STP Timișoara Forum: Linia M11 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Linia M11 Linie de troleibuz Baritiu - Ghiroda Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 969
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 02 februarie 2016 - 22:01

Sau din moment ce se pot folosi aceleasi abonamente, si sunt aceleasi gratuitati, ar putea fi doar linia 11 pana in Ghiroda, si doar linia 14 pana in Dumbravita. Nu?
0

#102 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2016 - 22:10

Eu am inteles ca e vorba de abonamente generale, deci cu un abonament doar pe linia 11, nu cred sa poti merge si cu M11.
0

#103 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 martie 2016 - 10:24

Buna ziua,

Revin cu inca un aspect la care poate nu s-a gandit nimeni atunci cand s-a luat decizia de a nu permite posibilitatea folosirii biletelor de calatorie pentru transportul cu M11.

Sunt persoane care nu locuiesc in oras, oameni care vin in vizita la cineva in Ghiroda / vin la un eveniment (Ragul Apicol, Ruga, etc.) si care ar dori sa ajunga cu M11 in Ghiroda (pentru ca ar fi cea mai simpla solutie de la Gara) si ar dori sa foloseasca mijlocul de transport in comun, corect, platind calatoria, dar in momentul de fata asa ceva nu e posibil (oamenii nu pot cumpara un bilet ca pentru oricare dintre celelate mijloace de transport in comun iar portofel electronic 100% nu isi vor face daca stau 1-2 zile in Timisoara / Ghiroda).

Inteleg ca se doreste modernizarea si trecerea de la bilete la portofel electronic DAR consider ca in situatii de acest gen trebuie sa se ia in calcul toate variantele, ca nu cumva din dorinta de modernizare sa se ajunga la rezultate nedorite:
1. Se incurajeaza indirect folosirea mijlocului de transport in comun fara a plati transportul.
2. Pierderi financiare (toate persoane corecte care vor sa circule legal cu bilet - pt ca nu isi pot face portofel electronic pt o zi/ doua - vor circula ilegal gratuit).
3. Restrictionarea accesului la un mijloc de transport in comun pentru o anumita categorie /grup de persoane.
4. Stricare imaginii RATT-ului datorita acestei deciii.

As sugera sa se rediscute acest aspect, NU cred ca RATT-ul urmareste in mod deliberat sa piarda bani(pentru cei care sunt in situatia de mai sus). Asa cum 29 are bilete (si merge tot in Ghiroda) ma indoiesc ca pe M11 nu pot fi folosite bilete :)
2

#104 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 martie 2016 - 12:28

Iti dau perfecta dreptate in ceea ce spui!

Acuma totusi as dori sa mentionez in paranteza ca astfel de solutii exista in lume. Un exemplu ar fii Londra, unde bilete se pot cumpara doar in MTC-uri, in rest toata lumea folosind cartele. Sistemul in sine nu ar fi unul prost deloc, daca 1. ar fi gandit de la cap la coada, 2. nu am traii in RO.
Ca un sistem bazat strict doar pe cartele sa functioneze, ai nevoie de cateva imbunatatiri. In primul rand ar trebuii sa instalezi automate peste tot in oras, care sa inlocuiasca chioscurile. Pe langa asta odata cu eliminarea chioscurilor, ar trebuii sa elimini si birocratia pentru obtinerea unui portofel electronic. Acesta ar trebuii sa fie anonim, datele personale fiind necesare doar pentru un abonament, care la fel poate fi incarcat simplu la unul dintre automate. Singurul ghiseu functional ar trebuii sa fie la sediul RATT, unde s-ar elibera cardurile pentru abonamente, dupa incarcarea de date.
Pentru portofelele electronice, s-ar percepe o taxa de prima eliberare la automate, astfel descurajandu-se aruncarea/pierderea atat in cazul cetatenilor, cat si a turistilor sau vizittorii ocazionali.

Acuma, pentru a dezcuraja nevalidarea, as renunta complet la validatoarele cu compostor (dealtfel si un model mai scump) si in schimbul lor as monta la troleibuze si autobuze validatoare pt carduri direct la usa, pe ambele parti, altfel odata cu fluxul de urcare, oamenii pot valida direct, fara sa se formeze cozi, si fara acea lupta crancena pentru locuri, lupta care este folosita adesea ca si motivare pentru nevalidare.

Si ar mai fi multe de spus, ideea insa ramana aceeasi. Ceea ce se face la noi, este o implementare proasta si pe jumatate a solutiilor vazute la altii.
2

#105 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2016 - 21:41

Vezi postareaDaniel_27, la 02 martie 2016 - 10:24, a spus:

... iar portofel electronic 100% nu isi vor face daca stau 1-2 zile in Timisoara / Ghiroda).

De ce? Cardul e gratuit si se poate incarca pe el o suma minima care nu ar destabiliza bugetul nimanui. Asta e regula si trebuie acceptata, o varianta pentru cei ce nu vor sa o respecte fiind TAXI.
In plus, pot sa va spun ca in scurt timp vom avea doua chioscuri noi, unul in Dumbravita si unul in Ghiroda.
-1

#106 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2016 - 00:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 martie 2016 - 21:41, a spus:

De ce? Cardul e gratuit si se poate incarca pe el o suma minima care nu ar destabiliza bugetul nimanui. Asta e regula si trebuie acceptata, o varianta pentru cei ce nu vor sa o respecte fiind TAXI.
In plus, pot sa va spun ca in scurt timp vom avea doua chioscuri noi, unul in Dumbravita si unul in Ghiroda.


Since nu stiu, ca n-am fost in situatia sa imi fac un card nou / sa il schimb, de cand l-am primit pe cel actual (cand au aparut). Dar intreb unde se pot face acum carduri gratuit ? Daca doar la sediul RATT de langa Marasti atunci probabil va dati seama de ce nu ar merge pana acolo nimeni de la gara cu troleibuzul 11 (cu bilet), apoi sa caute sediul si sa isi faca un card, si abia apoi sa ia M11 tot de la Marasti spre Ghiroda. Ideea pe care cred ca ar trebui sa functioneze orice firma care ofera servicii oamenilor (indiferent ca e privata / de stat) ar fi sa faca lucrurile simple pentru consumatori pentru ca acestora sa nu aiba nicio motivatie pentru a trisa/pacali sistemul. Din pacate prin astfel de decizii rezultatul obtinut e exact cel opus, se incurajeaza (indirect) calatoriile neplatite, dintr-un motiv care pentru cei mai multi e greu de inteles.

Ca idee in Arad din cate stiu sunt automate pentru bilete (sau erau acum cativa ani cand am fost acolo si am folosit tramvaiele) pe care le aveai in statie si iti imprimau pe bilet ora la care le-ai cumparat si pt 1.5/2 lei (sau cat era pretul, ca nu mai retin) aveai asigurata o ora, cu orice mijloc de transport in comun, varianta care mi se pare mult mai avantajoasa decat cea care e acum in Timisoara, unde platesti mijlocul de transport in care te urci, chiar daca el te duce 2-3 statii dupa care mai schimbi inca 1-2 mijloace de transport pt a ajunge la destinatie...

Variante ar fi multe si in afara de persoanele care lucreaza acum la chioscurile RATT si care ar ramane fara loc de munca, ma indoiesc ca altcineva ar avea cea de pierdut prin introducerea unor astfel de variante mai simple si accesibile pentru calatorii care folosesc transportul in comun :)
6

#107 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2016 - 22:21

Card pentru cineva care solicita asa ceva ca sa calatoreasca cu M11 si M14, (chiar daca nu este cetatean al Timisorii) se elibereaza la orice chiosc al RATT. RATT nu mai are centrul de ticketing pe Doinei, langa Marasti.

Existenta chioscurilor este strans legata de acordarea gratuitatilor sau reducerilor (toti timisorenii au reducere), pentru acestea fiind nevoie de prezentarea unor documente si nu cred ca la Arad sau oriunde altundeva, exista un automat caruia sa-i poti prezenta documente doveditoare, respectiv: CI, cupon de pensie, certificate diverse, etc. La bilete se doreste a se renunta, deci ce rost ar mai avea achizitionarea unor astfel de aparate nu chiar ieftine?
0

#108 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 martie 2016 - 17:54

Daca tot vorbim despre carduri de transport in comun si vanzarea lor permiteti-mi sa va impartasesc experienta personala traita in Londra in vara anului 2010. Dupa cum stiti la ei sistemul public de transport este bazat in principal pe metrou *the tube" si autobuzele superbe cu etaj....Ideea e in felul urmator: fiind metropola intinsa pe o suprafata mare au mai multe zone tarifare...si tipuri diferite de taxare daca doresti doar acces la metrou sau doar la autobuz..sau ambele. Noi am fost doar 2 zile pe pamantul Marii Britanii asa ca am optat pt varianta duala...si metrou si autobuz ...si am avut noroc ca exista varianta de abonament "general" si pentru 2 zile. Sistemul Oyster Card....(chiar e desenata o scoica pe acel card de plastic)..poate fi achizitionat de la statiile de metrou, de la punctele de vanzare din gara...si de la orice butic mai rasarit din capitala lor... Noi dupa ce ne-am cazat am intrat in primul mini -alimentara-butic care avea lipit semnul "oyster card" pe geam..si vanzatorul indian ne-a inmanat imediat 2 carduri de plastic pe care intai le-a "magnetizat"..nu stiu exact tehnologia..intr un aparat pentru perioada de valabilitate solicitata de noi. Fiecare card de plastic...sunt la fel cu ale noastre..NU E NOMINAL. Costa 2,5 lire sterline pretul cardului...dar ti se atrage atentia ca daca stai putin in Marea Britanie si nu vei reveni curand il poti returna IN ORICE PUNCT DE VANZARE...magazin sau statie de metrou..si primesti inapoi costul lui. O idee inteligenta pentru ca nici nu poluezi cu plastic aruncat...si nefiind nominale se refolosesc... Anyway...am primit pe langa acel card si o husa draguta in care sa stea...ALATURI DE BONUL FISCAL CARE DOVEDEA CA A FOST INCARCAT PENTRU PERIOADA SOLICITATA DE NOI. Nu mai zic ca am putut plati incarcarea si cu card bancar si cu cash...chiar la un magazinas de cartier.
S-a intamplat in cursul zilei urmatoare sa nu se deschida trunchetul la metrou la scanarea cardului. Am aratat body-guard-ului..(un negru cat un dulap..de ziceai ca e in secret service) cardul si bonul de achitare a incarcarii..SI A CERUT SCUZE pentru eroarea de sistem ..ne-a deschis o poarta separata prin care sa ajungem la peron.
Cand dupa 1 zi jumatate am hotarat sa predam cardurile avand in vedere ca peste cateva ore plecam spre Franta cu Eurostar si gara St.Pancras era la 5 minute de pensiunea noastra ...am primit inapoi NU DOAR CELE 2,5 LIRE STERLINE costul cardului ...pe care in fata noastra l-a trecut printr-un aparat de "demagnetizare" pt a putea fi folosit din nou...CI SI CONTRAVALOAREA PROPORTIONALA calculata la orele de nefolosire a lui!! Adica am renuntat la 12 ore la care aveam inca dreptul fiind platite...si am primit inapoi lire sterline pt valoarea platita (incaracata) si nefolosita..... Am inteles atunci ce inseamna cu adevarat un sistem de ticketing facut si gestionat cu cap... ca sa nu mai zic ca erau afise la fiecare usa de urcare in metrou in care erai anuntat ca folosirea transportului fara titlu de calatorie valabil inseamna 100 lire sterline amenda.. Si chiar la salariile lor "simti" aceasta suma in buzunar. Inca o enigma legata de sistemul nostru "romanesc"...de ce la noi amenda este intre....si intre....?? Cine stabileste cuantumul ei? asa incurajezi spaga si "mica intelegere" precum cu controalele ANAF ...imi dati spaga si dati amenda pe minim.... Pentru supusii Majestatii Sale e clar...esti prins fara bilet...te desparti de 100 lire sterline...
2

#109 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2016 - 20:47

Nu e vorba de "magnetizare", cardul fiind RFID ca si la noi. Deci se scrie informatia pe o memorie interna aflata in card (ale noastre sunt in doua variante cu 1kB si cu 2kB)
1

#110 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 martie 2016 - 21:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 martie 2016 - 20:47, a spus:

Nu e vorba de "magnetizare", cardul fiind RFID ca si la noi. Deci se scrie informatia pe o memorie interna aflata in card (ale noastre sunt in doua variante cu 1kB si cu 2kB)

multumesc frumos pt lamurire. Am dat dislike din greseala...scuze.. :pinochio:
0

#111 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 martie 2016 - 00:21

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 martie 2016 - 22:21, a spus:

Card pentru cineva care solicita asa ceva ca sa calatoreasca cu M11 si M14, (chiar daca nu este cetatean al Timisorii) se elibereaza la orice chiosc al RATT. RATT nu mai are centrul de ticketing pe Doinei, langa Marasti.

Existenta chioscurilor este strans legata de acordarea gratuitatilor sau reducerilor (toti timisorenii au reducere), pentru acestea fiind nevoie de prezentarea unor documente si nu cred ca la Arad sau oriunde altundeva, exista un automat caruia sa-i poti prezenta documente doveditoare, respectiv: CI, cupon de pensie, certificate diverse, etc. La bilete se doreste a se renunta, deci ce rost ar mai avea achizitionarea unor astfel de aparate nu chiar ieftine?


Ma bucur sa aud asta, dar revin cu inca doua intrebari :)
1. Cardul RATT se elibereaza pentru prima data gratuit pentru orice persoana (cetatean sau nu al Timisorii), nu ? In acest caz, cei care calatoresc ocazional prin Timisoara, trebuie sa returneze cardul la plecare, sau trebuie sa il pastreze pentru o viitoare vizita (pentru a putea beneficia de el gratuit si la o vizita ulterioara) ?
2. S-a interesat cineva la ce pret ar fi niste automate care are elibera / incarca aceste carduri RATT automat ? Nu ar fi mai eficienta o astfel de solutie ?

Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri ;)

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 martie 2016 - 21:41, a spus:

De ce? Cardul e gratuit si se poate incarca pe el o suma minima care nu ar destabiliza bugetul nimanui. Asta e regula si trebuie acceptata, o varianta pentru cei ce nu vor sa o respecte fiind TAXI.
In plus, pot sa va spun ca in scurt timp vom avea doua chioscuri noi, unul in Dumbravita si unul in Ghiroda.


Stiti cumva o data aproximativa pe cand va aparea chiscul nou in Ghiroda si cam pe unde va fi amplasat(langa ce statie) ?
0

#112 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2016 - 00:26

Nu trebuie sa returneze cardul ci sa-l pastreze. Repet: incarcarea cardurilor, cu exceptia portofelului electronic, nu se poate face de un automat, deci chioscurile nu se pot desfiinta. Ar fi o cheltuiala in plus si nu stiu cat de rentabil ar fi pentru noi.

Stiu doar ca in curand si probabil vei observa locatia dupa postamentul de beton ce urmeaza a fi turnat.
0

#113 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 martie 2016 - 22:18

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 martie 2016 - 00:26, a spus:

Nu trebuie sa returneze cardul ci sa-l pastreze. Repet: incarcarea cardurilor, cu exceptia portofelului electronic, nu se poate face de un automat, deci chioscurile nu se pot desfiinta. Ar fi o cheltuiala in plus si nu stiu cat de rentabil ar fi pentru noi.

Stiu doar ca in curand si probabil vei observa locatia dupa postamentul de beton ce urmeaza a fi turnat.



Exista in Europa sisteme de card anonim incarcabile electronic. Tocmai ma aflu in Dijon si aici cumperi cardul de la automat iar apoi il reincarci tot la automat, cu cate calatorii vrei.

Iar o calatoroie inseamna o ora, cu cate schimburi doresti (nu prea reusesti mai mult de doua)

E super!
0

#114 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 martie 2016 - 22:52

Te cred, dar la noi s-a dorit acordarea unei reduceri de 20% tuturor timisorenilor, iar asta necesita acte doveditoare. La fel si in cazul elevilor, studentilor, pensionarilor, persoanelor cu handicap, etc, etc.
0

#115 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 18 martie 2016 - 22:19

Domnu` Florin, cum a ramas cu propunerea / discutia despre calatoria cu abonamente gratuite respectiv reduse pe M11 / M14? S-a acceptat sau abrogat, ca inca n-am vazut un raspuns oficial?
0

#116 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 22:29

Nu cred. Ma gandesc ca as fi primit un comunicat oficial in acest sens.
0

#117 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 28 septembrie 2016 - 22:01

Mare problema ca nu se pot folosii bilete pe aceasta linie, asta pe langa ca-s sincronizate la cateva minute diferenta de e4 iar mai apoi pauza o ora sau chiar o ora si ceva, nu inteleg ce poate fi chiar asa greu sa faci un bilet special pt. linile metropolitane cu 3 lei sau cat ar fi costul si macar stii ca lumea valideaza, am fost nevoit sa circul cu el pana la intrarea in Ghiroda pe str. Fagaras mai exact, eu am abonament general dar sotia a fost nevoita sa mearga ilegal si printre calatori mai mult de jumatate cred ca ar fi vrut sa valideze si nu aveau cum....prostie mare si cat cuprinde, tind sa cred ca nu se vrea deloc ca RATT sa mai functioneze in felul asta, is curios ce vor zice turistii aia multi cand vor venii....asta pe langa hotii de buzunare care misuna in nestire peste tot!
1

#118 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 octombrie 2016 - 18:58

O chestie demna de revista "Urzica" am vazut azi in Ghiroda: lucram impreuna cu RDS la substatia noastra de redresare de la intrarea in comuna si in statia lui M11 de vis-a-vis, erau o gramada de oameni ce asteptau, cam 20 la numar si chiar ma gandeam "ia uite ce de clienti are RATT-ul si troleibuzul nu mai vine", ca dupa vreo 10 minute sa opreasca acolo un ... autobuz al Ducodan si sa-i ia pe toti... :rad_masa:
2

#119 Useril este offline   Dant 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 22 decembrie 15

Postat 09 decembrie 2016 - 16:57

Buna ziua,

Linia M11 nu mai respecta programul seara cel putin. In ultimele zile , afisa ca ajunge la 17:43 in 700 , apoi sa mutat la 17:58, apoi la 18:29. Ce se intampla? Lipsa personal?

Haosul din Marasti nu il face sa intarzie asa mult. Cand era haos pe ambele benzi intarzia cam 5 -10 minute, acum e jale tinand cont ca Paris e cam libera la acea ora.

Multumesc.

PS: AM inteles acum ca din 2 ture a 3-a face o bucla in sens la Ghiroda si se intoarce pe calea lugojului, incepand de maine 10.12. Cand putem vedea si noi un program in online.

Aceasta postare a fost editata de Dant: 09 decembrie 2016 - 16:59

0

#120 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 decembrie 2016 - 20:51

Sunt pe site orarele valabile de maine.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi