STP Timișoara Forum: Piste pentru biciclete in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piste pentru biciclete in Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#681 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2018 - 08:32

Vezi postareaZoltan Cs, la 26 iunie 2018 - 11:36, a spus:

Legat de claxonat: nu inteleg de ce claxonatul este interpretat ca injuratura / ca gest agresiv.
Din punctul meu de vedere claxonatul are un singur rol, de avertizare. Ceilalti participanti la trafic (pietoni, alti biciclisti) trebuie sa fie constienti de apropierea unei biciclete si sa aiba un comportament predictibil.
Nu neaparat trebuie sa se dea la o parte!!! Atragerea atentiei prin claxonare ajuta mult la evitarea accidentelor.


Nu claxonatul in sine, ci contextul in care e facut. Mi se pare ok, daca eu ca pieton circul/stationez pe pista de biciclete sa fiu claxonat. E la fel de normal ca si cum as circula ca pieton pe sosea (nu pe trecere) si as fi claxonat de soferi. Dar, daca eu circul pe trotuar - unde nu este pista, iar un biciclist (care conform legii nici macar nu are ce sa caute acolo) ma claxoneaza insistent la 1m in spatele meu (vine pana in spatele meu, merge in ritmul meu si claxoneaza insistent), asta nu e ca sa ma dau la o parte din fata lui? Sau vine cu o viteza ridicata claxonand. Din instinct te si dai la o parte, ca altfel te loveste. Cat despre injuratura, nu am interpretat niciodata claxonatul ca injuratura, injuratura apare, de regula, daca ii atragi atentia respectivului biciclist ca locul sau nu e acolo, si ca daca tot circula pe un trotuar destinat exclusiv pietonilor, macar sa nu ii stanjeneasca pe acestia.
Sunt convins ca daca un sofer intra cu masina pe o strada pietonala, toata lumea e indignata (pe buna dreptate) de gestul sau. Daca acel sofer mai si claxoneaza pietonii sa se dea la o parte din fata lui, pentru ca el doreste sa circule cu mai mult de 4-5 km/h (viteza normala a unui pieton), toata lumea sare in sus acuzand tupeul grosolan al soferului (din nou, pe buna dreptate). Parerea mea este ca situatia este similara si in cazul bicicletelor pe trotuare fara piste. Daca circuli ca biciclist pe un trotuar fara piste, mi se pare un tupeu maxim sa mai ai si pretentia ca pietonii sa iti faca loc.

Cat despre trecerea prin locuri aglomerate, cum era in exemplul cu Flora de la care a inceput discutia, sau cum sunt statiile de MTC (adesea aglomerate de pietoni), as spune ca lucrurile sunt un pic gri. Adica, si pietonii ar trebui sa evite stationarea inutila pe pista de biciclete, dar si biciclistii, in spiritul condusului preventiv, ar trebui sa reduca viteza pana la evitarea oricarui pericol.
2

#682 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 iunie 2018 - 10:29

Vara în statia Ratt din fata Billa Gh Lazar (ma rog, nu mai este Billa) calatorii asteapta in spatele statiei, pe pista de bicilete, pentru ca doar acolo este umbra. Nu am intilnit bicilisti care sa clopoteasca si injure pietonii. Cu rabdare putem sa share-uim spatiul si timpul(urile).
Discutia despre razboiul pietoni - biciclisti depaseste discutitia despre piste in sine.
Cum ar putea sa fie facute piste pentru biciclisti la standardele lui peste in Italia pe o strada istorica de 3 metri latime?
3

#683 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 iunie 2018 - 12:06

Vezi postareaDoppler, la 27 iunie 2018 - 10:29, a spus:

Cum ar putea sa fie facute piste pentru biciclisti la standardele lui peste in Italia pe o strada istorica de 3 metri latime?


Asa e, ca acolo nu ai unde sa mai faci si piste...

Acum revenind la "farfuria noastra"....

Vezi postareaClaudiu1212, la 27 iunie 2018 - 08:31, a spus:

Da, dar macar in noile zone unde se construiesc acum strazile sa nu se mai dea autorizatie fara sa fie loc pentru toate


Din pacate noile zone din oras daca pot sa le numesc asa, Dumbravita, Giroc, etc... au strazi de nici nu poti sa iei curba cum trebuie cu masina sa o poti baga in curte unde mai sa vorbim de piste, trotuare si doua benzi de circulatie plus parcari paralele cu calea de circulatie macar?

Da, e foame de bani, foame de bani si multa multa prostie si saracie....... Vanzatorul terenului sau dezvoltatorul a parcelat in asa fel incat el sa poata exploata la maxim terenul si sa lase un spatiu foarte mic de acces. Banii oricum vor cat mai multi, cumparatorul s-a orientat sa cumpere un teren in buget cat mai micut na cat sa isi faca si el o casuta, multi nici nu au loc sa isi tina masina in curte iar oricum a doua masina sta tot timplul in strada care oricum e mica .....

Peste 10-15 ani vom avea aceleasi discutii pe forum, pe considerentul ca orasul se va dezvolta in continuare si zonele acutale noi se vor aglomera mai tare, de ce nu avem piste si trotuare si spatii verzi si drumuri pe care sa se circule pe 2 benzi?

Pe astea nu le vede nimeni? Cu strazile actuale deja s-a format un precedent si nu mai poti schimba prea multe. Acuma cat timp sunt in constructie aceste strazi noi nu e problema ca daca stai acolo nu ai multi vecini, dar in momentul in care se umple strada aceasta tot atata va fi! Dar de ce nu protestam fata de zonele noi construite?
CE SEMANAM AIA CULEGEM!
1

#684 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iunie 2018 - 10:51

Vezi postareamichidutza, la 24 iunie 2018 - 23:06, a spus:


E simplu sa ne dam cu parere ca proiectele pentru piste nu sunt bine facute, (cu care sunt de acord intr-o anumita masura ).... Prefer sa si judec inainte sa ma plang pe acest forum ca si altii si ma gandesc ca poate sub strada sunt conducte de gaze, de apa, trebuie autorizatii etc.....nu e chiar asa de simplu de realizat un proiect cand nu stii exact ce e pe acel teren si deci si aici se fac mici compromisuri si uite asa din compromis in compromis am ajuns sa avem ce avem astazi.....



Pai tocmai asta este problema. Traim intr-o tara de compromisuri, unde am fost invatati ca solutiile bune sunt adeseaori scumpe sau imposibile, si de aceea ne multumim cu compromisuri. Cand vei scapa de aceasta mentalitate, vei intelege si parerea celorlalti. Pana atunci...

Legat de trecerea de pietoni, biciclistii au voie sa traverseze calare, daca au pista marcata, SI semafor dedicat. Daca sunt piste de biciclete, biciclistii SUNT obligati sa circule pe ea, nu au ce cauta pe sosea sau trotuar. Egal ca aceasta este practicabila sau nu. Nu este o chestiune de parere si interpretare. Legea leste lege. Iar trotuarul mixt pieton/biciclist, fara piste, nu este ceva nou, ea exista. La fel cum si bizoni pe biciclete, oriunde. Numai ca altii au si politisti pe biciclete. Nu trece zi, sa nu vad cum dau baietii amenzi pentru constrasens, traversat in loc nepermis, cicrulat pe carosabil, etc.
0

#685 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 iunie 2018 - 11:19

Vezi postareaZoltan Cs, la 25 iunie 2018 - 09:18, a spus:

In zilele astea devine tot mai important conceptul de "sharing" (nu gasesc in romana un termen echivalent destul de bun), vezi car sharing / bike sharing / cloud in IT / home sharing (Airbnb) ...



Imparteala!....folosire in comun!...


Vezi postareaDoppler, la 27 iunie 2018 - 10:29, a spus:

Vara în statia Ratt din fata Billa Gh Lazar (ma rog, nu mai este Billa) calatorii asteapta in spatele statiei, pe pista de bicilete, pentru ca doar acolo este umbra. Nu am intilnit bicilisti care sa clopoteasca si injure pietonii.



Daca esti curios de niste injuraturi din partea biciclistilor, stai si tu o ora in spatele copertinei la ore de varf si vei auzi...Imagine postata ...

Nici eu n-am intalnit (nici macar) un om care a fost pe luna (satelitul terrei) si cu toate astea exista cativa pe glob care au facut acet lucru... Imagine postata ...



0

#686 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iulie 2018 - 18:21


0

#687 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 iulie 2018 - 20:47

Vezi postareaCataM, la 09 iunie 2018 - 11:30, a spus:

Am participat aseară la un eveniment la Terasa Flora pe malul Begai. Mulțimea de bicicliști imbecili din orașul ăsta m-a convins ca Robu are dreptate 100% în decizia de a interzice bicicleta în spatiile de promenadă.

Sa nu vorbesc de viteza cu care circula idioții printre pietoni, cărucioare de copii, oameni bătrâni etc...dar agresivitatea lor m-a scos din sărite.

Eu unul as interzice astăzi accesul cu bicicleta pe porțiunea respectiva din centrul orașului, fără niciun fel de discuții.



Eu nu gasesc nicio vina biciclistilor. Pe acolo e pista de biciclete, pe acolo merg. Si e normal sa mearga cu viteza, ca doar de aia merg cu bicicleta si nu merg pe jos.

Si dau dreptate si pietonilor. E extrem de deranjant sa treaca biciclisti la 20 cm de tine. Sa nu poti sa mergi linistit cu cineva pe strada ca trebuie sa te dai din calea biciclistilor (care merg pe pistele de biciclete).

Din punctul meu de vedere, singurul vinovat e acela care a trasat pista de biciclete acolo. Ce sa fie in creierul celui care s-a gandit sa faca imparteala trotuar - pista de biciclete - trotuar? Sau ce naiba a avut in cap persoana care a decis ca pe un trotuar de 1,5 m sa picteze o pista de biciclete? Prostiile astea din oras, pe care conducerea le numeste piste de biciclete, sunt deranjante si pentru pietoni, si pentru biciclisti. Dar macar putem sa ne laudam cu numarul mare de km de trotuare vopsite piste pentru biciclisti.
3

#688 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 octombrie 2018 - 20:58

O pista "abandonata" (zic eu) care nu duce nicaieri. Cert e ca natura nu sta degeaba si o revendica inapoi.

Imagine atasata: IMG_20181007_1.jpg Imagine atasata: IMG_20181007_4.jpg

Imagine atasata: IMG_20181007_3.jpg Imagine atasata: IMG_20181007_2.jpg
5

#689 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 08 octombrie 2018 - 21:53

Spre deosebire de oameni care au liber arbitru si pot decide daca sa faca sau nu o anumita actiune..natura, plantele, animalele..urmeaza doar legea lor biologica. Un documentar ff interensant de urmarit cu multe episoade e disponibil pe youtube..



Lucrarea s-a facut (mai mult sau mai putin bine) banii s-au incasat si cheltuit...de rest se ocupa..natura. Cand vor mai fi bani de tocat..reabilitam...modernizarea. Cu termen de finalizare in campanie electorala...sa vada si amaratul cu stampila cum ne devzoltam "in forta"...Bine ca natura nu ne incaseaza si ea din buget.cand "macar face ceva"...
-1

#690 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iulie 2019 - 09:27

Pur si simplu m-am saturat de "infrastructura" velo din oras.

Am incercat sa merg spre munca si inapoi cu bicicleta, din Iosefin la UBC2 (Iulius Mall). Pe puncte:

  • Pistele din Iosefin au multiple probleme. Sparturi urite. Capace metalice care sunt sub nivelul pistei. Mai parcheaza si boii cu botul pina pe pista. Mai gasesti si pubele uneori.
  • Curatenia stradala e o gluma, tot a doua zi gasesc cioburi pe pista, sau macar gunoaie.
  • La intersectia Dragalina / Carol au ramas cratere / valuri pe linga liniile de tramvai.
  • Daca mergi pe sosea intre Sinaia si Maria, toti dementii trec razant pe linga tine.
  • In Maria aceeasi problema cu liniile de tramvai, asfaltul sarit, daca nu ai suspensii e o "placere".
  • In centru (vizavi de catedrala) dalele alea patrate sunt oribile pentru roti.
  • Pe Carol Telbisz s-a lasat in jos asfaltul, aproape face groapa. Daca nu vezi la timp sa ocolesti, faci salturi.
  • Nu exista continuitate la Punctele Cardinale. Vii dinspre Unirii, pe Vlad Tepes, si vrei sa mergi spre Popa Sapca. Ori mergi ilegal pe trotuar, ori stai 5 minute sa treaca toate masinile si sa treci pe carosabil prin intersectie.
  • De Popa Sapca nu mai zic nimic, s-a tot zis. Bordurile NU le-au facut molcome pentru biciclete, in dreptul pistei multe sunt inalte.
  • Tot borduri inalte sunt si in giratoriul ala de la Brico Depot.

Am avut bicicleta in service acum vreo 3 saptamini. Deja am IAR opturi pe roata din spate Imagine postata plus a doua pana in mai putin de doua luni.

Deci, ce sa zic... multumesc din suflet primariei, pentru incurajarea de a merge mai mult cu masina.
4

#691 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 13 aprilie 2020 - 17:58

Primăria Timișoara a atribuit săptămâna trecută un contract pentru un studiu de fezabilitate privind etapa a 2-a a amenajării rețelei de piste de biciclete din Timișoara. Articol de pe Tion:

Citeaza

Primăria Timișoara a reușit să găsească proiectanți pentru dezvoltarea rețelei de piste de biciclete din oraș. La aproape jumătate de preț față de suma estimată la licitație. Traseele de pe 55 de străzi vor fi gândite de o firmă din București, una din Bacău și una din Cluj.



Reprezentanții Primăriei Timișoara au licitat, în noiembrie 2019, „serviciile de proiectare aferente obiectivului de investiții «SF+PT M16a. Amenajarea rețelei urbane de piste de biciclete – etapa a II-a»”. Căutau pe cineva care să întocmească studiul de fezabilitate și proiectul tehnic pentru dezvoltarea traseelor speciale pentru bicicliști. Suma maximă pusă la bătaie a fost de 714.000 lei cu tot cu TVA.

„Se solicită servicii de proiectare pentru rețeaua strategică de ciclism a municipiului Timișoara, parte a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă. Vor fi proiectate piste de biciclete pe 55 de străzi, însumând aproape 68 de kilometri. Rețeaua a fost conturată prin interviuri și o pagină dedicată în timpul construcției planului de mobilitate”, spunea la acea vreme viceprimarul Dan Diaconu.

Edilul a precizat că proiectantul va fi cel care va decide dacă pistele de biciclete vor fi realizate pe carosabil sau pe trotuare.

Cinci firme sau asocieri de societăți și-au depus ofertele. Acestea sunt: Tehno Consulting Solution SRL (județul Ilfov), Hentza Business (județul Ilfov), Proiect AIC (județul Suceava), Novensa SRL (București) – FIP Consulting SRL (Bacău) – Walhalla Invest Prodcomimpex SRL (Cluj) și 3B Construction Project SRL (Mehedinți) – Prometer MG (Timiș).

Licitația a fost câștigată de asocierea Novensa din București – FIP Consulting din Bacău – Walhalla Invest Prodcomimpex din Cluj.

Lucrarea a fost atribuită în 6 aprilie, astfel că cele trei societăți, cu firma din București ca lider de asociere, primesc 406.469 lei cu TVA de la primărie. Adică aproape 85.000 de euro. Puțin mai mult de jumătate față de suma maximă pusă la bătaie de primărie.

Contractul are o durată de 180 de zile, astfel că documentația ar trebui predată municipalității până la finele acestui an.

1

#692 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 15 aprilie 2020 - 02:39

"Edilul a precizat că proiectantul va fi cel care va decide dacă pistele de biciclete vor fi realizate pe carosabil sau pe trotuare."


Asta e ca și aia cu specialiștii care fac bordurile de la trotuare de 20 de cm pentru că e mai safe pentru bicicliști?

Mă uitam acuma la firmele ce vor face planul de fezabilitate, FIP Consulting a făcut proiectul de mbiltiate urbană din Turda. Deci dacă o să fie lăsați în pace, vor face treabă bună.

http://stiri.tvr.ro/...29297.html#view

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 15 aprilie 2020 - 02:44

0

#693 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 02 mai 2020 - 16:24

Cei de la Tion au publicat lista cu străzile pe care urmează să fie extinsă, completată sau regândită rețeaua de piste de biciclete:

Citeaza

Primăria Timișoara a alocat aproape 85.000 de euro pentru proiectarea unei rețele noi de piste de biciclete, în lungime totală de aproape 68 de kilometri, care va fi conectată cu actuala rețea. Reporterii tion.ro au aflat și care vor fi cele 55 de străzi pe care se vor proiecta aceste piste, care trebuie să respecte toate normativele în vigoare. Ulterior, după finalizarea proiectului, administrația locală mizează pe fonduri europene pentru construirea lor.

Vă reamintim că, la finele anului trecut, Primăria Timișoara a scos la licitație tema de proiectare și studiul de fezabilitate pentru „Amenajarea rețelei urbane de piste de biciclete – etapa a II-a”. Practic căutau o firmă care să întocmească studiul de fezabilitate și proiectul tehnic pentru dezvoltarea traseelor speciale pentru bicicliști pe o lungime de aproximativ 68 de kilometri. Suma maximă pusă la bătaie a fost de cca. 150.000 de euro cu tot cu TVA.

Licitația a fost câștigată de o asociere formată din trei firme: Novensa din București – FIP Consulting din Bacău – Walhalla Invest Prodcomimpex din Cluj, cu o ofertă de 85.000 de euro, cu tot cu TVA, adică puțin mai mult de jumătate din suma pusă la bătaie de primărie. Ordinul de începere a contractului a fost 6 aprilie, iar durata de 180 de zile, astfel încât, până la finalul anului documentația va trebui predată Primăriei Timișoara.

Tot în această temă de proiectare este prevăzută și realizarea de parcări pentru biciclete, de-a lungul acestor trasee, precum și dublarea stațiilor existente VeloTM, sistemul de bike sharing din Timișoara.

Proiectul trebuie să respecte și normativele în vigoare privind pistele de biciclete, asta însemnând, printre altele, o lățime de 0,75 metri și să se afle la o distanță de siguranță față de traficul rutier de minimum 1,5 metri.

Noua rețea de piste de biciclete va trebui să fie conectată cu rețeaua existentă. Conceptul de referință pentru noile piste a fost realizat de Primăria Timișoara, în 2015. „Planul de mobilitate urbană durabilă” include două paragrafe despre pistele de biciclete și o hartă cu situația de atunci, la paginile 42 și 43. Acolo se precizează că doar 1,1 la sută din deplasările în oraș sunt cu bicicleta, însă tocmai acesta este un motiv în plus pentru realizarea unei rețele coerente de piste de biciclete, care să încurajeze deplasarea cu acest mijloc de transport.

Lista străzilor
Conform temei de proiectare, pistele vor fi construite pe următoarele străzi:

1.Ioan Slavici (1,30 km)
2.Ardealul (1,92 km)
3.Iozsef Prayer (0,92 km)
4.Dâmbovița (1,40 km)
5.Liviu Rebreanu (2,43 km)
6.Budai Deleanu (0,97 km)
7. 16 Decembrie 1989 (1,40 km)
8.Bogdăneștilor (2,85 km)
9.Grigore Alexandrescu (2,86 km)
10.Revoluției 1989 (0,54 km)
11.Cetății (0,59 km)
12.Punctele Cardinale (0,20 km)
13.Calea Aradului I (1,35 km)
14.Calea Aradului II (0,75 km)
15.Antenei (0,60 km)
16.Aristide Demetriade I (1,39 km)
17.Aristide Demtriade II (1,31 km)
18.Avram Imbroane (2,04 km)
19.Calea Dorobanților (1,17 km)
20.Aleea Ghirodei (1,85 km)
21.Mătăsarilor (0,33 km)
22.Circumvalațiunii (0,97 km)
23.Mihail Kogâlniceanu (0,74 km)
24.Stan Vidrighin (1,83 km)
25.Calea Buziașului (2,41 km)
26.Ștefan cel Mare (0,75 km)
27.Calea Martirilor (2,44 km)
28. 1 Decembrie 1918 (2,36 km)
29.Gheorghe Doja (0,90 km)
30. 3 August 1919 (0,74 km)
31.Aurel Podeanu (0,94 km)
32.Aleea F.C. Ripensia (0,91 km)
33.Ciprian Porumbescu (1,30 km)
34.Constantin Brâncoveanu (1,63 km)
35.Drubeta (1,72 km)
36.Calea Urseni (2,69 km)
37.Mureș (3,77 km)
38.Alexandru Averescu (1,44 km)
39.Constantin Prezan (1,21 km)
40.Venus (0,59 km)
41.Sudului (0,71 km)
42.Gheorghe Lazăr (0,58 km)
43.Calea Șagului (2,92 km)
44.Ion Dragalina (0,34 km)
45.Hector (0,32 km)
46.Gheorghe Dima (0,46 km)
47.Jiul (0,21 km)
48.Calea Sever Bocu (0,18 km)
49.Oituz (0,36 km)
50.Popa Șapcă (0,54 km)
51.Simion Bărnuțiu (1,08 km)
52.Dacilor (0,62 km)
53.Independenței (0,33 km)
54.Emil Zola (1,21 km)
55.Piața Mărăști (0,20 km)

În total 67,57 de kilometri de piste de biciclete. Precum unii dintre voi ați observat deja, pe unele din aceste străzi există deja piste de biciclete. Reprezentanții Primăriei Timișoara ne spun că este vorba fie de tronsoane de pe aceste străzi unde pistele erau întrerupte, fie de regândirea unor piste existente pentru găsirea unor soluții mai bune. În plus, ne spun reprezentanții municipalității, procesul de proiectare va fi unul flexibil, dacă nu mai este nevoie de intervenție, se poate opta pentru tratarea unei alte zone.

Ulterior, după finalizarea proiectării, pentru construcția acestor piste de biciclete municipalitatea mizează pe obținerea de fonduri europene.

0

#694 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 07 mai 2020 - 20:53

A fost desemnat câștigătorul pentru studiul de fezabilitate privind execuția unei așa-zise "autostrăzi" pentru biciclete. Articol de pe Tion:

Citeaza

O societate din Voluntari, județul Ilfov, se ocupă de studiul de prefezabilitate pentru așa-zisa autostradă de biciclete a Timișoarei, estimată la 4 milioane de euro. Primăria a semnat deja contractul, în valoare de aproape 15.000 de euro. Autostrada ar trebui să lege orașul pe relația est-vest și nord-sud, pe o distanță de 17,5 km.
Municipalitatea a lansat în luna ianuarie a acestui an licitația pentru desemnarea unei firme care să întocmească un studiu de prefezabilitate pentru autostrada de biciclete a orașului, după o idee apărută în cursul anului 2019, când au fost alocați și 100.000 de lei, în bugetul local, pentru documentație. Suma a fost trecută apoi pe bugetul din 2020. La licitație s-au pus la bătaie exact 100.000 de lei cu TVA, adică peste 20.000 de euro, însă oferta câștigătoare a fost cu 5.000 de euro mai mică.

Două oferte au fost depuse la procedura lansată de PMT pe SEAP: Hentza Business SRL, o firmă din Voluntari, județul Ilfov și asocierea Drum Pod Invest (Iași – lider) – Eco Geo Prest (Bacău) – Arabona Project (Timiș).

A fost declarată câștigătoare cea depusă de Hentza Business, o societate înființată în anul 2017, care anul trecut a avut 31 de angajați și o cifră de afaceri de 6 milioane de lei, un profit de 149.000 de lei, dar și datorii de 1,3 milioane de lei, potrivit listăfirme.ro. Are ca obiect de activitate „lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” și a mai avut și alte contracte cu Primăria Timișoara. A depus oferta inclusiv pentru proiectarea unei rețele urbane de piste de biciclete.

Autostrada, estimată la 4 milioane de euro
Joi, 7 mai, Primăria Timișoara a și semnat contractul cu Hentza Business SRL, la valoarea de 71.400 de lei cu tot cu TVA, echivalentul a aproximativ 15.000 de euro.

„Prestatorul se obligă să presteze serviciul de întocmire a Studiului de Prefezabilitate pentru «Amenajare autostradă pentru biciclete în Municipiul Timișoara, pe relația E-V, respectiv relația N-S», în termen de 120 de zile”, scrie în contract.

Practic, proiectantul are la dispoziție patru luni să predea documentația: studiul de prefezabilitate (inclusiv studiu topografic, studiu geotehnic etc.) și alte documente necesare pentru obținerea tuturor avizelor stabilite prin certificatul de urbanism, dar și scenariile tehnico-economice și soluțiile fezabile pentru realizarea obiectivului de investiții.

Adică Hentza Business trebuie să vadă dacă în Timișoara poate fi construită o așa-zisă autostradă de biciclete și dacă investiția merită făcută de primărie. Urmează ca societatea să vireze garanția de bună execuție și să primească ordin de începere a lucrărilor.

Așa-zisa autostradă de biciclete ar trebui să lege orașul de la nord la sud, pe aproape 8 km, dar și de la est la vest, pe 9,5 km, conform primelor informații furnizate de PMT. Un total de 17,5 km, cu piste de maximum patru metri lățime. Costul total ar fi de 20,8 milioane de lei cu tot cu TVA, echivalentul a aproape 4,3 milioane de euro, arată primele estimări.

„Având în vedere că obiectivul de investiție presupune realizarea a două autostrăzi pentru biciclete, cu o lungime de aproximativ 17,5 km și o lățime de maximum 4 metri, luând în considerare costurile/mp necesare pentru executarea unui drum nou, respectiv 250 lei/mp, fără TVA, valoarea investiției a fost estimată la aproximativ 17,5 milioane de lei (3,66 milioane de euro), fără TVA, la un curs BNR 5.12.2019, 1 euro = 4,7764 lei”, se arată în documentația de până acum a primăriei.

Potrivit celor din instituția de pe C.D. Loga, „benzile pentru biciclete ar urma să fie construite separat de fluxul de trafic auto, oferind condiții de siguranță utilizatorilor”.

0

#695 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 22 mai 2020 - 15:20

Vezi postareaTihomir, la 15 aprilie 2020 - 02:39, a spus:

"Edilul a precizat că proiectantul va fi cel care va decide dacă pistele de biciclete vor fi realizate pe carosabil sau pe trotuare."

Asta e ca și aia cu specialiștii care fac bordurile de la trotuare de 20 de cm pentru că e mai safe pentru bicicliști?

Nu cred că mai e decizia proiectantului; Robu s-a exprimat în favoarea pistelor pe trotuar:

Citeaza

În Timișoara nu se va renunța la mașini pentru biciclete. Primăria nu vrea sub nicio formă să taie din benzile de circulație pentru a amenaja piste de biciclete, chiar și temporare, așa cum se întâmplă în marile orașe europene. Edilul-șef crede că s-ar ajunge la proteste și la... poluare.

Distanțarea fizică nu se poate face în trafic la Timișoara. După ce ne-a spus că stă prea departe de primărie ca să pedaleze spre locul de muncă, edilul Timișoarei ne explică acum de ce în capitala Banatului nu vom vedea piste de biciclete pe carosabil. Nici măcar pentru o perioadă, cât mai suntem încă în pandemie de coronavirus. Motivul? S-ar lăsa cu proteste și ar crește poluarea.

„Ar ieși niște proteste de nu vă puteți închipui. Nu puteți poate să vă imaginați, nefiind în interiorul problematicii, ce consecințe negative ar fi pentru mii și mii de timișoreni, pentru toți până la urmă S-ar crea niște ambuteiaje cumplite. Având ambuteiaje, am avea și poluare, să fie foarte clar! Cea mai mare poluare se produce când se apasă pe pedala de accelerație! Când sunt ambuteiaje, te duci câțiva metri, te oprești, apeși pe accelerație, mai mergi câțiva metri, iar te oprești, din nou apeși pe accelerație și tot așa. Se degajă noxe și printre noxe la loc de frunte este dioxidul de azot. Noi și așa avem probleme cu cantitatea de dioxid de azot”, a explicat primarul Timișoarei.

Șoferii și-ar măcina nervii și ar consuma timpul în trafic
El susține că pistele de biciclete „desenate” chiar și temporar pe șosea ar avea consecințe asupra… calității vieții în Timișoara. Pentru că șoferii și-ar măcina nervii și ar pierde mult timp în trafic.

„Dacă am face ceea ce spuneți că au făcut alții, eu vă garantez că ar fi un adevărat dezastru, și ecologic, și ca nemulțumire masivă a cetățenilor, care și-ar măcina nervii și ar consuma timpul în trafic. Fiecare bandă în plus pe care am creat-o, fiecare modernizare, și sunt foarte, foarte multe, au adus o îmbunătățire considerabilă în trafic. Dacă acum am face pași înapoi, ar fi o eroare foarte, foarte gravă”, precizează edilul-șef.

Primarul ne dă, din nou, asigurări că are „tot respectul pentru bicicliști” și că vrea să le asigure condiții cât mai bune. De asemenea, el nu înțelege de ce primăria este criticată pentru că mută un traseu dedicat celor care se deplasează pe două roți pe trotuar, în timp ce se și lărgește trotuarul.

„Am tot respectul pentru bicicliști și vreau să le asigurăm condiții cât mai bune, și de confort, și de securitate. Unii ne-au criticat că pe Bd. Republicii mutăm pista care era pe carosabil pe trotuar. Cum să critici așa ceva, când de fapt noi lărgim trotuarul? (…) Bicicliștii vor putea circula cu treceri line de pe carosabil pe trotuar, în siguranță, nu cu toate emoțiile pe care le-au avut până acum, mai ales când în dreptul lor au ajuns troleibuze sau autobuze acolo, în curbă”, mai explică acesta.

Pista despre care vorbește primarul este chiar primul traseu pentru bicicliști amenajat pe carosabil în Timișoara, cel de pe Bd. Republicii, care trece pe lângă Opera Română.

„Nu vreau să desființăm benzi carosabile, ar fi un dezastru ecologic”
Pentru continuitatea pistelor de biciclete nu se poate renunța la benzi de circulație. Ar fi un dezastru ecologic, spune edilul.

„Vrem să avem o rețea de piste de biciclete care să permită continuitate de trasee pe bicicletă, de la cât mai multe puncte importante spre cât mai multe puncte importante. Vrem să facem o rețea regională, vrem ca în toate localitățile periurbane să existe condiții de a se merge, de a se veni cu bicicleta. Dar, cu toate acestea nu vreau, și o spun răspicat, încă o dată, cu tot respectul pentru toate opțiunile, nu vreau să desființăm benzi carosabile, pentru că ar fi un dezastru ecologic. Adică atât cât am câștigat prin împuținarea mașinilor ar fi anulat și s-ar adăuga ca elemente negative de creșterea poluării datorită lipsei de fluență în trafic. Nu putem să ignorăm și uzurile mașinilor, nervii oamenilor, uzurilor cauciucurilor, pornire-oprire, și inclusiv a carosabilului în urma acestor variații de viteză”, mai explică primarul orașului.

În prag de infringement
Vă reamintim, în marile orașe din Franța sau Germania se investesc sume frumoase în această perioadă pentru transportul alternativ, oamenii fiind încurajați să nu se înghesuie în mijloacele de transport sau în mașini și să păstreze distanțarea fizică pe bicicletă sau pe alte mijloace de transport ecologice.

Timișoara stă destul de rău la capitolul poluare și a fost avertizată recent de autoritățile europene. Comisia Europeană a demarat deja procedura de infringement și a trecut Timișoara, Cluj, Brașov, Iași și București pe lista neagră a poluării cu dioxid de azot. Administrațiile locale din cele patru orașe au patru luni la dispoziție să ia măsuri. Primarul Timișoarei a anunțat ca o primă măsură interzicerea circulației autocarelor și camioanelor cu motor sub Euro 4.

În același timp, Primăria Timișoara a contractat o firmă care lucrează deja la un studiu de prefezabilitate pentru o așa-zisă autostradă pentru biciclete, care să lege orașul de la est la vest și de la nord la sud. Se lucrează și la un proiect tehnic pentru amenajarea unei rețele urbane de piste de biciclete, care cuprinde 55 de străzi.

Sursa: Tion.
0

#696 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 13 iulie 2020 - 12:59

Din capitolul "biciclistii sunt putini si nu sunt prioritari ca si masinile". Nici nu stiu de ce ne intrebam ca in continurare multa lume prefera masina in loc sa foloseasca alte mijloace sa nu stea blocati in trafic si sa nu se faca atata poluare + ca fac miscare.

Pai nu sunt atat de multi biciclisti, pentru ca nu ai pe unde sa mergi... :msg-72:

Imagine atasata: P_20200712_185320_vHDR_On.jpg Imagine atasata: P_20200712_185333_vHDR_On.jpg

La fel e si cu transportul in comun, nu te poti baza pe el sau e cald de innebunesti vara....astfel se evita. Astfel lumea e oarecum "impinsa" sa se bazeze pe masini.
Ca pieton, esti un fel de papagal dar fara BMW, ca oricum tot ca un taran prost crescut ar trebui sa circuli. :crazy: Aleea e din parcul central si da in mijlocul strazii, non-sens :popa:

Imagine atasata: P_20200712_202439_vHDR_On.jpg Imagine atasata: P_20200712_202441_vHDR_On.jpg Imagine atasata: P_20200712_202446_vHDR_On.jpg
5

#697 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 26 martie 2023 - 14:08

E aproape gata un tronson de pista de biciclete din cea care ar trebui sa lege Timisoara de Remetea Mare si Mosnita Noua prin Ghiroda. Are aproape 6 km lungime, 3 m latime si 2 statii Velo. Foto

Citeaza

TIMISOARA. Localitatile din jurul Timisoarei se leaga, treptat, de oras prin piste de biciclete. Inca una este aproape gata pe malul Begai si va asigura candva conexiunea neintrerupta intre Timisoara si Remetea Mare prin Ghiroda, pe malul Begai, iar, intr-un viitor nu foarte indepartat, va duce pana la Mosnita Noua. Pentru ea, Primaria Ghiroda a obtinut fonduri prin PNRR, astfel ca, pornita cu bani de la bugetul local acum 2 ani, lucrarile, in mare parte, vor fi decontate din fonduri europene. Contractul de peste 3 milioane de lei a fost deja iscalit

Pista noua, prin Ghiroda, are 5,8 km lungime si 3 metri latime, dar si doua statii de tip Velo pentru inchiriatul bicicletelor.

„E parte din traseul de cicloturism de la Timisoara la Herneacova, asa se dorea in discutia initiala cu CJT. Noi ne doream sa facem legatura intre Timisoara si Ghiroda, apoi mai departe spre Balta cu Nuferi, Padurea Bistra si apoi Remetea si, in final, sa ajunga la Herneacova. Acesta era planul discutat initial impreuna cu Consiliul Judetean Timis„, precizeaza pentru opiniatimisoarei.ro primarul din Ghiroda Ionut Stanusoiu.

Pista de biciclete se va intersecta cu Centura Sud, cand aceasta va fi gata, si va merge mai departe pana la Mosnita Noua.

„Noi am dat drumul din 2019 la proiect, am depus apoi o cerere de finantare pe PNRR si acum ni s-a si aprobat finantarea, in valoare de aproximativ 3 milioane de lei, deci o parte din pista va fi decontata prin PNRR. Pista este finalizata in proportie de 98%. Mai avem o portiune nefinalizata, acolo unde se intersecteaza cu Centura Timisoarei, pe care urmeaza sa o realizam in momentul in care se va inchide santierul in acea zona„, mai spune pentru opiniatimisoarei.ro Ionut Stanusoiu, primarul din Ghiroda.

Noua pista se va lega pe viitor de Padurea Bistra si de acolo va ajunge pana la Mosnita Noua.

Cei care vor urma traseul de cicloturism care e gata se vor putea bucura de privelistea de la Balta cu Nuferi din zona Ghiroda.

1

#698 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 21 iulie 2023 - 13:43

Reparatie in desfasurare Eroilor/Leului.

Borduri de jumatate de metru....in era administratiei actuale care promitea, piste si treceri la nivel...bla bla

Imagine atasata: Capturedwdwdw.JPG

Precum ziceam si in postarea de pe alt topic

Vezi postareamichidutza, la 20 iulie 2023 - 09:20, a spus:

Astia se contrazic singuri cu fiecare lucru care se face pe mandatul lor. Nu prea mai am incredere ca sunt in stare de ceva, mult mai semnificativ.
Daca nu faci acuma, cu aceasta lucrare, cand mama naibii o sa le faca, ca strada asta fac pariu ca nu o sa mai vada reparatie urmatorii 20 de ani.

Faza mai tare e ca inainte era ceva mai decenta trecerea. Nu era chiar la nivel dar era acceptabila. Acuma am facut "progrese inverse". :naughty1:

Imagine atasata: Capturedwdwdw2.JPG

Sau ar mai fi varianta ca vor sa ne surprinda cu o trecere inaltata, cine stie?!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 21 iulie 2023 - 13:44

0

#699 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 iulie 2023 - 18:01

Intr-adevar acolo e planificata o trecere inaltata. Era si un articol in Opinia Timisoarei acu vreo saptamana ca traficul va fi restrictionat temporar in zona strazii Leului pentru realizarea de treceri inaltate. Si la inca o strada din zona, dar imi scapa numele

LE: tion, nu OT. Iata articolul: https://www.tion.ro/...-verii-1739920/

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 21 iulie 2023 - 18:03

5

#700 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 27 iulie 2023 - 17:18

Vezi postareamichidutza, la 21 iulie 2023 - 13:43, a spus:

Reparatie in desfasurare Eroilor/Leului.

Borduri de jumatate de metru....in era administratiei actuale care promitea, piste si treceri la nivel...bla bla

Atasament Capturedwdwdw.JPG

Precum ziceam si in postarea de pe alt topic Astia se contrazic singuri cu fiecare lucru care se face pe mandatul lor. Nu prea mai am incredere ca sunt in stare de ceva, mult mai semnificativ.
Daca nu faci acuma, cu aceasta lucrare, cand mama naibii o sa le faca, ca strada asta fac pariu ca nu o sa mai vada reparatie urmatorii 20 de ani.

Faza mai tare e ca inainte era ceva mai decenta trecerea. Nu era chiar la nivel dar era acceptabila. Acuma am facut "progrese inverse". :naughty1:

Atasament Capturedwdwdw2.JPG

Sau ar mai fi varianta ca vor sa ne surprinda cu o trecere inaltata, cine stie?!


Să-mi fie cu iertare că eu sunt mai degraba lurker dar mie mi se pare incredibil cum, de când m-am înregistrat pe forumul ăsta, te văd spamând în toate threadurile cu fatalisme și vaiete și mă mir cum nu obosești să tot greșești atât. Mai ales că de obicei, zici lucruri total eronate, fără un minim de documentare. La threadul cu reabilitarea Pieței Victoriei ai reușit cumva să duci discuția la azilele din Voluntari. În fine, pe Eroilor se face trecere+pistă înălțată, pe bugetul participativ. Aici proiectul: https://decidem.prim...bp/proiecte/83. Au fost comentariile deschise la proiect luni întregi și bugetul participativ a fost promovat pe toate canalele, inclusiv offline cu bătut la uși. Dacă aveai ceva constructiv de adăugat, aveai lejer timp.

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 27 iulie 2023 - 17:39

2

Arata acest topic


  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi