STP Timișoara Forum: Parcul Rozelor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Rozelor (finalizat) - finantarea asigurata din fonduri UE Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 iunie 2014 - 08:18

Multam pentru clarificare.
Cum nu urmaresc stirile din acest domeniu, nu am stiut.
1

#102 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 iunie 2014 - 23:49

Imagine atasata: Parcul Rozelor  - 2014.06.18 - 01.jpg
3

#103 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 iulie 2014 - 18:34

Se degradeaza pavajul care in mod normal ar trebui sa reziste la tonaj mare.

Imagine atasata: 2014-07-24 20.56.02.jpg Imagine atasata: 2014-07-24 20.56.07.jpg Imagine atasata: 2014-07-24 20.56.12.jpg
2

#104 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 24 decembrie 2020 - 21:05

Nici un pic de lumina noaptea in acest parc. La fel cum am observat si in parcul vecin (Justitiei) cam peste tot unde s-a trecut la iluminat solar in locul iluminatului clasic conectat la retea nu a tinut prea mult. Aici nici-un stalp nu avea becul aprins, in schimb in Justitiei mai vedeam un bec din trei aprins.
1

#105 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 22 iunie 2021 - 19:03

Poze de pe Facebook, Marian Cucsa.
Nu știu cine e băiatul ăsta, cred ca e ceva politician, dar nu despre asta e vorba.
Pozele vorbesc de la sine, după aproape un an de zile de la schimbarea administrației locale, și parcul asta a ajuns sa arate ca curu'!
Imagine atasata: IMG_8575.jpg
Imagine atasata: IMG_8576.jpg
Imagine atasata: IMG_8577.jpg
Imagine atasata: IMG_8578.jpg
Imagine atasata: IMG_8579.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#106 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 22 iunie 2021 - 19:17

Asa e cand Horticultura avea linie directa la fostul primar....

Cu actualul a fost schimbat regimul, directorul, bonusurile de "performanta" si Horticultura face "greva" cand defapt ar trebui sa isi faca treaba. Ei + cei ca tine, care deabea asteapta urmatoarele alegeri, o sa tot aruncati cu norori in loc sa vedeti ce se intampla.

Parerea mea :)

Bonus, poate vrei sa vezi cum arata pe vremea fostului fix acuma 1 an in plina campanie: https://www.tion.ro/...imarie-1314487/
3

#107 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 22 iunie 2021 - 19:31

Stimate coleg,

Sa înțeleg ca ție îți place cum arată acum?

Lasă-mă cu ce era pe vremea lu' Ceașcă, ca nu ma interesează. Anu' trecut pe vremea asta nu eram în Timișoara, deci nu ma deranja halul în care arăta și atunci.
Eu vorbesc strict din punctul meu de vedere, ca cetățean locuitor al orașului, care ma lovesc de mizeria din jur.

Până una alta, ăștia de conduc orașul acum, sunt incompetenți, și pozele vorbesc de la sine.

Parcurile sunt praf, zona centrala e mizerabila, șantierele nu se mai termină, traficul e sufocant din nou (ca acu' 7-8 ani) etc.

Nu văd niciun lucru bun făcut în interesul cetățeanului, de gașca ăstora care sunt acum la putere.

E strict punctul meu de vedere și cui nu-i convine, ghinion!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#108 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 22 iunie 2021 - 19:58

Normal ca nu imi convine dar am cap sa gandesc in perspectiva, sa inteleg ca nimic nu se face bine peste noapte. Ca orice altceva dureaza o perioada pana se indreapta lucrurile, mai ales lucruri facute foarte rau inainte pentru foarte multi ani.

Nu te las cu ce era pe vremea lu unu si lu altu pentru ca aia sta la baza mizeriei si aglomeratiei pe care o vezi acuma. Cand largesti strazi ai mai mult trafic, o zic toti profesionistii din domeniu dar daca ne uitam la ce a facut fosta administratie ai intelge de ce e sufocant traficul. Deci...nu prea merge cu lasa ce a facut fostu'.

Partea cu parcurile praf e la fel ca si pentru parcul rozelor, am explicat in postul trecut.

Lucrul bun facut in interesul cetateanului e incercarea de a schimba de la radacina toate procesele greoaie si gresite din multe domenii.

Mizeria si de pe strazi si din parcuri e tot din contractul facut pe vremea lui fostu'. Ai dreptate, nu se face curat cum trebuie.

Daca tu poti sa faci toate modificarile si sa le si implementezi peste noapte, in domenii precum parcuri, spatii verzi, parcari, aglomeratie, curatenie, etc. ai votul meu la urmatoarele.

In ultima vreme sunt foarte ghinionist, tot mai multi oameni care vor instant gratification...

Aceasta postare a fost editata de Andu: 22 iunie 2021 - 20:06

3

#109 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 22 iunie 2021 - 20:44

Îmi cer scuze ca vreau ca în timpul vieții mele sa se măture străzile și sa se ude florile din parcuri.
Îmi aduc aminte de Timfloralis din 2018...o minunăție.

Știu ca e nevoie de enșpe ani de zile să faci minimum necesar pentru un trai decent într-un oraș în anul 2021.

O să arunce lumea cu pietre în băieții ăștia, cât de curând. E doar o chestiune de timp.

Realitatea din teren e sub orice critica, și sincer, din postura mea de cetățean care plătesc taxe și impozite, ma doare fix în c@r ce probleme au săracii edili.
E DATORIA lor sa rezolve problemele, nu a mea sa le suport. Dacă nu sunt în stare, și după cum se vede nu sunt, vor veni alții.

Retorica asta, cu greaua moștenire, este doar nutreț pentru cretini.
La privat nu funcționează. Ești pus într-o funcție ca sa rezolvi problema și sa ai rezultate, nu sa te plângi ca ăla de anul trecut nu a fost capabil.

D'ohhh, de aia nu mai e el în funcție, și ești tu, "deșteptule"!


Sent from my iPhone using Tapatalk
-1

#110 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 23 iunie 2021 - 11:03

Total de-acord. Inacceptabil modul in care arata Parcul Rozelor. E o idee mai decent decat anul trecut dar in continuare o rusine pentru parcul de referinta al orasului. Trebuie luate masuri si mai drastice la Horticultura!
0

#111 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 23 iunie 2021 - 13:26

Avem si o reactie...momentan la nivel declarativ:

Citeaza

”Parcul Rozelor trebuie să fie, din nou, un motiv de mândrie și bucurie pentru timișoreni. În baza rapoartelor redactate în urma vizitelor în teren efectuate de inspectorii Primăriei Timișoara, conducerea instituției a purtat, miercuri, mai multe discuții atât cu reprezentanții Direcției de Mediu, cât și cu cei ai S.C. Horticultura S.A. În urma acestora, a fost dispusă remedierea de urgență a problemelor constatate, cauzate de o varietate de factori. Astfel, reprezentanții Horticultura S.A. au informat conducerea Primăriei Timișoara că gardul viu a fost atacat recent de dăunători și că, în urma tratamentelor efectuate în ultimele zile acesta este acum în refacere.
De asemenea, având în vedere temperaturile ridicate anunțate în perioada următoare, reprezentanții Horticultura S.A. s-au angajat să ude mai des plantele din Parcul Rozelor. În următoarele două zile se vor efectua în parc și acțiuni de plivire a buruienilor care au apărut în ultimele zile”, a anunțat primăria.


DeBanat
0

#112 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 23 iunie 2021 - 14:13

Ce se mai aude de parcul Civic ?
Am fost acum 2 sapt. si nu m-am incumetat sa intru .. arata trist, dezolant si abandonat.
Parc Civic 500.000 lei
Nimeni nu zice "peste noapte", dar si acolo au trecut vreo 4 luni in care nu s-a miscat nimic de la ultima strigare .. recunosc partea de "bla bla" merge ca unsa si in noua administratie, dar am o presimtire ca la performanta se apropie de performanta Ciuhandru, nicidecum Robu (hentz, nu sunt nici fanul lui). Ar fi interesant sa fie o rubrica cu realizari concrete (nu bla bla) in care sa vedem daca se strange ceva in 4 ani, sau doar impresia "dar ce te asteptai sa faca in asa timp scurt (4 ani)".
Pana atunci .. la fel cum Latcau rezolva problema Colterm la 3 dimineata, asa s-a lucrat sub noua administratie la inelul 4, unde desi se bateau cu caramida in piept ca lucrurile se vor intampla ca la carte .. nu s-a intocmit absolut nici o documentatie (cartografiere) a utilitatiilor subterane (tocmai au fost ingropate in stil romanesc). Pentru sustinatorii infocati, imi pare rau, nu pot sa inchid ochii, doar le doresc noapte buna.
1

#113 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 iunie 2021 - 09:32

Horticultura a cam mimat performanta in Rozelor in ultimii ani - parcul a fost modernizat complet cu fonduri europene chiar pe finalul de mandat al lui Ciuhandu si apoi au lasat natura sa isi vada de treaba. S-au axat pe anumite parcuri, altele, nu vreau sa speculez motivele.
Nu poti sa lasi un parc neingrijit si sa te trezesti in toiul verii, pe canicula, ca sunt probleme iremediabile
2

#114 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 iunie 2021 - 13:08

Parcul Rozelor a fost prevazut cu instalatie de irigat automata insa aceasta nu mai poate functiona. Sunt curios cate sezoane a functionat dupa reabilitare. Un sezon, doua, trei? In multe locuri din oras au fost montate asemenea instalatii care toate nu au mai functionat in anul urmator sau dupa doi ani...

Mi-aduc mereu aminte de celebra stada Vacarescu care "se spala singura" si s-a spalat o vara si atat. De atunci nu se msi spala singura. Sau eu cel putin n-am mai vazut acest lucru.

Si atunci nu inteleg de ce se dau bani pe asemenea lucruri cand sunt sortite esecului. Iar in cazul parcului Rozelor avem de-a face cu o mare diversitate de trandafiri deosebiti care daca se usuca, uscati raman, buni de aruncat...


Iar Horticultura se angajeaza sa ude mai des plantele din parc. Trebuia s-o faca pur si simplu si nu prin angajament in ceasul al doisprezecelea. Datoria ei este sa intretina in mod corespunzator parcul/parcurile atribuit/e...si nu in mod punctual.
1

#115 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 iunie 2021 - 13:30

Ce ma irita pe mine este calitatea de tot kkt-ul a presei locale. Au trecut ani de zile in care parcul arata exact la fel, sau chiar si mai rau. Nimeni nimic... Vine acuma un nimeni, face ceva poze, si bam 2-3 articole pe tema asta. Unde este jurnalismul ca pe vremuri...?
1

#116 Useril este offline   legenda 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26 ianuarie 21

Postat 24 iunie 2021 - 13:50

problema cu parcul este de multi ani, nu inteleg de ce s-au trezit acum fanii Roabă sa dea cu kkt in Fritz. nu am incredere in nici un politician, nu tin cu nimeni, dar bai, voi astia care criticati actuala administratie, n-ati fost de prin 2017 prin parcul rozelor sa vedeti in ce hal arata?
0

#117 Useril este offline   BogdanL 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 09 iunie 10

Postat 24 iunie 2021 - 14:27

De ce conteaza ca acum 2-3 sau 20 de ani era la fel?
Acum e nasol si situatia trebuie rezolvata. E foarte simplu. Indiferent ca la conducere e usr, pnl, psd sau pcr.
Daca arati acum jegul din oras esti cu pnl si daca critici ce s-a realizat acum 2 eni esti cu usr.
Pana la urma multora le pasa de orasul asta, indiferent de ce partid de kkt e la conducere.
3

#118 Useril este offline   legenda 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26 ianuarie 21

Postat 24 iunie 2021 - 15:42

Vezi postareaBogdanL, la 24 iunie 2021 - 14:27, a spus:

De ce conteaza ca acum 2-3 sau 20 de ani era la fel?


conteaza, pai daca acum 2-3 ani sau 20 de ani era la fel, crezi ca brusc se va face o schimbare in bine?
0

#119 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 24 iunie 2021 - 17:29

Logica ta este imbatabila, la fel ca și limbajul.

Pai atunci, de ce sa mai voteze lumea schimbarea, dacă tot tine 1 an de zile pana se uda niște flori și se tunde iarba? Doar așa, sa ne aflăm în treabă?

Cat despre faptul ca nu a comentat nu-stiu-cine și în 2017...wtf?!
Poate nu era în oraș atunci, poate e nou venit, sau poate pur și simplu era prea tânăr și nu l-a interesat la momentul respectiv.

Trezește-te, colegu'!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#120 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 24 iunie 2021 - 17:34

Vezi postarealegenda, la 24 iunie 2021 - 13:50, a spus:

problema cu parcul este de multi ani, nu inteleg de ce s-au trezit acum fanii Roabă sa dea cu kkt in Fritz. nu am incredere in nici un politician, nu tin cu nimeni, dar bai, voi astia care criticati actuala administratie, n-ati fost de prin 2017 prin parcul rozelor sa vedeti in ce hal arata?

1. Nu da nimeni cu "kkt" in nimeni (invocarea acestui motiv este doar un cliseu de scuza lamentabila, pentru ca asta se intampla cand argumentele lipsesc);
2. Ca sa va convingeti ca treaba cu fanii este o inchipuire (daca faceati referire la mine), daca sunteti curios dati-mi pm sa va argumentez (cu dovezi) ca aveam critici cu care loveam si fosta administratie. Diferenta este ca acolo de cele mai multe ori mi se raspundea si se dadea termene (more, or less, ca deh ..), ceea ce acum cu zece consilieri nu exista;
3. Parcul rozelor a mai avut scapari, nimeni nu neaga lucrul acesta, doar ca parca acum este si mai trist cand imaginea incepe de pe podul cu ghivecele goale (macar daca le arunca daca nu sunt in stare sa le intretina, pentru ca altfel intareste impresia de nepasare);
4. Nu eu sunt cel care emana "bla bla"-ul, ci eu sunt cel care constata ca NU se intampla. Daca sunteti unul din consilierii personali sub acoperire (ca altfel nu imi explic apararea fara fond) puteti sa aduceti si cuvantul "consecvent" pe ordinea de zi (daca totusi acesta este prea greu, puneti "rezervat").
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi