STP Timișoara Forum: înfiinţare de noi linii de autobuze - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

înfiinţare de noi linii de autobuze

#21 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 01 iulie 2013 - 22:54

Ce ati declarat voi asa este dragi colegi DAR si Administratia Ciuhandru si Robu si Malac s-au batut si se bat cu pumnii in piept ca sunt cartiere rezidentiale din Timisoara!Acestia ne sunt alesii domnilor ! Atita stiu!Parerea mea ca nu trebe sa fiti asa de suparati imediat ca nu sunt Timisoreni DAR oameni sunt si ei ca mine si voi si daca am fii mai uniti noi toti am traii altfel dar asa uitati-va ce repede ne sare tandara si gata de cearta.Va multumesc de intelegere si cometariu.

ATENTIE LA ORARUL M45B Dumbravita-Timisoara primele 5 pagini scrie Timisoara-Dumbravita in loc de Dumbravita-Timisoara Va rog frumos sa le corectati!Va multumesc anticipat!
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 iulie 2013 - 23:18

Vezi postareaHoratius, la 01 iulie 2013 - 22:54, a spus:

ATENTIE LA ORARUL M45B Dumbravita-Timisoara primele 5 pagini scrie Timisoara-Dumbravita in loc de Dumbravita-Timisoara Va rog frumos sa le corectati!Va multumesc anticipat!

Asta nu tine de mine, eu asa le-am primit. O sa sesizez colegilor. Chiar azi (de fapt ieri, ca e trecut de 12) au fost inlocuite graficele cu altele noi care contin si statia Giratie Dumbravita.
0

#23 Useril este offline   Paul17 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04 august 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 octombrie 2013 - 20:19

As vrea o linie de pe strada Eugen Coseriu (in spate la SELGROS) pana in piața Balcescu pe traseul C.Aradului,C.Circumvalatiunii,Bv.Republicii,Centru,Balcescu si retur.
(De exemplu Linia 37 sau Linia Expres 9)
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 octombrie 2013 - 21:04

Hmm...Putin probabil. Zona e deja acoperita de alte linii, chiar daca nu direct pana in Balcescu.
0

#25 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 octombrie 2013 - 15:37

Vezi postareaPaul17, la 17 octombrie 2013 - 20:19, a spus:

As vrea o linie de pe strada Eugen Coseriu (in spate la SELGROS) pana in piața Balcescu pe traseul C.Aradului,C.Circumvalatiunii,Bv.Republicii,Centru,Balcescu si retur.
(De exemplu Linia 37 sau Linia Expres 9)

Şi eu aş vrea un milion de euro. :rolleyes:
0

#26 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 octombrie 2013 - 22:20

Vezi postareaemilut, la 18 octombrie 2013 - 15:37, a spus:

Şi eu aş vrea un milion de euro. :rolleyes:

Cine ii doreste cu adevarat ii obtine :coolspeak: "Cere si ti se va da"... Din pacate tot sistemul de transport e subdimensionat ca numar de unitati si daca tot inventam linii noi vom astepta 2 ore in statie dupa un vehicul pentru ca fizic nu sunt atatea unitati disponibile...referitor la postarea anterioara se ajunge extrem de elegant din Selgros aradului pana in balcescu cu e1 pana la gara de nord si cu tramvaiul 8 pana in balcescu..ca dureaza 5 minute in plus ca si timp fata de ruta propusa..mtc urile nu sunt taxi...platim 2,5 lei /km si suntem dusi la adresa rapid cu taxi....
0

#27 Userul este online   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 octombrie 2013 - 12:44

Vezi postareaBogdanTm, la 18 octombrie 2013 - 22:20, a spus:

CDin pacate tot sistemul de transport e subdimensionat ca numar de unitati si daca tot inventam linii noi vom astepta 2 ore in statie dupa un vehicul pentru ca fizic nu sunt atatea unitati disponibile...referitor la postarea anterioara se ajunge extrem de elegant din Selgros aradului pana in balcescu cu e1 pana la gara de nord si cu tramvaiul 8 pana in balcescu..ca dureaza 5 minute in plus ca si timp fata de ruta propusa..mtc urile nu sunt taxi...platim 2,5 lei /km si suntem dusi la adresa rapid cu taxi....
- din păcate nu e vorba de 5 minute. cum știm, un schimb de MTC în Timișoara înseamnă de obicei juma de oră. Am vrea noi să fie 5 minute, ca la Cluj...

MTC-ul nu e taxi dar trebuie să țină cont de tendințele cetățenilor. Dacă o linie e moartă, cu mtc-uri goale mai tot timpul, înseamnă că trebuie modificată. Nu zic că ar trebui un autobuz Selgros-Bălcescu, dar proabil că o linie din cele existente ar putea fi direcționată pe acolo (și poate mai departe spre Lidia).

De când știu forumul ăsta văd mereu atitudini conservatoare de genu „MTC-ul e sacrosanct, domle, linia trebuie să fie cum a lăsat-o Eugeniu de Savoya”.
Am o întrebare: de ce există linia 1 și 2 la tramvaie? De dragul istoriei? Nu poate fi una singură, de la Dâmbovița cu buclă la Gară și apoi continuare spre Modern? E greu?
Dar 15 și 19? De ce nu merge una singură la Posta Mare VIA Muzeu? (Ah, da, lipsesc 20 metri de cablu...). Deci nici măcar nu trebuie linii noi, trebuie doar eficientizare, să nu mai fie linii care se suprapun pe 80 % din traseu.

Convingerea mea e că nici după ce va fi gratuit tot transportul în comun (și să știți că se va ține de cuvânt Robu, e punct strategic la Timișoara capitală culturală) - MTC-utile tot nu vor fi folosite cum trebuie deoarece, în condițiile în care orașul a evoluat și direcțiile de deplasare ale locuitorilor se schimbă, ar trebui ca și MTC-ul să adopte schimbările respective.
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 octombrie 2013 - 12:54

Cred ca unificarea liniilor 1 cu 2 ar duce la prelungirea timpului necesar unei semiture, la peste o ora (chiar si acum, fac de la Modern pana in Dambovita mai mult de 45 de minute (15 minute cu masina)) si asta, indiferent de cate vehicule ar fi alocate liniei respective.
Toate fostele capitalele culturale au transport in comun gratuit? Nu cred ca asta e un criteriu de selectare serios, mai degraba pare o gluma... -_- (care, probabil, va pune pe butuci definitiv, transportul in comun)
0

#29 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2013 - 12:57

Vezi postareaaristotelro, la 19 octombrie 2013 - 12:44, a spus:

Am o întrebare: de ce există linia 1 și 2 la tramvaie? De dragul istoriei? Nu poate fi una singură, de la Dâmbovița cu buclă la Gară și apoi continuare spre Modern? E greu?


Despre tot ce ai spus ai dreptate, dar aici nu sunt deacord. Pai asta ar insemna ca tramvaiul cand vine din Dambovita sa mearga la gara, la cat timp pierde in bucla si pana se intoarce inapoi la Iozefin ca sa o i-a spre Sinaia ar fi parcurs deja distanta pana in Libertatii. Pe langa asta ar fi distrusa simetria liniei, pai cine ar mai merge din Dambovita pana la Catedrala daca tramvaiul face o abatare pana sa ajunga acolo. Ar fii o situatie gen linia 6 unde se face o abatare colosala de la traseul initial doar ca sa se tina loc liniei 10 care daca avea ..... Goia spunea din start " nu mai avem tramvaie" nu o lalaia ca "vara bla bla bla si la iarna circula iara".

Liniile 1 si 2 exista pentru ca spre deosebire de altele au foarte mult din traseu prin centru si de cand 6 nu mai circula pe traseul vechi, circular aceste 2 linii duc tot grosul de calatori. Timisoara a crescut in jurul liniilor de tramvai spre deosebire de alte orase care l-au avut mai tarziu de aceea la tramvaie unele modificari ar fi inutile.
0

#30 Userul este online   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 octombrie 2013 - 13:27

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 octombrie 2013 - 12:54, a spus:


Toate fostele capitalele culturale au transport in comun gratuit? Nu cred ca asta e un criteriu de selectare serios, mai degraba pare o gluma... -_- (care, probabil, va pune pe butuci definitiv, transportul in comun)

Nu e un criteriu transportul gratuit, e un criteriu transportul in comun eficient si simplu de folosit, astfel incat turistii (multi, in caz ca Timisoara devine CCE) sa ajunga in punctele de interes forte repede. Daca punem turistii sa schimbe MTC de doua ori si sa faca o ora, nu e bine. Gratuitatea ar fi un fel de buna practica, pe care se mizeaza.

Vezi postareaGygyman6, la 19 octombrie 2013 - 12:57, a spus:

Despre tot ce ai spus ai dreptate, dar aici nu sunt deacord. Pai asta ar insemna ca tramvaiul cand vine din Dambovita sa mearga la gara, la cat timp pierde in bucla si pana se intoarce inapoi la Iozefin ca sa o i-a spre Sinaia ar fi parcurs deja distanta pana in Libertatii. Pe langa asta ar fi distrusa simetria liniei, pai cine ar mai merge din Dambovita pana la Catedrala daca tramvaiul face o abatare pana sa ajunga acolo. Ar fii o situatie gen linia 6 unde se face o abatare colosala de la traseul initial doar ca sa se tina loc liniei 10 care daca avea ..... Goia spunea din start " nu mai avem tramvaie" nu o lalaia ca "vara bla bla bla si la iarna circula iara".

Liniile 1 si 2 exista pentru ca spre deosebire de altele au foarte mult din traseu prin centru si de cand 6 nu mai circula pe traseul vechi, circular aceste 2 linii duc tot grosul de calatori. Timisoara a crescut in jurul liniilor de tramvai spre deosebire de alte orase care l-au avut mai tarziu de aceea la tramvaie unele modificari ar fi inutile.


De acord, poate cu 1 si 2 am exagerat.
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 octombrie 2013 - 17:10

Vezi postareaaristotelro, la 19 octombrie 2013 - 13:27, a spus:

Nu e un criteriu transportul gratuit, e un criteriu transportul in comun eficient si simplu de folosit, astfel incat turistii (multi, in caz ca Timisoara devine CCE) sa ajunga in punctele de interes forte repede. Daca punem turistii sa schimbe MTC de doua ori si sa faca o ora, nu e bine. Gratuitatea ar fi un fel de buna practica, pe care se mizeaza.

Pai, turistul ia un tichet de o zi (asa am facut si eu la Praga sau Bratislava) si nu prea il mai intereseaza cate vehicule schimba, costul fiind acelasi. Nici de grabit nu se grabeste prea tare, ca doar e...turist. :)
P.S. De ce nu elimina primaria taxa pentru parcare, ca poate turistul vine cu masina, nu neaparat cu trenul. :eusa_think:
Propun sa scoata orice taxa, ca asa da bine pentru o viitoare capitala culturala. :04:
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 octombrie 2013 - 17:45

Vezi postareaaristotelro, la 19 octombrie 2013 - 12:44, a spus:


Am o întrebare: de ce există linia 1 și 2 la tramvaie? De dragul istoriei? Nu poate fi una singură, de la Dâmbovița cu buclă la Gară și apoi continuare spre Modern? E greu?


:down: Da, iata si raspunsul...


Vezi postareaGygyman6, la 19 octombrie 2013 - 12:57, a spus:

Despre tot ce ai spus ai dreptate, dar aici nu sunt deacord. Pai asta ar insemna ca tramvaiul cand vine din Dambovita sa mearga la gara, la cat timp pierde in bucla si pana se intoarce inapoi la Iozefin ca sa o i-a spre Sinaia ar fi parcurs deja distanta pana in Libertatii. Pe langa asta ar fi distrusa simetria liniei, pai cine ar mai merge din Dambovita pana la Catedrala daca tramvaiul face o abatare pana sa ajunga acolo. Ar fii o situatie gen linia 6 unde se face o abatare colosala de la traseul initial doar ca sa se tina loc liniei 10 care daca avea .....
Liniile 1 si 2 exista pentru ca spre deosebire de altele au foarte mult din traseu prin centru si de cand 6 nu mai circula pe traseul vechi, circular aceste 2 linii duc tot grosul de calatori. Timisoara a crescut in jurul liniilor de tramvai spre deosebire de alte orase care l-au avut mai tarziu de aceea la tramvaie unele modificari ar fi inutile.


Ca o paranteza, foarte buna observatia lui Gygyman6,...
Precum s-au dezvoltat localitatile care au avut calea ferata pe langa ele, asa si Timisoara s-a dezvoltat de-a lungul liniilor de tramvai, acestea avand traseul initial de cele mai multe ori in plin camp...


Revin. Din acest motiv ar fi fost necesara o linie de tramvai intre Spitalul de Copii si Gara de Nord pe Republicii, idee pe care am enuntat-o cu mult inaintea lui Robu. Singura problema ar fi lipsa spatiului suficient pe Republicii. Astfel liniile 1 si 2 s-ar desparti oarecum iar Linia 1 n-ar face un ocol atat de mare precum face azi...

Si mai apare un aspect...Se poate forma un triunghi din linii de tramvai, triunghi din care avem doua laturi lipsind doar una...


Fisier atasat  propunere linii tramvai 01.jpg (302.44K)
Number of downloads: 354

Bineinteles ca traseul liniei lipsa (3 sau 10) ar trebui sa treaca pe la Gara de Nord si apoi pe Republicii spre Torontalului...Astfel s-ar inchide acest triunghi...

Insa daca se are in vedere mutarea garii, atunci toata teoria pica...
0

#33 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2013 - 18:42

Ideal ar fii ca 6 sa revina pe traseul vechi, iar liniile care leaga noduri de transport gen gara/ aeroport sa aiba orare fixe.
Oricum stiu ca mai demult cseh a propus o chestie interesanta si anume o linie simpla doar dus de la Spitalul de Copii spre Gara, iar pe acolo sa o i-a tramvaiul 1, si astfel s-ar fi creat o bluca mare SdC-Gara-Iosefin-Sinaia-Maria-Catedrala-SdC. Parerea este ca tramvaiele in momentul de fata au cam pierdut acel "right of way" in oras si orice scurtatura ar fi creata timpul de parcurs tot mare ar fi, si pana nu se rezolva problema ori prin mai multe tramvaie pe traseu ori prin oferirea de prioritate acestora prea multe nu vom realiza, nu mai zic de tramvaie noi sau mai stiu ce artificii. Toata treaba asta oricum distruge eficienta economica a orasului prin simplul fapt ca mtc-ul care iti duce cei mai multi calatori e incetinit de "padurea" de semafoare si alte obstacole.
2

#34 Useril este offline   Paul17 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04 august 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 19 octombrie 2013 - 19:32

De la Expresul 1 pana in cartierul meu este 1.5 km.Așa ca e cam mult!

Emilut si ce sa faci cu un milion de euro.Sa te speli pe cap cu iei??????????????????????Sau sa i donezi????

Sau prelungiri linia EXPRES 1!!!!!
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 octombrie 2013 - 19:38

Vezi postareaGygyman6, la 19 octombrie 2013 - 18:42, a spus:

...nu mai zic de tramvaie noi sau mai stiu ce artificii.

Un tramvai nou, cu podea josa, reduce mult timpii de stationare in statii, deci si timpul pe semitura. Practic e echivalent cu a avea 1-2 vehicule in plus pe traseul respectiv.
0

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 octombrie 2013 - 22:17

Vezi postareaGygyman6, la 19 octombrie 2013 - 18:42, a spus:

Ideal ar fii ca 6 sa revina pe traseul vechi,...


Parerea este ca tramvaiele in momentul de fata au cam pierdut acel "right of way" in oras si orice scurtatura ar fi creata timpul de parcurs tot mare ar fi, si pana nu se rezolva problema ori prin mai multe tramvaie pe traseu ori prin oferirea de prioritate acestora prea multe nu vom realiza,...


Nicicum nu cred ca intre SdC si gara pe Republicii ar fi acelasi timp de parcurs ca si prin Maria...Ar fi imposibil asa ceva in mod normal.


Daca ne uitam pe Evolutia traseelor de tramvai din Timisoara, topic deschis si administrat de Visor( :respekt: ), vom constata ca liniile in circuit au oprit dezvoltarea ulterioara a traseelor de tramvai din oras. Daca pana la infiintarea liniei 6 in circuit toate liniile se extindeau catre exteriorul orasului in mod radiant, ei, odata cu linia 6 si apoi cu linia 7 si cu marea bucla de la UMT-Padurea Verde (liniile 1 si 2), extinderea liniilor de tramvai s-a oprit cam definitiv. Firesc ar fi fost ca acestea sa se extinda catre Plopi, catre Giarmata-Vii, catre Chisoda, catre Diminetii in Fratelia, catre Mehala, Freidorf-Utvin, etc.,...
Datorita liniilor in circuit, traseele de tramvai nu s-au mai extins si dezvoltat in mod natural...
0

#37 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2013 - 22:32

Poate linia 7 cade in aceasta categorie de "tampon" in fata extinderii, dar 6 nu cred. E practic bucati din alte linii deja existente, iar eu unul pe 6 circuit o vedeam ca acea linie circulara pe care o au sistemele moderne de metrou, linia care uneste toate liniile, dar aici un fel de echivalent la tramvaie.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 19 octombrie 2013 - 22:32

0

#38 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 20 octombrie 2013 - 00:12

Si totusi avem probleme mari cu eficienta mtcurilor,sa nu uitam ca avem artere mari pe care nu circula nici un mtc si chiar mai bine de jumatate de bulevardsi aici ma refer Str mures,t vladimirescu str titulescu str lidia dinspre girocului pana in brancoveanu dimineti ,ion ionescu numai bine acolo peste 3 4 luni e gata lidl..si problema mare zic eu e buziasului de la str simens incolo...pauza totala chiar daca sunt numai case lumea vine de la mosnita mai bine se suie si intr un autobuz si cand vine inapoi nu trebuie sa mearga neaaparat inainte pe aglomeratia aia pana in aem,poate sa faca stanga ...dar sunt minti mai luminate ca mine nu trebuie sa le fac traseul...asa mai bine merge 1 si 2 la fel 6 degeaba,ca 2 nu trebuie sa o ia spre gara,exista 8 care merge acolo,cu toate ca sustin ideea sa mearga 2 daca nu 3 mtc pe aproape accelasi trase ca in Bucuresti unde am vazut aproape fiecare strada are un mtc,la noi trebuie intai acoperit macar cu una ce nu are deloc.Apropo in fratelia nu circula decat un mtc ,In lipovei circula 3 feluri
-1

#39 Userul este online   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 octombrie 2013 - 07:30

Ce prost scrii, aproape ilizibil. N-ai majuscule, n-ai cratime, n-ai spații... Eu nu înțeleg ce ai vrut să spui.
2

#40 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 octombrie 2013 - 14:18

Vezi postareabrioti, la 20 octombrie 2013 - 00:12, a spus:

Si totusi avem probleme mari cu eficienta mtcurilor...


Nu compara Bucurestiul cu Timisoara, densitatea populatiei la noi e mult mai mica decat la ei si pe langa asta acolo unde vezi tu ca au ei multe linii pe o singura strada sunt defapt cartiere de blocuri turn cu o foarte mare densitate de calatori. In Fratelia ai un autobuz care merge la gara si mai ai si tramvaiul 7, la urma urmei nu poti avea prea multe linii in cartiere de case pentru ca nu ai densitatea populatiei pentru a le justifica.
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi