STP Timișoara Forum: Autobuzele electrice Karsan e-ATA 18m - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autobuzele electrice Karsan e-ATA 18m Evaluare topic: -----

#221 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 970
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 iunie 2023 - 23:41

Autobuzele in sine sunt noi si moderne, deci ar fi aratat bine in orice culoare. Eu nu sunt fan poli, si tot imi plac si cele mov. Bine, poate le-as fi facut complet mov, fara alb, dar nu imi displac nici asa

Oricum, as spune ca e ultima problema culoarea. Important e sa fie eficiente, sa mearga bine, sa le placa calatorilor sa le foloseasca. Cand lesini de caldura la 40 de grade sau dardai de frig la -10 nu prea iti mai pasa ca sunt mov, galbene, sau roz cu picatele aurii, te intereseaza sa vina repede, sa fie temperatura placuta inauntru, si sa nu stai ca sardinele
3

#222 Useril este offline   Andrei Andraș 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11 iunie 22
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Brașov

Postat 19 iunie 2023 - 00:39

Înțeleg că autobuzele au primit numere de parc începând cu 2001. Are cineva o corespondență cu numerele de înmatriculare a autobuzelor ce au intrat până acum în circulație?
0

#223 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 iunie 2023 - 18:20

Cu numere de inmatriculare vad in sistem doar 5 bucati, adica TM12PMT, TM32PMT, TM05PMT, TM17PMT, TM32PMT, dar ce numar de parc au, nu mai se vede doar pentru cele ce inca nu sunt inmatriculate.
0

#224 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 04 iulie 2023 - 22:13

Se cunoaste cate autobuze is in cirulatie prin oras? Can aceasta imagine vedeti 30+ sosite in depou.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 347409448_856914709362299_1966082752804857335_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 04 iulie 2023 - 22:14

0

#225 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 04 iulie 2023 - 22:21

Vezi postareaVali, la 04 iulie 2023 - 22:13, a spus:

Se cunoaste cate autobuze is in cirulatie prin oras? Can aceasta imagine vedeti 30+ sosite in depou.

Zilele aceastea au mai intrat două in circulație(TM 05 XWS și 05 XKS) dar mai mult de 4-5 nu am văzut pe traseu in aceeași zi.
0

#226 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 iulie 2023 - 12:11

de la Ruben de pe fatadecarte:

Am pus încă 11 autobuze electrice noi în circulație.
Într-un mandat modernizăm flota de transport public din Timișoara cu vehicule noi, ecologice. Fiecare autobuz trece prin mai multe etape de verificare tehnică odată ce a ajuns la Timișoara. Trece apoi prin procedurile de recepție și înmatriculare. Între timp, STPT își pregătește șoferii pentru ca să punem aceste autobuze noi la dispoziția timișorenilor.
0

#227 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 970
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 05 iulie 2023 - 15:17

Nici nu mai stiu daca aici am citit sau intr-un articol pe undeva, dar parca problema era ca nu sunt statii de incarcare pentru ele, si nu pot circula mai mult de cateva intr-o zi ca nu au unde sa incarce
0

#228 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 05 iulie 2023 - 20:13

Acum sunt într-unul pe ruta lui E2. Problemele cu anunțarea stațiilor unde se aude doar "Urmează staț.." și afișajele cu "No Signal" sunt și aici. Am făcut și sesizare despre asta dar nu am primit nici un răspuns.
0

#229 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 05 iulie 2023 - 21:08

Vezi postareaioio_viola, la 05 iulie 2023 - 12:11, a spus:

de la Ruben de pe fatadecarte:

Am pus încă 11 autobuze electrice noi în circulație.
Într-un mandat modernizăm flota de transport public din Timișoara cu vehicule noi, ecologice. Fiecare autobuz trece prin mai multe etape de verificare tehnică odată ce a ajuns la Timișoara. Trece apoi prin procedurile de recepție și înmatriculare. Între timp, STPT își pregătește șoferii pentru ca să punem aceste autobuze noi la dispoziția timișorenilor.


Într-adevăr, au mai apărut din noul lot de Karsane, azi pe lângă cele două menționate, am mai văzut alte trei: TM03XWZ, TM04XKX(surprins în poză) și TM02FUG, pe 33 și retragere de pe linia 40 :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_20230705-220709_Gallery.jpg

2

#230 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 06 iulie 2023 - 09:58

Autobuz electric nou-nouț remorcat de un camion din anii ’90 pe Calea Torontalului. Update: este o problemă la furtunul de aer
0

#231 Useril este offline   rumburak 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 07 martie 08
  • Sexul:masculin

Postat 06 iulie 2023 - 10:58

Vezi postareaioio_viola, la 05 iulie 2023 - 12:11, a spus:

de la Ruben de pe fatadecarte:
Într-un mandat modernizăm flota de transport public din Timișoara cu vehicule noi, ecologice.


de ce se lauda primarul si vicele cu niste realizari ce nu sunt ale lor? in decembrie 2022 stirile nationale titrau asa:

Citeaza

Primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz, anunţă, luni, că au sosit primele două autobuze electrice din lotul celor 44 achiziţionate de Ministerul Dezvoltării printr-un proiect european.

e cumva usr la guvernare? are cumva ministru la dezvoltare?

Aceasta postare a fost editata de rumburak: 06 iulie 2023 - 10:59

1

#232 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 06 iulie 2023 - 12:43

Ministerul este doar un intermediar al fondurilor. Banii nu vin de la ei, ci de la UE. Ei colecteaza proiectele si le aproba.

Administratia locala are meritul de a face proiectul si de a-l duce la bun sfarsit, lucru care nu se poate spune despre multe administratii.
3

#233 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 970
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 iulie 2023 - 15:26

Mai inainte numai ce am vazut un Karsan pe E3. Mi-a picat fata. Presupun ca circula mai multe acum, din moment ce au pus si pe E3, unde inainte nici macar G-uri nu circulau
1

#234 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2023 - 17:29

TM02XSA e pe E3 chiar acum. Pe traseu sunt 5 in total azi, duminica fiind. Poate maine vor fi mai multe.
0

#235 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iulie 2023 - 20:50

Misto poza cu autobuzele parcate pe miriste... Regia chiar nu are o suprafata betonata unde sa le parcheze ?

Vad ca pe acoperis sunt 2 tipuri constructive de "baterii" daca nu gresec.
Deasemenea constructia acoperisului favorizeaza acumularea de mizerie... Ce bine era daca erau parcate intr-o hala si nu sub cerul liber...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 347409448_856914709362299_1966082752804857335_n.jpg

2

#236 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iulie 2023 - 08:58

Pai nu, nu e miriste. Pe tot acel platou s-a pus piatra sparta si s-a nivelat zile intregi cu compactoare rutiere. Ca a iesit iarba ulterior, asta e altceva si clar ca nu a dat nimeni cu ierbicid. Poti sa o privesti ca pe parcarile acelea ecologice de prin oras ce au o structura de plastic prin care creste iarba. Cat despre hala in care sa intre zeci de autobuze si eventual zeci de tramvaie, sa fim seriosi... (inca nu avem hala pentru strungul de bandaje pentru tramvaie)
3

#237 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iulie 2023 - 20:08

Din poze pare miriste, bine poza nu are rezolutie prea mare sa-ti dai seama cum e.

Revenind on topic, am prins unul pe E1, nu era dotat cu nimic mai refer la POS-uri, validatoare (doar cabluri trase, pansate cu banda)... nu am avut cum sa achit calatoria.
Doar un LCD mergea (cel din fata), al doilea era pe modul "No Signal". Clima mergea insa ca putere (BTU) pare mica, subdimensionata pt un autobuz asa mare, acum nu stiu daca era data la maxim.

Am calatorit in aceiasi zi un un C (L4) si chiar era frig inauntru, clima mergand f bine (cel putin in partea din fata a autobuzului).

0

#238 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 iulie 2023 - 21:31

Eu am fost cu un Karsan pe linia E2 ieri dimineata, clima nu mergea, iar suspensia mi s-a parut foarte rigida (mai ales cand autobuzul a trecut peste liniile de tramvai din str. Cluj).
0

#239 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 iulie 2023 - 09:46

Cred ca am mai scris: daca clima e bine dimensionata, adica are undeva in jur de 90.000-100.000 BTU, consumul energetic trebuie sa fie undeva in jur de 10 kWh, asta va reduce substantial autonomia. Nu stiu daca e asa si pe Karsan, dar e posibil ca in cazul in care bateria e la un nivel scazut, sa se opreasca automat marii consumatori pentru a conserva energia, la fel cum -probabil- se reduce si viteza maxima.
1

#240 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 iulie 2023 - 10:50

Am apucat si eu, in sfarsit, sa merg cu un Karsan martia trecuta pe E7. Impresia genarala a fost una pozitiva din multe puncte de vedere.
Validatoarele lipsa reprezinta un aspect negativ. Destui calatori le cautau degeaba lasandu-se pagubasi. Alti calatori isi cautau direct scaune libere.
Nu este normal ca la sapte luni de la sosirea primelor autobuze sa nu existe validatoare in ele. In mod normal validatoarele trebuiau asigurate cel tarziu in preajma sosirii primelor autobuze.

Insa spre capatul calatoriei, dincolo de podul Michelangelo spre Posta, autobuzul "meu" in dreptul statiei de la Parcul Copiilor" era pozitionat pe banda II iar daca vroia sa coboare cineva acolo, nu avea nici o sansa sa traga soferul in statie. Apoi tot pe banda II a mers catre Posta, depasind prin accelerare destul de mare si in curba un E2, tot Karsan, ca apoi prin trecerea pe banda I si franare brusca sa stea la semafor si apoi sa vireze la dreapta pentru a intra in statie la Posta.
Nu stiu ce a fost in capul soferului in acele momente de teribilism. Pe sosea se aflau in acele momente multe alte masini in afara celor doua Karsanuri.

Poate ca era in intarziere dar pana acol n-a schitat nici un gest de graba...
2

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi