STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#41 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:06

marioana a spus:

Controlorii pot doar sa ceara legitimatia de calatorie (abonament, bilet) si daca nu o ai sa te dea jos din mijlocul de transport in comun.


Defapt nici sa te dea jos nu prea au autoritate deoarece se numeste abuz sau hartuire din punct de vedere legal. Stiu e trist sa fi controlor cand nu prea ai legea de partea ta dar cu Politistii Comunitari reusesc sa isi faca treaba in regula desi nici Politistii Comunitari nu sunt deseori in cunostiinta de cauza asa cum poate fi un calator uneori din punct de vedere legal.
0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:07

Sa inteleg ca e mai putin ilegal sa circuli fara bilet, decat sa ceri unui calator sa se legitimeze ?
@ Ciup Sa inteleg ca si cu taxi pot merge fara sa platesc ? Ca de legitimat nu are dreptul si nici sa ma duca la politie nu are voie (ar fii un abuz) :lol:
0

#43 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 23:10

Din punct de vedere al legilor statului roman da. Cerinta de a avea bilet e a unei societati si nu e reglementata prin lege, pe cand hartuirea e pedepsita chiar penal din cate stiu eu.
0

#44 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:13

Florin B. , nu aia am vrut sa insinuez , e normal ca nu e legal sa circuli fara bilet dar spuneam ca e trist ca controlorii nu au destula autoritate.

Offtopic:Eu fiind la Poli ar trebui sa fiu prost sa circul fara bilet avand reducere 100% dar pur si simplu am avut ocazia sa studiez odata cat de putin legile incat sa imi dau seama de lucruri interesante pe atunci.
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:14

@ marioana
Pai si la REAL (de exemplu) la cassa societatea comerciala respectiva imi cere sa platesc, deci , daca plec cu marfa fara sa platesc si aia sar pe mine inseamna ca ma hartuiesc. (mai ales ca sunt companii private de paza, nu politisti).
0

#46 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 23:17

Nu chiar...ca la Real ai pleca cu bunurile neplatite si esti in incinta Real-ului. cea ce ai face tu se cheama furt iar ce fac ei e legitima aparare.
Asa cum spune si Ciup, e pacat ca controlorii nu au mai multa autoritate. Dar din fericire pentru RATT nu stiu multi de acest lucru ...
0

#47 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 27 martie 2008 - 23:18

Am o curiozitate personala

De ce de cate ori am mers la gara pe linia 8 la prima cursa dimineata control ?
Nici un chiosc de ziare deschis , eu am abonament , dar am vazut cum au pierdut altii trenul din cauza ca nu au avut bilet :lol:

Astfel daca din anumite cauze nu reusesc sa isi procure un bilet cu 1 zi inainte dimineata trebuie sa mearga cu Taxi :twisted:

Abia astept sa fie introdus sistemul nou de Ticketing :twisted:
0

#48 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:22

cristi CFR a spus:

De ce de cate ori am mers la gara pe linia 8 la prima cursa dimineata control ?
Nici un chiosc de ziare deschis , eu am abonament , dar am vazut cum au pierdut altii trenul din cauza ca nu au avut bilet :lol:


Nu ai auzit de Strategii de piata? ...Marketing?...altii le au in sange mai ales in romania ,romanii sunt inteligenti profita de propriile nereguli uneori. :lol:
0

#49 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:27

marioana a spus:

Nu chiar...ca la Real ai pleca cu bunurile neplatite si esti in incinta Real-ului. cea ce ai face tu se cheama furt iar ce fac ei e legitima aparare.
Asa cum spune si Ciup, e pacat ca controlorii nu au mai multa autoritate. Dar din fericire pentru RATT nu stiu multi de acest lucru ...


Politia Comunitara = Fostii gardieni publici pe care nu prea ii baga lumea in seama asa de mult dar Politistii Comunitari par mai "pe pozitie" cu uniforma aia speciala :lol: .Ce am vrut sa spun defapt este ca nu stiu daca nu cumva Agentiile de paza sunt echivalente cu politistii comunitari decat ca politistii comunitari apartin de stat (primarie) iar agentii de paza apartin de o firma privata.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:30

marioana a spus:

Nu chiar...ca la Real ai pleca cu bunurile neplatite si esti in incinta Real-ului. cea ce ai face tu se cheama furt iar ce fac ei e legitima aparare.
Asa cum spune si Ciup, e pacat ca controlorii nu au mai multa autoritate. Dar din fericire pentru RATT nu stiu multi de acest lucru ...


Pai si calatorul fara bilet nu e in vehiculul RATT ? Controlorii au telefoane mobile si pot cere interventia politiei.
0

#51 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:36

Da ,corect dar din cauza legilor asta este posibil atata timp cat calatorul mai e cu controlorii cand ajunge Politia ,jandarmii sau Politia Comunitara .
0

#52 Useril este offline   LumiZ 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 10:26

Cum as putea sa depun o reclamatie scrisa relativ la un controlor RATT? La un control din aceasta dimineata, am fost insultata pentru ca nu am auzit de prima data cand mi s-a cerut biletul / abonamentul. Dupa ce mi-am cerut scuze si am prezentat abonamentul, cortrolorul a refuzat sa se legitimeze si a coborat repede din tramvai.

Daca peste alte nereguli reusesc sa trec pentru ca am increderea (si rabdarea) ca cineva lucreaza la imbunatatirea sistemului (nerespectare orar, tramvaie deosebit de murdare, neasigurarea sigurantei calatorilor si pot sa continui), pentru lipsa de respect fata de calator (=CLIENT) nu vreau sa gasesc intelegere!

Multumesc.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2008 - 10:57

Puteti depune reclamatia la registratura RATT (Take Ionescu 56) unde veti primii si un numar de inregistrare.
0

#54 Useril este offline   MM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 12 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 22:09

marioana a spus:

Controlorii nu au dreptul sa ceara buletinul. Singurii care pot cere buletinul sunt Politia, Jandarmeria si Politia Comunitara. Controlorii pot doar sa ceara legitimatia de calatorie (abonament, bilet) si daca nu o ai sa te dea jos din mijlocul de transport in comun. Nu tepot obliga sa le dai bultinul pentru procesul verbal, nu te pot obliga sa il semnezi si in nici un caz nu te pot duce la sectie sau cine stie unde.


marioana, este super interesant si folositor... :idea: ceea ce spui. Poti da o lista de legi, articole, link-uri, Ctrl+C & Ctrl+V pentru documentare :wink: :?:
La Bucuresti nu-i asa! Controlorii au uniforma, pot legitima si pot incasa ticket de suprataxa ca "amenda". Acolo sunt alte legi?
Daca in TM e altfel, de ce noul Ticketing :?: Poate ar fi mai simplu o cutie a milei... si pune banul cine vrea si cat vrea :idea:
0

#55 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 28 martie 2008 - 22:12

LumiZ, daca nu s-a legitimat cum stiti ca era controlor, sau cum stiti pe cine sa reclamati
:?: sau ii reclamati asa in general pe toti controlorii ? :lol:

MM, ca la unele toalete in germania : o farfurioara in care lasa fiecare cat vrea :lol: :lol:
0

#56 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 22:43

Si la Bucuresti e acelsi lucru, doar ca oamenii nu stiu. Ai aici un link: http://blog-in-coran...20_archive.html catre un articol (in care inclusiv un reprezentant al RATT recunoaste acest lucru), si o sa caut si legile care reglementeaza acest lucru.

Edit by moderator
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2008 - 22:47

marioana, era o problema cu postul tau. (tehnica (cod BB) , fara nicio legatura cu continutul mesajului) A fost nevoie sa-l editez, deoarece nu se putea vedea nimic din ce era scris.
0

#58 Useril este offline   MM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 12 martie 08

Postat 29 martie 2008 - 19:02

@marioana
Multam mult!
Nu se poate gasi ceva sa nu mai platim nici dupa somatiile Tel*arc, nici inpozite sau alte dari locale ?
Incepe sa-mi fie drag sa traiesc in Timisoara !
0

#59 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 martie 2008 - 19:35

MM a spus:

Nu se poate gasi ceva sa nu mai platim nici dupa somatiile Tel*arc, nici inpozite sau alte dari locale ?
Incepe sa-mi fie drag sa traiesc in Timisoara !
Se numeşte "emigrare", e complet gratuită şi poţi să o faci chiar mâine.

Nu, acu' serios, taxele şi impozitele alea au şi ele un rol, partea naşpa e că nu sunt folosite întotdeauna corect. Dar asta e altă discuţie.

Am întâlnit controlori violenţi, dar nici cu contravenienţii nu mi-e ruşine. La urma urmelor, cei mai tari în gură şi care trebuie legitimaţi, nu sunt băbuţele care şi-au uitat buletinul acasă, nu? :wink: Câteodată mă întreb dacă publicul s-a adaptat la controlori sau controlorii la public. Tind să cred că e vorba de varianta a doua câteodată.
0

#60 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 29 martie 2008 - 20:28

Da dAImon ,ai completa dreptate dar uneori in a doua varianta cei ce se adapteaza uita sa schimbe placa si de aceea apar nemultumiti.
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi