STP Timișoara Forum: înfiinţare de noi linii de autobuze - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

înfiinţare de noi linii de autobuze

#61 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 decembrie 2013 - 10:20

Eu zic ca la infiintarea liniei 11 in Ghiroda Noua ar trebui desfiintata L29, iar L28 sa ramana cum e acum, doar pentru Crisan. Altfel, ce rost doua linii pe Al. Ghirodei?
0

#62 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 09 martie 2014 - 09:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 31 octombrie 2013 - 20:39, a spus:

Eu zic sa faci o sesizare oficiala catre Relatii Publice, cu date concrete (data, ora, numar autobuz). Doar asa se rezova problema.


Florine am monitorizat din data postari si am sa va anunt cu tristete caci toti soferii baga in buzunarul propiu bani primiti de la calatori ''mita''asa ca o sesizare nu ar ajuta cu nimic.La tel. cu clientii este ocupat nonstop plus bilete pentru M45 gasesti numai la un singur butic in sat.Poate citeste cineva din conducere care este situatia si verifica si ei personal in teren fara sa anunte controalele si poate se pun la intelegere cu Primaria Dumbravita sa demareze proiectul de scimbare din M45 in troleibuzul 14 caci banii europeni sunt veniti dar se pare ca ii vom pierde ca deobicei.O dumineca minunata va doresc tututror!
0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2014 - 10:26

Daca sunt articulate, e simplu, astea avand camere de supraveghere. In cazul C-urilor, doar daca se deplaseaza o echipa "sub acoperire", ca sa zic asa. :)
0

#64 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 martie 2014 - 00:55

Postez aici, pentru ca nu stiu ce topic sa aleg exact. Deci sa-mi bag... pantografu la curent daca inteleg ce naiba se petrece.

L21, L28 si L29 au trasee practic diferite, doar de aceea sunt si 3 linii distincte dar totusi ele reusesc sa deserveasca acelasi traseu. Asa-i ca nu are sens ce am zis? DAA!

Extrag de pe graficele disponibile pe RATT.ro

Grafic: L28: "In zilele nelucratoare L21 circula combinat cu L28 pe traseul Banatim - Printul Turcesc- Uzinei - Aleea Girodei"
Grafic: L29: "In zilele nelucratoare L29 circula combinat cu L21 SI L28 pe traseul Banatim - Printul Turcesc- Uzinei - Aleea Girodei"

Deci e un fel de mare combinatozaureala aici pentru un capat de lume. Deci inteleg ca in zilele nelucratoare L21, L28 si L29 circula pana la Ghiroda, dar care cum? Am de actualizat rutele pe transport urban si nu stiu, ma doare capul... Pentru ca de exemplu la capatul Liniei 212829 exista un tabel cu grafic care arata in week-end orele de plecare din acea statie, dar nu zice nimeni care linie DEFAPT pleaca din statia aceea.

Daca exista cineva care are habar, imi poate explica si mie?
0

#65 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 martie 2014 - 17:20

Pe scurt:
Se pleacă de la Banatul, către linia 28. Merge în Crişan pe traseul 28, dar nu revine la "Uzinei", ci merge mai departe pe "Bobâlna" şi intră pe 29. Când se întoarce din Ghiroda nu mai intră prin Crişan, ci merge înainte pe alee până la "Mătăsarilor". Ajuns din nou la "Uzinei", face stânga, trece podul şi face o tură pe 21, mergând apoi până la Banatul.
Asta ar fi o tură completă.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 21 martie 2014 - 17:21

3

#66 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 martie 2014 - 18:18

Si are afisat in fata? :eusa_think: :Facepalm_emote_gif:
0

#67 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 martie 2014 - 18:58

Multumesc emilut! :coolspeak: Am sa incerc sa traduc toate astea in date concrete, sper sa imi si iasa.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 21 martie 2014 - 18:59

0

#68 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 august 2014 - 10:03

M-am nimerit să fiu primul pe linia 8b, în ziua în care i s-a prelungit traseul până la AEM.
Când am terminat serviciul, aveam capul cât o baniţă. Din (să zicem) 20 câţi urcau în autobuz, toţi 20 veneau să mă întrebe toate trăznăile.
Culmea, am rămas calm. Poate şi din motivul că mi-am impus din start să nu mă enervez. Chiar m-am distrat. Mulţi urcau când veneam spre Banatul, pe linia de tramvai, dar dorind să meargă spre Bălcescu, crezând că întorc la str. Gutenberg. Să le fi văzut feţele când viram dreapta pe Gutenberg, către AEM.
În schimb, m-am enervat la culme ieri, când am coborât din autobuz împreună cu o.....călătoare(???) care a început să-l înjure copios pe şofer pt că acesta nu a informat-o că autobuzul merge la AEM. Ea ţinea morţiş să ajungă la Banatul, deşi orice dobitoc putea vedea clar că strada e închisă.
Nefiind în serviciu, m-am luat de ea şi mi-am descărcat toţi dracii pe care i-am acumulat cu o zi înainte. Ne-am înjurat ca la uşa cortului, făptura cu chip de om demonstrând o prostie crasă.
Mi-a picat extrem de bine "răcorirea".
Apropo'. Domnule Florin, poate n-ar strica să refaceţi textul afişat pe frontispiciul autobuzelor. Să scrie Bălcescu - AEM, nu Bălcescu - Gutenberg.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 28 august 2014 - 10:06

4

#69 Useril este offline   The Legend 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 31 ianuarie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenul si calatoria cu trenul

Postat 28 august 2014 - 17:10

Aveti mare dreptate...toata lumea e nemultumita ca cica nu au fost anuntati de modificari chiar daca sunt afise in statii.

Caz concret a fost cand am spus unor oameni care asteptau tramvaiul in statia Cluj ca nu mai vine tramvaiul ci e autobuz care merge pe eroilor de la tisa / Victor Babes dar acestia au zis "pleaca ma de aici ca vorbesti prostii" si afisul era intact chiar in spatele lor...
1

#70 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2014 - 20:26

He he, eu marti am mers pana la Banatim cu autobuzul :naughty1: .

Am zis si eu sa incerc de marti sa vad cum e cu noul traseu, ca sa nu ma trezesc mai devreme prefer 2 transbordari, ma enerveaza la culme cei care se plang dar habar nu au despre ce vorbesc. Bine e normal sa spui ca cei de pe Stefan cel Mare se misca incet si sa te supere lucrul asta, dar deja se ajunge la extreme cand spui ca "nu stiu de ce au trebuit sa sparga!", pai mai... calatorilor daca nu se spargea cum se putea repara linia? nu stiu dar unii pur si simplu cred ca daca transportul in comun exista el trebe sa mearga bine doar atunci cand ei il folosesc. Cred ca foarte putini isi fac timp sa se gandeasca cum sa ajunga la lucru ,se bazeaza ca ajung la fix in statie si daca ceva vine bine, daca nu se i-au de conducator.

Apropo, ce s-a intamplat marti dimineata cu trenul de la 07:58 de pe 33b care trebuia sa plece de la Sinaia? Autobuzul a venit, a lasat calatorii si a plecat mai departe... spre Maria, si dus a fost. Eu stiu ca Emilut spunea ca sa nu ne miram cand nu vor venii unele trenuri pentru ca nu sunt soferi dar... Ma rog victima colaterala a cazut soferul de pe cursa de 8:18 care era "aspru sfatuit" sa deie jos toti directorii de la Ratt :rad_masa: .

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 29 august 2014 - 07:31

0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2014 - 21:10

Vezi postareaemilut, la 28 august 2014 - 10:03, a spus:

Domnule Florin, poate n-ar strica să refaceţi textul afişat pe frontispiciul autobuzelor. Să scrie Bălcescu - AEM, nu Bălcescu - Gutenberg.

Mda, ca de obicei... :Facepalm_emote_gif: Inca de marti le-am dat cardul modificat cu noul traseu (chiar m-am agitat, amanand pentru asta alta lucrare, urgenta si ea), doar ca nu s-au obosit sa-l incarce pe autobuze. Pe display trebuie sa scrie conform softului de pe card: Domasnean - Balcescu si Balcescu - Domasnean. Codul pentru CU-1 a ramas acelasi, desigur.
1

#72 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 august 2014 - 09:21

Pe langa nepasarea unor soferi, putem vorbi si de o vina a "organizatorilor" acestei noi linii provizorii 8b si anume faptul ca dupa ce se anunta cu cateva zile inainte aparitia acestei linii ceea ce este foarte bine, anuntul cu pricina este valabil 24 - 48 de ore pentru ca apar modificari la modificari...

Avem celebrul proverd cu croitorul bun, cel care masoara de 7 ori si taie o singura data pentru a fi sigur pe taietura...

In cazul nostru, cineva trebuia sa se gandeasca la traseul acestei linii provizorii si in timpul liber pentru a lua o decizie corecta...In lipsa deciziei corecte din start, apar aceste probleme care nemultumesc toata lumea, fie pe calatori, fie personalul RATT...

Daca afisele din statii nu sunt citite de calatori, clar ca este vina lor. In schimb cand pe afisajul autobuzului scrie BALCESCU - GUTENBERG si autobuzul merge mai departe, clar ca este vina RATT, indiferent de numele individuale pe care le poarta vinovatii...
1

#73 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 august 2014 - 12:58

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2014 - 21:10, a spus:

Mda, ca de obicei... :Facepalm_emote_gif: Inca de marti le-am dat cardul modificat cu noul traseu (chiar m-am agitat, amanand pentru asta alta lucrare, urgenta si ea), doar ca nu s-au obosit sa-l incarce pe autobuze. Pe display trebuie sa scrie conform softului de pe card: Domasnean - Balcescu si Balcescu - Domasnean. Codul pentru CU-1 a ramas acelasi, desigur.

Există o explicaţie. Eu am ieşit pe traseu marţi dimineaţă, la prima oră. Aşa că, nu puteam avea deja instalat softul.

Vezi postareamile, la 29 august 2014 - 09:21, a spus:

Pe langa nepasarea unor soferi, putem vorbi si de o vina a "organizatorilor" acestei noi linii provizorii 8b si anume faptul ca dupa ce se anunta cu cateva zile inainte aparitia acestei linii ceea ce este foarte bine, anuntul cu pricina este valabil 24 - 48 de ore pentru ca apar modificari la modificari...

Avem celebrul proverd cu croitorul bun, cel care masoara de 7 ori si taie o singura data pentru a fi sigur pe taietura...

In cazul nostru, cineva trebuia sa se gandeasca la traseul acestei linii provizorii si in timpul liber pentru a lua o decizie corecta...In lipsa deciziei corecte din start, apar aceste probleme care nemultumesc toata lumea, fie pe calatori, fie personalul RATT...

Eu văzusem încă de vineri graficele. În varianta iniţială, prima maşină pleca de la Bălcescu la ora 6:00 şi întorcea la Gutenberg. Ori, pe calea Vidrighin sunt puzderie de firme care îşi încep activitatea la ora 6:00. Le-am spus şefilor că nu e bine de loc. Autobuzele de pe linia 21 vin atât de rar, încât nu intră la socoteală pt femeile care lucrează de la 6:00.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 29 august 2014 - 13:04

3

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 august 2014 - 16:02

Atunci e clar. Pe la 10 a plecat cardul la garaj cu masina de interventie. Asta se intampla cand schimbi traseul de pe o zi pe alta.
1

#75 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 19 august 2015 - 17:34

Dupa ce am facut naveta 2 ani de zile intre Strada Cluj si Agronomie (sunt studenti la Agronomie care stau in Complex) tin sa spun ca acest traseu este unul destul de solicitat.
Ar fi utila infiintare unei linii Express (E9) pe traseul M.C-tin Prezan - Strada Cluj - Comp. Studentesc - H Continental - P-ta C.Europei - Liege - Agronomie
0

#76 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 19 august 2015 - 21:10

Vezi postareacristi CFR, la 19 august 2015 - 17:34, a spus:

Ar fi utila infiintare unei linii Express (E9) pe traseul M.C-tin Prezan - Strada Cluj - Comp. Studentesc - H Continental - P-ta C.Europei - Liege - Agronomie

Sau chiar de troleibuz:
M.C-tin Prezan (sau Sudului) - Cluj - Parvan - Catedrala - Pta. Regina Maria - Pta. Marasti - Mall - Agronomie.
1

#77 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 august 2015 - 13:59

Așa ceva nu veți vedea, din simplul motiv că s-ar suprapune 85% cu E2. De la Consiliul Europei aveți la dispoziție troleibuzul 17 sau E1.
Apoi, este nevoie de o listă foarte consistentă cu semnăturile câtorva sute de persoane, pt înființarea unei noi linii. Nu se face doar la cererea a 5 petenți.
Din nou apoi, RATT nu are la dispoziție nici material rulant și nici uman, pt noi trasee. Abia se descurcă cu cele existente.
1

#78 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 20 august 2015 - 20:48

Vezi postareaemilut, la 20 august 2015 - 13:59, a spus:

Așa ceva nu veți vedea, din simplul motiv că s-ar suprapune 85% cu E2.

Cea de troleibuz care am propus-o eu nu s-ar suprapune asa mult cu E2 iar pentru aceasta cred ca ar fi mai multi care ar semna (inclusiv eu :rolleyes: ), dar apoi cred ca mai degraba ar imbunatati Linia 6 cu banii si personalul acela...
-1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi