STP Timișoara Forum: Linia 12 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 12 Linie defintata

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 14:41

Imagine postata

R.A.T.T. şi Primăria Municipiului Timişoara marchează împlinirea a 70 de ani de la inaugurarea primei linii de troleibuz din Timişoara. Cu acest prilej, în data de 17.11.2012, va fi organizată o cursă specială pe ruta staţia Carmen Sylva – Bulevardul Republicii – Gara de Nord - Splaiul Tudor Vladimirescu – Bulevardul Iuliu Maniu – Catedrala Mitropolitană – Bulevardul Regele Ferdinand – Bulevardul Mihai Viteazul – Piaţa Nicolae Bălcescu şi retur.
Întâlnirea cu publicul călător, oficialităţiile şi reprezentanţii presei va avea loc la ora 11.00 în zona monumentului Eroilor din Piaţa Operei. Apoi troleibuzul aniversar va pleca din staţia Carmen Sylva pe traseul istoric. Acesta va circula gratuit la interval de o oră până la ora 15.00.
La 15 noiembrie 1942 se dădea în folosinţă prima linie de troleibuz din Timişoara, care măsura 3490 de metri şi a fost proiectată de firma Brown-Bovery. Pentru această ocazie au fost importate din Italia şapte troleibuze marca Fiat, echipate electric de Marelli.


0

#22 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 14 noiembrie 2012 - 16:03

Forumiştii vor avea întâietate sau primi veniţi vor ocupa toate locurile?
0

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 noiembrie 2012 - 16:14

Nici un Dac, un Berliet, nimic? :(
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 16:20

Vezi postareaAndy, la 14 noiembrie 2012 - 16:03, a spus:

Forumiştii vor avea întâietate sau primi veniţi vor ocupa toate locurile?

Din pacate nu am informatii despre asta, dar probabil ca Silvia va fi pe acolo si probabil si eu. :)
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 21:11

Bravo Ratt-ului si bravo Primariei ca s-au gandit sa marcheze acest eveniment. Este bine ca ne aducem aminte sa sarbatorim si firobuzele timisorene chiar daca ele au intrat in functiune la 73 de ani distanta fata de tramvaie iar de 70 de ani le avem in oras. Frumos!...
Sunt tare curios cine-i persoana (PERSOANA!) care a avut aceasta initiativa, pentru ca in mod sigur initial o persoana a avut aceasta initiativa iar apoi s-a format un grup. Stie cineva?...

Si totusi, cine-mi poate explica de ce avem atat de putine (aproape deloc) poze din primii 30 (!!!) de ani de la aparitia firobuzelor in Timisoara?...Aparate foto erau in mod sigur mai multe decat in urma cu o suta de ani...si atunci?...


In orice caz, ma pot mandri ca am circulat cu Linia 2 firobuze, ulterior (din '74 parca) Linia 12, cu firobuze TV 2E...Locuiam pe Vadul Calugareni colt cu Porumbescu. Stateam si cate o ora-doua la colt si le asteptam sa le vad, mai ales ca in preajma aveau si statiile...Ce vremuri!...


Ar trebui ca macar sambata acel troleibuz aniversar sa se numeasca FIROBUZ cum se numeau si in urma cu 70 de ani ... pe afisaj va arata cifra 12 sau...?...


Si nu prea inteleg traseul...De la Gara de Nord pe Splaiul Vladimirescu (care are sens unic catre Catedrala), apoi pe Iuliu Maniu (fosta Resitei) si apoi Catedrala. Prin Balcescu sau cum?...Daca vorbim de traseu istoric, depinde la ce ani ne referim, pentru ca de-a lungul timpului (istoriei) traseul s-a mai schimbat.

Oricum ar fi, sper sa ajung si eu sambata la eveniment iar timpul sa fie frumos...
0

#26 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2012 - 21:17

Pregatiti aparatele foto,incarcati acumulatorii si sambata..."So pe ei!" :D

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 14 noiembrie 2012 - 21:19

0

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 noiembrie 2012 - 21:54

Deci da... cum nu pot ajunge, rog pe cei prezenti poze din toate unghiurile :coolspeak:

Dar cel mai bine ar fi pozele facute in acele zone unde nu prea mai vezi "picior" de troleu azi... In special Balcescu, Porumbescu, Mihai Viteazul... :so pe iei:
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:10

Vezi postareaGoldmember, la 14 noiembrie 2012 - 21:17, a spus:

Pregatiti aparatele foto,incarcati acumulatorii si sambata..."So pe ei!" :D

Asta ca sa nu ne miram peste 70 de ani (adica sa nu se mire altii, ca noi nu mai apucam) ca nu sunt poze cu Skodele din 2012. :rad_masa:

Vezi postareamile, la 14 noiembrie 2012 - 21:11, a spus:

Daca vorbim de traseu istoric, depinde la ce ani ne referim, pentru ca de-a lungul timpului (istoriei) traseul s-a mai schimbat.

Bun, traseul originar (nu e greseala, asta am vrut sa scriu :) ) trecea prin curtea actualei ELBA, deci s-a incercat reproducerea lui in functie de linia de contact existenta (nu se punea nimeni sa traga alta linie de contact pentru doua zile :) )
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 noiembrie 2012 - 22:10, a spus:

Bun, traseul originar (nu e greseala, asta am vrut sa scriu :) ) trecea prin curtea actualei ELBA, deci s-a incercat reproducerea lui in functie de linia de contact existenta (nu se punea nimeni sa traga alta linie de contact pentru doua zile :) )



Da, si trecea podu si avea capat in colt la actualul bul Carol I, unde s-a demolat hala Pietei Iosefin. Nici nu m-am gandit sa se traga fire sau la lucruri de genul acesta.
Dar tot n-am inteles ce cauta Splaiul Tudor Vladimirescu in acest traseu de sambata si mai ales (cronologic) dupa Gara. Se va face tura prin Balcescu sau nu?...Este cam neclar traseul...In fine, vom vedea sambata...
0

#30 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:32

cred ca se vroia doar sa se indice traversarea podului peste splai, dupa care bulevardul iuliu maniu pana la kaufland/prislop, porumbescu, balcescu, catedrala...
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:35

Din pacate mai multe detalii despre traseu nu cunosc nici eu. :( Totusi, din moment ce pe Splaiul Tudor Vladimirescu nu exista linie de contact, nu cred ca se va merge pe diesel pe acolo. (tocmai asta e ideea: sa mergem cu troleibuzul, nu cu un fel de autobuz hibrid :D )
Poate primim niste lamuriri de la Silvia maine.
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 22:50

Vezi postareaweg_mann4ratt, la 14 noiembrie 2012 - 22:32, a spus:

cred ca se vroia doar sa se indice traversarea podului peste splai, dupa care bulevardul iuliu maniu pana la kaufland/prislop, porumbescu, balcescu, catedrala...



Da, este posibil ca de la gara sa se mearga pe Dragalina, apoi pe Splaiul Nicolae Titulescu, se traverseaza podul, apoi pe Splaiul Tudor Vladimirescu prin fata Autogarii, pe Iuliu Maniu si catre Porumbescu, Balcescu, Catedrala,...varianta diesel pe alocuri...





Citeaza

Carmen Sylva – Bulevardul Republicii – Gara de Nord - Splaiul Tudor Vladimirescu – Bulevardul Iuliu Maniu – Catedrala Mitropolitană – Bulevardul Regele Ferdinand – Bulevardul Mihai Viteazul – Piaţa Nicolae Bălcescu şi retur.



Numai ca in comunicat dupa Iuliu Maniu vine Catedrala, apoi Mihai Viteazul si Balcescu, adica cumva invers...
Cred ca cine a insirat strazile in comunicat, ori le-a insirat aleatoriu ori nu le stie locatia...



PS Am postat fara sa vad toata postarea de deasupra...care a venit pe ...bucati... :naughty1: :D

Aceasta postare a fost editata de mile: 14 noiembrie 2012 - 22:53

0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:02

Deci nu stiu despre ce vorbiti voi aici, si despre ce se vorbeste in comunicat, un lucru e cert... Pe ultima variatna a liniei 12, avem si astazi firele de contact. :coolspeak:
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:19

Pai cam despre asta e vorba: ultima varianta a liniei 12.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2012 - 23:52

Citeaza

Apoi troleibuzul aniversar va pleca din staţia Carmen Sylva pe traseul istoric.



Formularea nu este cea mai corecta, fericita. Daca pentru colegii mai tineri, ultima varianta a liniei 12 este de domeniul istoriei, pentru mine ultima varianta este contemporana...faceam naveta cu ea in clasa a cincea...am mai prins si bucla din Balcescu... :rad_masa: ..pai nu :intrebare: ....

Totul este relativ...
0

#36 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 noiembrie 2012 - 09:07

Bună dimineaţa,

Văd că lumea deja anticipează ce s-a pregătit pentru momentul festiv.
Astăzi sunt 70 de ani de când a fost dată în folosinţă prima linie de troleibuz din Timişoara. Aşa că vă invităm la plimbare pe această rută: din staţia Carmen Sylva din centru, pe bvd Republicii până spre gară, intrăm prin curte pe la Elba, traversăm podul şi întoarcem la giraţia de la I. Văcărescu pentru a reveni la CAtedrală pe acelaşi traseu de unde continuăm pe bvd. Mihai Viteazu până în piaţa N. Bălcescu (fostă Lahovary) şi revenim în staţia Carmen Sylva.
Troleibuzul va circula fără oprire în staţiile de pe traseu.


Fisier atasat  invitatie aniversare 70 tr.pdf (502.25K)
Number of downloads: 243

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 15 noiembrie 2012 - 09:12

0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2012 - 12:11

Mile, asa cum imi spunea Silvia azi dimineata, troleibuzul chiar va intra prin curtea ELBA, doar ca pe diesel. :coolspeak:
0

#38 Useril este offline   Silviu Sintea 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 02 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Medias

Postat 15 noiembrie 2012 - 16:05

O istorie frumoasa, care obliga. Felicitari!

Fotografii cu troleibuzele Marelli ale Timisoarei:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 noiembrie 2012 - 19:35

Ei, acum chiar ca vorbim de un traseu istoric. De fapt este vorba chiar de prima linie de firobuz din Timisoara, exact ca acum 70 de ani. Asa da! Totul a devenit foarte clar cu o singura exceptie.

Citez...din comunicatul RP RATT...

Citeaza

...din staţia Carmen Sylva din centru, pe bvd Republicii până spre gară, intrăm prin curte pe la Elba, traversăm podul şi întoarcem la giraţia de la I. Văcărescu pentru a reveni la Catedrală pe acelaşi traseu


...Adica ne intoarcem tot pe Vacarescu inapoi pe pod si prin curtea ELBE-i. Dar acolo pe Vacarescu mai avem inca o hala a pietei iar drumul este ingust si destul de deteriorat si plin de masini parcate si de oameni ... fiind sambata, piata va fi plina...

Probabil ca la aniversarea de 80 de ani, curtea ELBE-i va fi strada precum in urma cu 70 de ani, iar pe Vacarescu nu vom mai avea actuala hala iar strada va fi circulabila daca nu va fi toata o parcare mare.

Oricum, ii multumesc mult reprezentantei RP RATT pentru informatiile suplimentare aduse pe forum...
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 noiembrie 2012 - 19:55

De fapt prima linie de firobuze din Timisoara a purtat indicativul 7, dupa cum putem vedea si in pozele de pe Transira...

Lucru interesant, Fiat-Marelli avea "afisaj" si pe partea stanga, iar asta se intampla in 1942...Ce tare!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 15 noiembrie 2012 - 20:05

0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi