STP Timișoara Forum: Zona FABRIC - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona FABRIC Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#201 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2021 - 09:49

Nu prea am inteles... Vor sa construiasca locuinte? Unde in Traian? Sau vor sa bage un milion in locuintele din casele vechi de acolo? Cam ceata in zona in care se va duce milionul...
0

#202 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 17 decembrie 2021 - 00:37

Declarațiile sunt foarte ambigue. Afirmatia dlui Tiuch "GAL va contribui la dezvoltarea cartierului Traian și a veni în sprijinul năzuințelor Asociației Cetățean de Traian..." suna ca și când cel cu asociatia are locuințe sociale în buzunar. Probabil se referea la fondul locativ de stat pe care îl mai are Primăria în folosință în zona (sunt chiriași ce nu au apucat sa cumpere locuințele din diverse motive...revendicări,lipsa bani, etc.). Să vedem și fapte, că de promisiuni e plin podul.
0

#203 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2021 - 10:29

Vezi postarearockrider, la 17 decembrie 2021 - 00:37, a spus:

Declarațiile sunt foarte ambigue.


Exact asta am observat si eu. Ceva de genul "sa fie bine ca sa nu fie rau".
0

#204 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2022 - 20:54

04.02.2022

Probabil clădirea are un singur proprietar..altfel erau șanse mari să vedem 3-4 modele și culori de profile la ferestre și uși.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20220204_165109138.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20220204_165117612.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20220204_165127126.jpg

5

#205 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 09 aprilie 2022 - 21:23

O noua cladire in renovare:
https://goo.gl/maps/Kh3MA6T5sLyGEp696
4

#206 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2022 - 09:34

Luni, 18.04.2022

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20220418_154822743.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20220418_154826544.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20220418_154846300.jpg

1

#207 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 21 aprilie 2022 - 11:36

https://www.parasite.../portfolio/pt4/

Am gasit proiectul pe site-ul biroului de arhitectura, sa tot fie reabilitari din astea!
5

#208 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 12 iunie 2022 - 09:51

La cat de bine merg lucrurile cu a intretine cladirile si a le repara....ne mai trebe inca 150 de ani minim :rad_masa:

Printre singurele cladiri renovate din Piata Traian, deja se dezintegreaza. Tin minte ca eram copil cand s-a renovat, undeva prin 2002-2003 si nu sunt sigur da cred ca a mai fost zugravita odata, mai recent.... Prea multe oricum nu s-au mai schimbat, in bine :Facepalm_emote_gif:. Imi da sperante de viitor orasul si tara mea...

Imagine atasata: Capture8.JPG
0

#209 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 iunie 2022 - 11:02

Florin stie exact cand a fost renovata acea cladire deoarece era/este acolo si un chiosc de bilete iar dupa renovare trebuia mutat AC-ul chioscului in curte ca era inestetic pe fatada cladirii istorice. Asa-mi aduc aminte.

Cred ca a fost prima cladire din oras renovata pe un program financiar german. Nu stiu daca au urmat si altele pe acel program insa se dorea acest lucru.
0

#210 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iunie 2022 - 11:16

Sincer imi aduc aminte exact de ce spui si ca nici macar sirena alarmei nu ne-au mai lasat sa o montam pe fatada, dar anul cand se intampla asta nu mi-l mai amintesc. Acum vreo luna am avut "indrazneala" sa montez un cititor de carduri pentru controlul accesului, dar pe partea mai retrasa a usii de acces, sa nu stric feng shui-ul. :)

Pe net am gasit datele astea referitor la amenajarea spatiului public, nu la cladiri :

Anul/Anii de realizare a proiectului și execuției: 2005 - 2006
Arhitectură: Arh. Bogdan Demetrescu, Radu Puică, Alina Negru, Diana Avrămică
Colaboratori/Proiectant general: SC APECC SRL. Ing. Adrian Bota
Beneficiar: Primăria Municipiului Timișoara
Foto: Diana Avrămică, Bogdan Demetrescu
Adresa proiectului: Piața Traian, Timișoara
Distincții: Nominalizare la premiile naționale ARHITEXT DESIGN 2007
Altele:
Suprafaţa construită amenajată=7.800 mp
0

#211 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 12 iunie 2022 - 12:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 iunie 2022 - 11:16, a spus:

....Pe net am gasit datele astea referitor la amenajarea spatiului public, nu la cladiri .....


Banuiesc ca poza e din 2006, anul inchieierii proiectului si cladirea era deja renovata.

Imagine atasata: 12.jpg

(poza e luata de pe site-ul postat)

Acuma se fac deja planuri pentru alte renovari....pacat ca nu avem proiect "sa putem renova si oamenii zonei".

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 12 iunie 2022 - 12:35

1

#212 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2022 - 22:34

Citeaza

Nr./ Data: Autorizaţie de construire 617/02.08.2022
Beneficiar: OLARIU IOAN si sotia OLARIU ANDRA - GABRIELA
Adresa: PIAŢA PETRU RAREŞ nr.1
Descriere
Lucrări de tip B ) - Construcţii pentru locuinţe - Reabilitare faţada conform aviz Comisia de Monumente cu nr. 68/ Z /09.03.2022. Zona D


https://www.primaria...-de-construire/

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 02 august 2022 - 22:35

0

#213 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 septembrie 2022 - 14:42

Fain proiect....da cam nefezabil.Link Tion.ro


Imagine atasata: 4208504consultarepublicapiatatraian24.jpeg vs Imagine atasata: Screenshot 2022-09-27 153254.png



Imagine atasata: 4208502consultarepublicapiatatraian22.jpeg vs Imagine atasata: Screenshot 2022-09-27 153132.png


Mai e mult pana departe! Degeaba se repara strada deoarece cladirile in continuare se vor dezintegra....dar oamenii, ce sa facem cu oamenii?!

Mai bine s-ar concentra pe curatenie si reparatii si sa termine Fantana cu Pesti sau Spitalul de copii....nu vreau sa fiu "hater" da astia nu sunt in stare de un proiect de asa anvergura....mai ales daca ma uit la Fantana cu Pesti!

Si, si daca se face....trebuie intretinut altfel in scurt timp ajunge la fel. Toata piata Traian a fost facuta prin 2003-2005....nimic nu au mai facut de atunci. Faptele vorbesc de la sine! Nu e nevoie sa aruncam cu banii pe geam, parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 27 septembrie 2022 - 14:45

0

#214 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2022 - 18:02

Nici macar bancile din Piata Traian nu cred ca au fost vreodata revopsite de la acea modernizare de care pomenesti din 2003-2005.

Iar daca maturau mecanic in piata, piatra cubica trebuia sa ajunga lucioasa. Nu stiu daca a trecut vreodata o matura mecanica pe piatra cubica din zona pietonala a pietei.
Zilele trecute am zabovit pe acolo si am vazut o gramada de aspecte negative...Practic nici o intretinere intre doua "modernizari" la distanta de cca 25 de ani.
Si da, apare si problema locuitorilor din zona ... In lipsa unei clase cu venituri decente din care o parte sa fie si intelectala, nu vad revitalizarea zonei in viitor...

Prin anii '70 zona Traian era foarte vie, plina de lume cu magazine cautate desi infrastructura lasa de dorit si atunci.
Sunt multe de spus pe acest subiect dar n-as vrea sa plictisesc...
5

#215 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 septembrie 2022 - 20:00

Chiar nu ne plictisiți defel dl Mile, din contra părerile și amintirile unui vechi concetatean sunt mereu binevenite. Prin perioada lunga în care ați locuit în Timișoara și amintirile care va leagă de urbe, sunteți parte din istoria vie a orașului și e păcat sa nu împărtășiți și cu cei mai tineri atâtea idei și amintiri...
5

#216 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 28 septembrie 2022 - 17:38

Eu zic ca cu asa cladiri sigur iese ceva frumos de aruncam cu banii pe reconfigurat/renovat strazi. :Facepalm_emote_gif:

Imagine atasata: stcm.jpg

PS: dat fiind ca e proaspat renovata in perceptia a 2/3, nici nu cred ca se intrevede o aromonizare prea curand...

Asteptam turistii sa vina :plemplem:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 28 septembrie 2022 - 17:42

0

#217 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 septembrie 2022 - 20:34

Vezi postareamile, la 27 septembrie 2022 - 18:02, a spus:

Sunt multe de spus pe acest subiect dar n-as vrea sa plictisesc...



Iata, incerc sa prezint niste lucruri din amintirile mele legate de zona Traian/Fabric si nu numai.

Primul contact mai serios cu zona si de care-mi amintesc a fost in anii 1970 - 1973. Implinisem 9 ani cand in 1970 m-am mutat cu parintii in Timisoara pe Porumbescu colt cu Vadul Calugareni (Balcescu). Cand era perioada de cumparaturi de uniforme scolare, rechizite scolare, incaltaminte, imbracaminte de iarna, etc., traseul facut cu mama era urmatorul din Balcescu, ori cu Linia 12 (firobuz, atunci linia 2) a carei statie o aveam la 50 m de locuinta, ori cu Linia 6 din Piata Lahovari (perioada cand functionau macazele automate !!!) plecam catre Cetate (asa se numea centrul) la numeroasele magazine de acolo insa nu gaseam mereu ce cauta mama pt mine si atunci luam un tramvai de la Opera (in fata la actualul McDonald's) sau Libertatii spre Piata Traian, fapt ce ma bucura pentru ca mergeam cu tramvaiul. Mai rar veneam cu Linia 6 pe la Olimpia direct catre Traian. Portiunea de traseu de pe la Olimpia catre Banatul era stranie, plina de vegetatie abundenta, cred ca nici carosabil nu exista pe acolo. Abia dupa construirea/introducerea Liniei 8 pe Buziasului, s-a facut cat de cat ordine pe acel sector. Este vorba de strada 1 Decembrie 1918, capatul dinspre Banatul.

Revin la Piata Traian. Deci zona era cautata pe partea comerciala, era vie, strada Dacilor era plina cu magazine si era chiar aglomerata. Mai erau si destule birturi cu oameni iesiti bauti din ele (deci nu erau toate in roz).

Tot in acea perioada a inceput si constructia masiva de blocuri "comuniste", mai intai in Calea Sagului, zona Olimpia (in mai multe etape), apoi Girocului, Dambovita, Lipovei, Aradului, mai tarziu Soarelui, Plavat II, etc.,...
Desi au aparut oportunitati noi pentru locuitorii orasului, multi nu-si doreau mutarea la "bloc" pentru ca in vechile conditii stateau cate doi - trei - patru intr-o curte in imobil istoric si le se parea ciudat sa se mute intr-o scara de bloc cu 20 de apartamente, adica de la cativa vecini la o gramada mare de vecini dedesubt, lateral sau deasupra, unde te puteai auzi cu vecinul prin perete.
Altii isi doreau mutarea pentru ca erau situatii cand un apartament dintr-un imobil istoric era locuit de doua familii, cu hol, bucatarie si baie comune.

Incet-incet cum oamenii vedeau si avantajele traiului la bloc "comunist" care erau numeroase respectiv apa calda permanent, caldura centralizata, permanenta, sufocanta in plina iarna, fara cenusa de la sobe si achizitia de lemne (si spargerea lor) si carbuni, au inceput sa-si doreasca viata de la bloc.
Pe de alta parte, criza de lemne si carbuni care incepea sa se instaleze, ingrijirea tot mai redusa din partea statului a imobilelor istorice ale caror proprietar era chiar el statul, iar locatarii din acele imobile erau chiriasi la stat, toate astea au dus cumva la depopularea in timp a cartierelor istorice, Traian/Fabric, Iosefin si chiar Cetate, un soi de abandonare a lor astfel ca anul 1989 ne-a prins cu multe spatii libere in aceste cartiere. Si incet - incet ele au fost repopulate cu cazuri sociale, cu cei cu multi copii si parinti needucati, cu cei fara acoperis deasupra capului, cu cei fara venituri suficiente. Ele au fost inchiriate noilor chiriasi insa pe chirii modeste, adesea neachitate si tot adesea au fost si mai distruse decat erau de noii chiriasi. Statul/primaria trebuiau sa le intretina insa nu prea aveau pentru "cine" si nici fonduri nu erau pentru aceasta intretinere.

Ca atare s-a ajuns in punctul in care suntem azi, cand se mai carpeste pe ici-colo cate ceva si cand unii mai viseaza ca aceste cartiere pot deveni ceva frumos si cautat, fie de turisti, fie de anumiti investitori axati pe imobile vechi, istorice.
Nu vad care/cine ar putea fi acel investitor cu capul pe umeri in asemenea imobile cand in dreapta si stanga lui poate avea vecini galagiosi si cu imobile prapadite. Si daca vine primaria in unele situatii si reface fatadele, locatarii din acele imobile raman aceeasi locatari problema. Este imposibil ca un cartier intreg sa-l aduci la civilizatie, la linia de plutire dupa ce tot decade de 30 - 40 de ani.

Comunismul a facut multe pacate iar unul dintre ele este tocmai acesta de care pomeneam mai sus. Imobilele istorice au fost nationalizate dupa al doilea razboi mondial, apoi umplute cu chiriasi cu un nivel de educatie mai scazut, chiar fara simtul proprietatii (pentru ca nu detineau o proprietate) iar cand statul a inceput sa construiasca masiv noile blocuri, cartierele istorice au inceput sa se depopuleze de acest primi chiriasi venind in locul lor alti chiriasi si mai ... putin educati.
Ma gandesc ca daca n-ar fi avut loc nationalizarea imobilelor istorice, acei proprietari ramasi fara proprietatile lor ar fi scos-o altfel la capat, respectiv ar fi avut grija de ele. Cele mai multe din aceste imobile mari erau formate din mai multe apartamente care erau inchiriate iar proprietarul traia din aceste chirii si/sau din alte afaceri. Deci isi permitea sa intretina cladirea in conditii optime.

A fi orasean nu inseamna doar sa traiesti intr-o urbe, inseamna mai mult decat atat, inseamna o cultura, o mentalitate, civilizatie, inseamna un respect de sine si implicit un respect pentru cel de langa tine, inseamna niste reguli chiar nescrise care trebuie respectate si multe altele.

Mi-aduc aminte de vecinii mei de curte (si imobile alaturate) care in mare parte erau maghiari sau germani, timisoreni de generatii, cum ne atrageau mai mereu atentia mie si parintilor mei in primele luni de trai comun in aceeasi curte asupra diverselor comportamente poate nelalocul lor in opinia vecinilor ajutandu-ne sa ne integram mai usor la viata urbana si regulile ei. Dar o faceau atat de pe ocolite incat sa nu ne supere sau mai rau, sa nu ne jicneasca cumva. Aveam si WC-u comun in curte, respectiv o cabina pentru 3 apartamente si una pentru doua iar un singur apartament avea WC-ul in casa fiind localizat deasupra spalatoriei comune de haine a curtii. Va dati seama ca de multe ori trebuia sa astepti la WC daca era alt vecin acolo.
Iata deci in ce conditii am trait personal 3 ani de zile pana ne-am mutat cu drag in '73 intr-un bloc "comunist" ... cu wc si baie in el. Dincolo nici baie nu aveam.

Sper ca am scris aici lucruri interesante din propria experienta si propriile amintiri.
9

#218 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 29 septembrie 2022 - 08:44

@milePoti sa descri cum erau liniile de tramvai la "banatul"?Eu stiu! dar imi place cum povestesti si sa stie si cei care nu au apucat geometria zonei ca sa zic asa.

1

#219 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 septembrie 2022 - 12:02

Pai nu sunt multe de spus. Liniile mergeau de pe 1 Decembrie 1918 doar catre Traian pe Stefan cel Mare si invers. Asta in 1970.
Abia peste cativa ani cand s-a introdus linia de tramvai pe Buziasului (acum Stan Vidrighin) in urma construirii zonei industriale acolo, a aparut intersectia in T pentru tramvaie, introducandu-se liniile 4 si 8 si cred ca in aceasta ordine dar nu sunt sigur. Iar statiile au fost amenajate dupa o logica simpla si corecta, dupa intersectie. Astfel aveam statie comuna pentru aceeasi directie de mers. Cand s-a introdus tramvaiul pe Buziasului, zona industriala era inca partial in constructie, nu erau toate fabricile terminate. Cu alte cuvinte, transportul in comun a venit odata cu constructia fabricilor de pe platforma si nu ulterior.


Insa, mie mi-a dat batai de cap cam multisor abaterea din Libertatii. Se pot vedea in vederile vechi sinele care se desprind din traseul principal care taia in diagonala piata Libertatii.
Tot ma intrebam cei cu acele sine si unde duc. Pana cand intr-o zi am vazut pe ele o ganitura de tramvai stationand si care purta numerele de linie 4 sau 5 iar cu alta ocazie am vazut stationand tot in curba un vagon de serviciu. Am inceput, cu prima ocazie, sa cercetez cumva aceste lucruri ca sa descopar ca in Piata 700 aveam capat de linie ale tramvaielor 4 si 5. Ambele opreau aici in zona chioscului de bilete (care exista si acum insa in varianta mai moderna) pe o singura linie iar ultimul sosit pleca primul pentru ca nu se putea altfel. Deci acea abatere din Libertatii servea tramvaielor 4 si 5 pentru a ajunge pe traseu si pentru retragerea de pe traseul. Peste cativa ani. prin reamenajarea Pietei Libertatii cand s-a desfiintat traseul diagonal prin piata si s-a facut intersectie in T pentru ca urma ca tramvaiul 4 sa mearga pana in Buziasului, atunci s-a facut si statia capat de linie pentru 5 in Libertatii, acea linie moarta pe care a stat expus un timp tramvaiul istoric sau de unde pleaca acum cel turistic.

Oricum, am fost tare incantat cand am descoperit liniile 4 si 5, linia 4 avand capat la Catedrala din Mehala iar linia 5 tot la str Razboieni in Ronat.
4

#220 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 29 septembrie 2022 - 17:29

Voiam sa amintesc ca prin '74 la "banatul" erau trei linii paralele dupa cum urmeaza:o linie spre Traian si AEM(actuala pozitie a liniei-cu aprox),o alta linie in paralel(spre stanga cu fata spre cimitir) era cea care venea de la AEM iar a treia era linia 6 care venea din Traian si care avea si capat de linie ca sa zic asa!Era un nod de unde se putea face "reglaje" trafic fiind o ghereta cu dispecer traseu care era in legatura cu dispecerul din Traian,cu cel din Balcescu si cu cel de la FAEM!De multe ori tramvaiul 6 statea mai mult si astepta un 8 sa treaca spre Balcescu si dupa la cateva minute pleca.Era in zona o vanjoleala interesanta,lumea se transborda dintr-un tramvai in altul.Amintiri......
2

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi