STP Timișoara Forum: Linia 10 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 10 Fosta linie 11. Ambele desfiintate! Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 19 martie 2009 - 17:58

ptr. Cseh_17

De tramvai cu 2 vagoane e nevoie la orele cele mai aglomerate, nu cand statia e goala...

Acest mesaj a fost editat de cseh_17: 11 Mar 2009, 15:59
Motivul editarii: Am mutat cealalta postare la locul lui.
:04:

Cred ca ai putea sa spui si unde a fost mutat... ;)
0

#22 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

  Postat 02 mai 2009 - 21:29

vam spus aceasta intrebare ca lucrez aclo si vreau ca la fiecare sedinta amarata care se face din 2 in 2 luni sa vorbesc si eu despre imbunatatirea circulatiei prin zona aceai am auzit de la o persona de pe forum ca sa bucurat ca intro dimineata a fost tramvai cu remorca stiu aceasta problema si vreau sai remarc aceasta mica nelamurire aceaia tura aglomerata este la tura de 07 29 de aceai acolo ar trebui un tren cu vagon cu remorca stiu dar si parcu de tramvaie este la pamant si ne chinuim si noi cum putem pana mai vine si altele . :angry:

Aceasta postare a fost editata de cocaina: 22 mai 2009 - 21:17

0

#23 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2009 - 23:45

Ar fi bine ca RATT-ul sa rezolve problema cu macazele, mai ales cu cele din Pta 700, ca veni vorba de linia 10.
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2009 - 10:33

Problema cu macazele nu e una, ea are mai multe sub-probleme :blush:
Acestea ar fi:
1. piesele de schimb pentru partea electronica (fixa) a macazelor, foarte scumpe si greu de aprovizionat. (e vorba de niste relee speciale)
2. partea mobila (transponderul) montata pe tramvai (nereparabila). Se doreste inlocuirea cu un sistem produs in laboratorul RATT
3. sunt macaze care chiar functioneaza, dar vatmanul coboara si il actioneaza manual. Intrebat de ce, raspunde: "mai fac si eu miscare". :angry:
0

#25 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 mai 2009 - 11:08

Multumim pentru explicatii. Am intelegere pentru ele, dar la un moment dat cred ca nu exista alternativa decat rezolvarea acestor probleme.

De asemenea, va fi necesara prioritizarea trecerii tramvaielor prin intersectiile semaforizate. Imi dau seama ca si asta costa bani, dar cred ca, pe masura cresterii traficului auto, crearea de avantaje pentru transportul electric este esentiala.

Atractivitatea transportului in comun cred ca va fi din ce in ce mai importanta. Ea se realizeaza prin
1. conditiile civilizate de transport (vehicule bune si retea optima)
2. posibilitatea programarii timpului de calatorie in avans (inclusiv transbordarea lesnicioasa)
3. viteza de deplasare
4. pret acceptabil
5. absenta nevoii (si platii) de loc de parcare.

La punctele 1 si 2 RATT a facut importanti pasi inainte (poate mai putin la transbordare), pct. 4 este dat printr-un sistem de gratuitati si inlesniri, pct. 5 e ceva cunoscut si un avantaj net in favoarea transportului in comun, iar la pct. 3 problema se poate rezolva prin reabilitarea retelelor, dar si prin eliminarea acestor timpi morti, mai ales la tramvaie. (rezolvarea problemelor la macaze si la semafoare). Altfel spus, ar fi pacat ca la un efort mare de a imbunatati serviciile, care s-a facut si se face, sa nu se gaseasca pe termen mediu solutiile pentru a nu obliga calatorii sa stea pe la macaze si semafoare, chiar in detrimentul traficului auto.
0

#26 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 03 mai 2009 - 12:09

Vezi postareacocaina, la 2 May 2009, 22:29, a spus:

vam spus aceasta intrebare ca lucrez aclo si vreau ca la fiecare sedinta amarata care se face din 2 in 2 luni sa vorbesc si eu despre imbunatatirea circulatiei prin zona aceai am auzit de la o persona de pe forum ca sa bucurat ca intro dimineata a fost tramvai cu remorca stiu aceasta problema si vreau sai remarc aceasta mica nelamurire aceaia tura aglomerata este la tura de 07 29 de aceai acolo ar trebui un tren cu vagon cu remorca stiu dar si parcu de tramvaie este la pamant si ne chinuim si noi cum putem pana mai vine si altele .


M-as bucura daca ai putea vorbi despre imbunatatirea circulatiei cu tramvaiul 10 , dar...
Si eu sunt una dintre persoanele care circula dimineata cu acest tramvai, si sincer, la orele 7:20 pana la 8: , e ingrozitor ! Am inteles ca nu sunt tramvaie/remorci suficiente, dar macar la aceste ore "fierbinti" sa se faca un mic efort. Am mai prins in vreo 2 dimineti, varianta de tramvai cu vagonul mai lung - si a fost suficient incat sa nu stam ca sarmalutele... De exemplu, joi 30.04.2009, zecele, a fost cu remorca, si a fost FOARTE OK ! Aproape toata lumea a avut loc pe scaun ( carcotasii sa nu sara acum pe mine, ca asta e cel mai important, sa stai jos, dar e un mod mai civilizat de a calatorii ;) )
Din pacate, din cate am inteles, tramvaiele care vor veni, sunt tot second-hand ... Aici e o mica/mare problema : sa se investeasca in vehicole mai vechi, dar mai multe, sau aceeiasi bani dar in mai putine vehicole, dar noi si cu viata mai lunga ... :angry:

Florin.B RATT . sunt macaze care chiar functioneaza, dar vatmanul coboara si il actioneaza manual. Intrebat de ce, raspunde: "mai fac si eu miscare". :blush: ... e tare faza ... :lol:

Asteptam cu nerabdare imbunatatirile ... ;)
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2009 - 15:16

Aducerea unor tramvaie SH nu inseamna ca s-a renuntat la ideea cumpararii unora noi. :angry:
0

#28 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 mai 2009 - 20:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 3 May 2009, 11:33, a spus:

Problema cu macazele nu e una, ea are mai multe sub-probleme :lol:
Acestea ar fi:
1. piesele de schimb pentru partea electronica (fixa) a macazelor, foarte scumpe si greu de aprovizionat. (e vorba de niste relee speciale)
2. partea mobila (transponderul) montata pe tramvai (nereparabila). Se doreste inlocuirea cu un sistem produs in laboratorul RATT
3. sunt macaze care chiar functioneaza, dar vatmanul coboara si il actioneaza manual. Intrebat de ce, raspunde: "mai fac si eu miscare". :angry:

Dar astea au fost noi, de ce s-au stricat asa repede? Nu mai au garantie ?

@Anella: Acum au fost achizitionate autobuze, troleibuze, si vor mai urma alte autobuze...si dupa aceea tramvaie, nu se pot face toate o data :blush:
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2009 - 22:16

Nu mai au garantie. Releele trebuiau schimbate periodic (la 6 luni).
0

#30 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2009 - 00:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 3 May 2009, 11:33, a spus:

1. piesele de schimb pentru partea electronica (fixa) a macazelor, foarte scumpe si greu de aprovizionat. (e vorba de niste relee speciale)

Nu pot fi înlocuite şi ele cu ceva făcut "in-house"?
De ce sunt greu de găsit, nu le mai produce Siemens?


2. partea mobila (transponderul) montata pe tramvai (nereparabila). Se doreste inlocuirea cu un sistem produs in laboratorul RATT

Din câte-mi amintesc, ultima oară când aţi vorbit de transponderele create de regie, acestea puteau comanda doar schimbări stânga-dreapta; cum stau lucrurile acum? Au fost testate, măcar sunt fiabile?

Sorry de offtopic, nu circul pe linia 10 deci nu ştiu ce să spun despre ea :lol:
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2009 - 09:16

Releele nu sunt produse de Siemens. E un fabricant care nu vinde in Romania (nu are distribuitor).

Ce s-a montat pana acum, functioneaza. Campania de montare a contoarelor si a panourilor a franat productia transponderelor (pe moment)
0

#32 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 04 mai 2009 - 18:10

dar am o intrebare care e diferenta intre macazul de la balta verde , unde se desparte 4 de 5 si cel de la piata 700 sau maria . Ca la balta verde vatmanul nu coboara si poate sa o ia inainte sau in dreapta.
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2009 - 18:18

Probabil e de tip vechi, nu comandat de transponder.
0

#34 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 iunie 2009 - 20:26

Linia 10 nu opreste in Piata 700! <_< :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Aaa001.jpg

0

#35 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 iunie 2009 - 21:42

E doar traseul, cum ca trece pe acolo, fiind un punct important. <_<
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2009 - 22:14

Da. Acel panou nu are pretentia de a afisa statiile de pe traseu.
0

#37 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2009 - 22:38

Inca o parere despre linia 10: incurca linia 4 de dimineata pana seara. Este vorba de portiunea de la capat unde se circula pe o singura linie, iar tramvaiul 4 trebuie sa astepte dupa 10 pana iese din bucla si revine la statia Bucovina.

E incredibil cum se circula pe 10: Vezi si cate 2 de 10 unul dupa altul dupa care o gaura de jumatate de ora. Pe langa faptul ca da peste cap fluxul de calatori, mai da peste cap si programul celor ce circula pe linia 4, o linie cu grafic foarte greu de tinut (sa va spuna cocaina) si unde fiecare minut pierdut face computerul de bord sa anunte vatmanul ca este intr-un grad maxim de nelalocul lui in circulatie ! <_<

In concluzie, dragi vatmani pe linia 10 (inclusiv cocaina): aveti un grafic de respectat. Graficul respectiv nu se tine de bibelou in cabina + nu va pare rau de computerul de bord care e numai pe rosu cand sunteti nelalocul vostru in circulatie ?

Am zis !
0

#38 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 06 iunie 2009 - 23:42

Vezi postareasorinvoinea4ratt, la 6 Jun 2009, 23:38, a spus:

Inca o parere despre linia 10: incurca linia 4 de dimineata pana seara. Este vorba de portiunea de la capat unde se circula pe o singura linie, iar tramvaiul 4 trebuie sa astepte dupa 10 pana iese din bucla si revine la statia Bucovina.

E incredibil cum se circula pe 10: Vezi si cate 2 de 10 unul dupa altul dupa care o gaura de jumatate de ora. Pe langa faptul ca da peste cap fluxul de calatori, mai da peste cap si programul celor ce circula pe linia 4, o linie cu grafic foarte greu de tinut (sa va spuna cocaina) si unde fiecare minut pierdut face computerul de bord sa anunte vatmanul ca este intr-un grad maxim de nelalocul lui in circulatie ! <_<

In concluzie, dragi vatmani pe linia 10 (inclusiv cocaina): aveti un grafic de respectat. Graficul respectiv nu se tine de bibelou in cabina + nu va pare rau de computerul de bord care e numai pe rosu cand sunteti nelalocul vostru in circulatie ?

Am zis !

sal hai sa ti spun domunle voinea si cu adunatura asta de tramvaie de pe linia 10 nu sunt minute alocate suficent si sti dece ca au montat 2 semafoare la tinereti si pe pod la gara si acolo neperdem cam 4 min si plus ca sa ti graficul trebuie sa treci semafoare pe rosu in gara in curba la elba ceai ce eu nu fac asta numirisc permisul ptr un grafic nenorocit care domni au auitat sa se mai uite ca sau pus restricti si restricti lasa ca prosti tin ca doar nu trece pe permisul lor si vezi voinea ca alti circula corect si restul nu si deaia stau dupa mine circulam la distanta nuuu
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iunie 2009 - 04:36

Dezinformează, oricine îl citeşte se aşteaptă să vadă staţii şi nu locuri.

Eu unul propun atunci reformularea în Torontal - Calea Circumvalaţiunii - Centru (Piaţa Maria) - Gara Nord.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 iunie 2009 - 10:22

O sa expun problema asta si parerile voastre. Sa vedem ce spun cei de la exploatare.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi