STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 noiembrie 2008 - 18:58

Scandal ca la birt în troleibuzul 15 din Timişoara


Timişoara - Un bărbat de 30 de ani a reuşit să-l terorizeze pe şoferul unui troleibuz, precum şi pe călătorii care se aflau în acesta, luni, cu urlete, înjurături şi ameninţări. Din păcate, cazul nu este unul singular: în vehiculele RATT se mănâncă seminţe, se consumă alcool, se fumează şi se scuipă!

Poliţiştii comunitari au fost solicitaţi să intervină în jurul orei 23 pentru a-l potoli pe călătorul care făcea scandal în troleibuzul de pe linia 15, în zona Calea Martirilor. Bărbatul consuma alcool în mijlocul de transport în comun, urla şi înjura călătorii. Luat la întrebări, călătorul turmentat, pe numele său Vasile R., din Timişoara, a continuat să comenteze şi să ameninţe pe toată lumea, începând cu şoferul troleibuzului şi continuând cu celelalte persoane aflate în vehicul şi chiar poliţiştii comunitari care l-au legitimat. Agenţii l-au dat jos din troleibuz, dar omul nu s-a potolit decât în momentul în care a ajuns la secţie, unde a fost amendat cu 500 de lei pentru consum de alcool în mijloacul de transport în comun şi încă 500 de lei pentru injuriile adresate şi scandalul provocat.

Lipsă de bun-simţ şi educaţie

De la începutul anului, peste o sută pe persoane au fost sancţionate pentru difuzarea de muzică obscenă în mijloacele de transport în comun, fumat, scuipat, consum de seminţe şi băuturi alcoolice, aruncarea de hârtii şi ambalaje în vehicule, cântat, cerşit, scandaluri, înjurarea călătorilor şi a personalului RATT. Alte peste două mii de persoane au fost sancţionate pentru că au călătorit fără bilet sau abonament, spune purtătoarea de cuvânt a Poliţiei Comunitare, Daniela Seracin.

sursa(tion.ro)
0

#2 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 noiembrie 2008 - 22:06

da nu numai,in fiecare zi sunt in tramvaie din astia care dau manelele la maxim ,iar batrnii se iau de ei sa opreasca,iar ei ii mia si injura pe sarcii batrani
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 noiembrie 2008 - 22:34

Da, din pacate cazuri din aste sunt si vor fi tot timpul. Bine ca nu a provocat si ceva pagube prin troleibuz.
0

#4 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 noiembrie 2008 - 22:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Nov 25 2008, 22:34, a spus:

Da, din pacate cazuri din aste sunt si vor fi tot timpul. Bine ca nu a provocat si ceva pagube prin troleibuz.


pai da,dar daca se monteaza camere sa se si uite cineva pe ele:| ca altfel sunt degeaba
0

#5 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 decembrie 2008 - 18:59

Maşini de aproape 50 de mii de euro pentru viceprimarii Timişoarei!


Parcul auto al edililor s-a înnoit cu două SUV-uri. Maşinile sunt cumpărate de Regia Autonomă de Transport Timişoara şi închiriate de primărie. Cele două SUV Ford Kuga au costat aproximativ 24.000 de euro bucata, spune directorul RATT.

Achiziţia a fost făcută prin licitaţie publică deschisă. Mai multe firme au cumpărat caietul de sarcini, dar doar două s-au prezentat la licitaţie, spun reprezentanţii RATT, care au avut de ales între Renault şi Ford. Ultimul a avut însă câştig de cauză. A fost ales Ford, de la care au fost achiziţionate două modele noi SUV Kuga, în valoare de aproape 50.000 de euro. „Celelalte maşini erau vechi şi era necesar să le înlocuim, în baza contractului de închiriere pe care îl avem cu primăria. Erau uzate fizic şi au început să apară multe probleme tehnice. În plus, consumul de carburant era foarte mare. Noile maşini au costat aproximativ 24.000 de euro bucata”, ne-a declarat directorul RATT, Ioan Goia. Primarul Gheorghe Ciuhandu s-a ferit să facă prea multe comentarii vizavi de noile autovehicule apărute în curtea primăriei: „Sunt ale viceprimarilor, s-au luat pe bază de licitaţie, întrebaţi-i pe beneficiari...”, ne-a spus edilul. Beneficiarii celor două bijuterii pe patru roţi, viceprimarii Adrian Orza şi Sorin Grindeanu, n-au fost însă prea dornici să ne spună cât de confortabile sunt noile SUV-uri cu care sperăm să străbată şantierele din Timişoara. Orza a declarat, joi după-masă, doar că încă nu a încercat-o... Într-un final, viceprimarul Sorin Grindeanu a declarat: „Era necesare, cel puţin la Direcţia Edilitară, pe care o conduc eu... Celelalte erau maşini vechi, de zece ani, erau depăşite. N-am putut să le luăm pe bugetul consiliului local, aşa că le-am luat pe RATT, cu care avem un contract de concesiune”, a precizat Grindeanu. Şi consilierii locali au admirat cu jind, joi, noile achiziţii.
(sursa tion.ro)





Eu tot nu am inteles ideia. Adica Ratt cumpara masini pentru ei cand noi aven nevoie de o multime schimbari. :rolleyes:
Sa si le cumpere singuri ca doar au bani; acum au luat din fondurile Ratt si mai pun bani la loc cad vom avea noi tramvaie noi
0

#6 Useril este offline   timbo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 03 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2008 - 20:08

Chiar despre subiectul acesta vroiam sa aduc si eu vorba acum
http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/mas...081211-02330586

Daca tot erau asa de necesare, sa le fi luat din banii lor, din bugetul local, sau de oriunde altundeva, nu din banii din care se puteau achizitiona doua garnituri Wegmann second-hand (cel putin atat am inteles ca ar costa, din discutiile voastre anterioare pe forum).
In orice caz, mi se pare revoltator si in acelasi timp sunt convins ca dupa o saptamana intamplarea va fi data uitarii.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2008 - 22:00

Am admirat azi unul dintre Forduri aflat in curtea regiei. Nu prea arata a masina de mers pe santier, dar asta e. RATT are o gramada de masini inchiriate (nu cunosc tarifele de inchiriere). Ex: politia comunitara.
0

#8 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 decembrie 2008 - 22:05

Daca ei se duc cu Ford-urile alea prin santiere, apai in vreo jumatate de an 1 an alea au sa fie cam bune de dus la service.Chiar daca sunt ele 4x4 pe drumurile de la noi nu au sa reziste prea mult.
0

#9 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 decembrie 2008 - 22:09

si degeaba,nui masina de teren,mai bin ar fi luat jepp,ala ii suv
0

#10 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 decembrie 2008 - 03:18

Vezi postareatimbo, la 11 Dec 2008, 20:08, a spus:

Daca tot erau asa de necesare, sa le fi luat din banii lor, din bugetul local...


Asta nu s-ar fi putut, cel putin in acest an, din cauza unei ordonante de guvern care interzice in 2008 achizitii de autoturisme pentru autoritatile publice. Vezi art. 2 alin. (1) din http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordon...tar_37_2008.php
0

#11 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 decembrie 2008 - 11:37

Vezi postareaalecs, la 11 Dec 2008, 22:09, a spus:

si degeaba,nui masina de teren,mai bin ar fi luat jepp,ala ii suv

Cred ca nu ai inteles.. acesta este SUV( sport utility vehicule) . Jeep est o alta categorie mai sportiva, mai de teren.
0

#12 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 12 decembrie 2008 - 12:56

Vezi postareacseh_17, la 12 Dec 2008, 11:37, a spus:

Cred ca nu ai inteles.. acesta este SUV( sport utility vehicule) . Jeep est o alta categorie mai sportiva, mai de teren.

:) Din cate stiu eu Jeep e o marca si categoria e tot SUV dar Jeep fiind probabil prima marca de SUV asa se spune la orice SUV , mai simplu .
0

#13 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 decembrie 2008 - 21:56

Vezi postareaCiup, la 12 Dec 2008, 12:56, a spus:

:) Din cate stiu eu Jeep e o marca si categoria e tot SUV dar Jeep fiind probabil prima marca de SUV asa se spune la orice SUV , mai simplu .


jeep este cu totul altceva decat suv,iar draga cseh,acele masini sunt suv-uri;),exact cum am scris mai sus,tu nu ai inteles:D eu am scris bine ca este suv si ca mai bine ar fi luat jeep-uri adevarate
0

#14 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 decembrie 2008 - 22:02

Suv-uri sunt toate masinile care au suspensie 4x4 iar Jeep este o marca care fabrica masini de teren.
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 decembrie 2008 - 22:33

Vezi postareaalecs, la 11 Dec 2008, 23:09, a spus:

si degeaba,nui masina de teren,mai bin ar fi luat jepp,ala ii suv

Nu cred ca are vreun rost sa ne acertam... ai scris ar fi luat jeep ,ala e suv si sunt deacord cu tine ca SUv e cu totul actceva decat jeep ,cu totul ca JEEP este si o marca de off-road ,prima cu ai zis si tu ciup, si oamenii au numit toate masinile (SUV urile) asa. Dar teoretipjeep este un 'SUV' mai de teren ,mai extrem. Si cu asta zic ca putem incheie subiectul cu SUV si jeep :04: :)
0

#16 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 decembrie 2008 - 23:04

inchidem dupa asta:d,am scris ca mai bine ar fi luat jeep adevarat decta suv;)....aici inchidem cu suv si jeepuri
0

#17 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 decembrie 2008 - 23:12

Gata ajunge cu suv-urile. Daca si-ar fi luat un trabant era mai bine si pentru buget si pentru noi :coolspeak: :angry:.
0

#18 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 ianuarie 2009 - 16:39

Jogging pe scaunul de RATT

La o ora la care multi dintre timisoreni isi fac somnul de frumusete, unii sunt in slujba cetateanului si fac tot posibilul sa-l ajute pe acesta sa ajunga la destinatie in cel mai scurt timp posibil. Nu este vorba despre taximetristi, ci despre conducatorii mijloacelor de transport in comun. Mai precis, de unul dintre soferii care circula cu firobuzul numarul 11.

Zilele trecute, pe tronsonul Inspectoratul de Politie Timis si Piata Badea Cartan, soferul cu pricina si-a verificat veleitatile de pilot de curse. Schimbari de viteze, calatori aruncati de colo-colo, frane la semafor si atingerea unui timp record de cateva zeci de secunde intre cele doua statii. „Am transpirat de parca as fi facut jogging pana aici“, a spus una dintre calatoare.

„Am facut mai multa miscare stand pe scaun un minut decat as fi facut la o sedinta in sala de fitness“, a replicat alta. Ironice, vorbele celor doua doamne au trecut pe langa urechile soferului. Mijlocul de transport a demarat in viteza cu putinii calatori si cu intreg bulevardul gol in fata. La ora la care multi dintre timisoreni isi beau cafeaua de dimineata, adrenalina unei calatorii cu firobuzul pulsa in cativa calatori nu tocmai grabiti.
sursa:agenda.ro

Dar oare la noi cum o fi bine :coolspeak: . Daca ii prea incet nu este bine, daca este prea repede nici asa nu-i bine. Atunci cum... :017:
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

  Postat 21 ianuarie 2009 - 17:13

Cum e bine la noi? Pai la viteza potrivita fiecarui moft, vehicule din minut in minut, si GRATIS... 'Visul fiecarui roman(scuzati exceptile). Iar daca intrazneste RATT sa nu le respecte pe acestea vai de capul soferului, sau vatmanului.(dar nici de ei nu prea mi-e mila) :coolspeak:
0

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2009 - 19:13

Vezi postareaviktor, la 21 Jan 2009, 16:39, a spus:

Jogging pe scaunul de RATT

Schimbari de viteze, calatori aruncati de colo-colo, frane la semafor si atingerea unui timp record de cateva zeci de secunde intre cele doua statii.


Deci:
1 troleibuzele nu au cutie de viteze si in consecinta nu este necesara schimbarea vitezelor;
2 sa presupunem ca trebuia sa treaca pe rosu, fara sa mai franeze?
3 cateva zeci de secunde? Pai distanta intre cele doua statii e foarte mica, cat ar fi vrut sa faca intre ele? 15 minute?
S-a mai discutat pe aici: troleibuzele au un demaraj puternic, deci se recomanda calatorilor sa se sprijine de bare (spuneam de autocolante in vehiculele germane unde scria: "Acest vehicul demareaza foarte rapid...."). Doamnele fiind pe scaun nu vad cum puteau fi aruncate "de colo-colo".
Exagerari jurnalistice (daca si asta e articol de presa....)
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi