STP Timișoara Forum: Linia 12 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 12 Linie defintata

#61 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2014 - 01:09

Mie nu mi se pare anormal . Pana si in Germania se intampla acest lucru , chiar la tramvaie . Unde mai pui ca merge chiar cu tot cu calatori prin depou .
2

#62 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 decembrie 2014 - 01:59

@qew
Alex, nu ma intelege gresit, este strict parerea mea personala, iar pana ca Romania sa ajunga la civilizatia si standardele nemtesti mai este mult de munca. :)
0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2014 - 10:48

Sa nu uitam si de starea groaznica a betonului care paveaza curtile depoului/garajului. Daca am vrea sa intoarca acolo mai multe vehicule, de zeci de ori pe zi, acesta ar trebui refacut in intregime, altfel facem praf vehiculele, pe la noi prin curte, nu prin oras.
0

#64 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 decembrie 2014 - 11:13

Daca-i atat de prost betonul din curtea garajelor, atunci el ar trebui refacut oricum...

Legat de bucle in curtea garajelor si a depourilor, in principiu nu-s deacord cu ele insa daca spatiul existent permite acest lucru si nu exista alte solutii mai bune si exista si o necesitate profunda, atunci nu cred ca ar fi probleme serioase...

Am in vedere spatiul liber, "cultivat" adesea cu buruieni, intre strada Banatul si cladirile din curtea garajului pentru firobuze unde s-ar putea amenaja o bucla fara probleme insa nu stiu cui ar folosi o linie de firobuze care sa se termine in acest punct venind din oras iar o alta linie de autobuze sa plece de aici pana la FZB?...


Mergand mai departe in acest "joc", iata si o schita cu bucla din curtea garajului pentru firobuze...



Fisier atasat  bucla la garaj 01.jpg (446.41K)
Number of downloads: 141



LE Nici n-am stiut ca strad Lacului serpuieste prin curtea garajului pentru firobuze!...
0

#65 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 decembrie 2014 - 15:20

Legat de varianta laudata a lui Visor, nu cred ca e normal sa avem o linie circuit cu 2 linii diferite, una pentru fiecare sens. Mie asta mi se pare tampenie. Oricum la capitolul numerotarea liniilor suntem varza, cu barate, E si repetarea numerelor... (avem 3 variante de 33... :Facepalm_emote_gif: - ca la noi la nimeni)

Legat de bucla din depou, cred ca pur-si-simplu sa intre pe intrare si sa iasa la utilajele de interventie, este tot o solutie... normala.
0

#66 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 decembrie 2014 - 19:33

Dar nici nu trebuie sa intre cu calatori in "bucla din depou". Avem statia de coborare a autobuzului E7, care nu mai e folosita in prezent din cauza ca e deviat E7, iar statia de urcare e dincolo de intersectie, statie folosita in prezent de E7 si L3.
0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 decembrie 2014 - 09:53

Citeaza

Legat de varianta laudata a lui Visor, nu cred ca e normal sa avem o linie circuit cu 2 linii diferite, una pentru fiecare sens.



Am recitit postarile si am vazut ca de fapt sunt singurul care am "laudat" varianta lui Visor desi am spus doar ca mi se pare ca ar fi "singura de bagat in seama" iar in propozitia urmatoare am si expus unul dintre dezavantajele majore ale acestei variante ...

Legat de numerotarea liniilor, iti dau dreptate si nu numai atat. Eram impotriva acestor variante de numerotare "ciudate" de pe vremea cand multi dintre voi nu erati ... veniti pe aceasta lume! :D ... Dezavantajul meu! :Facepalm_emote_gif:








Citeaza

Avem statia de coborare a autobuzului E7, care nu mai e folosita in prezent din cauza ca e deviat E7, iar statia de urcare e dincolo de intersectie, statie folosita in prezent de E7 si L3.



Corect! Le-am si intarit (insemnat) in schita postata mai sus...Numai ca am folosit culoarea rosie (deobicei foarte vizibila) iar pe fond inchis se observa mai greu...



LE Tare mi-e teama ca firele noi trase pe Parvan sa nu fie doar pentru intrare pe traseu pe cale electrica catre Girocului-Soarelui...
0

#68 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 decembrie 2014 - 12:45

Nu inteleg LE-ul. Pai deja avem confirmarea 100% ca va exista o linie 12, si avem si zvonuri cum ca aceasta va avea capatul la Prezan. :eusa_think:

Ba mai mult, Vali a lansat si ideea unei posibile linii 20. :eusa_think:
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2014 - 12:47

Da, despre liniile 12 si 19 putem spune ca suntem 100% siguri, dar despre 20 nu am auzit nimic si nu cred ca va exista asa ceva.
1

#70 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 decembrie 2014 - 12:53

Astept o confirmare oficiala care, spre disperarea mea, nu apare! Ma intreb de ce oare? De ce acest lucru este inca strict secret?...

Unde-i transparenta (doar) vehiculata mai peste tot?...


Unghiul format intre Parvan si Cluj este unul clar sub 900 iar firele stau "cam chinuite" in curba, aspect care mi-a lasat un gust usor amar...Am impresia ca la inceputul proiectului nu s-a luat in calcul o linie de firobuze pe acest traseu, in sensul ca curba putea fi proiectata mai larga...Din acest motiv cred ca ideea cu linia de troleu pe acest sens a venit mai tarziu...




PS Cand am inceput sa scriu aceasta postare, postarea lui Florin inca nu aparuse...

Bun, daca este sigur 100% ca va apare linia 12, se stie cumva traseul ei macar 50%?... :D
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2014 - 12:59

Despre traseu sau data inaugurarii nu stiu nimic, dar zic ca vom afla la inceputul lui ianuarie.
3

#72 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2015 - 23:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 decembrie 2014 - 12:59, a spus:

Despre traseu sau data inaugurarii nu stiu nimic, dar zic ca vom afla la inceputul lui ianuarie.


Buna seara!
Se mai aude ceva despre cele 2 linii aflate in discutie. Sau ramane ca si 19 sa se scoata si locul lui sa fie luat de 16?
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2015 - 00:13

Deocamdata nimic nou. Sa vad daca aflu ceva zilele urmatoare.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi