STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 17 martie 2020 - 19:49

Poate fac lobby dezvoltatorii si creste plafonul dincolo de 450 mii roni.
La acest preț în București de ex niciun apartament nou cu 3 camere nu exista (nu vorbesc de ghetourile dinafară capitalei)
Sunt multe interese acolo, bine conectate politic.
Problema e ca si bugetul o să aibă niște gauri anul asta ca nu stiu daca se va aproba.
0

#42 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2020 - 08:43

Parerea mea e ca preturile o sa fie in cadere libera din cauza crizei economice ce va urma, cine nu a cumparat pana acum, nu cred ca o va mai face in perioada urmatoare datorita incertitudinii, tot mai multe domenii sunt afectade de virus si o sa scada venitul multor persoane, nu o sa se mai vanda nimic daca preturile raman tot asa umflate cu pompa
4

#43 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 18 martie 2020 - 20:48

O chestie amuzantă: un ...expert imobiliar declară că is ceva probleme cu Coronvirusul, anume că proprietarii sunt mai puțin dispuși să primească posibili clienți și nu au loc vizionări.
Asta trebe sa fie marea problema, nu preturile..

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 18 martie 2020 - 20:48

3

#44 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 19 martie 2020 - 23:34

O dilema la care nu au răspuns încă experții:
Reducerea (sinistră, e drept) a generațiilor 70+ & sentiment de insecuritate economică pentru tineri
Nu îmi dau seama ce rezulta pentru preturile locuințelor.
0

#45 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 03 aprilie 2020 - 20:10

Deschid eu cutia Pandorei....

Septembrie 2019 apartament = 75000 euro
Septembrie 2020 apartament = 60000 euro

Si as zice ca e un pronostic optimist...

A doua problema, renunți la avans (3000 euro de obicei) sau preferi sa iei la pret de contract ?
Tinand cont ca 15000 in plus pe 30 ani este de fapt 30000 euro +.
0

#46 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 03 aprilie 2020 - 20:45

Ovi 789
Depinde ce apartamente, vb.de 2 cam? Nou? Giroc sau centru?
E cert că vor fi de nevandut peste 50 mii ap.in Blascovici sau prin turnurile din sagului de prin 1973.
Vezi însă că există acumulare de bani: gandeste-te ca la bugetari le intra lefuri mari si acum când ..stau acasă, când vor ieși din bârlog vor lua un teren de casa, poate un ap.nou semi-central etc.Ma îndoiesc însă că astea vechi, mici, la ultimul etaj de ex.,supra evaluate vor rămân la așa preturi.
.
Dacă virusul tine până la sf.anului si DECIMEAZA vârstnici (si Romania e o tara cu multi cu diabet,boli inima, obezi) atunci sa fim sănătosi, zic ap.nu va mai fi așa o preocupare
1

#47 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 04 aprilie 2020 - 13:38

Nu conteaza zona, se anunta o criza mai grea ca si in 2008 iar scaderile cu 20% la orsice tip de imobiliare sunt chiar optimistice.
Daca cineva crede ca preturile raman la fel, e naiv sau are alte interese sa promoveze acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de Ovi789: 04 aprilie 2020 - 14:39

2

#48 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 aprilie 2020 - 18:00

Pai la cat s-a umflat cu pompa, vom vedea ce o fi.
Si eu ma astept la o scadere. Efectiv, eu personal, am simtit ca suntem intr-o superbula.
Economia mergea cum mergea, intr-adevar. Dar lispa oricarei reglementari/sanctiuni din partea autoritatilor pentru neconformitati si toata lumea intinzand coarda la maxim am ajuns in superbula aceasta de care zic.

Este aproape hilar sa ajunga sa ceara un teren de 700m2 in Mosnita Noua fara utilitati peste 32000 de euro. Toate acestea in conditiile in care venitul mediu in Timis e undeva in jurul sumei de 650 de euro net. Toate acestea intamplandu-se datorita unui sitem de valorificare distorsionat. Vanzatorii de obicei compara pretul care vor sa il obtina pentru a cumpara ceva( de obicei ceva din import....de ex: un BMW, un Mercedes...ca sa fie cool ) nu neaparat cu economia locala si castigurile oamenilor si puterea acestora de cumparare. Concluzia e ca economia noasta e foarte slaba la nivel national, nivelul de recirculare in economia natioanala e slab iar cand banii merg la export de obicei merg si mare parte din profituri. Sistemul de creditare si politicile bancare adoptate doar au favorizat preturile mai mari in conditiile unor venituri codase la nivel UE. Astfel a fost incuranjat si consumul, ceea ce a fost avantajos pentru stat. Acuma daca oamneii vor fi mai reticienti la credite, va scadea si consumul.... automat si economia noastra ia o prima lovitura.

O sa vedem in ce stare va fi economia noasta superdependenta de firme straine si consumul care se produce. Vom iesi din eventimentul acesta neplacut "COVID19" si ne vom trezi probabil cu o econoomie inexistenta si fara clasica infrastructura. Pana nu ne alegem niste politicieni mai capabili si sa ne organizam temeinic....suntem intr-o bula mai tot timpul.

Probabil ca, chiar daca preturile intra la apa.....oarecare cerere va ramane. De asemenea, sa nu uitam ca sunt si foarte foarte multe ap in constructie ceea ce poate sa rezultre in a fi o oferta mai mare ca si cererea. Dar cu care bani vor fi cumparate?

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 04 aprilie 2020 - 18:10

0

#49 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 05 aprilie 2020 - 11:52

De acord cu preturile exagerate la terenuri, in schimb exista o posibilitate sa fim chiar in avantaj cu firmele straine in contextul covid-19, multe firme ar trebui sa se gandeasca serios daca mai produc sau nu anumite componente in China, au fost multe fabrici ce s-au inchis si din cauza lipsei de materiale (frima la care lucrez deja cauta de 2 luni furnizori alternativi pentru piesele produse in China). Cred ca o sa se incerce sa se produca cat mai ieftin, cat mai aproape de tarile vestice si estul Europei este perfect pentru asta.

Eu cred ca scaderea preturilor in imobiliare o sa fie si mai accentuata de 20%, ma astept ca pretul mediu pe metru patrat sa ajunga undeva la 7-800 euro/mp, mai ales la apartamentele din blocurile vechi si cele noi in care noroaiele sunt pana la gat. Sa nu mai zic la apartamentele din Giroc din spate de la Lidl, unde pe balcon aproape ca poti sa ajungi la vecinul de vis a vis.
1

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 aprilie 2020 - 15:50

Ca sa coboare pretul imobiliarelor la 7-800 euro/mp ar trebui ca si pretul terenurilor, pretul materialelor de constructii, salariile constructorilor sa scada in mod corespunzator ori aceste scaderi nu cred ca vor avea loc.
Pe de alta parte nu cred ca in acest moment profitul net al investitorilor sa fie 50% din actualele preturi...
Cel mai probabil se va ajunge la un blocaj in acest domeniu pentru cativa ani sau cel putin la o reducere substantiala a ofertelor de imobile noi, sau la o reducere a calitatii acestora...
1

#51 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 05 aprilie 2020 - 16:45

Ce vise umede pe-aici cu 700-800 de euro mp :)). Daca scad un pic sub 1000 euro pe mp să zicem mersi. Nici în 2009-2010 nu au scăzut atât când salariile în construcții erau mult mai mici, materialele de construcții mai ieftine, euro mult mai mic etc. Eu sunt in asentimentul lui @mile, o să fie un blocaj o perioada. Aia care vând o să amâne, iar care vrea sa cumpere o să aștepte până când ceilalți.

GeorgeA, postezi mult și de multe ori prost, scoți niște aberații câteodată de mă apucă amețeala. Cam câți morți crezi tu că o să fie în România, sau mai bine zis, câți morți speri tu că o să fie de o să plouă cu apartamente de la bătrâni peste tine? Mă abțin să nu fiu mai accentuat în limbaj.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 05 aprilie 2020 - 16:53

-1

#52 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2020 - 17:30

Nu cred că vor scădea foarte spectaculos prețurile,mai ales atâta timp cât continuă migrația populației din zonele mai puțin dezvoltate spre TM.Eventual dacă se închid multinaționalele,asta fiind puțin probabil.
Sunt de acord cu Mile si DanielT,posibil să se blocheze piața imobiliara,până cand se vor lămuri lucrurile sau vor ceda dezvolatorii/cumparătorii.
Eu personal m-as bucura să scadă prețurile la sub1500€/mp,aș dori să achizitionez ceva,dar nu la 2000+€....

Aceasta postare a fost editata de Seba76: 05 aprilie 2020 - 17:30

0

#53 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 05 aprilie 2020 - 17:34

Atat au scazut preturile si dupa criza precedenta (in luna mai din 2011, pretul mediu era de 779 euro/mp fata de 1311 euro/mp in martie 2008, conform imobiliare.ro), si pe atunci euro era vreo 4.2 lei, nu ca acum 4.8, preturile nu sunt proportionale cu salariile, salariul mediu net e 650 de euro/luna, din care trebui sa mananci si mai ai si multe alte cheltuieli. Sa te indatorezi pe 30 de ani sa iti cumperi un apartament de 2 camere intr-un bloc nou cu calitatea indoielnica, faptul ca oamenii stau inchisi in casa atata timp, poate se gandesc de 2 ori inainte sa cumpere o cutie de chibrituri.

Majoritatea blocurile noi sunt facute pe credit, sa amani vanzarea inseamna sa nu platesti creditul la timp ceea ce genereaza penalitati.
Multe persoane au fost date afara din cauza lipsei activitatii, majoritatea lucrand pe salariul minim, adica 270 euro/luna, acesti oameni nu o sa isi mai permita chiria sau creditul, daca nu scad la randul lor si chiriile, oamenii respectivi o sa ajunga pe strada sau o sa se inghesuie mai multi intr-un apartament si proprietarii nu vor mai inchiria asa usor la preturi asa de mari.

@Mile, am citit mai multe articole unde arata ca dezvoltatorii vor profit net de 50%, nu toti reusesc, dar asta nu inseamna ca nu incearca. Tin sa mentionez ca era vorba de dezvoltatorii din Bucuresti, dar mi-e greu sa cred ca cei din Timisoara se multumesc cu 15-20%
2

#54 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 aprilie 2020 - 18:57

@Claudiu1212: Chiar mi se pare un sacrificiu mare pe 30 de ani pentru o cuite de chibrituri de asa-zise 2 camere la calitate indoielnica. Un punct forte pentru cumparerea de ap a fost si prima casa. Pentru a se incadra in fondul de creditare si pentru a nu isi scade din profituri(si eu cred ca marja e la 50% cum ziceai si tu) sa nu uitam ca dezvoltatorii au facut tot felul de smecherii. Una din acestea e open-space-ul care iti da impresia de mai mult spatiu cand tu defapt ai cumparat mai putin.
Si da sunt de acord cu tine cu treaba cu chiriile ca o sa fie o masa de oameni care nu isi va mai permite chiria. Si sa nu ne imaginam ca acestia staeau de drag in chirie. Majoritatea celor care stau in chirie sunt constransi intr-un anumit fel: ori nu sunt eligibili la credit, contracte de munca determinate, etc. Daca ar putea mutlti din acestia nu ar da banii pe chirie...ca nah vorba aceea sunt "bani pierduti".

@Seba76 : In viitorul apropiat va fi un oarecare haos dpvd economic si o perioada de reacomodare. Crezi ca va mai migra la fel de multa lume atata timp cat se vor gasi mai greu locuri de munca? Cu ce platesc chiria, cu ce isi asigura traiul? Si multinationalele se vor reorganiza, sunt destul de convins de asta. Iar perioada coincide cu o multitudine de imobile in diverse stadii de constructie ceea ce anunta si o ofera mare.... parerea mea e ca e firesc sa scada preturile atat la chirii cat si la apartamente, si da ma astept sa fie la 900 euro/mp construit maxim.
1

#55 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 05 aprilie 2020 - 19:50

Si un alt aspect pe care nu cred ca l-a anticipat nimeni pana acum dar o sa fie mari sanse ca multe multinationale sa le permita angajatilor sa stea mai mult acasa, ceea ce inseamna ca fiecare din acei angajati o sa aiba nevoie de un birou, la un apartament cu 2 camere open space, nu prea mai ai loc de birou, pentru ca la noi open space-ul e facut de cele mai multe ori sa mareasca profitul cu cat mai putini mp construiti, nu din dorinta de a face un lucru bun. La fel e si la apartamentele cu 3 camere cu bucatarie open space.
Lucratul de acasa o sa ii afecteze cei mai mult pe cei ce vand apartamente in locatii "bune", pentru ca nu o sa mai fie la fel de atractive ca inainte datorita pozitionarii in apropierea birourilor
0

#56 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 aprilie 2020 - 20:21

Daniel
Multumesc pentru apreciere.
Batrani sunt multi, poate nu cunoști cartierele.
Eu am stat pe o scară în Bucovina , din 20 ap ,3-4 nu erau pensionari . Nu vreau acele apartamente. Pot veni din orașele mici alți tineri sau poate nu, poate nu atât de mulți.
Da vezi ca eu nu am susținut că va scade prețul uniform peste tot, mai degrabă o segregare . În unele locuri (terenuri bune, ap.semicentrale noi) vor ramanea ridicate. În altele vor rămânea locuințele nevândute.
Oamenii care vor câștiga mai mult vor dori o casa, mai degrabă decât un ap, cred.
În privința epidemiei, sper sa scoată unii vaccin. Nici eu nu am luat -o in serios, dar pare că nu e ce pare.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 05 aprilie 2020 - 20:24

1

#57 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 aprilie 2020 - 00:43

Un articol interesant: Analiza imobiliare.ro

E un fel de wishful thinking dar gasesc interesant faptul ca "în perioada 9-25 martie numărul vizitatorilor portalului a scăzut cu 35% față de perioada 17 februarie-4 martie". Ei o pun intr-o nota pozitiva de genul „lucrurile n-au picat spre zero”. Avand in vedere ca sunt direct afectati de caderea pietei imobiliare, banuiesc ca lucrurile stau mult mai rau decat vor ei sa o arate.
2

#58 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 aprilie 2020 - 06:43

Iti dai seama ca vanzarile au scazut drastic, adica nici daca ai vrea sa mergi sa cumperi ceva, nu prea poti sa mergi sa vezi si sa iti faci toate actele necesare, dar din cei 80000 de utilizatori zilnici ai site-ului, eu sunt unul dintre ei care urmareste preturile si nu as cumpara in momentul asta nimic, atata timp cat preturile sunt asa umflate. Si sunt multi care se si plictisesc acasa si doar se uita sa vada ce mai e pe piata.
Ei incearca sa prezinte situatia cat mai bine, ca o sa fie grav afectati de criza economica ce urmeaza si poate vor fi nevoiti si sa isi reduca comisionul

Aceasta postare a fost editata de Claudiu1212: 07 aprilie 2020 - 06:43

2

#59 Useril este offline   user9 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 02 decembrie 09

Postat 08 aprilie 2020 - 10:03

La noi e in jur de 1350 euro mp. O paranteza, intr-un articol spaniol din noiembrie anul trecut despre situatia din Valencia se spunea ca particularii isi supraevalueaza apartamentele cu 21% pe portalurile de imobiliare de la ei fata de pretul real de 1.317€ mp in orasul Valencia (mai mult decat dublu ca numar locuitori decat Timisoara) pentru apartamente care nu sunt noi, de cele noi nu prea ai cum sa te apropii.
Articol https://www.lasprovi...7124746-nt.html
Si locuinte https://www.idealist...por=precios-asc

Adica o fi 1300-1800 mp in Valencia un apartament la mana a doua, in functie de surse (ca nu ne putem compara cu Madrid si Barcelona, orase de x ori mai mari ca Timisoara). Mentionez ca nu cunosc situatia in detaliu in Europa dar comparatia cu alte orase "de seama" Timisoarei cu care ne-am putea lua "la tranta" ar putea face lumina asupra situatiei in care se afla sectorul imobiliar de la noi. Si sa nu uitam de salariile de la noi.
1

#60 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 08 aprilie 2020 - 10:06

Dar trebuie comparat si salariul mediu si nivelul de trai, care difera foarte mult fata de Valencia sau alte orase de genul asta
1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi