STP Timișoara Forum: Extindere linie de tramvai catre Utvin-Sanmihaiu Roman - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Extindere linie de tramvai catre Utvin-Sanmihaiu Roman (propunere-fara finantare) Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 iunie 2013 - 17:23

Desi in ultimii ani inainte de 1989 s-a vorbit foarte mult despre aceasta prelungire pana la Sanmihaiu Roman a (fostei) linii 3 tramvai, aceasta idee a fost usor-usor abandonata dupa 1989.
Menirea prelungirii liniei era "deservirea" cu (viitori) angajati din cele doua localitati (Utvin si Sanmihaiu Roman) pentru platforma industriala Freidorf, respectiv Comtim si intreaga zona de la acea vreme (Fabrica de Zahar, Ulei si Lapte, ultima tocmai construindu-se in acea perioada)...

S-a mers si mai departe, adica, in loc de prelungire s-a desfiintat si ceea ce aveam deja, respectiv Linia 3, pe principiul ca tot ce s-a cladit in perioada comunista trebuie desfiintat sau redus cat mai mult cu putinta...Idioti capitalisti! As fi formulat altfel dar n-am gasit cuvantul potrivit! Scuze!...

Prioritatea pentru extinderea acestei linii de tramvai in defavoarea celei catre Mosnita am motivat-o cu alte ocazii! Oricum, problema s-a "rezolvat" prin punerea in circulatie a Liniei M 36 pana la Sanmihaiu German...

Ca parere personala sustin constructia acestei linii ca linie simpla (nu dubla! pentru ca n-ar fi necesar) iar capatul din oras sa fie le Bul. Dambovita, intoarcerea sa se faca prin bucla existenta sau prin linie paralela cu cele existente, pentru garare-asteptare, precum a fost inainte de "modernizare"...Din pacate lipsesc poze cu acea varianta...Din aceasta locatie exista mai multe variante de transbordare, mai ales in perspectiva construirii podului peste Bega si a pasajului peste linii CF, respectiv, legatura cu Calea Bogadanestilor in perspectiva...sper eu, apropiata...

Capatul din Sanmihaiu Roman poate fi la podul de pe Bega, in interiorul localitatii sau la ...Halta CFR din Sanmihaiu Roman, la sosirea trenurilor, daca ar fi justificata economic,...

Ar fi nevoie de un singur tramvai de capacitate mare, cu o frecventa la 60 minute la orele de varf si 120 minute in afara acestora, sau dupa nevoi...Tramvai bidirectional cu usi pe ambele parti, SH sau nou...

Aceasta linie ar deservi atat Sanmihaiu Roman, Utvin-ul cat si cartierul Freidorf...in total vreo 16000 de potentiali calatori.


Imagine atasata: linie tramvai dambovita-utvin-sanmihaiu roman 01.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 02 iunie 2013 - 17:25

1

#2 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iunie 2013 - 17:29

Numai un tramvai?, pe fosta 3 criculau 3 tramvaie sau 2 nu mai stiu exact, si linia era mai scurta decat propunerea.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 02 iunie 2013 - 17:29

0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iunie 2013 - 17:33

Ca si in cazul Mosnitei, probabil ca ar fi nevoie si de o substatie de redresare suplimentara. (nu stiu exact ce distanta e pana acolo)
0

#4 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 iunie 2013 - 21:00

Vezi postareaGygyman6, la 02 iunie 2013 - 17:29, a spus:

Numai un tramvai?, pe fosta 3 criculau 3 tramvaie sau 2 nu mai stiu exact, si linia era mai scurta decat propunerea.



Da, linia era mai scurta decat "propunerea" insa circula prin oras unde densitatea de potentiali calatori era semnificativ mai mare si circula pana la gara. Trei tramvaie la o frecventa de 20 minute, deci 3 pe ora.

In varianta propusa, avand in vedere ca circula "pe camp" si pana la "marginea orasului" (zona Dambovita) cred ca ar fi suficient un singur tramvai de capacitate mare care cu o frecventa mai redusa cu doua treimi, adica unul pe ora "in orele de varf", un fel de tren urban, ar face fata cu brio!

Iar daca acest tramvai circula "nemteste", calatorii vor sti exact cand sa ajunga in statie pentru a-l prinde!


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 iunie 2013 - 17:33, a spus:

Ca si in cazul Mosnitei, probabil ca ar fi nevoie si de o substatie de redresare suplimentara. (nu stiu exact ce distanta e pana acolo)



Pai acest aspect "face parte" din investitie. Nu cred ca tehnic ar fi o problema. Cred ca si in Dumbravita este nevoie de o substatie noua pentru firobuze...

Totul este ca factorii de decizie sa aibe viziune pentru viitor...


L.E. Am ramas fascinat cand am vazut in topicul EVOLUTIA liniilor de tramvai din Timisoara "incarcat" de Visor, ca in urma cu peste o suta de ani, unele linii de tramvai consacrate azi aveau la acea vreme doar doua statii. Ma refer la linia 3 care circula intre Piata Traian si Gara de Est, linia 4 care circula intre Piata Maria si Memorandului (3 statii) si linia 5 intre Piata Kuttl (Mocioni) si Piata Iuliu Maniu...ultima desfiintandu-se total prin anii '50-60, din pacate, pentru ca azi daca aveam tramvai in Calea Sagului, era foarte bine venit...

Vreau sa spun prin asta ca la inceput au fost niste pasi mici care apoi s-au tot marit iar azi avem linii in toata regula.

La fel si azi, trebuie sa punem bazele unor linii metropolitane de tramvaie,...care in prima faza sa vina macar pana la "marginea" orasului, pana la primul nod de transbordare...

Aceasta postare a fost editata de mile: 02 iunie 2013 - 21:34

2

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi