STP Timișoara Forum: Bulevardul BEGA - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulevardul BEGA ...prea lung si prea lat pentru primaria Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#901 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2023 - 21:05

Ma tot uitam la monoraiul (monorail) celor din Wuppertal si cum scriam mai de mult, asa ceva mi-ar fi placut deasupra Begăi, in locul ambarcatiunilor triste ce le avem acum. Sigur era o lucrare fabuloasa construirea liniei cale suspendata, dar as zice fara ezitare ca ar fi meritat. Ca sa vad cum ar arata asa ceva, m-am inspirat de la niste chinezi pentru vagon si de la Wuppertal pentru boghiuri si cale de rulare (dubla) si am desenat asa ceva. Iata trei randari in acest topic, iar restul le puteti vedea in topicul dedicat desenelor.

Imagine atasata: monorail bega 2.jpg Imagine atasata: monorail bega 5.jpg Imagine atasata: monorail pe bega.jpgImagine atasata: monorail 4.jpg

Pozele din background nu imi apartin desigur, fiind ale unor autori ce le-au postat online.
8

#902 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 06 februarie 2023 - 13:00

Pai nu mai bine betonam Bega complet si punem un tramvai in loc, decat sa construim monstruozitatea aia?

Nu vrem sa invatam din greselile altora, gen Ogdenville sau North Haverbrook... :(
2

#903 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2023 - 21:31

Cand zici de aceste greseli, te referi la ceva imaginar, subiecte ale unui serial de desene animate? :uimit2:
Eu dadeam ca exemplu Wuppertal-ul, unde nu-mi pare deloc o greseala realizarea si utilizarea acestui tip de MTC. H-Bahn functioneaza foarte bine si in Dortmund (intre diferite locatii ale campusului universitar), Düsseldorf (aeroport), nu doar in Wuppertal.
Dar daca tie iti place asa mult betonul, sigur, e o solutie si asta. -_-
0

#904 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 februarie 2023 - 21:38

si eu am cautat sa vad despre ce e vorba si imi aparea Simpsons :blink:
1

#905 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 07 februarie 2023 - 10:11

Nu-mi place betonul chiar deloc, iar Bega, cu malurile actuale, imi place foarte mult, asa ca prefer sa nu se construiasca nimic peste ea :)
2

#906 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 10:14

Nici nu se va construi nimic de amploarea asta 100 de ani de acum incolo (nu suntem in stare sa facem nici o amarata de centura). Era doar un eercitiu de imaginatie, cum ar fi daca...
Un monorai suspendat se poate face si deasupra unui bulevard la fel de bine, dar desigur e o lucrare de proportii iar noi preferam sa dublam linia CF ce taie orasul in doua, nu avem timp pentru asa ceva.
3

#907 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2023 - 11:42

Citeaza

...iar noi preferam sa dublam linia CF ce taie orasul in doua,...





Pai nu numarul de linii in plus vor taia orasul in doua. Si o singura linie taie orasul in doua. Ca sa nu se intample acest lucru trebuie denivelat traseul CF de traficul auto, pietonal si velo ori, tocmai acest lucru nu se va intampla. Se faceau astfel de lucrari in Europa si in lume cu peste 100 de ani in urma (secolul XIX) iar Romania "inapoiata" nu le face nici (acusi) la mijlocul secolului XXI. Asta-i problema!
Daca denivelezi cele doua cai (calea ferata si strazile), poti avea si 10 linii de cale ferata paralele ca ele nu vor taia in doua orasul.
1

#908 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 11:50

Mile, am scris "CF ce taie orasul in doua", adica calea ferata, nu caile ferate. Ca e una, doua sau noua, faptul ca taie orasul in doua ramane o realitate, chiar cu diferenta de nivel dintre CF si calea rutiera, mai ales ca va fi pe rambleul actual ce doar se va lati (probabil)
0

#909 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2023 - 15:56

Pai NU, ai zis ca "noi preferam sa dublam linia CF ce taie orasul" ca si cand daca ramanea linia simpla, era tăiat mai putin orasul iar daca o dublam, orasul va fi tăiat si mai tare. Asa se (poate) subintelege.

In acest context am spus ca poate fi inzecita linia, daca este denivelata fata de restul traficului, fie in debleu, fie pe rambleu sau estacada, nu va fi orasul "tăiat" deloc...
0

#910 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 18:01

Ma refeream la faptul ca preferam sa deschidem (mai bine zis prefera CFR-ul) un santier pe 10 ani pentru asta, in loc sa facem altceva (monorai sa zicem, ca despre asta vorbeam) cu banii si timpul nostru si ...atat. Nu era deloc intentia mea sa deschid discutia despre linia CF si in topicul acesta, negandindu-ma ca textul meu va fi supus unei critice analize. :)
1

#911 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 februarie 2023 - 22:10

Multi ani de zile auzeam destul de des ca, canalul Bega si calea ferata din oras ar fi niste obstacole in dezvoltarea orasului.

Mereu raspundeam ca nu este adevarat, doar ca lipsesc suficiente treceri (poduri, pasarele, pasaje sub si supraterane) peste aceste "obstacole"...

Daca legat de calea ferata puteam avea problema rezolvata cu ocazia modernizarii ei, uite ca nu va fi rezolvata problema prin solutiile aplicate.

Mai ramane sa se rezolve "problema" cu canalul Bega, inca nu este prea tarziu. Cam toate asezarile umane sunt localizate pe cursuri de apa si in lumea civilizata aceste cursuri de apa sunt scoase in evidenta, malurile sunt aranjate estetic, sunt intretinute, sunt marginalizate cu cladiri frumoase. Cursul de apa este folosit in navigatie, fie de agrement, turistic sau de alta natura, pe maluri sunt amenajate porturi care sunt pline de ambarcatiuni de tot felul.
La noi, pe Bega, nu avem nici porturi amenajate si nici ambarcatiuni. De ce? Nu stiu! Pot presupune doar ca timisorenilor nu le place acest gen de activitati sau ca ele sunt relativ scumpe pentru buzunarul timisoreanului obisnuit. Dar nici elita orasului nu se arunca pe asa ceva.


Putem constata ca in ultimii 50 de ani nu s-a construit nici un pod nou in locatie noua. Nu s-a construit nici o pasarela noua. Oare cat poate costa o pasarela noua, simpla si functionala? 500 000 de euro? 1 milion de euro? Oare cati bani s-au aruncat si se arunca pe diverse studii care apoi se arunca la cosul de gunoi sau studii pe subiecte neinteresante pentru timisoreni?

Oare in ultimii 50 de ani de cate ori a crescut traficul din oras? Daca am aramas cu aceeasi infrastructura pe care am avut-o acum 50 de ani, inseamna ca tot ce s-a facut pana in anii '70 a fost o infrastructura anticipativa, facuta inainte de a fi nevoie de ea. Iar in urmatorii 50 de ani doar s-au intarit cateva poduri mai vechi iar doau dintre ele s-au largit de la doua benzi la 4.

De pasarele ce sa mai spun, sunt tot aceleasi de cand eram copil si asta s-a intamplat de mult.

In consecinta, daca s-ar trece la un program serios pe aceasta tema, in mod cert Canalul Bega n-ar mai fi un obstacol nici pentru cei mai mari nemultumiti. Deocamdata avem noua poduri cu trafic si 4 pasarele neintretinute.
Pe langa podurile Solventu si ISHO care sunt pe teava de cativa ani, s-ar putea face podul Jiul pe care Fritz l-a sters de pe lista sustinand ca n-ar fi prioritar, s-ar putea face un pod rutier nou si simplu la Gelu in locul pasarelei de acolo pentru a carei reparatie se ofera cca 2 sau 2,5 milioane de euro, iar daca nu aici atunci intre Baritiu si Mangalia.

Pe langa cele 4 pasarele neintretinute (Gelu, Podul de Fier, Pestalozzi si Uzina Electrica) se pot si trebuie construite pasarele noi in locatii noi. Una la UVT despre care se pomeneste in campanii electorale iar cealalta in dreptul strazii Samuel Micu (pe langa fosta fabrica "1 Iunie").

Pentru cei ce nu cunosc acest amanunt, va spun ca la Podul de Fier si la Samuel Micu au functionat in urma cu peste 100 de ani doua bacuri (!!!) cu care timisorenii din apropiere erau trecuti dintr-o parte in alta a Begai! Exista fotografii din cele doua locatii. Daca bacul din Iosefin a fost inlocuit cu Podul de Fier, bacul din Fabric nu a fost inlocuit cu nimic! Ar fi cazul ca si acesta sa fie inlocuit cu o pasarela dupa atata timp, avand in vedere ca distanta dintre Podul Dacilor si Mihai Viteazul (da, asa-i zice oficial la cel de pe Dorobantilor _ Saguna) este destul de mare, 870 m.




Imagine atasata: poduri peste bega 01.jpgImagine atasata: poduri peste bega 02.jpg
2

#912 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 februarie 2023 - 02:21

Vezi postareamile, la 10 februarie 2023 - 22:10, a spus:

Deocamdata avem noua poduri cu trafic si 4 pasarele neintretinute.

Pe langa cele 4 pasarele neintretinute (Gelu, Podul de Fier, Pestalozzi si Uzina Electrica)

Permite-mi o mica corectare, te rog. 5 pasarele:
- Gelu
- Podul de Fier (aproape de Jiul)
- pasarela de la Parcul Copiilor
- pasarela de la uzina
- Podul de Fier (Plopi) - in dreptul strazii Albastrelelor

Cat despre un pod pentru masini la Gelu, nu cred ca merita costurile. Intre podul de pe Pop de Basesti si viitorul pod Solventul nu vad nevoia inca unui pod, cu atat mai mult cu cat strada Gelu da doar pana in strada Garii, mai departe nu are unde sa mearga. Daca oricum suntem constransi de bani (si se vede peste tot ca suntem) as face prioritare restul podurilor de care e vorba, Solventul, Jiul, Isho, iar apoi mai degraba as mai face un pod auto in Plopi, poate unde e acum cel pietonal. Acolo intr-adevar e distanta mare pana la alt pod

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 11 februarie 2023 - 02:24

1

#913 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2023 - 09:02

Pasarela din Crisan intentionat n-am bagat-o in seama. Mi se pare cumva in "extremul orient". Stiu ca era candva in stare proasta ca si cea de la UE.


Legat de podul de la Gelu, stiu ca vesnic nu sunt bani, nici de pasarele macar dar nu toate podurile au menirea pentru trafic mare si de tranzit, unele pot avea rolul de trafic local iar in acest caz sunt sigur ca vor fi masini care vor traversa si acest pod iar cei care il vor traversa nu vor mai ocupa spatiul pe podul Muncii sau pe podul Solventu.
La cele doua milioane jumate pentru reparatia pasarelei mai pui maxim 7,5 si ai un pod in toata regula cu o banda pe sens plus un trotuar de 1,5 - 2 m.

Pe de alta parte "analiza" a fost facuta pentru cei care vesnic sustin ca Bega este un obstacol in dezvoltarea orasului iar eu sustineam ca doar lipsa podurilor suficoente poate induce parerea lor.

Si da, se poate face un pod si in Crisan unde avem unul pe țeava de niste ani de zile (ca facand parte din campaniile electorale), cel de la Bobalna care apoi a fost "mutat" putin...
0

#914 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2023 - 10:44

Pai, pasarela de la uzina nu e in stare mult mai buna decat cea din Plopi, doar ca e mai mica si au mai tot vopsit-o in cadrul unor asa zise "evenimente artistice/culturale".
0

#915 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2023 - 10:55

Da, tocmai asta am scris in primul paragraf...

Citeaza

Stiu ca era candva in stare proasta ca si cea de la UE



Ideea e ca umblu rar pe acolo (la cea din Crisan am fost de doua ori in viata mea si asta doar ca s-o vad) si poate intre timp le-au mai "renovat"...

Oricum suntem la pamant cu intretinerea unor obiective simple realizate cu mult timp in urma iar la construirea unora noi si simple suntem sub pamant...
0

#916 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 februarie 2023 - 11:58

Pasarela din Crisan nu este renovată, cel puțin in ultimii 20 de ani nu s-a făcut nimic la ea.
0

#917 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2023 - 18:58

Cu ani in urma cand se vorbea ca vor fi lucrari insemnate pe canalul Bega si pe malurile sale, imediat mi-a intrat imaginatia in functiune si mi-am imaginat multe lucruri simple, estetice si mai ales functionale...

Dar n-a fost sa fie. Despre multe idei proaste aplicate in acele proiecte am scris de-a lungul timpului. Din aceste motive nici nu-mi vine sa merg des la plimbare sau cu bicicleta pe maluri chiar daca stau relativ aproape de Bega in zona Freidorf -Dambovita - Iosefin. Un scurt rezumat al neajunsurilor ar fi alei inguste cand spatiu era din belsug, alei serpuite fara sens, urcusuri - coborasuri aiurea cand totul se putea face la malul apei ca in zona centrala si multe alte tampenii...

Astazi am fost intr-o plimbare in zona mentionata si normal ca m-am enervat...Atentie mare la biciclisti care vin pe unde apuca, si din fata, si din spate, si pe pista, si pe trotuar. Incolonare in sir indian in cazul in care iti vine din fata sau din spate o alta pereche...

Dar cand am ajuns in dreptul autogarii Autotim, m-a apucat durerea de cap cand am vazut cum arata "marea amenajare de mal"...Avem o pature de tevi de metal pe verticala, usor inclinate care in prima faza, la inaugurare, aveau prinse niste panze triunghiulare de proasta calitate a caror scop era sa tina ceva umbra celor asezati pe banci, lucru aproape imposibil datorita suprafetei mici a panzei dar si datorita invarterii planetei in jurul axei (a miscarii soarelui), dar care panze nu au rezistat doua sezoane rupandu-se. Evident ca cineva le-a dat jos de tot fiind sfasiate de vreme dar au ramas tevile metalice in picioare ca niste strajeri fiind total in plus in peisaj...si incurca si circulatia pietonala pe acea alee ingusta din fata bancilor. Ca la prosti!...


Iata o imagine ilustrativa....Imagine atasata: Screenshot_20230212-190011_Gallery.jpg
1

#918 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 martie 2023 - 09:35

Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-03-21 at 9.14.55 AMmic.jpg
4

#919 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 21 martie 2023 - 14:35

Dar ce priveliste! :naughty1:
0

#920 Userul este online   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 21 martie 2023 - 20:32

Vezi postareamichidutza, la 21 martie 2023 - 14:35, a spus:

Dar ce priveliste! :naughty1:

As numi tabloul: Cernobula (dezastrul mostenirii comuniste impletit cu dezintegrarea moderna)
Noroc ca mai creste iarba .. ca altfel, dupa asa un tablou iti vine sa te culci, sa uiti de cosmar.
2

Arata acest topic


  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi