STP Timișoara Forum: Pasajul Solventul | Podul Solventul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasajul Solventul | Podul Solventul Pasaj: Sylc cons Trans & as - in constructie | (pod in elaborare)

#81 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 octombrie 2014 - 12:08

Eu ma intreb daca sf-urile pt Jiul si Popa Sapca ce tocmai s-au incheiat sunt conforme cu ce va iesi din SF-ul pt upgrade la 160km/h pe Arad - Caransebes (sau mai departe).
Ok, nu va fi proiectata linia din oras la 160 km/h, dar e clar ca e vorba de cu totul alte standarde fata de ce avem acum acolo.

Sper doar ca firma sa-si fi facut bine treaba.
3

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29719
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2014 - 22:34

Vezi postareacstm, la 30 octombrie 2014 - 10:09, a spus:

...ar perturba circulatia intr-un mod nesemnificativ (si ma refer doar la cele enumerate mai sus)

Astea da, ai dreptate. Eu ma refeream la pasjele Popa Sapca si Jiul. Daca se inchide simultan circulatia prin acestea doua, orasul va fi practic in colaps. (si nu cred ca exagerez spunand asta -_- )
0

#83 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:06

Vezi postareaDoppler, la 23 aprilie 2013 - 18:14, a spus:

Am trecut astazi prin zona sa vad daca se poate face o trecere la nivel cu calea ferata prevazuta cu bariere. Poze de astazi:

Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 01.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 02.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 03.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 04.jpg
Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 05.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 06.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 07.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 08.jpg
Atasament Bogdanestilor CF - 2013.04.23 - 09.jpg

si google earth (aproximativ septembrie 2012):

Atasament Bogdanestilor CF - 2012 google earth 1.jpg Atasament Bogdanestilor CF - 2012 google earth 2.jpg

Pina sa primim milioane de euro pt un pasaj ar fi buna si o bariera pt ca traficul auto sa nu mai treaca doar pe la pasajul de pe Circumvalatiunii. Exista multe bariere in Timisoara si nu se intimpla accidente (asa des), de ce sa fie o problema daca am avea inca una?


Ma bucur ca au ajuns si ei la solutia provizorie de a face o trecere la nivel cu bariere, mai ales ca nu mai trec asa multe trenuri.

Citeaza

Daca nu poate da drumul ridicarii unui pod peste calea ferata in zona Solventul, valoarea estimata a lucrarilor ridicandu-se la aproape 28 de milioane de euro, primarul Nicolae Robu se roaga de CFR sa-i permita sa amenajeze o trecere peste calea ferata, cu bariera. E de acord sa faca investitia din bugetul local, insa nu stie cum reactioneaza reprezentantii companiei. Potrivit primarului, lucrarea n-ar costa foarte mult si ar insemna o varianta perfecta pana cand in zona va fi ridicat podul de 28 de milioane de euro.

“Am dat dispozitii sa se poarte discutii cu cei de la CFR pentru deschiderea traficului peste cale ferata in zona Solventul, cu bariera. Asta ar mai descarca, ar asigura inca o legatura cu axa sud-nord peste calea ferata. Lucrarea nu va dura foarte mult, ea se poate face foarte repede, in mai putin de un an”, a explicat Nicolae Robu.

In zona unde edilul vrea sa amenajeze trecerea exista o trecere pentru pietoni, insa ilegala. Practic, exista un podet pietonal. Cand se va pune bariera acolo, soferii vor intra de pe strada Garii direct pe strada Bogdanesti, ajungand astfel mai usor in zona Blascovici, in Mehala, pe Cetatii, spre Calea Torontalului, Circumvalatiunii, Iulius Mall si, de ce nu, Lipovei.



opinia timisoarei
0

#84 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 ianuarie 2015 - 11:51

Decat NIMIC mai bine CEVA...

Era binevenita o asemenea bariera din primele mandate ale lui Ciuhandu insa "omul" era preocupat cu altele...

Nu-i tarziu nici acum insa in lipsa "macar" a podului peste Bega la Solventu', avantajul aceste "bariere" ar fi RELATIV minim...

Dar cum ziceam mai sus, decat NIMIC mai bine CEVA, oricat de putin...

In mod cert un numar de minim 5-10 % din masinile care trec acum pe la Jiul vor trece pe aici, pe la "bariera"...


Pe de alta parte cred ca Robu si-a dat seama ca nu poate ataca pasajul Jiul in lipsa unei treceri peste CF in zona Solventu' si incearca in acest fel sa gaseasca o solutie...Iar daca aceasta "bariera" va prinde viata, atunci va ataca pasajul Jiul, largire la care nu vrea sa renunte cu nici un chip... :Facepalm_emote_gif:
0

#85 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 07 ianuarie 2015 - 16:12

Eu la facultate am invatat ca nu se pot face treceri la nivel cu bariera pe mai mult de 2 linii ... ori acolo sunt 11 daca le numar pe toate.
1

#86 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 16:29

Ciudata stire (la prima citire interesanta, dar putin utila)
Cu un pod peste Bega situatia ar fi total diferita. De altfel cred ca acolo bariere vor sta mai mult inchise.

Deci e bine si nu prea, si daca asta va intarii ideea ca se poate inchide pasajul Jiul pentru largire atunci clar NU trebe facut (iar la noi orice investitie inseamna automat o noua amanare pentru realizarea proiectului real)
1

#87 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 07 ianuarie 2015 - 17:06

Din acele 11 linii câte mai sunt folosite?
0

#88 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3883
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 17:20

Vezi postareatwist3r, la 07 ianuarie 2015 - 16:12, a spus:

Eu la facultate am invatat ca nu se pot face treceri la nivel cu bariera pe mai mult de 2 linii ... ori acolo sunt 11 daca le numar pe toate.


"Nu se poate" din ce punct de vedere? Legal? Ingineresc? Care anume e problema?

Din cele 11 linii, destule sunt folosite maxim pentru manevre. Zac garnituri de marfa pe-acolo ...
1

#89 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 19:40

Bariera acolo e cam utopie...

Sunt multe linii iar semnalele trenurilor din zona nu se pot pune pe "liber" pana nu se lasa bariera. Trec trenuri din / spre mai multe directii, se fac manevre, imediat langa e una din iesirile din depou, intra / ies locomotive( care merg pana dupa pasarela de acolo si apoi schimba sensul de mers spre gara / depou)... in fosta antestatie Solvenul e remiza celor de la Regiotrans... Este trafic suficient... cat se sta la bariera de pe Bader e o nimica toata, acolo e doar o linie...

Pana la construirea pasajului de la iesirea spre Jimbolia unde sunt doar 3 linii (Triaj / Cenad / Arad) bariera statea coborata 11 ore/zi in medie... Aici va sta coborata si mai mult ... Deci nu va rezolva mare lucru pentru ca soferi vor evita varianta asta ...

Plus CFR-ul trebuie sa-si modifice instalatia de semnalizare in zona iar fiind multe linii in zona nu va fi usor de realizat...
1

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 ianuarie 2015 - 19:59

Citeaza

Pana la construirea pasajului de la iesirea spre Jimbolia unde sunt doar 3 linii (Triaj / Cenad / Arad) bariera statea coborata 11 ore/zi in medie...



Nu sunt din "domeniul" CFR-ului insa pot spune ca in acea vreme inca se circula pe calea ferata in zona pasajului din Ronat...Daca se banuia atunci ca traficul va scadea (atat de) mult, probabil ca nici nu se construia acel pasaj. Dar un alt argument in favoarea pasajului ar fi triajul din Ronat, ma gandesc...
1

#91 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 ianuarie 2015 - 22:18

Vezi postareatwist3r, la 07 ianuarie 2015 - 16:12, a spus:

Eu la facultate am invatat ca nu se pot face treceri la nivel cu bariera pe mai mult de 2 linii ... ori acolo sunt 11 daca le numar pe toate.

Mai exista multe astfel de treceri peste calea ferata in tara noastra. Un exemplu de care-mi amintesc acum, este trecerea peste linia de cale ferata dintre localitatile Simeria si Tâmpa. Si aici vorbim de 5 linii active, pe unde trece si magistrala intens circulata Nadlac - Arad - Deva - Bucuresti!

Imagine atasata: 001.jpg Imagine atasata: 002.jpg

Locatia

Imagine atasata: 003.jpg

Oricum, e o mare porcarie ca dupa atatea promisiuni si asteptari, in loc de pasaj sa avem parte de o amarata trecere la nivel, dar nici asta sigur realizabila, deoarece cei de la CFR inca nu si-au exprimat un punct de vedere si cu siguranta nu au nici un interes sa se realizeze aceasta investitie. Pe ei mai mult ii incurca.
Este exact ca si in cazul bvd. Sudului, unde in loc de bulevard cu 4 benzi, s-a realizat o legatura in zig-zag printre cele mai dificile strazi din Timisoara.
5

#92 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2015 - 00:35

Mai e o problama. Poate stiti bariera de dupa curba de la pasaj. Aculo se face legatura intre Ronat, si acel cartier de cealalata parte. Ei, am fost acum vreo 2 ani cu Raoul pe acolo, si va spun fara sa exagerez ca am stat aprox. 40 min cu bariera lasata NON-STOP.

Problema e alta. Nu neaparat numarul liniilor incurca. Ci viteza de deplasare. O bariera este lasata jos, nu dupa viteza de deplasare, ci dupa distanta. Clar unde se circula cu 200 km/h, distanta este mai mare, insa exista o distanta minima legala, care trebuie respectata. Iar daca pe acesta distanta se circula cu 30 km/h, se va sta mult la bariere...
3

#93 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2015 - 12:22

Cred ca mai degraba este vorba de o "fumigena" lansata de Robu pentru a castiga timp si a arata lumii ca este preocupat de aceasta "trecere"...



Vezi postareaChagall, la 07 ianuarie 2015 - 22:18, a spus:

Oricum, e o mare porcarie ca dupa atatea promisiuni si asteptari, in loc de pasaj sa avem parte de o amarata trecere la nivel,



Nu-mi aduc aminte sa se fi facut promisiuni cu termene legate de acest pasaj. Stiu doar ca in timpul mandatului lui Ciuhandu se vorbea de un viitor pasaj suprateran iar Robu l-a schimbat in "subteran", facand o greseala dupa parerea mea, avand in vedere ca peste numai 400-500 m ar urma sa se construiasca si podul peste Bega....

In schimb am avut termene la pasajele Jiul si Popa Sapca, respectiv anul 2013...
0

#94 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2015 - 13:48

Eu sper sa fie realizat inelul 4 cu bani europeni (altfel vor fi doar promisiuni si amanari continue). Sper ca administratia, pe lista proiectelor EU, sa considere legaturile Bogdanesti-Dambovita si AEM-Lugojului prioritare (legaturile ar insemna chiar mai mult decat niste drumuri foarte utile majoritatii, ci chiar una social-economica pentru locuitorii din cele doua zone cam neglijate ale orasului, ar creste importanta si investitile in aceste zone in specia prin locuinte noi, neatragatoare momentan, si chiar markete care lipsesc, deci ar insemna un motor care ar pune in miscare aceste zone) ... pana atunci vor ramana niste cartiere marginase, putin vizibile, cu legaturi rutiere slab dezvoltate, si lipsite de investitii.
Normal ar trebui sa fie cel putin la fel de atragatoare Ronat-Mehala si Plopi-Kuncz-Crisan ca Dumbravita/Giroc/Ghiroda/Mosnita.
2

#95 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2015 - 19:51

Vezi postareacseh_17, la 08 ianuarie 2015 - 00:35, a spus:

Mai e o problama. Poate stiti bariera de dupa curba de la pasaj. Aculo se face legatura intre Ronat, si acel cartier de cealalata parte. Ei, am fost acum vreo 2 ani cu Raoul pe acolo, si va spun fara sa exagerez ca am stat aprox. 40 min cu bariera lasata NON-STOP.

Problema e alta. Nu neaparat numarul liniilor incurca. Ci viteza de deplasare. O bariera este lasata jos, nu dupa viteza de deplasare, ci dupa distanta. Clar unde se circula cu 200 km/h, distanta este mai mare, insa exista o distanta minima legala, care trebuie respectata. Iar daca pe acesta distanta se circula cu 30 km/h, se va sta mult la bariere...


Viteza maxima a trenurilor in zona e 40 km/h (30 peste macaze in abatere).
0

#96 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 februarie 2015 - 02:20

Cam asa arata proiectul de sistematizare a orasului pe vremea comunistilor, prin anii 80'.

Interesant de observat, legarea inelului IV in zona Solventul.

Imagine atasata: plansa 36.JPG

Faptul ca majoritatea caselor au fost inlocuite cu blocuri, e alta poveste.
9

#97 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 noiembrie 2015 - 09:43

Pina sa se faca Pasajul Solventul se pare ca o sa avem strada Solventul:

Citeaza

4550/19.11.2015
PRIMARIA MUNICIPIULUI TIMISOARA- DIRECTIA TEHNICA , BIROUL DRUMURI SI PODURI

SACULUI - SPLAIUL NICOLAE TITULESCU
obtinere A.C. - lucrari de tip c) - Cai de comunicatie - Amenajare drum de legatura intre str.Sacului si Splaiul Nicolae Titulescu

CU primaria tm

Imagine atasata: Strada Solventul - g00gle earth.jpg
3

#98 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2015 - 09:41

Interesanta informatie...

O fi vorba de varianta de ocolire a pasajului Jiul pe cand va intra in santier?... :D Glumesc!


Da, este vorba de o distanta de circa 800 m si daca se va face aceasta legatura, ea ii va ajuta in mod insemnat pe cei din zona respectiva, cei de dincolo de calea ferata si chiar pe unii locuitori de dincoace de calea ferata care au treaba in iosefin, Dambovita sau Sagului...

Si daca vor trece 100 de masini pe zi pe acolo, in mod cert cele 100 de masini nu vor mai trece pe la pasajul Jiul. Nu este o cifra impresionanta, dar cum ziceam, ii ajuta pe localnici...
0

#99 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2015 - 13:27

De pe harta nu-mi dau seama despre ce vorbim. :newhere:
0

#100 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2015 - 13:43

Ha, ha, ha... :Facepalm_emote_gif:

Am uitat sa postez si harta (mea) desi o facusem...Este vorba de un drum (mai ieftin si "rapid") facut in paralel cu linia ferata...Nici nu stiu daca acel segment de cale ferata mai este folosit din cand in cand sau nu...

Poate ne spun colegii care au tangenta cu CFR-ul...


Imagine atasata: str Sacului 01.jpg
3

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi