STP Timișoara Forum: Modernizarea parcului Cetatii (Civic) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea parcului Cetatii (Civic) Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 16 februarie 2022 - 20:42

Vezi postareacseh_17, la 10 februarie 2022 - 14:29, a spus:

Stai un pic! Lucrarea este considerata terminata?

Cam asa pare, mai sterg aleile de noroi in fiecare zi si mai au de pus gazon intr-o jumatate de parc, dar aia ii gata intr-o zi, daca cineva semneaza de receptie a lucrarii la cum arata aleile alea(nu de aspect vorbesc, iarna patinoar si toamna inundatie) inseamna ca-si bat joc de noi...acuma na poate constructorul ca facut conform proiect :))
0

#42 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2022 - 15:16

faptul ca proiectul a fost foarte prost nu implica ca se va semna receptia inainte sa fie gata si finisajele . hai sa vedem cand se taie panglica :)
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2022 - 20:15

Am trecut duminica prin acest parc. Pe langa faptul ca am vazut cateva lucruri proiectate si facute inutil, va pot spune ca am obosit plimbandu-ma pe acele alei cu piatra sparta. Abia cand am iesit din parc si am ajuns pe dalele lui Robu am simtit relaxarea in mers.

Nu mai pomenesc si de formarea multor balti mai mici sau mai mari pe noile alei dupa ploaie. Nici nu stiu cand a plouat inainte de duminica insa erau inca baltisoare care trebuiau ocolite.
1

#44 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 13 aprilie 2022 - 15:29

Vezi postareamile, la 12 aprilie 2022 - 20:15, a spus:

Am trecut duminica prin acest parc. Pe langa faptul ca am vazut cateva lucruri proiectate si facute inutil, va pot spune ca am obosit plimbandu-ma pe acele alei cu piatra sparta. Abia cand am iesit din parc si am ajuns pe dalele lui Robu am simtit relaxarea in mers.

Nu mai pomenesc si de formarea multor balti mai mici sau mai mari pe noile alei dupa ploaie. Nici nu stiu cand a plouat inainte de duminica insa erau inca baltisoare care trebuiau ocolite.

Stratul de beton ce-i pus sub dale este turnat in groapa in multe locuri, cum spuneam mai sus, parcul este finalizat, din ce cauze tot incearca sa o lungeasca nu stiu, astazi si-au strans si cele 2 "casute" ce le aveau acolo(paza si scule sau ce erau in ele). In final vreau sa spun doar atat, o mizerie de peste 1 milion de oiuro.
1

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 aprilie 2022 - 15:53

In dreptul salii 2 sunt ceva "ziduri" inalte de circa jumate de metru dispuse in 3 arce de cerc la 120° in jurul unor pomi/copacei. Initial am crezut ca poate fi vorba de ceva banci fara spatar dupa ce se pune scandura pe zidiri insa am vazut ca lipseste orice alee care sa te duca spre posibile banci.
Deasemenea trotuarul de langa sala 2 (partea cu ceasul floral) a ramas cel vechi cu dale de beton de 50/50. Probabil va veni un alt proiect care sa rezolve si acest aspect impreuna cu sala care sala a fost deja prinsa intr-un alt proiect ca sala mica a Teatrului National. Ceva de genul asta, cu ani in urma.

Dar si Ceasul Floral are proiectul lui de reabilitare insa pe teren nu se vede nimic.

Proiecte peste proiecte, realizari sub realizari.
1

#46 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 28 mai 2022 - 20:45

Cred ca e gata parcul, desi n-am auzit / citit nimic despre inaugurare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 47583561-AD54-4CE4-A31D-B16EBA95B55B.jpeg
  • Imagine atasata: FBE7E05F-8588-44AE-8F7C-EEBD92F55507.jpeg
  • Imagine atasata: 6F5CEDEA-1319-4957-9C95-DE8F670B2D2C.jpeg
  • Imagine atasata: CFB91FF0-F502-407F-A3B1-F1DC66345757.jpeg
  • Imagine atasata: 7B8C44B9-5B91-4C95-AC53-E2E885969DEE.jpeg
  • Imagine atasata: 72AAC1DF-46A3-410C-8655-EE203C24D337.jpeg
  • Imagine atasata: 4A505869-3D60-4A63-908B-502B1E611EC8.jpeg

Aceasta postare a fost editata de Adian: 28 mai 2022 - 20:47

4

#47 Userul este online   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 mai 2022 - 20:43

ce nu inteleg eu e de ce la aceste reamenajari nu se cosmetizeaza si coroanele copacilor batrani?
1

#48 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2022 - 22:12

Am fost pe acolo acum vreo 2 săptămâni și e o mare bătaie de joc ce s-a făcut cu sistemul de picurare la plante. Sunt curios dacă cineva va semna receptia pentru așa lucrări.

De îngrijirea parcului nu mai are rost sa zic. Tot se vorbește de spații verzi și crearea a tot mai multor astfel de locuri, dar nimeni nu ia in calcul ca trebuie întreținute. Se tot plantează rulouri de gazon, dar pentru a le îngriji, e nevoie de o întreținere corecta. Când văd ca merg aspersoarele in timpul zilei sau seara, o iau razna…
3

#49 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 31 mai 2022 - 21:08

Sa mă bată norocul că dacă nu eram de-aici sa știu că parcul doar ce a ieșit dintr-o renovare as fi intrat pe pagina primăriei sa întreb când se renoveaza parcul. Așa spălare de bani numai prin Tanzania, Papua Noua Guinee s-ar mai face. :))

Legat de gazon, sa fim serioși, sa ai gazon și să arate bine implica munca, ceva bani și timp investiți. Ei nu cosesc nici măcar o dată pe lună despre ce vorbim, gazonul tb udat regulat doar dimineața, fertilizat macar de doua ori pe an, tuns macar o data pe săptămâna etc. Sa nu vorbim despre suprainsamantare și scarificăre că nu are rost, In concluzie, gazonul ăla dintre liniile de tramvai o să ajungă paie in maxim o luna și apoi o mare de buruieni.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 01 iunie 2022 - 00:47

2

#50 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 iunie 2022 - 09:07

si sa fim seriosi, in zone cu asa multi copaci, cu multa umbra, creste greu iarba - macar sa fi pus gazon de umbra acolo.

@Daniel - mult mai simplu intre linii daca exista un tramvai cu cisterna care sa ude iarba, sa faca ture la 6 dimineata. buruieni nu apar asa usor daca e tunsa regulat, daca in apa aia se pune si putin erbicid etc.
asta presupune ca cineva sa faca un plan si sa il aplice.
2

#51 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 iunie 2022 - 10:11

Asa e, tb un plan, dar cine sa-l faca... dar singurul plan pe care mi se pare ca il avem pentru spatiile verzi e sa nu avem niciun plan

Un pic offtopic, dar daca tot am sjuns la iarba, sincer pentru parcuri/zone umbrite as merge 100% pe trifoi, nici nu m-as complica cu gazon, gazonul e pretentios. L-as pastra doar in anumite zone mai centrale, unde as putea face un sistem de irigat automatizat ca la carte, sa aibe minim 6 ore de soare pe zi si unde e vizibil pentru mai multa lume. Dar repet, pentru parcuri si zone mai dificile, umbroase, chiar si intre liniile de tramvai as merge pe trifoi, care arata foarte bine cu o minima intretinere, muuult mai usor de intretinut si mai resistent decat gazonul.

Exista intradevar si gazon pentru umbra, dar si la asta ii trebuie macar 2 ore de soare pe zi si nu e rezistent deloc la trafic, iar daca il pui in parc unde ai voie sa te pui pe iarba, sa-l calci, o sa-l faci praf, nu o sa reziste si tot la buruieni ajungi.

In fine, eu tot nu inteleg cum nu e interesat nimeni in orasul asta de aspecte de genul asta, la administratie ma refer, sa avem un spatiu verde cat mai calitativ si verde, nu buruieni cum avem acum in cele mai multe cazuri.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 02 iunie 2022 - 10:23

2

#52 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 13 august 2022 - 16:46

Fântâna asta, pe lângă că arată de parcă a făcut-o cineva din resturi de materiale de construcții cu o pompa din Dedeman la reducere, deja își dă duhul. E plina de mizerie atât în apă cât și pe partea cu vasul. Imagine postata
0

#53 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 13 august 2022 - 17:40

Ferească sfântul, sper că renovarea asta o să fie tema unei anchete penale la un moment dat, nici nu mă interesează cine e vinovat, că e fosta administrație, că e actuala, când văd așa ceva efectiv mă simt jefuit, tâlhărit. Morții lor de politicieni, că niciodată nu ar face așa ceva nici la ei acasă dar mai in centrul unui oraș ca Timișoara. Mă apucă spumele cu ăștia.
6

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 august 2022 - 20:04

Indiferent de materiale, mentenanta e zero, ca peste tot de altfel.
1

#55 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 august 2022 - 08:39

Dar e făcută receptia la acest parc? Nu ca s-ar face nu știu ce mentenanțe la bunurile publice…
0

#56 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 august 2022 - 11:53

Citeaza

Apa mizerabila in fantana, gunoaie si ambrozie pana la genunchi in Parcul Civic din Timisoara, cu doar cateva zile inainte de receptia programata de primarie


Mai multe aici

Aceasta postare a fost editata de Adian: 17 august 2022 - 11:53

1

#57 Userul este online   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 octombrie 2022 - 14:42

https://www.tion.ro/...-civic-1644654/

Primarul Dominic Fritz a declarat pentru Tion că nu este mulțumit de modul în care a fost reabilitat Parcul Civic, iar lucrarea nu a fost recepționată.

„Din păcate, în Parcul Civic continuă încercările noastre de a finaliza lucrările cu această firmă, care este în insolvență și, din păcate, înainte să devin eu primar, a câștigat licitația. Facem tot posibilul să ținem un echilibru între a face parcul accesibil publicului și respectarea pârghiilor legale pe care le avem. Este o situație absolut strigătoare la cer și ne arată încă o dată că abordarea noastră de a schimba felul în care licităm lucrări la primărie este corectă”, a afirmat edilul.


„Aceasta a fost o licitație cu prețul cel mai mic și a câștigat o firmă neserioasă, care a și intrat în insolvență. Am introdus pentru toate licitațiile și criterii de calitate în care firma trebuie să îndeplinească anumite condiții să participe la licitație – să nu mai mergem cu prețul cel mai mic – pentru că asta pe termen mediu și lung înseamnă, de fapt, un preț foarte mare”, ne-a mai spus primarul Timișoarei.

:machine-gun:

Imagine postata
0

#58 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 19 octombrie 2022 - 12:37

Vezi postareaioio_viola, la 18 octombrie 2022 - 14:42, a spus:

„Aceasta a fost o licitație cu prețul cel mai mic și a câștigat o firmă neserioasă, care a și intrat în insolvență. Am introdus pentru toate licitațiile și criterii de calitate în care firma trebuie să îndeplinească anumite condiții să participe la licitație – să nu mai mergem cu prețul cel mai mic – pentru că asta pe termen mediu și lung înseamnă, de fapt, un preț foarte mare”, ne-a mai spus primarul Timișoarei.


Daca o si vad aplicata aceasta axioma in Timisoara pe durata mandatului .. imi retrag o parte din acuzele catre actuala administratie si ii dau o sansa la urmatoarele alegeri.
0

#59 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 26 decembrie 2022 - 11:13

Deja mai multi stalpi si-au dat duhu’..sa vedem cati rezista pana la anul
Imagine atasata: 3807002A-817E-41F3-80F7-78C980AADA3C.jpegImagine atasata: FE274C2D-9C9E-4FCA-9DF1-5602FE50EBC2.jpeg
3

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 decembrie 2022 - 16:20

Electriceanul Dorel... :machine-gun:

Pai daca in Parcul Botanic nu ardeau niste becuri la inaugurare, aici la ce sa ne miram?
Daca nici pe autostrazi sau la urcari/coborari de pe acestea nu ard toate becurile de iluminat, atunci ca nu ard intr-un parc mi se pare un fapt minor.

Cred ca mai in toate situatiile pomenite mai sus este vorba de contacte imperfecte, facute la repezeala de niste electricieni de doi bani...

Extrapoland, de ce la mine in casa nu am probleme nici cu duliile, nici cu intrerupatoarele si nici cu prizele? Pentru ca toate sunt montate de mine personal si daca cumva apare vreo problema la una din ele, in mod cert a doua oara numai apare cat traiesc eu.
Si nu sunt electrician de meserie scolit in acest sens. Sunt doar autodidact!

Din aceste motive ma doare cand vad atata lipsa de responsabilitate pe domeniul public!



PS Am facut cunostiinta cu curentul electric prin '68-69 la cca un an de zile dupa introducerea curentului in casa cand am montat o "lampa de control" compusa din o dulie cu bec, conductor dublu de circa 1 m lungime si un ștecher. Am facut proba fara ca montez capacele pe ștecher tinand direct bornele intre degete.
Am fost aruncat instantaneu la pamant de-am vazut stele verzi.
A fost prima lectie la care am concluzionat ca trebuie montate si capacele la ștecher... :D Aveam 7 - 8 ani.
Dupa tranteala mi-a fost si frica sa intorc capul in spate crezand ca m-a tras mama de umeri si mai primesc si vreo pereche de palme pe deasupra....
4

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi