STP Timișoara Forum: Retail - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retail

#261 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2016 - 12:30

... si invers. :D De aceea o saptamana merg la Kaufland si urmatoarea la Auchan. Un exemplu ce-mi vine in minte rapid: lapte UHT SOLE (3,5%) 3,09 lei la Kaufland si 2,40 lei la Auchan. Cel mai ieftin produs similar e 2,85 lei la Kaufland.

L.E. Minusuri la Kauflad, cu ocazia ultimei vizite (ora 18): legume in stare jalnica, pur si simplu de aruncat la animale, nu de expus pe rafturi (in special ciuperci, ceapa, cartofi vrac); niciun fel de chifle la raionul specializat; o reclama de mari dimensiuni in dreptul vitrinelor frigorifice, reclama la preturile speciale ale carnii macinate, cand de fapt pe rafturile vitrinelor frigorifice erau alte preturi, mai mari desigur. (e a doua oara cand vad asta)

Am trimis deja 3 reclamatii (cu foto atasate) privind prospetimea legumelor. La toate am primit prompt raspunsuri cum ca situatia se va remedia. Nici nu le mai scriu ca vad ca nu are rost. :censored:
1

#262 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2016 - 13:49

Un anunt important din parte Lidl. Centru logistic de 20 de mil de eur. și peste 100 de angajări.

http://www.profit.ro...-lugoj-14477599

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 16 ianuarie 2016 - 13:50

1

#263 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 17 ianuarie 2016 - 09:19

@ Florin, probabil depinde şi de unităţile pe care le luăm drept referinţă, ale mele fiind Auchan TM Nord şi Kaufland Dumbrăviţa.
Și da, probabil, corect ar fi fost să mă exprim că-i vorba despre un mix de avantaje/dezavantaje, care înclină balanţa când într-o parte, când în cealaltă.

Să dau şi eu câteva exemple recente:
- de câteva luni văd că bananele-s permanent mai ieftine la Kaufland decât la Auchan; oricum, în general, fructele și legumele sunt sensibil mai scumpe la Auchan decât la Kaufland (probabil de aceea e mai buna organizarea raionului respectiv la Auchan)
- detergentul lichid Ariel mai ieftin la Kaufland (29 lei ptr bidonul de 2.6 litri, respectiv vreo 55 lei ptr 5.2 litri) decât la Auchan (41 lei ptr 2.6 litri, respectiv vreo 58 lei ptr 5.2 litri)
- apa plată (Aqua Carpatica la 2 litri și Zizin la 10 litri) mai ieftină la Kaufland decât la Auchan
- iaurtul cu biscuiți mai ieftin la Kaufland decât la Auchan (aici am văzut tot mai rar setul de 6 bucăți)
- hârtia igienică (cel puțin cea la Big Pack) mai ieftină la Kaufland (Zewa mușețel 24 lei) decât la Auchan (Zewa mușețel 33 lei)
- pungile de gunoi (setul albastru de 20 buc x 60 litri) mai ieftin la Kaufland decât la Auchan
- pâinea de la Auchan e bună imediat când e cumparată, apoi ai mei n-o mai pot consuma, preferând în schimb chiflele de la Kaufland ori Lidl
- la sectorul de pește proaspăt, Auchan este net în avantaj, fiindcă la Kaufland nu există
Poate fi vorba și despre puterea diferită de negociere cu furnizorii, între o rețea cu 107 unități (Kaufland) și o rețea cu 33 de unități (Auchan).

Poate ar fi util un topic cu oferte săptămânale, fir-ar! :)


@ alex_19, despre viitorul centru logistic Lidl de la Lugoj, am scris și eu cam pe când or început construcția pe topicul Lugoj
0

#264 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:25

La cel din Dumbravita nu am fost niciodata. Ma duc la cel de la Maniu si la Auchan Sud. Fructele sunt relativ ok si la acest Kaufland, dar la legume e prapad. Cred ca daca nu-i schimba pe cei care se ocupa de raion, nu se rezolva nimic (am impresia ca marfa putrezeste in magazie, in loc sa fie adusa pe rafturi si cand e adusa, e deja in stare jalnica). Probabil cei de la raionul de panificatie au observat ca celor de la legume li se rupe si s-au gandit ca nu are rost sa se agite nici ei prea tare. -_-
1

#265 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 martie 2016 - 16:20

Compania poloneză "TXM textilmarket" văd că și-a stabilit la Timișoara cartierul general pentru expansiunea în România.
Bravo pentru "curajul" de a alege un oraș din provincie, la fel cum au procedat Profi și dm, de exemplu.
2

#266 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 aprilie 2016 - 10:12

Fiindcă se tot vorbea pe un alt topic despre Brithouse, am văzut zilele trecute că sigla de pe clădirea principală încă e luminată noaptea!
Ce risipă!
3

#267 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 mai 2016 - 19:03

Am dat din intamplare peste doua anunuturi din care reiese ca Profi va deschide noi unitati in mediul rural din Timis, la Giroc si Comlosu Mare:
http://olx.ro/oferta...html#ad93d41a56
http://olx.ro/oferta...re-ID61wq8.html
De pe site-ul oficial rezulta ca mai sunt prezenti si in comunele Sacalaz, Lovrin si Cenei, precum si in toate orasele judetului, respectiv Deta, Faget, Jimbolia, Buzias, Lugoj, Recas, Sannicolau Mare si Timisoara.

Aceasta postare a fost editata de radutm: 18 mai 2016 - 19:03


#268 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2016 - 20:00

:up_arow:

+ Gataia
1

#269 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 mai 2016 - 22:07

Ar mai lipsi doar Ciacova.
1

#270 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2016 - 11:44

Am fost ieri la pas prin centru și am văzut că or dispărut 3 retaileri importanți de lângă clădirea operei:
- Marionnaud (sala de jocuri în loc :machine-gun: )
- Lee Cooper (spațiu gol)
- Kenvelo (spațiu gol)

Treaba e că în loc să vină din ăștia din ce în ce mai mulți "pe centru", ei se retrag!
Nasol pentru "centru", zic eu.
2

#271 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 iulie 2016 - 19:42

Pleaca toti comerciantii pentru ca nu este vad pentru comert. Singurul lucru care merge in centru sint birturile. Nu imi dau seama cum de merg cazinourile.
3

#272 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2016 - 23:22

Noul mall... bată-l vina! Lee Cooper, Kenvelo și Benvenutti, toți s-au retras din centru în SCT.
0

#273 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 septembrie 2016 - 17:35

Cele mai importante zece oraşe din România au jumătate din magazinele din comerţul modern şi susţin chiar mai mult din business:
Imagine atasata: monthly_09_2016/post-2599-097219400 1473176131.txt
zf.ro
5

#274 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2017 - 19:57

S-a deschis un nou magazin Profi, in comuna Jebel:

Citeaza

PROFI își accelerează ritmul de creștere și inaugurează astăzi la Răzvad, Bacău și Jebel primele magazine din 2017.
...
Tot în format Loco funcționează și unitatea din Jebel, Jud. Timiș. Situat pe Str. Principală, nr. 1072, magazinul se întinde pe 390 m2, suprafața de vânzări fiind de 250 m2.
...


Comunicat presa: http://www.profi.ro/...ml#.WID8yn0VpbA
Imagine atasata: profi-jebel.jpgImagine atasata: profi-jebel2.jpg
Foto:FB

LE: Reteaua de magazine Profi in judetul Timis, in afara Timisoarei, include acum orasele Lugoj, Faget, Sannicolau Mare, Jimbolia, Deta, Gataia, Buzias, Recas precum si comunele Carpinis, Comlosu Mare, Lovrin, Cenei, Sacalaz, Giroc, Jebel si Topolovatu Mare.

Aceasta postare a fost editata de radutm: 19 ianuarie 2017 - 20:03


#275 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2017 - 21:52

Care e faza cu LOCO? Mi-a scapat pana acuma. Care e diferanta fata de cele 'normale'?
0

#276 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 ianuarie 2017 - 22:07

Cred ca Loco<City<Profi Imagine postata.
1

#277 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 20 ianuarie 2017 - 13:15

Profi LOCO
1

#278 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 31 martie 2017 - 21:31

Doua noi magazine Profi in mediul rural din judetul Timis, la Cheveresu Mare si Periam:

Citeaza

PROFI a deschis in aceasta saptamana magazine la Tantareni, Cheveresu Mare, Balaceanca, Periam si Cluj-Napoca, incheind astfel luna martie cu un total de 13 inaugurari, dintre care sase in format Loco, cinci in format City si trei in format Standard.
...
Tot in format Loco functioneaza si magazinul din Cheveresu Mare, judetul Timis. Situat pe str. Principala nr.137, acesta se intinde pe o suprafata totala de 316 mp, din care suprafata de vanzari este de 189 mp.
...
De ieri, s-a mai deschis un magazin in judetul Timis, la Periam. Unitatea in format Standard se afla pe str. Principala, nr. 825, ocupand o suprafata totala de 529 mp, in care suprafata de vanzari este de 329 mp.

Sursa: http://www.profi.ro/...ml#.WN6uG2clGUk

Aceasta postare a fost editata de radutm: 31 martie 2017 - 21:35


#279 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 aprilie 2017 - 08:56

Nu se opresc, mă. Nu se opresc!
Iar pentru cei care nu știu, am remarcat și eu într-un târziu că-n Giroc (sat) sunt deschise 2 unități Profi!
0

#280 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5999
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 mai 2019 - 17:32

SIGNA (proprietarul kika) vinde 22 de locații către XXXLUTZ (proprietarul mömax), inclusiv pe cele din România:
SIGNA: SALE OF KIKA EASTERN EUROPE TO XXXLUTZ SUCCESSFULLY COMPLETED
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi