STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 14 februarie 2009 - 00:17

Braila si Galatiul poate sa isi ia adio de la zapada. Iarna asta nu a mai fost si nici nu se vede ca ar mai putea fi. Si ma gandesc ca la fel cum a disparut zapada din peisaj anul asta la fel va fi si iernile urmatoare pentru vreo 50 de ani sau poate pt totdeauna. Cine vrea zapada trebuie sa mearga la Brasov.
0

#42 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2009 - 12:38

Incendiu pe Bd. Dambovita, spre Banatul. De la mine s-a vazut doar norul de fum, a durat vreo 5 minute sa se auda prima sirena. Astept confirmarea presei acum..
0

#43 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2009 - 21:16

Ai confirmarea mea...si eu am fost prin zona...numa ca prostu de mine am uitat sa fac poza..eram chiar in tramvai :nervos:
0

#44 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 21 februarie 2009 - 22:11

eu am si fost cand au fost pompieri sa stinga focul.de la mine s-a vazut fumul,si m-am dus acolo,au venit pompierii,si s-au chinuit aproape o ora cu un garaj mic de tot.doar ca nu am facut poze,ca nu aveam telefonul la mine,dar pun mai jos linkul unde gasiti poze si video...


http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/ars...090221-04235594
0

#45 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 februarie 2009 - 16:21

Nesimtire de calator

A oprit troleibuzul 14 in statie si, cand s-a deschis usa, un tanar a aruncat afara un pumn de coji de seminte. S-a intamplat acum doua zile, in Piata Marasti.

Acestea au ,,zburat” printre oamenii care asteptau in locul respectiv si pe jos s-a umplut de mizerii. ,,Cata nesimtire au si tinerii acestia! Daca nu-i educi de mici, nu-i mai schimbi. Dar vina e a parintilor, nu a lor”, a spus un batran care aproape ca a fost improscat de seminte. Tanarul, desi l-a auzit, a continuat sa manance fara jena seminte si a plecat mai departe cu troleibusul. Lipsa bunelor maniere. Nesimtirea. Proasta educatie. Acestea au devenit un subiect de discutie pentru oamenii mai in varsta care asteptau in statie si l-au vazut. insa unele persoane parca nici n-au auzit de asa ceva. Astfel de gesturi, ca ale tanarului respectiv, pot fi vazute frecvent in mijloacele de transport in comun si nu numai. Nu a trecut mult timp dupa ce baiatul a ,,semanat” in statie si calatorii au asistat la un gest asemanator. O tanara, cand s-a urcat in troleibuzul 11, a aruncat tigara aprinsa pe jos. Cei care au observat doar s-au uitat la ea dezaprobator. Asta fiindca stiau ca orice cuvant ar fi fost in zadar!
agenda.ro

No comment.
0

#46 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 februarie 2009 - 16:28

Aproape aceasi lucru l-am vazut luni, pe linia 2 :( O fata a mancat o punga de chipsuri si a aruncat ambalajul in statie cu putin inainte ca vatmanul sa inchida usa. L-a aruncat la Catedrala. Pana am coborat eu, la Continental, incontinuu au comentat oamenii in varsta, zicand ca-i o nesimtita, vagaboanda etc. Fata nici ca baga de seama ce ziceau oamenii, ba mai mult le raspundea inapoi... :coolspeak: Si atunci mai spui ca sa ai mila de copii cand vezi ce fac??? :(
0

#47 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 februarie 2009 - 16:28

baiatul cu semintele a avut respect ca nu a aruncat cojile in troleibuz :coolspeak: :( glumeam.dar fata aceea unde ar fi vrut sa arunce tigara ? daca se ducea la gunoi pierdea troleibuzul. :(
0

#48 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 februarie 2009 - 16:37

Vezi postareaalecs, la 25 Feb 2009, 16:28, a spus:

dar fata aceea unde ar fi vrut sa arunce tigara ? daca se ducea la gunoi pierdea troleibuzul. :coolspeak:


Alecs ei s-au referit ca a aruncat tigara pe jos, inauntrul troleibuzului.
Daca se ducea sa o arunce la gunoi cum arunci o hartie, sau o sticla de plastic, sigur lua foc tomberonul :( .

Aceasta postare a fost editata de viktor: 25 februarie 2009 - 16:37

0

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2009 - 17:23

Vezi postareaalecs, la 25 Feb 2009, 16:28, a spus:

baiatul cu semintele a avut respect ca nu a aruncat cojile in troleibuz :coolspeak: :( glumeam.dar fata aceea unde ar fi vrut sa arunce tigara ? daca se ducea la gunoi pierdea troleibuzul. :(



Saraca fata... cine naiba a pus-o sa aprinda tigara , mai ales ca la Marasti panoul functioneaza si afiseaza timpul necesar asteptarii...
0

#50 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 februarie 2009 - 20:38

poate ca fata nu stia,sunt multi care nu se uita nicio data la panou,sau chiar nu ii intereseaza.dar sunt multi care inca nu stiu ce sunt si ce fac acele panouri...
0

#51 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 martie 2009 - 14:11

Smecheri de Timisoara! Soferii cu tupeu depasesc coloanele de masini pe liniile de tramvai

N-au chef sa mai astepte in coloana la semafoare si, grabiti nevoie mare, tasnesc pe liniile de tramvai pana in intersectie. Accelereaza lasandu-i mult in urma pe cei care stau corect la rand, iar apoi fac scurt dreapta sau stanga, dupa caz, si gata.

Au scapat de aglomeratie. N-au scapat insa de ochii politistilor de la Rutiera care in aceasta dimineata, devreme, s-au pus la panda. Asteptarea a dat roade imediat. Mai multi soferi au fost prinsi indreptandu-se in cea mai mare viteza spre intersectia Calea Sagului cu Rebreanu.

Nu pe carosabil, ci pe sinele de tramvai. Fie ca veneau dinspre Aurora, fie ca veneau dinspre Rebreanu, cu multi alesesera varianta "cea mai libera". Au fost trasi frumusel pe dreapta si luati la intrebari. Au spus ca se grabesc nevoie mare si n-au mai avut chef sa stea in coloana care se misca cu viteza melcului.

Printre ei chiar si un autobuz, care pret de cateva minute a fost pe post de tramvai. Unul dupa altul, soferii "smecheri" au dat seama pentru depasirea indrazneata. Au ramas fara carnet pentru urmatoarele 30 de zile si s-au ales si cu 4 puncte penalizare.

Politistii de la Rutiera spun ca aceste depasiri pe liniile de tramvai sunt adesea cauze ale unor accidente grave si, de aceea, vor continua raziile de acest fel pana cand ii vor dezbara pe soferi de aceasta practica periculoasa.
agenda.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera11_b.jpg
  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera10_b.jpg
  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera09_b.jpg
  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera05_b.jpg
  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera04_b.jpg
  • Imagine atasata: raziepolitiarutiera03_b.jpg

0

#52 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 03 martie 2009 - 15:22

Ii dezbara pe unii dar apar altii care vor face acelasi lucru. Dupa parerea mea politistii se cam lupta cu morile de vant. Mai sunt si unii care spun: "nu pot sa am acelasi ghinion de 2 ori"
Sunt sigur ca cel putin inca 100-200 de ani va "ploua cu amenzi" Civilizatie pe sosele ca in vest nu o sa avem prea curand.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2009 - 21:48

Interesant e ca vad oprita doar Dacia aceea veche (probabil cei care o luau la dreapta pe C.Sagului scapau. Ii prindeau doar pe cei care mergeau drept pe L.Rebreanu. Treaba facuta pe jumatate. :coolspeak:
0

#54 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 01:28

Ar putea sa stea putin si la intersectia dintre Dambovita si Dreptatea, tot timpul apare cate un taxi venind pe linia de tramvai, desi bulevardul nu e aglomerat.

Iar in alta ordine de idei, Politia poate da amenzi bazate pe probe foto facute de cetateni? Am cateva "minunatii", in special intoarceri peste linia continua, in dreptul Hotel Ambassador.
0

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 martie 2009 - 10:30

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 3 Mar 2009, 21:48, a spus:

Interesant e ca vad oprita doar Dacia aceea veche (probabil cei care o luau la dreapta pe C.Sagului scapau. Ii prindeau doar pe cei care mergeau drept pe L.Rebreanu. Treaba facuta pe jumatate. :blink:


Cum se face mai tot timpul la noi. Cei care faceau dreapta de pe linia de tramvai le mai taiau si calea celor care mergeau inainte.
0

#56 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 15:42

Asta daca mai asteptau sa se faca verde :blink:
0

#57 Userul este online   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 04 martie 2009 - 19:30

Ieri pe la ora 6 seara in piata traian acolo la macaze spre fabrica de bere statea politia la panda si pe multi soferi au fost opriti primi 6 avertisment urmatori pac stop si la intrebari si amenda... :lol: :lol: uni care veneau dinspre badea cartan pe linie au vazut politia si imd pac intre piata au luato la dreapta :lol:
0

#58 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 04 martie 2009 - 20:05

asta cu politia vazuta si stanga am vazut-o si eu.pe iosif ranghet pe liniile de tramvai nu ai voie sa mergi cu masina.si statea o data politia la capatu strazi,a venit unu,politaiul a iesit din masina si ala cand a vazut politistul a facut stanga brusc,si politia a fugit dupa el sa il prinda la cealanta strada,dar degeaba :lol:
0

#59 Useril este offline   pain 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 06 octombrie 08

Postat 04 martie 2009 - 21:23

:lol: Sincer eu sunt satul de oamenii strazii care urca in mijloacele de transport. Nu odata n-am lasat sa urce doar pt faptu ca shi asa sunt destule mirosuri in aceste mijloace.
0

#60 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 martie 2009 - 19:59

Intersectie scaldata in bere :coolspeak:

Sensul giratoriu de la iesirea din Timisoara spre Arad a fost scaldat, in aceasta dupa-amiaza in bere.
Un tir cu numere de Bucuresti, incarcat pana la refuz cu navete de bere, tocmai iesise din oras, pe Calea Aradului.
In sensul giratoriu, din cauza balansului, chingile de ancorare au cedat, iar mai mult de jumatate din incarcatura s-a dus pe apa (sau mai bine zis berea) sambetei.
Circulatia pe Calea Aradului a fost complet data peste cap, facand necesara interventia politistilor de la Rutiera pentru a descongesiona traficul.
Pentru indepartarea navetelor si sticlelor sparte de pe sosea, au fost chemate si echipe de la Retim.
Multumim domnului Alexandru Dantos pentru imaginile pe care ni le-a trimis si pe care vi le prezentam.
agenda.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tir_bere_1_b.jpg
  • Imagine atasata: tir_bere_2_b.jpg
  • Imagine atasata: tir_bere_3_b.jpg
  • Imagine atasata: tir_bere_4_b.jpg
  • Imagine atasata: tir_bere_5_b.jpg

0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi