STP Timișoara Forum: XCity Towers - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

XCity Towers Wallberg Properties (T1 finalizat, T2 in constructie) Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2021 - 14:36

Vezi postareaioio_viola, la 25 ianuarie 2021 - 09:58, a spus:

design interesant, totusi nu inteleg de ce nu se merge pe culori mai vii la blocurile din oras? albul ala asa urat se va face in timp. arata frumos la inceput, dar cu timpul se va vedea orice urma (si eu mi-am facut casa alba si dupa 2 luni parca deja regret. de la orice atingere ramane urma, de la stropii de ploaie care sar din pamant ramane pata chiar si dupa ce o spal)


In Germania, cam toate blocurile si casele se fac cu alb si sincer iti dau o stare de bine, mai ales pe perioada iernii, cand te saturi de peisajul gri.
Legat de stropii de ploaie, nu ai facut o zona tampon intre pamant si casa? Eu am facut o alee in jurul casei din pavaj, n-am absolut nici o problema. Am mai avut niste prieteni care pe o latura a casei au pus direct gazon, bineinteles ca toata latura respectiva s-a facut maronie, de la stropii de ploaie.

Si eu am facut culoarea la casa un alb inspre gri, de 3 ani de zile nu am probleme, iar daca e ceva, se spala foarte usor cu karcher-ul.

Aceasta postare a fost editata de bizone: 27 ianuarie 2021 - 14:36

0

#82 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1404
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2021 - 15:04

inca nu am ajuns la faza de alee si nu aveam montate burlanele atunci. dadeam ca exemplu doar, eu o sa refac zona care s-a murdarit, dar ziceam ca la blocuri e greu sa faci retusari din motive de finante comune.
0

#83 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 15 martie 2021 - 12:27

Constructorul arădean Wallberg, controlat de antreprenorul Valentin Morar, livrează 134 de apartamente din proiectul rezidenţial pe care îl dezvoltă în zona de nord a Timişoarei şi continuă lucrările la alte 148 de unităţi

Citeaza

Dezvoltatorul arădean Wallberg, controlat de antreprenorul Valentin Morar, a finalizat primele 134 de apartamente din proiectul XCity Towers amplasat în Timişoara, şi continuă lucrările la alte 148 de unităţi.

Acesta este primul cartier de turnuri rezidenţiale din Timişoara, proiect în valoare de peste 75 de milioane de euro, care va totaliza 955 de apartamente, potrivit unor date furnizate anterior de oficialii companiei.

Odată cu darea în folosinţă a clădirii, care cuprinde 30 de unităţi de tip studio, 74 de apartamente cu 2 camere şi 30 de apartamente cu 3 camere, Wallberg livrează şi o suprafaţă de 600 metri pătraţi de spaţii comerciale, suprafaţă contractată deja în cea mai mare parte.

“În Tower One vor funcţiona încă de la început un cabinet medical şi un magazin de produse de panificaţie, urmând să se adauge şi alte servicii. De asemenea, au fost finalizate 165 de locuri de parcare, dintre care 61 în subteran destinate rezidenţilor şi vizitatorilor. Parcul care deserveşte ansamblul va avea o suprafaţă de 5.000 metri pătraţi, iar amenajările vor începe în această primăvară”, transmit reprezentanţii Wallberg.

Alte 148 de unităţi sunt în construcţie în Tower Two, clădire cu un regim de înălţime de 16 etaje, parte din ansamblul rezidenţia XCity Towers, care va cuprinde şi o suprafaţă office de 700 metri pătraţi. Wallberg intenţionează să finalizeze al doilea turn din proiect în cursul anului viitor. Lucrările la partea de structură au ajuns la etajul 5 şi au demarat şi lucrările de zidărie.

“Numărul apartamentelor pe care le construim la Timişoara urcă astfel la peste 280 de unităţi, la care se adaugă cele peste 300 de locuri de parcare, dar şi o suprafaţă generoasă destinată spaţiilor comerciale şi o componentă office. Ritmul contractărilor se menţine susţinut în continuare, în Tower Two, de exemplu, au fost rezervate peste 50% din unităţi”, spune Alina Ciocoiu, director general adjunct al grupului Wallberg.

0

#84 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 aprilie 2021 - 18:29

Vox sta pe loc, T2 se inalta pe langa T1 deja finalizat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lipov,censud,ghirod-01.apr.2021-107.jpg
  • Imagine atasata: lipov,censud,ghirod-01.apr.2021-108.jpg
  • Imagine atasata: lipov,censud,ghirod-01.apr.2021-109.jpg

7

#85 Useril este offline   Alex FlowDan 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08 aprilie 21

Postat 15 aprilie 2021 - 17:25

Degeaba e finalizat T1 ca au numai probleme la interior, s-a lucrat cu mana de lucru necalificata (ca in Romania) si din cauza asta intarzie foarte mult cu predatul apartamentelor care trebuiau sa fie gata acum un an.
Parcul care era promis nu o sa fie gata nici in 5 ani. Asa ca la ce preturi umflate artificial au, eu zic sa va bagati banii in alti dezvoltatori. Acestia sunt neseriosi.
4

#86 Useril este offline   Radu B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15 aprilie 21

Postat 19 aprilie 2021 - 11:34

Va salut!

Asa e, Alex. Intamplator am un prieten care si-a cumparat acolo (xcity towers) si mi-a povestit ca nu sunt ok deloc.
Cica sunt niste mincionosi consultantii, te amana sau nu se tin de cuvant cu promisiunile facute, dar cand iti vand iti spun ca va fi gata imediat doar ca sa cumperi. Apoi nu mai prea auzi nimic de la ei.
Pe langa asta materialele folosite la interior si calitatea lucrarii (pus gresie, fainata, montat usi, etc.) este foarte proasta si nici nu le remediaza cum trebuie, pe langa faptul ca iar esti amanat cateva saptamani spre luni.

Caut si eu apartament, dar din ce am auzit nu prea o sa ma opresc la ei. Oricum e greu la noi sa gasesti pe unii seriosi in constructii, dar mai caut. Problema e ca nici nu suntem deloc protejati de lege si isi permit sa isi bata joc de banii nostri.
Nu mi se pare normal sa primesti apartamentul dupa 1 an de la data maxima specifiata in contract si pe langa asta sa aiba si probleme de calitate.

Am vazut ca se mai construiesc doua blocuri in cap la torontalului, exact in spate la noul lidl - ateneo ii zice. Sunt curios ce o sa iasa.
3

#87 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 968
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2021 - 14:35

Intamplator am vazut acest apartament scos la inchiriere pe facebook. Din poze imi pare lucrat ok dar poate ma insel. Nu ar strica niste poze cu lucrarile facute de mantuiala pentru documentare.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Si nu, nu il cunosc pe proprietar sa ii fac reclama.

Si ca sa raman cat de cat pe topic, bag si o poza din Campeador in care se vede zona (inca in dezvoltare :))
Imagine postata
2

#88 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 19 aprilie 2021 - 15:25

In dormitor daca ai uitat draperiile netrase... au la ce se uita vecinii (cand/daca o fi gata blocul)
Tavanul este denivelat, vezi aplica bucatarie, baie, colturi, etc
Nimic spectaculos pentru cata reclama au facut.
0

#89 Useril este offline   Radu B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15 aprilie 21

Postat 19 aprilie 2021 - 16:37

Asa e, multa reclama.

Poze probabil ca vor aparea cand o sa se mute lumea. Poate o sa fac rost intre timp si postez.
O gresie, faianta e mai greu sa se vada din poze cum sunt puse. Acum poate sunt eu exigent, dar denivelari si o cadere corecta catre scurgeri, nu cred ca tin de exigenta, ci de bun simt.

Cel din poze arata bine, pregatit pentru inchiriere :rolleyes:
Cat se cere o chirie acolo, de curiozitate?

Aceasta postare a fost editata de Radu B: 19 aprilie 2021 - 16:38

0

#90 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 968
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2021 - 23:42

Acum n-am zis ca o fi perfect. Doar ca cel putin din poze, pare lucrat ok si nu vad confirmare ca "materialele folosite la interior si calitatea lucrarii (pus gresie, fainata, montat usi, etc.) este foarte proasta".


Apartamentul are 52m2 si cere 400 EUR. Intre timp vad ca a fost preluat de mai multe agentii. Detaliiaici
0

#91 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 19 aprilie 2021 - 23:57

Apartamentul nu mi se pare decomandat,in sensul ca ar putea doi colegi de serviciu să folosească bucătăria fără să se deranjeze.
Pe olx ,în Iris un ap 2 cam semid , proprietarul il da la 350 euro
Alți proprietari ,in blocuri vechi, dau in zona Aradului si 3 cam la 350 euro. Si is chiar decomandate si ok. Cred că și un pic mai spre oraș.
La cum e compartimentat si mobilat e pentru o persoana /cuplu ceea ce e de la început un handicap la închiriere. Multe apartamente comuniste, amenajate decent sunt mult mai bine compartimentate pentru o familie cu copil/ colegi etc.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 20 aprilie 2021 - 00:05

0

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2021 - 00:00

Teava aceea la nivelul tavanului ce traverseaza toata casa, nu o vezi nici la blocurile ante '90. :limba: Unitatea AC Bosch e montata prea aproape de perete si se va incalzi excesiv condensorul.
1

#93 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 20 aprilie 2021 - 08:31

Aia e teava de gaz. Nu are voie sa fie bagata in perete.
Bucataria e la capatul apartamentului, asa ca traverseaza tot livingul. :-)
1

#94 Useril este offline   Radu B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15 aprilie 21

Postat 20 aprilie 2021 - 10:18

Eu am vrut sa cumpar in toamna de la ei, AC nu e inclus in pret, deci cine l-a pus, l-a pus pe cont propriu. Nici incalzirea in pardoseala nu e inclusa in preturile alea mari, se plateste extra la propria lor firma!
Destepti baietii sa mai stoarca bani de pe fraieri. Din mai multe motive eu am renuntat, dar am un prieten care a trecut prin tot procesul si nu e deloc multumit de produsul final (am zis mai sus).

Chiria aia e minciuna, apartamentul ala nu are 52m2 nici in vise. Poze facute wide cum se poarta acum la agentii, dar cand mergi in el e o cutie de chibrituri.
Am gasit si planul real, are 42m2: https://www.xcitytow.../Ap-tip-1C2.pdf

Sa nu se inteleaga din postari ca eu am ceva cu ei in particular, treaba lor, eu am ceva cu dezvoltatorii in general care nu ofera ce promit si cresc preturile artificial si nu ofera nimic extra de banii pe care ii cer.
Cum am zis si mai sus, ar fi frumos daca s-ar adopta niste legi in sensul asta sa nu isi mai faca de cap, dar nu cred ca e posibil intr-o tara ca a noastra :)

Aceasta postare a fost editata de Radu B: 20 aprilie 2021 - 10:21

1

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2021 - 11:33

Vezi postareabiciclistu2, la 20 aprilie 2021 - 08:31, a spus:

Aia e teava de gaz. Nu are voie sa fie bagata in perete. :-)

Pai, nicio masca de rigips nu aveau voie sa-i faca? Arata cam "industrial" asa. :( Bine ca nu a fost obligatoriu si sa fie vopsita galben :lol:
0

#96 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 20 aprilie 2021 - 11:41

Nu ai voie sa o acoperi, am avut deaface cu producatori de mobila care au refuzat sa o acopere... Dar da..ar trebui sa fie galbena :))
1

#97 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 20 aprilie 2021 - 12:46

Cred ca s-a scos obligativitatea sa fie galben in apartament. Am vazut ca tot alb se face mai nou.
1

#98 Useril este offline   Radu B 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15 aprilie 21

Postat 20 aprilie 2021 - 14:56

Da, asa este. Doar pe casa scarii trebuie sa fie galbena pana in apartament. In apartament nu conteaza, faci ce culoare vrei.
0

#99 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 21 aprilie 2021 - 10:49

Vezi postareaShhhh, la 19 aprilie 2021 - 14:35, a spus:

Intamplator am vazut acest apartament scos la inchiriere pe facebook. Din poze imi pare lucrat ok dar poate ma insel. Nu ar strica niste poze cu lucrarile facute de mantuiala pentru documentare.

Si nu, nu il cunosc pe proprietar sa ii fac reclama.

Si ca sa raman cat de cat pe topic, bag si o poza din Campeador in care se vede zona (inca in dezvoltare :))

din poze nu arata rau..
0

#100 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 968
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 21 aprilie 2021 - 11:24

Si asa erau pozele mari, nu cred ca era necesara citarea :)
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi