STP Timișoara Forum: Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban Complexul feroviar Timisoara

#481 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 339
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 10 iulie 2023 - 09:40

Se scoate la licitatie linia cf pana la Aeroport

https://economedia.r...aprobat-de.html
1

#482 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 05 februarie 2024 - 15:22

CJT pregateste realizarea unui Master plan Tren Metropoltan, proiectul de finantare este prins in bugetul din 2024, costul bugetat 100.000 Lei. Merita mult mai mut interes un astfel de proiect, e un inceput cel putin

Sunt bugetati approx 2mil lei si pentru SF, documentatie pentru achizitie PT si executie, documentatie accesare fonduri nerambursabile pentru proiectul reabilitarii Liniei Resita-Timisoara cu extensie Voiteni.
Anul viitor cand va fi gata documentatia sa vedem ce sustinere politica va avea
0

#483 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2024 - 18:13

Aceasi sustinere politica ca si azi, deoarece cei care erau cei mai mari dusmani politici pana mai ieri, s-au pregatit de o "coalitie prelungita" asa pe vreo 10 ani de acum inainte, cu un fel de rotativa premier/presedinte la mijloc, dupa 5 ani, pe modelul Medvedev-Putin
6

#484 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1160
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 februarie 2024 - 21:02

Da, USL varianta 3.0 sau naiba mai stie cat, o formula care a mai fost votata si la nivel local acum 12 ani si care nu a lasat nimic bun in urma pentru noi. Atentie la vot!
Prevad o colaborare greoaie cu CFR-ul care detine infrastructura feroviara.
4

#485 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 06 februarie 2024 - 10:21

Scuze de offtopic, dar am cautat in pdf-ul ala cu mega investitiile CJT acea parcare din centru cu care ne ameninta dudesteanu' ca o va face instant dar nu-l lasa Fritz, m-am uitat de 2 ori (pe diagonala evident) prin document si nu am gasit nimic. Imi scapa mie? Sau chiar nu au alocat niciun leu pt ea? Sau se va ridica singura, moca? :eusa_think:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 06 februarie 2024 - 10:22

3

#486 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2330
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 februarie 2024 - 10:52

Poate visează ca după alegerile locale li se întoarce la butoanele primăriei ultracinstitul El Insusi.. si ne va inunda o noua epoca de aur de dezvoltare în forță..
4

#487 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 994
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2024 - 11:40

Am adaugat eu acum o stire despre acea parcare in topicul aferent. Prea curand nu o sa vedem ceva, poate doar cateva schimbari de proiect facute pentru a ataca adversarii politici.
3

#488 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2024 - 13:20

Se cauta diverse motive pentru amanari. Mai sunt 4 luni pana la alegerile locale daca se mentine 9 iunie. Sunt curios ce idei si promisiuni mai apar.
3

#489 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 339
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 16 septembrie 2024 - 21:40

Prelungirea CF pana la aeroport are constructor
https://economedia.r...a-aeroport.html
2

#490 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 septembrie 2024 - 21:45

Dacă nu a trecut și perioada pentru contestații mai răbdam...
1

#491 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 septembrie 2024 - 15:32

Scuze de post consecutiv, cei de la tion au întrebat de contestatii și CFR le-au confirmat ca au trecut 10 zile fără contestații, deci semnează direct contractul. :coolspeak:

https://www.tion.ro/...si-ait-1927783/
8

#492 Userul este online   TM79 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 18 septembrie 2024 - 10:07

BTW, la aeroport va fi linia pe estacada....ca la Bucuresti

Vezi postareaInfra, la 23 februarie 2023 - 18:21, a spus:

Centura feroviara va fi pe jumatate facuta, daca se face legatura CF spre aeroport din ambele parti si daca ii duce capul sa faca un racord spre Giarmata. De la Giarmata la Sanandrei sunt necesari 10 kilometri de linie. Singurele portiuni duble pe care le vad sunt intre CF 213 si gara aeroportului, respectiv iesirea din Giarmata, in rest poate fi linie simpla.


Gresesti !!

Centura feroviara era prevazuta intre pista aeroportului si autostrada A1, nicidecum prin fata aeroportului.
Ar fi super aiurea sa mergi pe peron la aeroport si sa-ti treaca trenul de marfa pe sub nas.

Vezi postareaccody, la 13 ianuarie 2021 - 05:17, a spus:

Conform comunicatelor de presa " Traseul căii ferate va fi uşor modificat, între Arad şi Timişoara, pentru a se elimina curbele strânse şi a permite astfel viteze de deplasare mai mari. Din această cauză, noua linie ferată dintre cele două oraşe va fi mai lungă cu aproape opt kilometri. Calea ferată nu va mai traversa municipiul Arad, urmând să ocolească prin localitatea Vladimirescu, în zona căreia va fi construit un nou pod peste Mureş şi se va face racordul la vechiul traseu."
Am vazut si eu mentiunea din PT...doar pt trenurile de marfa, dar " centura feroviara " se va face.
Legat de ce vrea Fritz...vad o mare prb tinand cont de proiectul " drum legatura A1 ...DN69/ Sanandrei " care sigur s-ar intersecta cu aceasta centura feroviara....Daca tot vrea sa mearga pana la Bucuresti sa discute, macar sa obtina o subtraversare la drum si doua macazuri la Remetea si Carani/ Ortisoara, deoarece este clar ca nu prea are cum sa mai intervina asupra actualului traseu& PT. Pacat ca unii ne vindeau gogosi CF estacade/ CF subteran iar CFR infrastructura faceau proiect pt dublare linie.
Interesant ca autoritatile locale de la Arad s-au gandit la traficul de marfa din oras ( daca doar despre el este vb ) iar la TM, nimic pana ieri !


S-a discutat cu CFR in 2017 si cu CONSIS (firma ce a facut SF-ul) despre oportunitatea de a ridica linia pe estacada conform proiectului Timisoara Vision 2030 de pe vremea lui Ciuhandu. CFR a spus clar si raspicat ca ei vor la sol, pentru ca e mai ieftin si pentru ca nu vor pierde triajele din Gara de Nord si din Gara de Est.
0

#493 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 18 septembrie 2024 - 11:52

E linie simpla sau dubla? Ca nu îmi dau seama. :eusa_think:
0

#494 Userul este online   TM79 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 18 septembrie 2024 - 11:57

Vezi postareaDanielT, la 18 septembrie 2024 - 11:52, a spus:

E linie simpla sau dubla? Ca nu îmi dau seama. :eusa_think:


Simpla pana in apropierea aeroportului dupa care se ramnifica pe 2 fire, pe estacada
2

#495 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 18 septembrie 2024 - 12:29

Mda, iar jumatate de investitie ca la centura sud, va fi doar sa fie bifata electoral.
-2

#496 Userul este online   TM79 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 18 septembrie 2024 - 13:17

Vezi postareaDanielT, la 18 septembrie 2024 - 12:29, a spus:

Mda, iar jumatate de investitie ca la centura sud, va fi doar sa fie bifata electoral.


Dezvolta te rog ideea, ca nu inteleg exact la ce faci referire
0

#497 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1443
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 septembrie 2024 - 07:37

Ma gandeam ca in perspectiva urmatorilor 20-30 de ani, ca oricum dupa ce se face investitia asta nu se mai atinge nimeni de ea o buna perioada si punand binele in fata si sperand ca la TSR mai vin si manageri competenti in perioada asta crescand traficul spre 3 milioane, ar fi fost un lucru bun sa avem un train-tram pe o linie dubla cu o frecventa de 20-25 de minute. Practic ar fi singura metoda viabila si utilizabila de transport in comun catre aeroport, ca de atatia ani ne-am lamurit cu STPT-ul.

Altfel patim ca pe Bucuresti - Otopeni, unde imi povesteau colegi de lucru ca random cand ti-e lumea mai draga si trebuie sa ajungi la timp la aeroport se opreste trenul in camp sa astepte alt tren ce vine din sens opus si trebuie sa-ti iei Uber, Bolt din lanul de porumb, asta daca vin, sa nu pierzi avionul.

Spre Otopeni vad ca se vrea deja dublarea liniei: https://clubferoviar...ei-de-aeroport/

Deci da, eu consider ca daca tot s-au apucat de calea asta ferata puteau sa o faca dubla direct. Iar se gandeste la scara mica si fara viziune, doar electoral, vedem asta la centura unde acum incep sa apara discutii(realiste sau nu ramane de vazut) despre largirea centurii de Nord la 4 benzi. Eu zic ca dupa ce fac autostrada spre Moravita si o sa vada ca nu o sa ajute prea mult centura de Sud, peste niste ani buni se va vrea largirea si aici. Sper sa traim atat :D

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 septembrie 2024 - 07:57

1

#498 Userul este online   TM79 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 19 septembrie 2024 - 14:53

Vezi postareaDanielT, la 19 septembrie 2024 - 07:37, a spus:

Ma gandeam ca in perspectiva urmatorilor 20-30 de ani, ca oricum dupa ce se face investitia asta nu se mai atinge nimeni de ea o buna perioada si punand binele in fata si sperand ca la TSR mai vin si manageri competenti in perioada asta crescand traficul spre 3 milioane, ar fi fost un lucru bun sa avem un train-tram pe o linie dubla cu o frecventa de 20-25 de minute. Practic ar fi singura metoda viabila si utilizabila de transport in comun catre aeroport, ca de atatia ani ne-am lamurit cu STPT-ul.

Altfel patim ca pe Bucuresti - Otopeni, unde imi povesteau colegi de lucru ca random cand ti-e lumea mai draga si trebuie sa ajungi la timp la aeroport se opreste trenul in camp sa astepte alt tren ce vine din sens opus si trebuie sa-ti iei Uber, Bolt din lanul de porumb, asta daca vin, sa nu pierzi avionul.

Spre Otopeni vad ca se vrea deja dublarea liniei: https://clubferoviar...ei-de-aeroport/

Deci da, eu consider ca daca tot s-au apucat de calea asta ferata puteau sa o faca dubla direct. Iar se gandeste la scara mica si fara viziune, doar electoral, vedem asta la centura unde acum incep sa apara discutii(realiste sau nu ramane de vazut) despre largirea centurii de Nord la 4 benzi. Eu zic ca dupa ce fac autostrada spre Moravita si o sa vada ca nu o sa ajute prea mult centura de Sud, peste niste ani buni se va vrea largirea si aici. Sper sa traim atat :D


Nu era necesar sa o faca dubla, plus ca nici nu ai unde sa faci asa ceva pe linia de Radna.

Ce puteau face totusi, era sa lege linia de Radna de linia de Remetea prin fata AIT si atunci, avea o bucla misto acolo.

Exp:
Trenurile dinspre Lugoj treceau prin AIT si ieseau pe linia de Radna spre TM
Trenurile de Radna, treceau prin AIT si ieseau pe linia de Lugoj spre TM
Trenurile din AR, Jimbolia sau Resita, puteau merge pana la AIT si sa intoarca acolo, nu sa arda motorina in stationare
Trenurile din TM spre Radna sau Lugoj, faceau un mic ocol prin AIT si isi continuau drumul spre destinatia finala


Mno....cam asa vad eu lucrurile
0

#499 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3127
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 septembrie 2024 - 15:43

Vezi postareaDanielT, la 19 septembrie 2024 - 07:37, a spus:

Altfel patim ca pe Bucuresti - Otopeni, unde imi povesteau colegi de lucru ca random cand ti-e lumea mai draga si trebuie sa ajungi la timp la aeroport se opreste trenul in camp sa astepte alt tren ce vine din sens opus si trebuie sa-ti iei Uber, Bolt din lanul de porumb, asta daca vin, sa nu pierzi avionul.


Stiu ca o data m-am uitat pe maps sa vad pe unde merge linia, si stiam ca este chiar dubla, linie simpla fiind ramificatia, si atat, Din Bucuresti pleaca dubla, apoi este o mica portiune pe un singur fir pana linia intoarce spre nord, apoi e iara dubla, prin Mogosoaia pana la ramifiactia aeroport, ea continuand ca linie dubla pana la Balotesti. Ce or fi patit "colegii" o fi fost un caz izolat, probabil o defectiune undeva, care a facut ca trenul ce mergea catre aeroport sa trebuiasca sa astepte dupa cel care vine, dupa statia Mogosoaia (adica in camp), nu cred ca se intampla zilnic. Pentru ca doar deacolo pana la aeroport este linia simpla. In rest este linie dubla, tin minte ca am citit postarea cuiva pe un forum la un momentdat in care scria ca la dus timpul de parcurs este ceva mai bun, dar la intors, pentru ca firul de intoarcere are o restrictie undeva, dureaza cu ceva minute in plus.

La Bucuresti nu este de comparat situatia cu ce avem noi aici. La ei trenul ocoleste mult orasul pana sa ajunga efectiv afara, si sa o ia spre aeroport, distanta este considerabil mai mare. La ochi, toata linia lor spre aeroport de la ramificatie pana la statia finala este cam aceasi distanta de la noi de la TM nord pana la aeroport efectiv. Apoi o frecventa de 20-25minute se poate tine lejer si cu linie simpla in felul asta, mai ales ca linia pana la Padurea Verde va fi dubla, iar la Giarmata va fi iara dubla pana la aeroport. Taman tu ai postat ultimul pe topicul cu proiectul asta si fix deasupra a pus cineva schita cu cum va arta lucrarea, ma mir ca ai confuziile astea :blink:

Link Postare

@TM79, taman ce ai scris acolo se si doreste sa se faca. Sa vina trenul de la Resita si sa mearga la aeroport. Linia lipseste momentan.

Ca fapt divers, va mai dura minim un deceniu, pana se repara imaginea trenului la noi in tara, ca sa isi puna cineva increderea ca ajunge la timp undeva. Momentan e haos, de curiozitate urmariti timpul de parcurs pe mersul trenurilor a-l oricarui tren, sa vedeti ce intarzieri spontane exista, locuri in care pleaca la timp, apoi brusc +15minute intarziere, apoi intarzierea scade brusc cateva minute, asta datorita restrictiilor. Ori asa, sa iti pui in joc pretul biletului de avion, si sa risti sa il pierzi...

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 19 septembrie 2024 - 17:28

0

#500 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 754
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 19 septembrie 2024 - 21:34

Merg des la Bucuresti cu avionul si iau trenul inspre si dinspre aeroport cand ajung acolo. Nu am patit sa raman mult timp in camp (o singura data 5 min sa asteptam cel ce venea inspre aeroport) si oricum cam 30-40 de min faci pana in Gara de nord. Lucru mult mai ok decat cu masina sau autobuzul (ma mancat sa iau autobuzul pana in Piata Romana si am facut 1h si 20 de min, dupa ora 9).
Dar niciodata nu ma las in ultimele minute, adica nu iau ultimul tren posibil ca sa ajung fix cu 5-10 min inainte de inchiderea portii. Mi se pare un lucru riscant oriunde, nu doar in Romania.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 19 septembrie 2024 - 21:35

3

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi