sa incepem cu inceputul. Pentru cei ca si mine, si cativa colegi de forum, care am circulat 8 ani de zile la scoala cu MTC-urile, prin tot orasul, fenomenul controlori de acum cativa ani este bine cunoscut, ajungand sa ii stim pe toti dupa fata, si sa ne ferim de ei, in caz de lipsa a biletului/abonamentului. Ba mai mult cand impreuna cu colegul Visor am documentat primele linii M, am ajuns sa ii cunoastem chiar personal pe cativa dintre ei. Cu toate acestea, veche garda era cunoscuta ca si una dura la prima vedere, insa una care se cam scotea repede daca se punea de scandal. Ori erai lasat in treaba ta, ori coborat si apoi lasat in treaba ta.
Ej, iata ca fete noi si-au facut aparitia, si astfel si un nou val de energie, pozitiva as numio eu. Iata aici un clip de la arhicunoscutul Cristian Brancoveanu, un fel de Don Quijote al zilelor noastre (din pacate) in lupta pe care o duce impotriva hotilor de buzunare din MTC-uri.

In clip vedem o filmare simpla care doreste ai imortaliza pe hotii din Vinga, care in scurt timp se transforma in ditamai circul. Pe scurt, hotii urca intr-un troleu, si culmea sunt luati la intrebari de catre un controlor. Colaborarea lipseste cu desavarsire, astfel sunt rugati sa coboare, moment in care incep sa faca circ si teatru, facand pe victimele. Intr-un astfel de moment, m-as fi asteptat ca soferul sa inchida usile, sa plece din loc, iar controlorul sa ii lase in pace. NU si de aceasta data. Dar va invit sa vedeti cu ochii vostrii ce se intampla in continuoare:

Facebook

P.S. clipul este ori de ieri ori de azi
P.S.2. la un moment dat apare un tip cu vesta si pulan. Pe vesta scrie ceva de genul: ROMANIAN SECURITY si inca ceva. El de unde este, si cam ce rol are?
0

#466 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 ianuarie 2017 - 16:03

1) Clipul este de ieri, undeva dupa ora 14.

2) Culmea este ce majoritatea hotilor ce ne fac de ras orasul nu sunt din oras, ci sunt navetisti. Cum de ajung in Timisoara?, raspunsul e simplu, trenurile arhipline ale CFR-ului. Un exemplu de asemenea tren este Targu Jiu-Arad-Timisoara, cu sosire in Gara de Nord la 07:15. In acest tren, format din numai 2 vagoane e o inghesuiala mai ceva ca intr-un tramvai la ora de varf, tocmai de aceia controlorii nu pot sa-si faca treaba calumea, astfel hotii profitand. Ok, dar ce legatura are asta cu hotia?, simplu, ma gandesc ca "daca tai capul sarpelui, moare si corpul", asa ca trebiue luat totul in seama.
0

#467 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2017 - 16:12

Eu stateam si ma intrebam, de ce TM si nu Arad? Parca ar fi si mai aproape...

Citind comentariile de la clip, am aflat ca hotii nici macar nu se sichisesc sa vina cu trenul. Au 2 modalitati: ia-ma nene, si tepuirea taximetristilor. Se urca in taxi, merg pana in Vinga, si apoi ceau plata. Iar tu ca si taximetrist, ia-te de el, cand isi are gasca in spate...
0

#468 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 ianuarie 2017 - 22:43

Nu este vorba de "RATT Security" si nu Romanian?
0

#469 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2017 - 23:08

Voi sa-mi ziceti :04:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screen Shot 2017-01-19 at 22.07.30.png

0

#470 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 ianuarie 2017 - 23:20

A, nu! Nu e de la noi.
0

#471 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 30 ianuarie 2017 - 09:23

Azi dimineata la ora 07:30 (!) control in E7. :clap2:
2

#472 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 februarie 2017 - 08:20

:up_arow: Acelasi loc, aceeasi ora. Plus alta echipa pe Bd. 16 Decembrie 1989, la statia de autobuz Brancoveanu.
1

#473 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 februarie 2017 - 10:51

Am nimerit si eu o echipa, tot pe E7, intre Electro si UVT - saptamana trecuta, dimineata pe la 8:40 cred.
1

#474 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 martie 2017 - 16:04

Azi dimineata pe la 07:15, in E7 echipa de control formata din 4 baieti, ceea ce a condus la un control intr-un autobuz articulat cu multi calatori intr-un timp foarte scurt. :clap2:
2

#475 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 martie 2017 - 16:44

Echipa de control din 2 oameni, acum 2 zile, pe 40 (pe la ora 9 dimineata).

Echipa de control din 3 oameni (adica cei 2 de pe 40, plus inca unul), ieri dmineata, i-am vazut mergand inspre 700. Ori veneau din Libertatii ori de la troleibuz. N-am idee daca mergeau la tramvai sau la troleibuzele spre gara.
2

#476 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 martie 2017 - 08:28

Azi, echipe de control isi faceau treaba deja inainte de ora 07:30, cand multi inca nu au ajuns la lucru.
2

#477 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 septembrie 2017 - 08:05

Echipa de 4 controlori pe E7 la ora 07:30. Desi autobuzul era aglomerat, fiecare controlor a urcat pe o usa si avand o portiune mai mica de controlat, acestia nu au mai trebuit sa se deplaseze prin aglomeratie prin autobuz, astfel ca si controlul se facea intr-un timp foarte scurt. Asa da!
4

#478 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2018 - 16:42

Intre timp in alte orase:

http://www.monitorul...ta-camere-video
0

#479 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2018 - 21:47

In premiera nationala!? Pai, ai nostri au fost dotati cu asa ceva cu mai bine de un an in urma. Ca bateriile tin foarte putin, cu toate ca fabricantul se lauda cu 'spe ore, sau ca nu prea se folosesc, asta e altceva. Oricum, sunt miniaturale, nu de gen action-cam, mari si vizibile.
0

#480 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2018 - 23:24

Nu stiu cati controlori are regia insa pe site este un anunt cu 15 persoane amendate in 6 zile ....

Circul in aproape zilnic iar rezulutatele actiunilor de control enuntate pe site se puteau "obtine" in 10 min intr-un singur MTC. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 02 martie 2018 - 23:24

3

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi