STP Timișoara Forum: Zona FABRIC - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona FABRIC Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#261 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 octombrie 2023 - 21:46

Ce parere aveti?
Avem desenele finale de 300.000 de euro pentru modernizarea Pietei Traian din Timisoara. Administratia Fritz anunta finalizarea SF-ului care arata ca lucrarile ar costa aproape 34 de milioane de euro
1

#262 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 15 octombrie 2023 - 12:28

Vezi postareaThe Mechanic, la 14 octombrie 2023 - 21:46, a spus:



Arată ok dar parcă se sare peste câțiva pași de tranziție. Înainte să ai shared space cum se vede acolo, cred că trebuie o perioadă în care încurajezi transportul alternativ. De ex se desființează bordurile cu diferență de nivel în multe locuri pentru a face mai ușoară viața pietonilor/celor ce merg pe jos dar parcă văd deja că o să profite cel mai mult bizonii. Și sunt curios cum vor impune accesul limitat doar riveranilor, că din câte știu încă nu se pot da amenzi pe baza filmărilor de pe camere de filmat.

Altfel, știe cineva de unde sunt imaginile de la sfârșitul articolului? OT nu dă nicio sursă.

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 15 octombrie 2023 - 12:29

0

#263 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 octombrie 2023 - 13:04

Lucrarile ar costa 34 de milioane de euro. Asa mult sa coste inlocuirea asfaltului si dalelor vechi cu piatra cubica/ pavaj nou? In afara de asta se mai lucreaza putin la peisagistica si cam asta e tot.
0

#264 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2023 - 13:34

Ca opinie personala, va arata extraordinar zona, daca va fi macara 60% ca in randari. Dar pastrarea ei va depinde de 2 aspecte, s-au mai bine zise de 2 grupuri importante care vor face diferenta in acest caz. Lucrarea nu include si "schimbarea" oamenilor din zona, deci, cei care si-au dorit o viata mai buna, mai lipsita de mahala, de la ISHO, si care mai mult ca sigur vor frecventa zona si mai des dupa reabilitarea, ar trebuii sa anunte autoritatile imediat si sa insiste pe orice pe orice problema daca apare vreuna. Eu cel putin, sa stiu ca platesc o rata timp de zeci de ani, si am si o zona ok langa pentru relaxare/agrement, nu m-as lasa chiar asa usor induplecat de "sistem". Asta ar fi primul grup de care vorbeam, a-l doilea sunt chiar politia si administratia orasului. Daca se gandesc ca defapt zona o reabilitaeaza pentru cei ce stau efectiv acolo... atunci mai bine sa o lase asa, ii clar ca oamenii aceia in 20 de ani nu si-au dorit ceva mai bun, iar zona va fi macelarita in cativa ani fara paza si fara amenzi.
3

#265 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2023 - 18:37

Eu am observat doar ca se "baga" inapoi tramvaiul tras de cai... Vise ale unora rupti de realitate, de parca zona nu s-ar fi facut nu de mult, ca sa arate azi asa cum arata.
0

#266 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 16 octombrie 2023 - 21:16

Vezi postareaThe Mechanic, la 15 octombrie 2023 - 13:04, a spus:

Lucrarile ar costa 34 de milioane de euro. Asa mult sa coste inlocuirea asfaltului si dalelor vechi cu piatra cubica/ pavaj nou? In afara de asta se mai lucreaza putin la peisagistica si cam asta e tot.


Din ce am inteles din dezbaterile ce au fost, e vb si de lucrari la conductele din zona


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#267 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 16 octombrie 2023 - 22:35

Randarile sunt excelente, precum ziceam.
Din pacate, randarile ne iau ochii dar sunt omise chestii din context, cele mai importante fiind oamenii locului si cladirile.
*! O mica smecherie folosita e, de asemenea, si folosirea pozelor alb-negru actuale.

Cladirile din zona greu se vor renova si mai ales la nivelul care ar trebui. Orice politica de a determina renovarile, e fara prea mult succes pana in ziua de azi. Nu stiu cum ii va determina pe oameni sa nu mai parcheze cazanul in fata casei sau sa il bage in curte(bariere au mai fost in zona)?
Se vrea a face ceva asemanator cu ceea ce s-a facut acuma 20 de ani si precum vedem....rezultatele sunt catastrofale.

Ca si concluzie. Pretul e enorm a unor astfel de lucrari, care din puntul meu nu se justifica - uitandu-ma la posibilitatiile noastre in ceea ce priveste administratia.

Oare chiar ne dorim strazi renovate cu cladiri in paragina?
Nu mai bine se repara si carpea ceea ce era nevoie, dat fiind ca zona a mai fost renovata in anii 2000'?
Nu mai bine aruncau 100.000 euro pe cosuri de gunoi pentru zona + niste containere de colectare?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-1.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-2.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-3.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-4.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-5.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-6.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-7.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-8.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-9.jpg
  • Imagine atasata: randari-piata-Traian-10.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 16 octombrie 2023 - 22:37

2

#268 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1406
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 octombrie 2023 - 08:52

Vezi postareamichidutza, la 16 octombrie 2023 - 22:35, a spus:


Cladirile din zona greu se vor renova si mai ales la nivelul care ar trebui. Orice politica de a determina renovarile, e fara prea mult succes pana in ziua de azi. Nu stiu cum ii va determina pe oameni sa nu mai parcheze cazanul in fata casei sau sa il bage in curte(bariere au mai fost in zona)?





camere, amenzi si confiscare cazanului daca nu sunt platite, blocarea / ridicarea masinilor parcate unde nu e voie
2

#269 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2546
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 06 ianuarie 2024 - 19:09

Dominic Fritz: 2024 va fi anul în care cartierul Fabric primește o nouă viață – proiectul va costa peste 30 milioane de Euro pentru regenerarea urbană a 4 pieţe şi 12 străzi care intră în reabilitare

Citeaza

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, anunță că 2024 va fi anul în care cartierul Fabric primește o nouă viață

“Începem să refacem și să transformăm 6 hectare de spațiu public, într-un ambițios proiect de regenerare urbană. În ultimele zile din 2023, am emis autorizația de construire pentru proiectul la care arhitecții au lucrat peste un an. Acum timișorenii din cartier încă se chinuie cu trotuare sparte, carosabil distrus și spații publice deteriorate, după decenii de nepăsare administrativă. Cu proiectul nostru, 4 pieţe şi 12 străzi din zona Traian vor intra în refacere. Cu spații pentru oameni, cu multe scuaruri, spaţii publice, verzi (plantăm 355 de copaci), pietonale şi pentru biciclete. Cartierele Timișoarei sunt bijuteriile ei. Investim în calitatea vieții acolo unde trăiesc timișorenii. De abia aștept noul Traian“, a declarat Dominic Fritz.

Proiectul va costa peste 30 milioane de euro, parțial finanțat prin fonduri europene, iar potrivit municipalității anul acesta ar putea fi desemnat constructorul în urma unei licitații.

0

#270 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2024 - 20:52

Un jur de anul 2000 Ciuhandu a făcut doar piata Traian pentru riverani și tramvaie prin montarea de bariere cu telecomandă. Chiar daca au fost rupte de câteva ori au rezistat suficient pentru a falimenta toate magazinele din zonă.
Ce rațiune are pietonizarea unui cartier mizerabil cu locuințe, fără atracții pentru amatorii de baruri? Nu exista așa ceva acolo. Nu e zona turistică.
0

#271 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2024 - 22:50

Inainte de toate trebuie facuta curatenie in zona. Ma refer la cei care stau ilegal in case/apartamente.
1

#272 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 07 ianuarie 2024 - 02:24

Vezi postareaDoppler, la 06 ianuarie 2024 - 20:52, a spus:

Un jur de anul 2000 Ciuhandu a făcut doar piata Traian pentru riverani și tramvaie prin montarea de bariere cu telecomandă. Chiar daca au fost rupte de câteva ori au rezistat suficient pentru a falimenta toate magazinele din zonă.
Ce rațiune are pietonizarea unui cartier mizerabil cu locuințe, fără atracții pentru amatorii de baruri? Nu exista așa ceva acolo. Nu e zona turistică.


Si de aia au falimentat? Pentru ca a fost pietonalizata zona? In momentul de fata sunt cateva baruri si un bistro ce o duc bine mersi in piata Traian, si oamenii vara beau bere si gin-uri si mananca fix in piata renovata de Ciuhandu.
Doi la mana, trebuie sustinut cat mai mult mersul pe jos si cu transportul in comun, eu nu vad sensul masinilor prin zona aia, ai atatea bulevarde in jur care sa inconjoare Traianul.
Trei la mana, o zona o sa isi recapete stralucirea de alta data daca o sa renovezi, doar nu te astepti ca lumea sa vina sa stea la terase prin Traian cand acolo e o mizerie de te doare mintea si iti cad cladirile in cap.
Patru, e parte din patrimoniul Timisoarei, si ai cateva cladiri care sunt foarte importante pentru oras, ar fi ridicol ca in 30 de ani de la revolutie sa nu fim in stare sa reabilitam zona, mai ales cand ai fondur UE la dispozitie.
7

#273 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 ianuarie 2024 - 13:25

Vezi postareaTihomir, la 07 ianuarie 2024 - 02:24, a spus:

Si de aia au falimentat? Pentru ca a fost pietonalizata zona? In momentul de fata sunt cateva baruri si un bistro ce o duc bine mersi in piata Traian, si oamenii vara beau bere si gin-uri si mananca fix in piata renovata de Ciuhandu.

Nici eu nu cred ca au dat faliment ca s-a incercat pietonalizarea. Chiar si cu bariere, pietonalizarea a fost doar pe hartie si in mintea alor mai mari din Primarie. In realitate prea putin s-a schimbat si cu acea renorvare -> mai mult s-au aruncat banii pe geam, ceea ce se va intampla si acuma cu proiectul actual de se va implementa.

Unele magazine au dat faliment ca erau niste dughene, iar din acestea au mai ramas suficiente si in prezent. Pe langa asta calitatea clientilor e limitata, nu stiu de ce v-ati astepta la magazine faine cand clientii pentru ele nu prea s-ar aventura in zona aceasta prea pestrita.


Doi la mana, trebuie sustinut cat mai mult mersul pe jos si cu transportul in comun, eu nu vad sensul masinilor prin zona aia, ai atatea bulevarde in jur care sa inconjoare Traianul.

Total de acord! As adauga si accesul cu bicicletele, ca demult, oamenii erau preponderent cu bicicleta in zona.

Trei la mana, o zona o sa isi recapete stralucirea de alta data daca o sa renovezi, doar nu te astepti ca lumea sa vina sa stea la terase prin Traian cand acolo e o mizerie de te doare mintea si iti cad cladirile in cap.

De la renovarea din vremea administratiei Ciuhandu, efectiv nu s-a facut nimic in zona. Si palatul Stefania e praf, renovat undeva prin 2003, una dintre singurele cladiri renovate din toata zona.
Efectiv in ultimii 20 de ani am fost martor doar la o degradare si mai mare a cladirilor, ca nu erau ele in stare buna nici in 2006 cand s-au facut renovarile strazilor(cred ca pe fonduri de pre-aderare la acel moment) si a pietei. Acuma "progresele" se vad cu ochiul liber, si cladirile sunt praf si strazile!

Noi in loc sa fi folosit acel punct, 2006, ca si punct de start pentru renovari si dezvoltare, noi am regresat!


Patru, e parte din patrimoniul Timisoarei, si ai cateva cladiri care sunt foarte importante pentru oras, ar fi ridicol ca in 30 de ani de la revolutie sa nu fim in stare sa reabilitam zona, mai ales cand ai fondur UE la dispozitie.

Te rog sa nu ma intelegi gresit, dar ador faza cu fonduri! Noi avem nevoie de fonduri UE ca in principal muncim "pe nasturi" tot pentru firme din UE! Si dupa ce "ne dau fonduri" naiba le mai si intretine, ca banii tot nu vor fi, ca noi tot "pe nasturi" vom munci.

Fraieru de mine se mai intreaba de ce naiba nici blocurile din oras nu se prea renoveaza? De ce niciodata nu sunt bani de reparatii(valabil si pentru blocurile comuniste din oras)? Asteptam doar fonduri si sa vina Primaria sa anvelopeze blocurile, cladirile istorice....
Apoi sa nu zic de calitatea lucrarilor....ca nu tin 5 ani majoritatea.

Este foarte sustenabila aceasta schema UE :rolleyes: Politica si oameni de 2 bani! :eusa_think:



La viteza noastra de renovari si progrese si de ajunge proiectul actual al administratiei Fritz sa fie implementat, eu nu mai am vreo speranta ca mai repede de 30 de ani sa vad zona la un nivel decent(atat strazi cat si cladiri renovate), asta daca nu o dam iara ca si intr-un cliseu si facem iara regrese!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 ianuarie 2024 - 13:42

0

#274 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2024 - 14:34

Citeaza

Te rog sa nu ma intelegi gresit, dar ador faza cu fonduri! Noi avem nevoie de fonduri UE ca in principal muncim "pe nasturi" tot pentru firme din UE! Si dupa ce "ne dau fonduri" naiba le mai si intretine, ca banii tot nu vor fi, ca noi tot "pe nasturi" vom munci.

Fraieru de mine se mai intreaba de ce naiba nici blocurile din oras nu se prea renoveaza? De ce niciodata nu sunt bani de reparatii(valabil si pentru blocurile comuniste din oras)? Asteptam doar fonduri si sa vina Primaria sa anvelopeze blocurile, cladirile istorice....
Apoi sa nu zic de calitatea lucrarilor....ca nu tin 5 ani majoritatea.


Fara sa dau complet in offtopic, te contrazic. Bani sunt, tocmai ca la acele multinationale de care pomenesti sunt salarile mai decente si maririle promise se si primesc, chiar si in productie. Pe nasturi muncesti la firmele mici si mijlocii ale romanilor. cu cateva sute de angajati, unde firma este defapt sursa de venit a patronului nu locul tau de munca (vezi in oras multimea de masini mari luate pe firma). Bani are fiecare mai mult s-au mai putin, doar ca nu are nimeni educatie financiara. Daca locuiesti la bloc, s-au ai locuit la bloc in ultimii 30 de ani cred ca ai vazut oameni care au restante de mii de euro, dar cu toate astea isi permit "luxuri" gen usa metalica schimbata, s-au zugraveli dar blocul risca sa ramana fara apa s-au curent (unde am locuit asa am patit, de cateva ori...). Si da, astfel de oameni pot fi chemati in instanta, doar daca nu isi platesc cheltuielile in mod deliberat pe o anumita perioada de timp, daca o fac "in rate", judecatorul nu te baga in seama. Apoi daca astfel de oameni mai si bocesc in sala de tribunal iara pici de fraier si esti "rugat sa ierti".

Astfel, ca cu aceste circumstante de mai sus te confrunti defapt. Daca mai pui si ca administratia nu este forte-ul nostru pentru, ca nu stim de ce trebuie respectate reguli, ajungi la ce ai astazi.
0

#275 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 07 ianuarie 2024 - 14:38

Vezi postareamichidutza, la 07 ianuarie 2024 - 13:25, a spus:

La viteza noastra de renovari si progrese si de ajunge proiectul actual al administratiei Fritz sa fie implementat, eu nu mai am vreo speranta ca mai repede de 30 de ani sa vad zona la un nivel decent(atat strazi cat si cladiri renovate), asta daca nu o dam iara ca si intr-un cliseu si facem iara regrese!


Punem pariu ca in 10 ani de acum incolo, jumatate din cladirile din piata vor avea fatadele si acoperisurile renovate?


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#276 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 ianuarie 2024 - 15:15

Lasa-ma sa nu te cred, stiu zona prea bine si stiu cum a evoluat! Minuni peste noapte nu se vor intampla acolo!

Cand faci astfel de pariuri, tu ce intelegi prin renovare? Si jumatate zici ca e bine in 10 ani, eu zic ca e bine toate in 30 de ani....poate in gluma

Renovarile pe stil romanesc, doar fatadele cladirilor vopsite nu sunt chiar renovari, sunt doar spoieli de fatada.
Daca se vor renova minim 20 de cladiri in 2024 poare avem sanse si apoi macar alte 20 de cladiri anual, ca doar vopsit fatada la alea din piata efectiv nu e rezolvarea dorita de mine.

Investitiile si mentenanta trebuie sa fie constante sa ai un nivel de trai sustenabil, nu se face in hei-rup, cu cate o investitie la 20 de ani si apoi te miri ca iara o iei de la 0.

Ce ne-a impiedicat pana acuma sa facem? Si de unde vine salvarea?

Facem tot pe fonduri sau care va fi schema ta de 10 ani? Calitatea lucrarilor conteaza si aia, dar acolo nu stii cat e cota la pariu.

Cum vei obliga oamenii sa se ingrijeasca apoi de cladiri ca experienta imi zice ca si un burlan deplasat e o mare problema. Avem mari probleme de educatie in ceea ce priveste asociatiile de condominii si mentenanta, cat si probleme de buget.

Vopsim doar gardul si aplaudam rezultatele marete!?




Sau ziceai de jumatate asa?

Imagine atasata: Screenshot 2024-01-07 153140.png

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 ianuarie 2024 - 15:37

0

#277 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2024 - 16:04

Modernizarea Pietei Traian trebuie sa tina cont de greselile si neajunsurile din modernizarea anterioara.
Pentru ca la modernizarea din anii 2000 mintile de atunci s-au bazat pe pietonalizarea zonei si trafic redus al masinilor(numai riverani) si s-au inselat neluand in calcul spiritul romanesc care a doborat barierele, de data asta trebuie sa aleaga materiale mai bune care sa reziste mai mult timp pentru orice fel de trafic, nu numai accesul permis al riveranilor, curierilor, masinilor de aprovizionare/salubrizare/interventie, etc. si sa reziste la vibratiile tramvaielor.

E clar ca nu poti sa pui tot cele mai ieftine dale de beton facute in China care se gaseau la sub 50 bani bucata in magazinele romanesti. Iar pentru ca in general stam prost la mentenanta strazilor/trotuarelor cu dale/piatra cubica poate ca ar trebui sa se aleaga alta solutie tehnica pentru partea carosabila cum ar fi betonul amprentat cu un model frumos, fiind vorba de o zona istorica.

Zona Pietei Traian trebuie sa scape de imaginea asta de "zona de evitat" ajutand proprietarii de buna credinta care ar vrea sa isi repare cladirile, urmand ca in timp sa plateasca Primariei in rate pentru acest ajutor. Cei de rea credinta trebuie "scuturati" sa se puna in rand cu lumea ori sa suporte consecintele. Mai e categoria de locuitori care stau ilegal care trebuie evacuati. In 2016 sau 2017 pe vremea lui robu, in urma unor plangeri s-a incercat evacuarea unor tigani dar din fericire pentru ei, nefericire pentru restul, a venit iarna si conform unei legi nu poti evacua pe cineva daca e iarna. In mod normal trebuia reluata procedura din primavara dar au uitat... Asadar trebuie facuta curatenie si in privinta asta.
1

#278 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 07 ianuarie 2024 - 17:18

Imi permit sa spun si eu cate ceva despre zona Traian, caci o frecventez de peste 20 de ani. Zona a intrat in declin inca din anii 1970, odata cu plecarea nemtilor. In locul acestora au venit locuitori cu o situatie financiara mai precara. Casele au avut de suferit, zonele comerciale nu, deoarece era un nod intre liniile de tramvai. Pana in anii 2000 au mers si afacerile acolo, dar s-au intamplat concomitent mai multe lucruri:
1. S-a deschis Mall-ul
2. Zona Buziasului si-a redus activitatea
3. Muncitorii din zona Buziasului au descoperit autoturismele, scazand transportul public.
4. S-a accentuat suburbanizarea. Cum se dorea o casa noua in locul blocului sau mai rau al casei vechi, oamenii cu o situatie materiala buna au ales comunele periurbane.
In 2013 incepe lucrul la pasajul Michelangelo, PMT luand decizia de a deschide traficul prin Traian. Tin minte exact, fiindca atunci imi luasem permisul si circulam prin zona. Asta a dus la distrugerea carosabilului.
In 2014 s-a construit pista pe Malul Begai si a dus la o revitalizare a malurilor, dar fiindca subtraversarea podului este pe malul opus Traianului, putin biciclisti se abat de la traseu ( idem cu ce se petrece in Iosefin).
In ultimii ani vad o schimbare in bine, in mare parte comunitatii Cetatean de Traian, care organizeaza diverse manifestatii culturale si care au format un mic nucleu de actiune locala. Exista cateva localuri destul de faine, la care vin oameni din tot orasul ( in special la acea berarie de vis-a vis de piata). Zonei ii lipsesc insa fix acesti locuitori consumatori de cultura, care sa incurajeze schimbarea zonei.
9

#279 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 08 ianuarie 2024 - 13:51

Renovarea fatadei si a acoperisurilor si a spatiilor comune, asta inteleg.
Modernizarea asta nu e solutia la toate probleme din zona. E doar parte din ea. Cum sa poti sa aduci afaceri in zona daca ea nu e atractiva?
Regenerarea zonei a inceput de fapt cu Isho care e la cateva minute distanta. Ea continua cu proiectul de modernizare a strazilor, cu viitoarele proiecte din proximitate, cu implicarea oamenilor (vezi Cetatean de Traian). Nu zice nimeni ca dupa ce se vor pune pomii si dalele de granit gata, totul e gata.

Am mai spus-o si in alte dati, pesimismul asta si lehamitea nu fac bine.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#280 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1406
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 ianuarie 2024 - 14:01

cineva trebuie sa ia taurul de coarne si sa scoata asistatii din cladirile primariei de acolo. si abia apoi poti discuta de regenerarea zonei si alte cele.
0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi