STP Timișoara Forum: Modernizarea stadionului Dan Paltinisanu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea stadionului Dan Paltinisanu (fara finantare) Evaluare topic: -----

#261 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 20 octombrie 2023 - 18:52

Alfred Simonis: ‘Nu mai pierdem timpul, facem stadion la Timisoara’. Anunt facut de la Ministerul Dezvoltarii

Citeaza

TIMISOARA. S-a mai facut un pas pe calea construirii unui nou stadion, la Timisoara, in locul batranei arene Dan Paltinisanu

Proiectul este in Comitetul Tehnico-Economic de la Ministerul Dezvoltarii.

„Suntem cu un pas mai aproape de construirea unui nou stadion la Timișoara, proiectul trecând de Pre CTE (Comitetul Tehnico-Econimic). Astazi am participat la sedinta de la Ministerul Dezvoltarii pentru a ne susține cauza si a ma asigura ca lucrurile merg in directia pe care cu totii ne-o dorim. Urmatorul pas, conform procedurii, este avizarea in Comitetul Tehnico-Economic iar apoi, asa cum a promis premierul, Hotararea de Guvern si Ordonanta de Urgenta. Nu mai pierdem timpul, facem stadion la Timisoara!„, a transmis Alfred Simonis deputatul PSD de Timis, Alfred Simonis.

Va reamintim, in urma cu aproape 3 saptamani, prezent la Timisoara, premierul Marcel Ciolacu a promis ca va debloca proiectul stadionului de la Timisoara. La acea vreme, deputatul PSD s-a intalnit si cu suporterii timisoreni si le-a spus ca in luna noiembrie, cand va avea loc rectificarea bugetara, Guvernul va emite si ordinul de demolare a arenei.

Noul stadion de la Timisoara va fi cel mai mare din Romania, dupa Arena Nationala. Noul stadion va costa aproape 140 de milioane de euro, bani asigurati de CNI si Consiliul Judetean Timis. Este prevazut cu 32.000 de locuri.

0

#262 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5990
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 octombrie 2023 - 10:54

Pentru evenimentele de alt tip decât fotbal, cred că ar fi fost interesant să fie proiectată o capacitate de 50.000 de locuri, adică vreo 10% din populația actuală (2023) a zonei metropolitane.
Obiectivul e realizat pentru zeci de ani, nu pentru prezent.
0

#263 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 24 octombrie 2023 - 00:56

Ar fi exagerat 50000 de locuri, probabil nu s-ar umple decât la un meci cu titlul pe masă. Strict pentru Poli, 35k ar fi de ajuns, dar ar fi mers unul de 40k având în vedere că numărul ăsta reprezintă o limită importantă în normele UEFA.
Pentru concerte, pe un stadion de 40k ar încape vreo 50-60k oameni, mai mult decât suficient pentru Timișoara.
Văd că au mărit suma de la 120 la 140 milioane. Oare adaugă ceva în plus sau e doar inflația?

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 24 octombrie 2023 - 03:26

0

#264 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5990
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 octombrie 2023 - 07:39

Eu nu m-am referit la fotbal. Nici la prezent.
Păreri și păreri.

Dar dacă e s-o luăm strict dpdv al fotbalului din prezent, pentru Poli și un stadion de 5.000 de locuri ar fi prea mare astăzi.
Nu știm însă ce va fi peste 5, 10, 15, 20 de ani... poate echipa reprezentativă a zonei va fi atunci alta, de exemplu Dumbrăvița, Ghiroda, Giroc, Ripensia, Șag, etc.

Iar legat de concerte, din ceea ce am citit prinn presă, la evenimentele organizate în 2023 la Cioca și la Pădurea Bistra, care ar putea fi mutate pe un ipotetic nou stadion, participă de obicei și oameni veniți din alte părți ale Banatului și alte țării, chiar și din Serbia/Ungaria, nu doar din zona metropolitană a Timișoarei. Deci dpdv al concertelor, cred că e nepotrivit să te referi prin termeni ca suficient/insuficient pentru Timișoara.

Repet, stadionul se construiește pentru zeci de ani, nu pentru prezent.
0

#265 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 24 octombrie 2023 - 10:03

Sigur că nu pentru fotbalul din prezent îl construim, și sigur că nu doar pentru fotbal, dar fotbalul va fi totuși principala activitate care va atrage publicul. Nu prea are rost să construim un stadion care nu va fi plin nici măcar la derby-urile din liga 1.
Iar concerte de peste 50k oameni nici măcar în București nu prea se întâmplă. Shakira de exemplu, a avut la Timișoara sub 20k oameni la concertul de pe DP din 2006. De acord că ar fi o bună mișcare de marketing pentru Timișoara să dețină al doilea stadion al țării și eventual cea mai mare sală polivalentă din țară. Ne-am putea impune în fața celorlalte orașe din provincie în atragerea de concerte/evenimente de anvergură, am putea spera chiar și la o finală Conference sau Europa League, am putea crește șansele României de a organiza un turneu final, unde Timișoara ar putea lua o felie mai mare. Dar pentru toate astea, 40k pentru stadion și 16k pentru polivalentă eu zic că e suficient.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 24 octombrie 2023 - 11:40

0

#266 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 24 octombrie 2023 - 12:22

"40k pentru stadion și 16k pentru polivalentă eu zic că e suficient" - perfect de acord, doar ca nu cred ca o sa avem nici una, nici alta :(
Intalnirea Druckeria - Ciolacu a fost haioasa, dar eu pun mai multa baza pe ce a zis acelasi ciolac cu doar ~doua saptamani mai devreme, si anume ca vor taia toate investitiile in infrastructura sportiva (printre altele) din cauza deficitului.
0

#267 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 24 octombrie 2023 - 13:15

Stadionul nu e doar pentru fotbal. Toata infrastructura din jur, cu sala polivalenta, cu parcul, are rolul de a oferi conditiile pentru organizarea de evenimente.
La CJ de exemplu, pe stadion si pe platoul dintre stadion si sala polivalenta, pe langa meciurile de fotbal ale U Cj si Untold, se mai organizeaza tot felul de evenimente mai mici.
La fel si la sala polivalenta. Pe langa meciurile de baschet si tenis se organizeaza tot felul targuri, concerte, expozitii.
Si o alta chestie, degeaba faci stadion de 40k daca nu ai o spatii de cazare.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#268 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5990
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 octombrie 2023 - 13:41

Drept e că în linie dreaptă, cel mai apropiat Hotel este Lido, de 4 stele, însă pe drum distanța este de aprox. 1.2 km.
Dar sunt destul de multe hoteluri de 3 și 4 stele la 1 - 2 km, adică 15 - 20 de minute walking.
De 5 stele văd că sunt două hoteluri, unul la 2 km, iar celălalt la 5 km de Stadionul Dan Păltinișanu.
0

#269 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 24 octombrie 2023 - 15:34

Ma refeream la nivel de oras. Numarul locurilor de cazare in TM e in continuare mic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#270 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 26 octombrie 2023 - 19:13

Alin Nica: „Așa ar putea arăta Stadionul Dan Păltinișanu”

Citeaza

Stadionul modern cu o capacitate de 30.000 de locuri, care se va ridica în locul „bătrânei” arene „Dan Păltinișanu”, începe să prindă contur. Consilierii județeni au aprobat documentația tehnico – economică și indicatorii tehnico - economici ai proiectului, iar președintele Alin Nica așteaptă acum ca Guvernul să aprobe hotărârea prin care stadionul va putea fi demolat

Consilierii județeni au aprobat, miercuri, proiectul de hotărâre privind modificarea unei hotărâri din luna iulie a instituției ce vizează aprobarea documentației tehnico – economice și a indicatorilor tehnico – economici ai proiectului de investiție publică „Construire stadion cu capacitate de 30.000 de locuri, Strada Ștefan Covaci nr.1, Timișoara” – faza studiu de fezabilitate.

„Modificarea pe care o avem spre aprobare este cerută de CNI și necesară în vederea aprobării indicatorilor tehnico-ecomomici în comisia tehnică de la minister (n.r. – Dezvoltării). E unul dintre principalele noastre obiective și mă bucur că indiferent de culoarea noastră politică toată lumea face lobby pentru acest obiectiv și așa cum a declarat și președintele Camerei Deputaților (n.r. – Alfred Simonis) și prim-ministrul (n.r. – Marcel Ciolacu) ne așteptăm cât de curând să avem acele hotărâri de Guvern aprobate, evident după ce se aprobă în Comisia această tehnică a indicatorilor tehnico-economici și să purcedem la demolarea efectivă a vechii arene, respectiv la procedurile de achiziție publică prin CNI (n.r. – Compania Națională de Investiții) a lucrărilor de execuție pentru noua arenă”, a afirmat, miercuri, în plenul CJT președintele Alin Nica.

Proiectul a fost votat în unanimitate de către consilierii județeni.

„Municipiul Timișoara numără puțin peste 300.000 locuitori, în timp ce împreună cu zona peri-urbană populația asociată acestei aglomerări depășește 500.000 de locuitori. Aplicând un indice de proporționalitate de 10% rezultă că principala facilitate sportivă ar trebui să numere între 30.000 și 50.000 de locuri. La nivelul municipiului au fost inventariate șapte stadioane existente (inclusiv stadionul Dan Păltinișanu). Toate aceste facilitați însumează 60.000 locuri, însă numărul de locuri nu reflectă şi o infrastructură sportivă dezvoltată, neoferind pe lângă locurile dedicate fanilor, alte zone dedicate arbitrilor, locuri VIP, suprafață dedicată presei, studiouri TV, săli de conferințe, precum şi zone special amenajate pentru sportivi.

Reconfigurarea stadionului are și efecte conexe pozitive, cum ar fi creșterea suprafeței de spațiu public (verde și pietonal) și îmbunătățirea situației parcărilor și a circulațiilor din vecinătatea stadionului, intervenția fiind considerată cu atât mai utilă. Obiectivele principale sunt reprezentate de modernizarea infrastructurii sportive principale a municipiului Timișoara, creșterea gradului de implicare al comunității în activități sportive, recuperarea spațiului urban adiacent clădirii. Există necesitatea clară de realizare a unui stadion dedicat meciurilor de fotbal cu o capacitate sporită față de cea a stadionului vechi și capabil să îndeplinească cerințele de acreditare pentru nivelul IV UEFA”
, se arată în referatul votat de aleșii județeni.

Asocierea SC Lucian Simion Arhitectură SRL – SC Construcții Erbașu SA a întocmit studiul de fezabilitate pentru noul stadion în trei variante, prima fiind cea de 30.000 de locuri.

Valoarea totală a proiectului cu tot cu TVA se ridică la 836.949.206 lei, adică peste 167 milioane de euro. Banii provin de la bugetul național și de la Consiliul Județean Timiș, care va contribui cu 22,4 milioane de lei.

„Așa ar putea arăta stadionul Timișoarei! Suntem pregătiți pentru demolarea actualei arene și pentru pregătirea terenului. Așteptăm de la București hotărârile de Guvern promise ca să putem trece la treabă!”, a transmis, joi, Alin Nica, liderul administrației județene.

Vă reamintim că, în data de 30 septembrie, prezent la conferința județeană de alegeri a PSD Timiș, premierul Marcel Ciolacu s-a întâlnit cu o parte din galeria Poli Timișoara și a promis că va urgenta demersurile pentru noul stadion cu 30.000 de locuri.

1

#271 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 octombrie 2023 - 19:55

Perdea de fum inainte de alegeri. S-a intalnit cu robu zilele astea si a imprumutat o schita cu stadionul.
Deja am vazut prea multe simulari cu acest stadion.
4

#272 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 26 octombrie 2023 - 19:58

Abia astept sa vad urmatoarea varianta prin 2027
2

#273 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 27 octombrie 2023 - 07:26

TIMIȘ: Investiție de 137 milioane de euro într-o nouă sală de sport polivalentă

Citeaza

Status: nou | Cod: TM40426;
Domeniu: Infrastructură & Edilitar/ Utilități;
Subdomeniu: Bază sportivă, Stadion, Sală de Sport, Sală Polivalentă;
Valoare investițională: 137 milioane euro;
Stadiu: PRE-Execuție, Pregătire Investiție;
Județ: Timiș
Localitate: Timișoara.


Descriere: Fonduri de 137 milioane de euro vor fi alocate pentru construcția unei noi săli de sport polivalente, cu 16.000 de locuri, și a unei parcări supraterane, pe teren de 46.840 mp.

0

#274 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 octombrie 2023 - 07:53

mie imi place cum evolueaza proiectul, randarile vin tot mai des si sunt tot mai frumoase ...
Imagine postata Imagine postata
0

#275 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 27 octombrie 2023 - 08:55

Da, arata superb ambele obiective, :suporter viola:
in PUZ-ul Polivalentei parcarea principala este pozitionata la intersectia cu Rebreanu, e foarte ok ca asigura accesul direct si nu aglomereaza zona din proximitatea obiectivului.
Imi place cum este orientata Polivalenta si solutia cu sensul Giratoriu aflat la intersectia Str Cerna si STr, costica Radulescu, ambele extinse la 2 benzi pe sens. Din acel punct este acces si inspre viitorul Stadion, apropo, imi plac foarte mult peluzele britanice de la nivelul gazonului mult reduse fata de capacitatea tribunelor, exceptional proiectul!

Aceasta postare a fost editata de corco: 27 octombrie 2023 - 08:55

1

#276 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 27 octombrie 2023 - 10:29

Stadionul e o ciudățenie. Nu înțeleg de ce forma asta poligonală peste un postament circular? ...și de ce peluzele atât de îndepărtate de teren?... din câte știu stadionul nu va fi folosit și pentru rugby.
Polivalenta pare ok, dacă chiar se va construi la 16k locuri va fi un mare plus pentru Timișoara.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 27 octombrie 2023 - 10:36

1

#277 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1355
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 27 octombrie 2023 - 10:42

Pana nu o sa aprobe finantarea si demolarea actulaului stadion suntem tot la stadiul de desene-animate.
La ce foame de bani e, mare mi-ar fi mirarea sa aprobe, cineva din Constructim mi-a zis ca nu prea au mai fost facute plati catre ei, nici de la primarie, nici de la transporturi de exemplu pt gara de nord, unde am inteles ca au oprit lucrarile sau sunt la relanti, nu am mai fost pe-acolo. Deci permiteti-mi sa am cea mai mare doza de scepticism legata de finantarea stadionului prea curand.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 27 octombrie 2023 - 12:37

3

#278 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 21 noiembrie 2023 - 13:22

Comisia Tehnico-Economică va emite avizul final pentru stadionul Timișoarei

Citeaza

Săptămâna viitoare se va emite avizul final pentru indicatorii viitorului stadion al Timișoarei a anunțat Consiliul Județean Timiș. Acesta va fi ultimul pas înaintea demarării procedurilor de emitere a hotărârii de guvern pentru demararea construcției arenei

Vicepreședintele CJ Timiș, Alexandru Proteasa, spune că marți va fi la București, pentru a participa la ședința Comisiei, de pe lângă Ministerul Dezvoltării, în cadrul căreia se va dezbate subiectul stadionului timișorean.

“Săptămâna viitoare vom avea avizul finalul CTE pentru arena care va înlocui stadionul Dan Păltinișanu! Marți dimineață voi fi prezent la București ca să susțin, din nou, cauza noului stadion pentru Timișoara. În cadrul ședinței vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici, ultimul pas de făcut pentru obținerea hotărârilor de Guvern. Se vor discuta specificațiile tehnice și completările la proiect rezultate din faza de analiză, sper ca vocea Timișoarei și a suporterilor să se facă auzită!”, transmite Proteasa.

0

#279 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 24 noiembrie 2023 - 19:58

Noul stadion din Timișoara și bătălia electorală între PNL și PSD. Guvernul va da două hotărâri: de demolare și de alocare a fondurilor

Citeaza

Noul stadion al Banatului este una dintre cele mai importante investiții de infrastructură care urmează a fi făcute în Timișoara, va costa peste 137 milioane de euro, bani de la Compania Națională de Investiții, Consiliul Județean Timiș contribuind din bugetul propriu cu 7 milioane de euro

„Săptămâna viitoare vom avea avizul finalul CTE pentru arena care va înlocui stadionul Dan Păltinișanu! Marți dimineață voi fi prezent la București ca să susțin, din nou, cauza noului stadion pentru Timișoara. În cadrul ședinței vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici, ultimul pas de făcut pentru obținerea hotărârilor de Guvern. Se vor discuta specificațiile tehnice și completările la proiect rezultate din faza de analiză, sper ca vocea Timișoarei și a suporterilor să se facă auzită!”, a scris Alexandru Proteasa pe Facebook.

La trei ore de la postarea lui Preoteasa, a venit rândul lui Alfred Simonis, preşedinte interimar al Camerei Deputaţilor şi preşedinte al PDS Timiş, să vină cu precizări legate de stadion.

„Promisiunea premierului Marcel Ciolacu, făcută la Timișoara în urmă cu o lună și jumătate, că în orașul nostru se va construi un nou stadion, este tot mai aproape de fi dusă la bun sfârșit. Săptămâna viitoare, indicatorii tehnico-economici urmează să fie aprobați în ședința CTE de la Ministerul Dezvoltării, dacă documentele trimise de Consiliul Județean Timiș sunt complete, iar mai apoi Guvernul va da cele două hotărâri, cea de demolare, iar mai apoi de alocare a fondurilor necesare construirii noului stadion Dan Păltinișanu. Voi face toate diligențele necesare pentru a mă asigura că cele două hotărâri ale Guvernului vor fi emise în cel mai scurt timp posibil. Am mai spus-o și repet: în Banat, vorba-i vorbă! Nu mai pierdem timpul, facem stadion la Timișoara!”, a transmis Alfred Simonis.

Noul stadion al Banatului este una dintre cele mai importante investiții de infrastructură care urmează a fi făcute în Timișoara, va costa peste 137 milioane de euro, bani de la Compania Națională de Investiții, Consiliul Județean Timiș contribuind din bugetul propriu cu 7 milioane de euro. Arena va avea 32.000 de locuri.

0

#280 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 27 noiembrie 2023 - 21:41

Demolarea vechei arene „Dan Păltinișanu” ar putea dura jumătate de an. Se așteaptă undă verde de la București

Citeaza

Reprezentanții administrației județene așteaptă să primească vești importante de la București mâine, 28 noiembrie. Comisia Tehnico-Economică a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației ar urma să aprobe indicatorii tehnico-economici, ultima etapă rămasă pentru obținerea hotărârilor de Guvern necesare construcției noului stadion cu 32.000 de locuri

Asocierea SC Lucian Simion Arhitectură SRL – SC Construcții Erbașu SA a întocmit studiul de fezabilitate pentru noul stadion cu 32.000 de locuri.

„Mâine (n.r. – marți, 28 noiembrie) este practic ultima fază premergătoare acțiunii de emitere a hotărârilor de guvern, de demolare, respectiv de construire a noului stadion. Și mă refer aici la acea decizie formală din comisia interministerială de aprobare a indicatorilor tehnico-economici rezultați din studiul de fezabilitate, indicatori modificați în funcție de avizele de la diferite instituții avizatoare care s-au solicitat pe parcursul elaborării acestui studiu. Urmează intrarea efectivă în ședință de Guvern și mă aștept ca promisiunea făcută de domnul președinte al Camerei Deputaților (n.r. – Alfred Simonis) și de domnul premier (n.r. – Marcel Ciolacu) că nu vor prelungi acest proces de decizie și de emitere a acestor hotărâri de Guvern să fie respectată, iar în următoarele săptămâni, acest proiect foarte important pentru Timișoara și Timiș să aibă cele două hotărâri de guvern necesare avansării: consiliul județean să poată să demoleze stadionul actual, iar CNI (n.r. – Compania Națională de Investiții) să înceapă procedurile pentru achiziția lucrărilor de proiectare și de execuție efectivă în teren a noului stadion”, a declarat, luni, Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș.

Potrivit acestuia, cele două hotărâri de Guvern necesare vor fi aprobate în cadrul aceleiași ședințe.

„Dacă se dau hotărârile de guvern în următoarele săptămâni, noi putem ține licitația pentru demolarea efectivă. Asta nu ar trebui să dureze mai mult de două luni, în eventualitatea în care nu sunt contestații. Iar imediat ce vom avea o firmă care să se ocupe de demolare, vom da ordinul de începere și vor începe lucrările de demolare. Lucrările de demolare durează vreo 5-6 luni de zile, acum, dacă vremea nu ține și e umezeală și noroi nu o să se poată interveni pentru că stadionul este pe un val de pământ care trebuie dislocat și transportat, dar firma care va câștiga, cu siguranță își va face planul de lucrări astfel încât să economisim la maximum timpul afectat acestei lucrări de demolare, iar în paralel, CNI să facă lucrările, procedurile de achiziție pentru lucrările de execuție efectivă a stadionului nou”, a spus Alin Nica.

Liderul CJ Timiș a mai declarat că potrivit studiului de fezabilitate pentru noul stadion, „construcția ar dura doi ani și jumătate, cu eventuale prelungiri, mă aștept undeva la trei ani, de aceea spuneam că undeva la orizontul lui 2027, la sfârșitul anului 2027, 2028 să avem această nouă structură sportivă finalizată”.

Valoarea totală a proiectului cu tot cu TVA se ridică la 836.949.206 lei, adică peste 167 milioane de euro. Banii provin de la bugetul național și de la Consiliul Județean Timiș, care va contribui cu 22,4 milioane de lei.

0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi