STP Timișoara Forum: Sanmihaiu Roman - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sanmihaiu Roman

#1 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 25 august 2011 - 19:07

Sânmihaiu Român

Imagine postata

(germană Rumänisch-Sankt-Michael, maghiară Bégaszentmihály, alternativ Oláhszentmihály

Localități componente - Sânmihaiu German, Utvin
Populatie (in 2005) - 4,322 locuitori
Atestare documentară (din 1327)
Locatie - Se situează în Câmpia Timișului, pe Canalul Bega.

Imagine postata

_____________________________________________________________________
0

#2 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 25 august 2011 - 19:13

Parc amenajat de voluntari în curtea şcolii din Utvin
tion.ro

Citeaza

Localitatea Utvin beneficiază din această săptămână de un nou parc. Proiectul a fost realizat în sistem de voluntariat de angajaţii unei societăţi timişorene şi de câţiva dintre părinţii copiilor din localitatea periurbană.
Iniţiativa a fost pusă în practică pe un teren viran din curtea şcolii generale din Utvin, în colaborare cu Primăria Sânmihaiu Român, comună din care face parte satul Utvin. Inaugurarea parcului a avut loc chiar de ziua copiilor, luni 1 iunie.

Activităţile desfăşurate pentru amenajarea primului parc din localitatea timişeană au însemnat 200 de ore de voluntariat. De-a lungul unei săptămâni, voluntarii companiei Smithfield Prod, alături de copiii de la şcoala generală din Utvin au nivelat pământul, au realizat împreună aleile cu pietriş, au participat la instalarea băncilor şi a coşurilor de gunoi şi la plantarea de arbuşti şi flori, reuşind să transforme un teren viran într-o grădină publică.

În localitatea Utvin sunt 200 de şcolari şi preşcolari care vor beneficia de acest proiect comunitar. La sfârşitul anului trecut compania timişoreană a demarat, de asemenea, o campanie de plantare de copaci în zona Utvin, cu sprijinul şcolii din localitate. Amenajarea parcului a fost continuarea firească a acestei iniţiative.



Donaţie de carte pentru biblioteca şcolii din Utvin
bursa

Citeaza

Cu ocazia zilei de 1 iunie, voluntari din cadrul companiei Smithfield Prod au oferit o donaţie de carte Şcolii Generale cu clasele 1-8 din localitatea Utvin, în apropiere de Timişoara, informează un comunicat de presă.
"Cărţile au jucat un rol esenţial în viaţa fiecăruia dintre noi, ne-au format, inspirat sau purtat în universuri ale fanteziei. Ne dorim să le asigurăm şi celor mici şansa acestei întâlniri esenţiale şi formatoare cu lectura; investim cu plăcere şi mândrie în fiecare program sau acţiune educativă pe care voluntarii noştri le desfăşoară", a declarat Cristina Bodea, PR Manager Smithfield Prod.

0

#3 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 25 august 2011 - 19:23

Ştrandul termal din Sânmihaiu German - luat cu asalt de timişoreni
ziua de vest

Citeaza

Mulţi dintre timişoreni aleg să îşi petreacă sfârşitul de săptămână la ştrandul termal din localitatea Sânmihaiu German. Asta pentru că aici preţurile sunt mici şi condiţiile oferite de administratorul ştrandului sunt mai mult decât decente. Ştrandul dispune de o terasă şi două bazine cu apă termală. De asemenea, pentru cei care vor să înopteze aici este bine de ştiut că există şi nişte căbănuţe din lemn, care pot fi închiriate. Patronul ştrandului din Sânmihaiu German, Tomislav Radulov, a preluat această unitate în urmă cu aproape 20 de ani, atunci când lumea nu prea ştia nimic despre acest ştrand cu apă termală. "A fost destul de dificil la început, pentru că nimeni nu ştia despre ştrandul de la noi din localitate. Însă, cu timpul, am reuşit să ne facem o clientelă, care vine la noi de câteva ori pe săptămână, pentru a se relaxa", spune patronul ştrandului din Sânmihaiu German.


Chiar dacă e veche știrea, și în prezent se întâmplă la fel.
Site-ul ștrandului
0

#4 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 august 2011 - 21:36

Cam multa lume (inghesuiala) in cele (doar) doua bazine.
Eu personal daca tot ies din oras, mai bine prefer strandurile din Ungaria.
0

#5 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 16 aprilie 2012 - 20:30

În localitatea Utvin au renovat recent Căminul cultural:
Imagine atasata: c1.jpg Imagine atasata: c2.jpg Imagine atasata: c3.jpg Imagine atasata: c4.jpg
Imagine atasata: c5.jpg Imagine atasata: c6.jpg
noul grup sanitar ................................. vechiul grup sanitar
Aici se ține ruga în caz de vreme nefavorabilă. Când vremea permite ruga se ține în curtea grădiniței care este betonată.
Hramul bisericii este la Paște, la fel și la Sânmihaiul Român.
0

#6 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 07 octombrie 2012 - 21:19

În Utvin au refăcut drumul(1)& amenajat rigolă pentru apa de ploaie(2):
Imagine atasata: 06102012095.jpgImagine atasata: 01082012037.jpg
Parc amenajat în centru:
Imagine atasata: 160620121448.jpg
A început betonarea trotuarelor:
Imagine atasata: 06102012097.jpg
Coşuri pentru pet-uri:
Imagine atasata: 06102012096.jpg
1

#7 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 15 septembrie 2013 - 13:41

Într-o vizită în Utvin: -drumul Timişoara-Utvin .......................................................................................... au fotată o fântână:
Imagine atasata: utvin1.jpg Imagine atasata: utvin2.jpg Imagine atasata: utvin3.jpg Imagine atasata: utvin4.jpg Imagine atasata: utvin5.jpg Imagine atasata: utvin6.jpg
:excl: no comment:
Imagine atasata: utvin7.jpg
5

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 septembrie 2013 - 20:04

0,80 bani kilogramul... :rad_masa: Trebuia sa umpli un camion.
1

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 septembrie 2013 - 20:07

Asta-i antologica! :lol:
0

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 septembrie 2013 - 20:28

Iata cateva imagini cu cladirea primariei din Sanmihaiu Roman, ridicata in anul 1968, odata cu ultima reforma administrativa a tarii...Din pacate nu se vede mult din ea deoarece este acoperita de vegetatie insa o vegetatie ingrijita ca si cladirea de altfel.

Imi place nespus de mult locatia primariei, respectiv pe malul drept al Canalului Bega in vecinatatea vechiului pod.
Locatia vechiului pod poate fi folosita cu brio pentru o pasarela pietonala care poate proveni de la una din cele ce vor fi dezafectate din Timisoara, respectiv cea de la Solventu' care oricum nu foloseste nimanui de mult timp...Practic este total nefolosita si sta aiurea...
Prin montarea unei pasarele pe locatia vechiului pod s-ar scurta drumul pentru multi localnici de pe cele doua maluri plus un punct de unde ar putea fi admirata atat Bega cat si Primaria sau viitorul parc din "curtea" primariei...

Deasemenea NHSR din apropiere (sub 700 m de la pod)) ar putea deveni un punct de atractie turistica in viitor. Intr-o tara normala ar fi fost deja de mult...



Imagine atasata: Sanmihaiu Roman 03.JPG



Imagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 054.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 055.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 053.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 049.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 047.jpg


Si "parcul" din curtea primariei, acum fara alei...dar in viitor s-ar putea amenaja si astea...

Imagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 042.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 050.jpgImagine atasata: pista pentru biciclete pe malurile Begai 073.JPG
4

#11 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 octombrie 2013 - 12:01

Apropo de M36 care deservea Comuna Sanmihaiu Roman, am vazut ieri un autobuz articulat vopsit cu dungi albastre pe care era scris mare de tot (Primaria) Sanmihaiu Roman si cred ca acel autobuz va inlocui cursele Ratt-ului pe linia M36. Pe principiul Primariei Giroc...

Deci transportul in comun metropolitan se dezintegreaza inainte de-a se integra...

In aceeasi ordine de idei, cred ca si Dumbravita va proceda la fel...firobuzul 14 ramanad in faza de ... proiect in campanii electorale...
0

#12 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 10 octombrie 2013 - 21:02

Slabe şanse. Pe acest traseu este Super Imposer. Nu renunţă ei aşa repede la traseu. Din câte ştiu, fiecare primărie are un autobuz propriu cu care se fac curse speciale cu diferite ocazii.
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 octombrie 2013 - 08:29

:up_arow: Pai a fost si RATT-ul si a disparut! De obicei pentru aceste curse speciale de care pomenesti se folosesc autocare si nu autobuze urbane articulate...

N-am nici o dovada in sustinerea celor enuntate ci doar o vaga banuiala si atat...Oricum, acel autobuz de care am pomenit il vom mai vedea si vom afla care-i treaba cu el, nu va disparea atat de repede...
0

#14 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 octombrie 2013 - 13:16

Vezi postareamile, la 10 octombrie 2013 - 12:01, a spus:



In aceeasi ordine de idei, cred ca si Dumbravita va proceda la fel...firobuzul 14 ramanad in faza de ... proiect in campanii electorale...



Sa nu uitam ca Dumbravita a avut deja mai multe tentative esuate. La ei numai merge pe propria barba, pentru ca cererea este atat de mare, incat nu se renteaza din surse proprii, iar dupa ce cu Autotim-ul au muscat-o....
0

#15 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 11 octombrie 2013 - 18:52

Poate RATT ar putea sa le "inchirieze" vechile Conecto. Un fel de 50/50. Conecto C oricum nu erau autobuze urbane ci mai degraba regionale.
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2013 - 18:46

Vezi postareamile, la 10 octombrie 2013 - 12:01, a spus:

Apropo de M36 care deservea Comuna Sanmihaiu Roman, am vazut ieri un autobuz articulat vopsit cu dungi albastre pe care era scris mare de tot (Primaria) Sanmihaiu Roman si cred ca acel autobuz va inlocui cursele Ratt-ului pe linia M36. Pe principiul Primariei Giroc...

Deci transportul in comun metropolitan se dezintegreaza inainte de-a se integra...

In aceeasi ordine de idei, cred ca si Dumbravita va proceda la fel...firobuzul 14 ramanad in faza de ... proiect in campanii electorale...



Vezi postareaAndy, la 10 octombrie 2013 - 21:02, a spus:

Slabe şanse. Pe acest traseu este Super Imposer. Nu renunţă ei aşa repede la traseu. Din câte ştiu, fiecare primărie are un autobuz propriu cu care se fac curse speciale cu diferite ocazii.



Vezi postareamile, la 11 octombrie 2013 - 08:29, a spus:

:up_arow: Pai a fost si RATT-ul si a disparut! De obicei pentru aceste curse speciale de care pomenesti se folosesc autocare si nu autobuze urbane articulate...

N-am nici o dovada in sustinerea celor enuntate ci doar o vaga banuiala si atat...Oricum, acel autobuz de care am pomenit il vom mai vedea si vom afla care-i treaba cu el, nu va disparea atat de repede...



Iata ca am si dovada...

Acum ce sa zic?...Poate o fi un "super-impozer" camuflat, sub acoperire?... :D


Imagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 01.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 03.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 07.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 04.jpg

Imagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 05.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 08.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 09.jpgImagine atasata: autobuz sanmihaiu-roman 10.jpg



LE Imi pare bine ca nu-i alb-albastru in valuri... :D Personal, apreciez mai mult aceasta schema cu albastru in degradee decat alb-mov in valuri. Si asta indiferent de numarul de dislike-uri primite de la fanii polisti indoctrinati... :naughty1: ... :lol: ... :suporter viola: ... :steag stema poli: ...
6

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:03

Hmm... Nu cunosc legislatia sau reglementarile in domeniu, dar cat de ok e ca Primaria Sanmihaiu Roman sa efectueze activitati de transport in Timisoara, utilizand si statiile RATT. :eusa_think:
P.S. Banuiesc ca daca vine zapada, nu o sa trimita oameni sau utilaje la curatat zapada din statii. -_-
1

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 noiembrie 2013 - 14:33

Vezi postareamile, la 14 noiembrie 2013 - 18:46, a spus:

Iata ca am si dovada...

Acum ce sa zic?...Poate o fi un "super-impozer" camuflat, sub acoperire?... :D


Atasament autobuz sanmihaiu-roman 01.jpg




Veti fi uimit sa aflati ca e intradevar.... SUPERIMPSOER. Cum am aflat? Simplu. Cum am vazut nr. de imatriculare, era clar. Toate vehiculele (mai putin cele cu leasing) sunt imatriculate cu PKT.

Acuma cat de legala e faza? Aici numai sunt sigur. Ca pe autobuz scire PSM, aia e una, sa presupunem ca e pusa pe post de reclama, insa as fi curios ce scrie pe bilet, si ce se afla pe hartii...
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 noiembrie 2013 - 19:44

Poate ai dreptate, nu stiu...Insa m-as mira ca Super-Imposer sa accepte sa "sacrifice" un autobuz doar pentru o linie, un traseu...si sa treaca pe el mare de tot PRIMARIA SANMIHAIU ROMAN...Cam ciudat, nu ti se pare?...

Poate l-a cumparat Primaria de la Super-Imposer cu numar cu tot...
0

#20 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 noiembrie 2013 - 15:34

Exclus. Autobuzul nu a existat in TM, este import din Germania (daca ma pun pe cautat, ii si dau de urma...), deci sanse sub 5% ca el sa fi fos al SuperImposer.

Cum spuneam, treaba cu Primaria Sanmihaiul Roman, paote fi de forma unei reclame. Cat despre ceea ce spunea domnul Florin, fiind vorba de SI, nu cred ca e o noutate ca folosesc statiile RATT.
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi