STP Timișoara Forum: Plata calatoriei prin SMS - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

Plata calatoriei prin SMS

#21 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 ianuarie 2009 - 21:17

Vezi postareaGeorge1000, la 21 Jan 2009, 01:39, a spus:

Nu cred ca e nevoie de cine stie ce aparatura.
Stiti ca in ultima vreme in afara de laptopuri au aparut Palm-Topuri? niste laptopuri mai mici cu ecran de 1-5 inchi si tastatura asemanatoare mobilelor si ipod-urilor? Si desigur se pot conecta on-line la net.
Ideea poate fi un pic modificata. Ai un telefon ce se poate conecta la net. Intri pe site-ul Ratt, apesi o optiune "cumpara bilet on-line" te conecteaza la serverul RATT" Intrioduci Nume, Prenume, Linia, pe care circuli si Nr de card" BCR, Raifaissen, BRD sau ce card ai tu, si nr de telefon. La acel nr de telefon pe care l-ai scris serveru iti trimite un cod valabil 60 min, taxandu-te in acelasi timp de pe card, automat.


Vezi postareaGeorge1000, la 23 Jan 2009, 16:16, a spus:

Eu tocmai asta ziceam. Dar dAlmon nu a inteles. Acele palm-topuri se numesc si PDA. Bine ca mi-ai amintit Florine. Si dAlmon, calatorul nu are PDA ci doar mobil prin care sa trimita la un numar scurt un sms. in rest serverul regiei face toata treaba. Iar controlorul verifica u acel PDA valabilitatea.


:angry:
0

#22 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 24 ianuarie 2009 - 17:46

pentru moment plata prin SMS imi pare ceva inutil. sunt suficiente metode de plata -bilet, abonament, card reincarcabil.
poate peste cativa ani, daca lumea o cere.
0

#23 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 ianuarie 2009 - 09:53

Vad ca unii tot nu inteleg de ce ar fi util sistemul de plata prin sms. S-a discutat mult pe diverse forumuri, inclusiv aici, de imposibilitatea achizitionarii unui bilet in multe zone din oras. Unii tot nu inteleg ca nu toata lumea va avea card, card abonament, sau bilet asupra sa tot timpul. Sunt persoane care folosesc rar ratt-ul pt deplasare si care din diverse motive nu mai vor inca un card in portofel pt 2-3 calatorii pe luna. Ma repet, sunt persoane care vin din afara orasului si le-ar prinde bine un asemenea serviciu.
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:00

Treaba cu venitu din alte parti nu crede ce e un motiv destulde intemeiat!
Majoruitatea persoanelor care vin cu trenul, respectiv autobuzul, deci necesita RATT, sunt de la sate. Nu cred ca fiecare 'taran' om cu tractoru, si cu agricultura are card bancar sau chiar telefon. Ala care zici tu ca are nevoie sa-si ia card, sau sa ia un taxi si .(punct)

majoritatea curselor care sosesc intr-o ora in care nu mai gasesti bilete la chiosc, sun trenurio, din parti mai indepartate ,chiar orase mari, deci omu care vine deacolo, sau vine la rude ,sau isi permite un taxi, ca omu, nu cu ditamai bagasjele dupa el prin tramvai ,sau troleibuz.
Iar la urma urmei , din cate stiu eu si regulamentul interzice tramsportulbagajelor , voluminoase.
SI ca un exemplu:
Tu Iloner astepti troleul 18 sau oricare altul la gara. Vine, ii cam plin, mai sunt 2 locuri. Vine unu cu ditamai bagajele si se pune pe scaun , iar cu bagajul ocupa celalalt scau. Nu cred ca-ti convine ,ca el merge cu troleul in loc sa-si ia un taxi...
0

#25 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:19

Mai o chestie aici. Daca mos Ion de la tara vine aici si el nu are telefon mobil (iar daca ar avea si nu ar sti sa trimita un sms) atunci ce face?
Oricine vine, de ori unde, din tara asta sau din lumea asta si vine cu avionul sau trenul fi sigur ca nu o sa aiba chef sa caute la 10 noaptea(este un exemplu) dupa bilet sau card. Dupa cum spunea cseh_17 nu cred ca cineva mai are chef sa stea :017: inghesuit cu bagajele in mijlocul de transport si poti fi sigur ca intr-o ultima instanta o sa ia un taxi si cu asta basta.
0

#26 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 ianuarie 2009 - 17:26

Adevarat si asta.
Daca vine omul si se urca in troleu, daca e mai lat nitel, ocupa singur ambele locuri. Asta ca o gluma.
In alta ordine de idei, daca se gandeste cineva de la RATT la implementarea serviciului in discutie, ma gandesc ca cea mai ieftina solutie ar fi folosirea serverului utilizat pt plata Telpark prin SMS. E al primariei cred, dar oricum primaria si RATT colaboreaza, deci cred ca s-ar putea cadea la un acord. Se mai pot programa cativa parametri in acel Gateway.
Un alt exemplu: eu imi voi reinnoi abonamentul in 3 februarie. Nu voi lua general, si doar pe o linie. Daca am nevoie urgenta sa merg intr-un loc, cu alta linie, si nu am de unde lua un bilet sau incarca cardul pt o calatorie pe linia respectiva, ce pot face? Nu am gasit un raspuns in paginile forumului pentru situatia asta. Dati-mi un link daca e.
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2009 - 18:44

Vei putea incarca pe card o suma (de exemplu 20 lei), cont valabil pana la expirarea cardului (4 ani) din care se va scadea o suma pentru fiecare calatorie (echivalentul unui bilet)
Cred ca solutia e la indemana oricui, e simpla si eficienta, singurul inconvenient ar fi blocarea acelei sume pe o perioada de timp. (cam asta se intampla si la serviciile de telefonie mobila pre-pay)
0

#28 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 15 mai 2009 - 10:36

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 Jan 2009, 19:12, a spus:

Sistemul amplasat in vehicule nu este conectat online la baza de date aflata pe serverele RATT (datele se descarca-incarca doar la intrarea in depouri), deci nu exista posibilitatea de control (controlorii nu au de unde sa cunoasca daca codul primit de tine prin SMS este valid sau nu).
Presupusul prieten din alt oras nu are decat sa-si faca un card si sa incarce un credit pe el (sa spunem 10 lei) la fiecare calatorie va fi taxat cu pretul unui bilet. Daca revine peste cateva luni in oras poate folosii creditul ramas sau sa reincarce cardul.
Prin SMS se are in vedere posibilitatea planificarii calatoriei (date in timp real ca si pe panourile din statii). Dar asta peste ceva timp.



iata o solutie pt ca sistemul din vehicule sa se poata conecta online la serverele RATT. Hot Spot la purtator, in reteaua 3G:
http://www.romanialibera.ro/a153890/hot-sp...a-purtator.html
0

#29 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 septembrie 2017 - 15:38

RATC (Regia de transport din Constanta) se pare ca a implementat taxarea prin SMS:

http://www.ratc.ro/plata-prin-sms/
https://blog.iamntz....a-placuta-ratc/

La noi in continuare nu se discuta deloc?
1

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2017 - 20:07

De discutat s-a discutat si se mai discuta. Totusi, nimic concret pe moment.
0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2017 - 21:07

Pai nu s-a discutat încă destul...Urmează să se mai discute...
2

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2017 - 22:08

Exact. Pana la gasirea unei solutii unde unul sa nu fie hotul si celalalt prostul. -_-
Ma refer la partile ce se vor implica in asta, adica regia/societatea, providerul GSM, cel ce se ocupa de colectarea si transferul sumelor, etc. Ca altii cred ca au gasit solutia ideala, e treaba lor...
0

#33 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 decembrie 2017 - 06:46

Timisoreni, vi se pregateste ceva: Dispar biletele RATT, calatoria se va plati doar cu telefonul si cu cardul

După ani întregi de discuții și încercări, primarul Nicolae Robu le promite timișorenilor că anul viitor călătoriile cu mijloacele de transport în comun se vor putea plăti cu telefonul, dar și de pe card. Edilul-șef vrea să scoată din uz biletele fizice și să închidă chioșcurile RATT.


Anunțul a fost făcut marți de primarul Timișoarei. Robu spune că ar fi trebuit ca asta să se întâmple acum un an, dar cei de la RATT nu au fost în stare să îi pună în aplicare ideile.

„Noi vom introduce în curând plata de pe telefon și numai de pe telefon pentru transportul în comun. Nu ne mai complicăm cu alte subsisteme, cu alte variante. Sunt aparate inteligente care vor avea tot mai multă utilizare. În curând înseamnă că până acum vreun an ar fi trebuit să se întâmple, dar RATT nu a fost în stare. În 2018 certamente, până la jumătatea anului, problema va fi rezolvată. Numai prin telefon asta înseamnă că nu vor mai fi chioșcuri unde să se vândă bilete, vom avea un sistem care va merge numai pe telefon și plata cu card – card bancar. Și vom avea și sistemul de carduri multifuncționale în oraș, încărcabile pentru diverse scopuri. Cred că cele care sunt acum sunt utilizabile în continuare”, a explicat Nicolae Robu.

Edilul-șef susține că anul viitor sistemul de transport în comun va funcționa mult mai bine și că se va încerca și instruirea vatmanilor și a șoferilor. În curând ei vor trebui să poarte uniforme la serviciu, „pentru a inspira încredere”, spune Robu.

„În 2018 vom avea deja creșteri semnificative în ceea ce privește situația transportului în comun din Timișoara. Nu ne vom mulțumi cu asta, vom încerca să îi instruim pe oameni să se poarte așa cum trebuie. Pe termen scurt tocmai s-au introdus uniforme, nu știu să vă spun câți dintre șoferi sau vatmani au uniforme, dar s-au introdus încât și ținuta să fie una potrivită, care să inspire și ea una de încredere, dar cel mai important este să avem mijloace de transport în comun de calitate”, a conchis Robu.


sursa: tion.ro

Ce sa inteleg din aceasta noua perla de intelepciune a ganditorului sef? Ca de la anul musai sa ma duc la sediul Regiei de Transport daca doresc sa imi fac abonament..sau ca sunt obligat sa imi deschid cont bancar si sa imi schimb furnizorul de telefonie mobila, deoarece acele anunturi cu "disponibil in orice retea mobila" in 90 % din cazuri exclud Digi Mobil? Ca sa nu mai pomenesc de cazul in care omul are doar cartela pre pay si nu abonament...
O noua solutie sa mai dam afara niste oameni care chiar munceau ture lungi deservind acele chioscuri? Dupa ce le-am legat la net, si le-am dotat cu pc si scanere acum inchidem si desfiintam totul? Sunt curios ce nebunie va fi daca aceasta tampenie si-o pune in practica cu cerbicia lui proverbiala, cand toti cei cu abonamente gratuite (pensionari, etc) vor veni la sediul regiei fiind singurul loc unde se va mai putea activa abonamentul gratuit... Cred ca va fi o coada pana la punctele cardinale...
:nervos:
1

#34 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2017 - 10:04

M-as bucura daca s-ar scoate biletele fizice, dar nu consider deloc o idee buna sa lasi plata doar cu telefonul/card bancar.
Ce as vrea in schimb sa vad?
3 metode de plata:
- telefon
- card bancar (daca chiar vrea, desi consider inutil)
- card ratt, dar incarcat la automate, nu mai la acele chioscuri.

Sa puna aparate de incarcat cat mai multe prin oras, in toate statiile principale etc. Avand doar posibilitatea biletului electronic (card) sa diversifice tipurile de calatorii (sunt sigur ca s-ar putea mai usor decat cu bilete fizice); adica fie pe timp (platesti pt 60 min sa zicem), fie 1,2,3,n calatorii, combinatii de linii etc, intelegeti voi. :D

Imi place ideea cu uniformele la angajati, dar cred ca ar trebui sa fie ultima dintre prioritati.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 06 decembrie 2017 - 10:05

2

#35 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 decembrie 2017 - 12:15

Pai plata prin SMS aproape sigur va fi "pe timp", ca-i cam greu sa faci altfel.

Plata cu card e obligatorie in 2017. Macar pentru turisti, daca nu pentru localnici. Mie unuia mi-a convenit cind m-am plimbat prin Bucuresti, sa o fac doar cu cardul, fara (prea mult) cash dupa mine. Am cumparat un abonament de o zi la Metrorex (cu cardul!), si gata.
1

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 decembrie 2017 - 18:43

Din cate stiu, pentru plata cu card se fac ceva pregatiri, adica vor fi POS-uri la chioscuri (lucreaza UTI la asta).

Lumea incepe sa scrie petitii in care isi exprima dezacordul fata de plata doar cu telefonul. Imi permit sa postez textul unei astfel de petitii primita azi de la M.A.:

Citeaza

Nu doresc să plătesc decãt bilet. Nu accept plata electronic cu telefonul.



Si zilele trecute s-au mai primit astfel de petitii.
1

#37 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 decembrie 2017 - 20:40

Putin off topic dar tot legat de aceasta problema: Eu acum am aflat de pe pagina de fb a RATT ca centrul de relatii cu clientii unde se pot face abonamente si sambata si duminica s-a mutat in Dambovita! Foarte tare...dupa ce ca e un singur loc deschis in week end mai e si la capatul lumii. Inteleg logica de a folosi spatiile existente..dar nu vad cu ce era deranjata conducerea cu acel punct de vanzare la parterul sediului regiei. Sau poate se vrea inchirierea fostului spatiu pentru un mini-altar sau capela ceva? Evident aberez cu ideea asta...dar ganditi-va logic. Nu ai abonament , sa zicem ca ai avut si a expirat sambata dimineata si nu ai apucat sa il innoiesti in cursul saptamanii...Asadar esti fortat sa faci o plimbare pe jos de 5 km pana la capatul orasului pentru un nou abonament...Ce sa zic daca mai si stai in zona Modern sau UMT faci 10 km clar..si daca "inteleptul" din CD Loga se ambitioneaza sa desfiinteze pana in vara viitoare toate chioscurile asa cum cu mandrie ne-a anuntat...tot orasul va face pelerinaje pana in Dambovita.
Bucuria hotilor de buzunare de la anul..cand reusesc sa "gaseasca" un telefon isi pot plati 50 de bilete sa mearga legal cu mtc-urile la furat.. :censored: :censored: :nervos:

Efectic o decizie luata cu cu.ul nu cu capul..parca tot e facut anume intentionat cu rea intentie! Tare sunt curios cum vor fi plimbati si toti turistii si vizitatorii ocazionali ai orasului la dracu`n praznic ca sa achizitioneze portofel electronic! Frumoasa imagine turistica..eu zic sa tipareasca si pliante turistice de impartit in gara sau in aeroport "bine ati venit in orasul nostru. Va asteptam cu drag sa vizitati mahalalele de la periferia vestica a orasului pentru a va achizitiona titluri de calatorie cu transportul in comun. Daca veti folosi un mijloc de transport in comun pana la acea indepartata locatie fara bilet, sunteti pasibili de amenda! Va multumim si spor la mers pe jos! " :622: :plang:
2

#38 Useril este offline   gmtro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 01 august 14

Postat 06 decembrie 2017 - 20:52

Din moment ce se folosesc încă bani fizici de ce suntem mai catolici ca papa și interzicem plata cash?
Avem o pasiune să aprobăm toate tâmpeniile izvorâte din biroul 1...
4

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 decembrie 2017 - 21:32

Bogdan, tot ce e in Take Ionescu se muta, nu doar centrul de vanzari, doar ca in anunt nu scrie asa ceva, pe clienti neinteresandu-i asta.
Muzeul ramane. :)

Adevarul e ca acest centru de vanzari a avut o "istorie" foarte zbuciumata... Numai eu am participat la mutarea lui in diverse locatii: fosta alimentara din Badea Cartan, Dambovita, Intrarea Doinei (de departe cea mai buna locatie), Take Ionescu si acum inapoi in Dambovita. S-ar putea scrie o monografie doar despre asta. :D
3

#40 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 decembrie 2017 - 17:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 decembrie 2017 - 18:43, a spus:

Din cate stiu, pentru plata cu card se fac ceva pregatiri, adica vor fi POS-uri la chioscuri (lucreaza UTI la asta).


Uf, se pare ca am inteles gresit. Credeam ca vrea sa puna plata cu cardul direct in mijloacele de transport prin paywave sau cum ii zice. La noi in tara cred ca doar in Bucuresti e asa ceva, la metrou? Imagine postata
La naiba, nici nu stiam ca nu exista pos-uri sa poti plati cu cardul, eu folosind doar cash in interactiunea cu ratt. In cazul acesta neaparat trebuie implementat si asta (scuze pt ce scriam mai sus).

Accentuez ideea ca trebuie sa se foloseasca mai mult de cardurile de validare si sa migreze sistemul spre servicii self-care.

Tine cineva cont de aceste petitii? Daca da trimit si eu una ca sunt de acord cu scoaterea biletelor :D
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi