STP Timișoara Forum: Autobuze electrice - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (19 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autobuze electrice - Descriere, date tehnice, pareri ale celor care au calatorit cu ele Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 octombrie 2013 - 15:40

Vezi postareaRelatii Publice RATT, la 25 octombrie 2013 - 14:27, a spus:

Producătorul garantează 250 de km autonomie cu climă vara şi căldură iarna, încărcat la capacitate maximă.
Busul care va circula de luni pe linia 33, şi care a fost prezentat astăzi oficial, a mai fost testat, deci nu e nou.


Aha deci 250 cu clima/caldura e ok atunci si normal ca nu e nou ca se vede in pozele lu Florin cu bordu ca are peste 20.000 km deja :) deci o mai fost testat prin alte tari.

Aceasta postare a fost editata de Vali: 25 octombrie 2013 - 15:42

0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 15:47

Acum a sosit din Polonia si am vazut ceva si in slovaca pe sistemul de afisare.
0

#23 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 octombrie 2013 - 16:03

In pozele D-lui Florin vad unul albastra si unul gri. In schimb in TiON in pozele din fata Primariei vad un autobuz gri acoperit in mare parte de un autocolant verde. Cate au venit in total?
0

#24 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 octombrie 2013 - 17:36

Doar 2 Robert dar cel gri a fost acoperit cu autocolantu ala si doar el o fost prezentat azi pentru public la primarie, si cel albastru nush daca o fost acoperit si el, poate ne zice Florin, in schimb din cate am auzit va fi expus cel cu 3 usi in centru.

Aceasta postare a fost editata de Vali: 25 octombrie 2013 - 17:36

0

#25 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 octombrie 2013 - 18:33


http://www.digi24.ro...utobuz+electric
0

#26 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 25 octombrie 2013 - 18:37

Pai nu a fost achizitionat!este doar in probe, sau ma insel?
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 18:51

Asta au inteles reporterii de la fata locului. :wacko:
0

#28 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 octombrie 2013 - 19:19

În urma pregătirii de azi, pot să vă informez că:
1. Maşina se comportă binişor în trafic. Frânează electric (foarte eficient) din momentul în care se ridică piciorul de pe pedala de acceleraţie, până la viteza de 3 km/h.
2. Direcţia este puţin mai grea decât cea a autobuzelor noastre, dar acesta nu ar fi un impediment, fiind ceva mai sigură.
3. Acceleraţia este sub aşteptări!!! Cred că până şi un C ar demara mai rapid, chit că se necesită schimbarea manuală a vitezelor. Doar plecarea de pe loc este mai bruscă, fiind nevoie de un foarte fin "touch" la pedală.
4. Un foarte mare minus îl constituie zgomotul făcut de motoarele de tracţiune. E mult mai mare decât cel produs de troleibuze.
5. Autobuzul fiind complet blindat dpdv al accesului aerului în interior, este necesară funcţionarea în permanenţă a ventilaţiei (climei, după caz), fapt care îi reduce autonomia. Chepengurile din tavan se acţionează doar manual, iar cel din partea din faţă este inaccesibil, fiind nevoie de o scară pt a se ajunge la el.
6. La plecarea din garaj, era afişată încărcarea bateriilor de 84%. După doar 10 minute de funcţionare în trafic (dar fără călători), scăzuse la 82%.
7. Unghiul de bracaj este net inferior celui a autobuzelor Mercedes. Altfel spus, are nevoie de mult mai mult spaţiu pt a executa o întoarcere.
Alte amănunte vă voi furniza pe măsură ce le voi afla.
Aştept şi părerea colegului Rico.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 25 octombrie 2013 - 19:22

1

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 19:33

Multumim emilut pentru informatii. :beer2:

@Chagall & Vali
Din cate stiu, doar autobuzul gri ramane in teste, cu cel albastru pleaca in continuare la prezentari. Acela nu a fost infoliat. Cel albastru, cu trei usi, are tehnologie mai noua (cica) pe partea de tractiune.
0

#30 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 octombrie 2013 - 20:21

Sper ca autobuzele pe care RATT & Primăria le vor achiziţiona, să prezinte performanţe mai "performante" decât cel pe care îl testăm.
Personal, nu sunt foarte entuziasmat de acesta, cel puţin în privinţa acceleraţiei. Este......puturos, leneş. Dacă s-ar face o "liniuţă" între el şi un troleibuz Skoda, s-ar face de ruşine.
4

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 21:33

Daca va uitati pe eticheta fabricantului (postata de mine), acolo scrie ca puterea motorului este de 75kW. Reprezentantul firmei BYD spunea ceva de 2x90kW. Pe de alta parte, 75kW e foarte putin (aprox. 100 CP). Nu stiu care e realitatea... :intrebare:

L.E. Pe pagina lor vad ca scrie 2x90kw, la fel cum spunea reprezentantul firmei. Inseamna ca placuta respectiva e pusa la plezneala, ce au avut prin magazie... :Facepalm_emote_gif:

Imagine atasata: 75.jpg
0

#32 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2013 - 21:47

Multumim pentru poze Florin si multumim emilut pentru feedback. Interesanta initiativa, dar tot mi se pare o prostie. Singura intrebuintare a lor, ar fi suplimentarea autobuzelor/troleibuzelor la orele de varf. Dupa cum am mai zis, e nebunie mare pe liniile 15,16 de cand cu santierul - astfel ca o trotineta electrica intre 2 troleibuze ar fi ideal. In astfel de cazuri, poate s-ar preta un numar de 5, maxim 10 unitati; dar nu le vad ca si un inlocuitor al autobuzului clasic niciodata. Cel putin, nu chinezariile acestea.

Daca se poate, ne poti anunta Florin pe ce linie este alocat acest vehicul, chiar sunt curios sa merg cu el, o statie, doua... sa imi fac o impresie. Am inteles ca Luni e pe 33, dar nu cred ca am timp.

Din ce am vazut, ca si design - cu toate ca calitatea plasticelor e undeva la nivelul Logan-ului din 2005, camera pentru mersul inapoi a fost pusa in timpul mersului de Chuck Norris cu o unghiera iar scaunele imbracate in material, dupa parerea mea nu au ce cauta pe un MTC orasean, singura chestie ce imi place sunt barile (modelul acela de pe ele).
1

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 21:49

Sigur ca va voi anunta. De circulat, va circula doar de luni din cate stiu.

:up_arow: Plasticul e sub nivelul Dacia NOVA (daca sti ce vreau sa spun). Loganul ar trece ca super masina de lux pe la ei. Modelul e ambutisat in teava metalica, teava fiind doar vopsita, nu invelita in plastic cum ar parea la prima vedere.
2

#34 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 octombrie 2013 - 22:40

Am vazut, si eu pozele...

Finisarea cam lasa de dorit, sa nu mai vorbesc de camera video din spate prinsa cu holsuruburi pentru lemn pe o piesa adaugata ulterior, iar aia cam nefinisata la contactul cu caroseria

Puterea instalata este cam mica, 2*75 KW avand in vedere greutatea masini de 14 tone, din care 3 sunt bateriile... Bateriile folosite mi se par, enorm de grele... (astia nu au auzit de altceva inafara de baterii cu Plumb)..
Ca si putere electrica cam pe aici se invart si masinile electrice, numa ca alea au cam 150 kg de baterii dupa ele... insa alea sunt in mare parte din aluminiu asa ca au undeva pe la 1 tona

Sunt curios cum se descurca la urcatul podurilor de peste Bega ce au pante mai accentuate (cel din Sagului sau cel din zona Gari de Nord), avand in vedere ca accelerarea se face lent - submotorizarea isi supune cuvantul (motoarele merg in sarcina maxima cel mai probabil si nu pot mai mult)... Cred ca si o Skoda care merge pe grupul electrogen se misca mai repede...

Incarcarea se face direct de la priza ? sau e un alimentator special exten care incarca bateriile ?

Pe bord care e rolul turometrului ? Monitorizeaza turatia motoarelor electrice ? Sau nu e functional bordul fiind comun si la alte masini ale aceluiasi producator

Decat autobuzele astea mai bine niste Skode modificate care in locul grupului electrogen (care are si el cateva sute de kg) un set de baterii de calitate (exclus cele cu Plumb) care sa se poata incarca si cu tensiunea din reteaua trolebuzelor...

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 25 octombrie 2013 - 22:42

0

#35 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 octombrie 2013 - 23:11

Pt a nu transporta "curentul" pt toata ziua solutia ar fi ca niste acumulatori de capacitate mai mica (si deci mai usori) sa fie inlocuiti de citeva ori pe zi, la capat de linie, cu un set incarcat. O asemenea operatia ar putea sa dureze citeva minute.

Problema motoarelor electrice este ca doar muti poluarea din oras la termocentrala. Inca nu exista asa de multe surse de energie nepoluanta.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2013 - 23:32

Vezi postareaBobby, la 25 octombrie 2013 - 22:40, a spus:

Incarcarea se face direct de la priza ? sau e un alimentator special exten care incarca bateriile ?

Bateriile se incarca prin intermediul aparatului montat pe perete, care se vede in pozele puse de mine pe pagina anterioara.

Bateriile sunt "Fe Battery" , adica: baterii litiu-fier fosfat.
0

#37 Useril este offline   Ciulea0 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 10 octombrie 10

Postat 26 octombrie 2013 - 07:18

Vezi postareaDoppler, la 25 octombrie 2013 - 23:11, a spus:

Pt a nu transporta "curentul" pt toata ziua solutia ar fi ca niste acumulatori de capacitate mai mica (si deci mai usori) sa fie inlocuiti de citeva ori pe zi, la capat de linie, cu un set incarcat. O asemenea operatia ar putea sa dureze citeva minute.

Problema motoarelor electrice este ca doar muti poluarea din oras la termocentrala. Inca nu exista asa de multe surse de energie nepoluanta.

Exista pe vremuri in anii 70 prototipul de autobuz care functiona pe baza de hidrogen, dar a disparut din cauza ca petrolistii nu vroiau sa piarda teren. Ala era "zero poluare".

Aceasta postare a fost editata de Ciulea0: 26 octombrie 2013 - 07:18

1

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 octombrie 2013 - 09:47

Hmmm... Din pacate, pentru obtinerea lui se consuma mult curent, iar stocarea lui sub presiune nu e nici ea prea simpla si nici lipsita de orice riscuri.
Instalatia de producere si alimentare are costuri ridicate, ca e ecologic, asta da, perfect adevarat, daca si curentul e obtinut tot din surse "verzi", ca daca ai ars cateva tone de carbune sau pacura ca sa-l produci... -_-
0

#39 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 octombrie 2013 - 10:04

Vezi postareaVali, la 25 octombrie 2013 - 18:33, a spus:



Nu imi vine sa cred ce fericit e domnul primar ca a sosit si e testat acest autobuz electric..........doamne fereste..........
0

#40 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 octombrie 2013 - 10:29

Vezi postareaemilut, la 25 octombrie 2013 - 19:19, a spus:

În urma pregătirii de azi, pot să vă informez că:
1. Maşina se comportă binişor în trafic. Frânează electric (foarte eficient) din momentul în care se ridică piciorul de pe pedala de acceleraţie, până la viteza de 3 km/h.
2. Direcţia este puţin mai grea decât cea a autobuzelor noastre, dar acesta nu ar fi un impediment, fiind ceva mai sigură.
3. Acceleraţia este sub aşteptări!!! Cred că până şi un C ar demara mai rapid, chit că se necesită schimbarea manuală a vitezelor. Doar plecarea de pe loc este mai bruscă, fiind nevoie de un foarte fin "touch" la pedală.
4. Un foarte mare minus îl constituie zgomotul făcut de motoarele de tracţiune. E mult mai mare decât cel produs de troleibuze.
5. Autobuzul fiind complet blindat dpdv al accesului aerului în interior, este necesară funcţionarea în permanenţă a ventilaţiei (climei, după caz), fapt care îi reduce autonomia. Chepengurile din tavan se acţionează doar manual, iar cel din partea din faţă este inaccesibil, fiind nevoie de o scară pt a se ajunge la el.
6. La plecarea din garaj, era afişată încărcarea bateriilor de 84%. După doar 10 minute de funcţionare în trafic (dar fără călători), scăzuse la 82%.
7. Unghiul de bracaj este net inferior celui a autobuzelor Mercedes. Altfel spus, are nevoie de mult mai mult spaţiu pt a executa o întoarcere.
Alte amănunte vă voi furniza pe măsură ce le voi afla.
Aştept şi părerea colegului Rico.


Asa sa incepe si eu sa adaug restul de minusuri si plusuri avand in vedere ca eu am ramas ultimul la garaj si am plecat la ora 8 seara cu tot cu instructorul chinez.
De acord 100 % cu cele enumerate mai sus, dar as mai adauga altele:
1. Ergonomicitatea la postul de conducere este foarte proasta. Eu sunt mai inalt deci am dat scaunul in spate de tot, trebuie sa ma intind sa apas pe butoane.
2. Volanul cu sistem de reglaj (fata de Conecto G sau C ) are o cursa foarte mica si doar pe lungime verticala nu si pe adancime. Volanul este cam mare.
3. Constructia bordului este foarte inalta, scaunul sofer ridicat la maxim tot te impiedica sa vezi in coltul din dreapta un copil sau alte persoane mai mici de inaltime.
4, Datorita bateriilor bagate din constructie inauntrul autobuzului, doua din geamurile laterale in special cel partea dreapta care este vital, este acoperit, deci vizibilitate 0 la multe curbe periculoase din timisoara.
5.Balans lateral si orizontal nu chiar exagerat dar nici nu pot sa zic moderat, cauza greutatii bateriilor si drumurilor noastre proaste si asta fara calatori.

6. Suspensia daca ar fii sa compar, te scutura mai tare ca la troleibuzele Skoda si excesiv de tare in comparatie cu Conecto G sau C

7. Datorita bateriilor puse si pe acoperis nu poti trece pe sub unele viaducte.

8. Plasticurile dinauntru sunt la fel de proaste ca pe Conecto G sau C, scartaieli multe si cam nefinisate

9. Cel mai important: nu are sistem de afisaj si anuntare al statiilor in interior.
Deocamdata cam astea ar fii , daca mai imi aduc aminte sau depistez pe traseu altele mai adaug.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 26 octombrie 2013 - 11:46

0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi