STP Timișoara Forum: episodul 6: validarea obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

episodul 6: validarea obligatorie

#41 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2009 - 20:50

5 aparate de control exista .. ca sunt folosite sau nu, e alta poveste.

oh, si poate verifica usor validitatea .. folosind butonul I al oricarui validator functional :coolspeak:
0

#42 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2009 - 20:51

Pana verifica la toata lumea... :coolspeak:
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2009 - 22:03

Zilele acestea se tine un curs cu toti controlorii dupa care vor da si un test. La acest curs se explica modul de control cu aparatele dar si pe validator. Pe moment valabilitatea abonamentului se demonstreaza cu bonul eliberat la chiosc.
0

#44 Useril este offline   Alexandra 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18 martie 09

Postat 19 martie 2009 - 09:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 Mar 2009, 22:03, a spus:

Zilele acestea se tine un curs cu toti controlorii dupa care vor da si un test. La acest curs se explica modul de control cu aparatele dar si pe validator. Pe moment valabilitatea abonamentului se demonstreaza cu bonul eliberat la chiosc.


As vrea sa ma lamuresc si eu asupra scopului validarii calatoriei in cazul unui abonament.
Toate motivele invocate pana acum au fost : statistici, controlul asupra traficului, justificarea sumelor pt abomamentele cu reducere. Tot in acest topic s-a spus, ca inainte de implementarea acestui sistem, s-a facut o analiza a opiniei publice.

In practica, motivele expuse nu mi se par relevante, pentru ca:

1. noul sistem de validare in cazul unui abonament nu are nici un rol in a verifica prin scanare daca respectivul card este valabil sau nu in perioada respectiva. (Perioada de valabilitate se certifica cu bonul fiscal !). Ceea ce conteaza, si se poate verifica prin validare, sunt numele calatorului, data, ora si ruta.
2. referitor la justificarea sumelor pentru abonamentele cu reducere, asa cum s-a mai spus, acele sume sunt platite in avans.
3. In acelasi timp, mi se pare suspect faptul ca pentru a «beneficia » de un card fara date personale, trebuie sa platesti ! Daca RATT este interesat de nr de calatori, pentru a avea control asupra traficului prin GPS, de ce se mai intereseaza atunci si de numele si datele personale ale acelor calatorilor ? Cred ca statisticile se pot face si alt fel, decat cu date personale, (se poate aloca un nr de exemplu, sau se pot gasi si alte modalitati)
4. pe linia 43, sunt doar niste harburi de autobuze, in schimb sunt dotate cel mai modern sistem de control asupra traficului in care cred ca s-a investit foarte mult. Nu se investe, in schimb nimic pentru confortul calatorilor.
5. S-a spus ca s-a consultat opinia publica inainte de implementarea noului sistem. Cand, unde si cum ? Eu nu am auzit de asa ceva. Si nu sunt un caz izolat. Am auzit lume revoltandu-se la punctele de vanzare RATT, si intreband de vechiul abonament pe hartie, care, chipurile, nu se mai gaseste numai la periferia orasului.
6. In momentul in care am solicitat un abonament normal, ca si pana acum, nici macar nu am fost informata ca mi se va face un card, si nici nu am fost intrebata daca vreau unul personalizat sau nu.
7. Concluzia mea personala este ca se ingradeste libertatea publica, prin accesarea acestui card cu microcip, care functioneaza prin scaner si mergand mai departe prin control GPS. Mai mult, sunt puse la dispozitie datele personale ale individului in mod gratuit. Prin posibilitatea refacerii informatiilor de pe card, in cazul furtului sau chiar a deteriorarii, mi se confirma faptul ca se lucreaza la o baza de date imensa, bazata prin informatiile stocate si culese prin intermediul acelui microcip. In acest scop se invoca, -culmea !-securitatea publica si niste beneficii pentru care RATT isi sparge capul pentru noi, care habar nu avem.
8. Vreau sa protestez impotriva acestui sistem si as vrea sa stiu cine a decis implementarea acestuia, ca sa stiu unde ma pot adresa in modul cel mai eficient.
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2009 - 12:51

Alexandra, mi-ai trimis un mesaj personal cu aceste intrebari si ti-am raspuns la fiecare in parte. :04:
Daca citesti cu atentie ce scrie in acest sub-forum o sa gasesti raspuns la toate intrebarile.
________________________________________________________________________________


Cateva citate din posturile d-lui Ballo (consultant ticketing):

"Noul sistem de ticketing se bazeaza pe carduri contactless. Spre deosebire de cardurile bancare, acestea nu au banda magnetica, iar conexiunea cu terminalele din vehicul (validatoare) si cu cele de incarcare din centrele comerciale se realizeaza fara contact, prin proximitate. Datorita microprocesorului incorporat, cardurile permit lansarea unei oferte tarifare mult imbunatatite: la elementele actuale se vor adauga conturile de calatorii pre-platite si taxarea in functie de distanta percursa. De asemenea, unele date personale stocate, permit atat identificarea corecta a persoanelor care beneficiaza de facilitati de transport, cat si recuperarea contului in cazul pierderii sau distugerii cardului. Incarcarea prin sistemul bancar (POS-uri si e-banking), ca si utilizarea in alte servicii publice locale - de exemplu, pentru plata parcarii pot fi implementate ulterior.

Oferta tarifara a RATT va pastra actualele bilete ca optiune de plata a calatoriei. Ele vor fi validate la bordul vehiculelor in aceleasi noi terminale (validatoare), care tiparesc data, ora si linia, fiind destinate cu precadere calatorilor ocazionali, in majoritate nerezidenti in Timisoara

RATT va pastra oferta actuala de abonamente si a transpus-o pe noul suport - cardul. In general, abonamentele sunt nominale si au pret integral, pret redus cu 20% si pret redus cu 50%. Cele nenominale vor avea exclusiv pret integral. Eliberarea abonamentelor nominale se face cu prezentarea setului actual de documente justificative, care vor fi scanate pentru a constitui o baza de date. Eliberarea "on-line" va elimina posibilitatea onorarii unor cereri gresite sau abuzive. Pentru o elasticitate cat mai mare in utilizarea cardului, abonamentelor pe o linie si pe doua linii li se va putea adauga optiunea contului de unitati pre-platite. In acest mod, cardul va putea fi utilizat atat ca abonament, cat si ca titlu de transport nenominal pe alte liinii decat cele din abonament

Noul sistem de ticketing poate fi considerat, alaturi de noul sistem de management al vehiculelor, ca un al treilea pilon al eforturilor de modernizare pe care le fac de cativa ani Primaria Municipiului Timisoara si RATT pentru imbunatatirea radicala a calitatii transportului public. Primul este realizat la nivelul infrastructurii de transport, prin reabilitarea liniilor de tramvai. Al doilea este la nivelul materialului rulant, prin innoirea parcului de autobuze si troleibuze. Principala motivatie a achizitionarii unui sistem automat de taxare, la Timisoara ca si oriunde in lume, este imbunatatirea managementului companiei de transport public. RATT nu vrea sa castige mai mult, pentru ca, de fapt, nu se pune problema castigului. Acest serviciu public esential este partial sustinut prin eforturi foarte mari ale bugetului local. Investitiile si acoperirea diferentei dintre costul real al calatoriei si cel acceptabil social sunt asigurate din banii comunitatii. In aceste conditii, eficientizarea activitatii devine obligatorie, iar rezultatele bune se intorc la comunitate. Cunoasterea completa si exacta a sarcinii de transport, diminuarea fraudei, proceduri comerciale perfect controlate si o oferta tarifara mai atractiva, toate acestea vor sta la baza unei alocari mai eficiente a resurselor, cu efectul direct al cresterii calitatii serviciului de transport.

Este posibil ca un anumit aspect al noului sistem de ticketing sa creeze disconfort si sa fie perceput ca o impunere suplimentara fata de situatia actuala. Este vorba despre necesitatea ca toti calatorii sa-si valideze cardurile cel putin la urcarea in vehicule, indiferent de titlul de transport utilizat. Chiar si cei cu abonamente? Da. Dar cei care au gratuitate pe transportul public si care astazi nici nu detin documente de calatorie emise de catre RATT? Da, si ei. Voi incerca sa explic de ce. Din punct de vedere tehnic, un sistem informatic este, indiferent de resursele materiale si umane angajate, o ratare foarte scumpa daca nu este alimentat cu date complete si reale. De aceea, noul sistem de ticketing, justificat si proiectat sa furnizeze situatia exacta a traficului de calatori, nu-si va putea indeplini principalul rol daca nu va dispune de datele de intrare necesare, iar acestea provin tocmai din validarile tuturor biletelor si cardurilor. Din punct de vedere financiar, o raportare eronata prin omisiune a calatoriilor realizate de catre persoane care au dreptul la facilitati de tarif (si acestea reprezinta marea majoritate!) va pune RATT in imposibilitatea de a face dovada prestatiei si de a recupera prin sistemul de subventii sumele cheltuite. Toate acestea sunt insa grijile companiei, de ce ar fi interesati calatorii? Pentru ca ratarea obiectivelor si dificultatile financiare s-ar rasfrange direct si imediat asupra calitatii serviciului de transport public.

Baza de date a noului sistem de ticketing va stoca si va prelucra toate tranzactiile efectuate: cumpararea biletelor, incarcarea/reincarcarea cardurilor (inclusiv cu drepturile de calatorie gratuita), documentele justificative pentru obtinerea facilitatilor de tarif, validarea in vehicule a titlurilor de transport si controlul acestora. O parte din date au caracter personal si ele sunt operate din doua motive: verificarea dreptului la facilitati de tarif si facilitarea recuperarii contului de pe cardurile pierdute sau deteriorate. Eventualele temeri pentru o utilizare abuziva a acestor date nu sunt justificate, dar calatorii care nu vor fi de acord cu prezentarea datelor personale vor avea la dispozitie titlurile de transport nenominale (bilete, abonamente de o zi si unele abonamente pe perioade mai lungi). Calatoria cu aceste titluri de transport va fi desigur mai scumpa, ca si in prezent, pentru ca ele nu beneficiaza de subventia generala acordata cetatenilor orasului si nici de alte facilitati speciale de tarif. Cat despre trasabilitatea nedorita a deplasarilor efectuate, nu uitati de telefonul mobil cu abonament..."
0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 martie 2009 - 15:12

La numarul 6. si 7.:

Nu o sa te intrebe nimeni daca vrei sau nu un card personalizat... Oricum faza cu datele personale este deja absurda! La banca nu iti cere nimeni aceste date, sau la telefonia mobila?? Crede-ma, RATT nu are nici un scop de a te urmari. Daca ma duc la un operator de telefonie mobila ,mai degraba m urmaresc ei ,decat RATT. Oricum s-a mai discutat, si s-a mai spus. Multi sunt care nu accepta din anumite motive acest sistem. S-au mai creat confruntari, si discutii aiurea de pe aceasta tema, si s-a deviat de la subiect!
0

#47 Useril este offline   elenatorok 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 17 ianuarie 09

Postat 13 aprilie 2009 - 13:03

Validarea abonamentelor este un lucru inutil din punct de vedere al calatorului.
Cand veti renuntat la acest lucru?

Cred ca sunt in asentimentul tuturor celor care folosesc abonamente. Daca e vorba de o statistica referitoare la numarul de calatori la anumite ore, aceasta o poate face si soferul dintr-o privire.

De ce ar trebui sa platesc amenda daca nu validez abonamentul, din moment ce am achitat deja costul pentru calatorie pe o luna?
Pe noi calatorii nu ne intereseaza statisticile dumneavoastra, faceti-le altfel, nu chinuind calatorii.
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 aprilie 2009 - 13:36

Aveti ca timisorean o reducere de 20% din costul abonamentului. Acest lucru va obliga la validare (pentru a putea informa primaria asupra numarului exact al celor care au beneficiat de acesta reducere). Achizitionand un abonament la pretul integral nu mai aveti obligativitatea de a valida.

Preturile le gasiti aici.

Va dau un exemplu: Abonament general - 30 zile 76 lei fata de 60,8 (cu 20% reducere).

Obligativitatea validarii este stabilita de protocolul incheiat intre primarie si RATT (il puteti citi aici.)
0

#49 Useril este offline   elenatorok 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 17 ianuarie 09

Postat 13 aprilie 2009 - 14:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 Apr 2009, 14:36, a spus:

Aveti ca timisorean o reducere de 20% din costul abonamentului. Acest lucru va obliga la validare (pentru a putea informa primaria asupra numarului exact al celor care au beneficiat de acesta reducere). Achizitionand un abonament la pretul integral nu mai aveti obligativitatea de a valida.


In momentul vanzarii cardurilor deja se stie cate s-au vandut cu reducere. Exista niste liste.
De ce mai trebuie o statistica in plus?

Citeaza

Obligativitatea validarii este stabilita de protocolul incheiat intre primarie si RATT (il puteti citi aici.)


Cei care au incheiat acordul cu primaria probabil nu circula cu mijloace de transport in comun ca sa se enerveze zilnic cu validarea.
0

#50 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 13 aprilie 2009 - 17:22

Eu chiar nu inteleg ce este asa de greu sa validezi in conditiile actuale.Dupa cele citite pe forum deduc ca majoritatea celor care nu vor sa valideze in sistemul actual sunt nascuti dupa 1975/76 cand pe linia 3 s-a introdus pentru prima oara sistemul de autotaxare si atunci oameni erau reticenti la sistemu de taxare, vroiau sa cumpere bilete de la taxator, nu erau obisnuiti sa-si cumpere bilete de la chiosc im mod anticipat.Si daca cineva nu vrea sa-si decline identitatea la achizitionarea unui abonament nu are decat sa -si cumpere un titlu de calatorie fara a benaficia de reducerea respectiva.Prin reducerile acordate RATT-ul stimuleaza calatori sa valideze,este ca o plata pentru(corvoada)seviciul efectuat de calator.
Iar statistica calatorilor facuta dintr-o privire e ca o masuratoare la croitor fara centimetrul de croitorie si iti taie sau lungeste o haina de un lat de p..alma,totus nu mai suntem in secolu XIX sa aproximam.
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 aprilie 2009 - 20:34

Vezi postareaelenatorok, la 13 Apr 2009, 15:00, a spus:

In momentul vanzarii cardurilor deja se stie cate s-au vandut cu reducere. Exista niste liste.
De ce mai trebuie o statistica in plus?


Da, primaria stie, de exemplu, cati pensionari sunt, dar nu stie (si RATT nu poate demonstra) cate calatorii efectueaza acestia. Validarea cardurilor elimina aceasta lipsa de date concrete.
Unul dintre scopurie acestui sistem este obtinerea de date exacte si concrete, pentru aceasta s-au investit bani si munca, cerandu-se de la calator doar un mic efort suplimentar. (acesta obtinand in schimb alte facilitati: afisarea timpilor in statii, recuperarea contului in cazul pierderii sau furtului cardului, reduceri, alte facilitati pe care le permite sistemul).
0

#52 Useril este offline   elenatorok 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 17 ianuarie 09

Postat 13 aprilie 2009 - 22:59

Vezi postareanad, la 13 Apr 2009, 18:22, a spus:

Eu chiar nu inteleg ce este asa de greu sa validezi in conditiile actuale.Dupa cele citite pe forum deduc ca majoritatea celor care nu vor sa valideze in sistemul actual sunt nascuti dupa 1975/76


Mie nu-mi place validarea cardului abonament, desi sunt nascuta cu multi ani inainte de '75.
Nu e vorba ca doresc o intoarcere in timp, ci doar simplificarea lucrurilor. Aceasta varianta insa nu face decat sa complice inutil un lucru care pana acum era foarte simplu. Trebuia doar sa-ti cumperi o data pe luna abonamentul, si nu mai aveai nici o bataie de cap.
Acum trebuie sa tii minte la fiecare urcare sa validezi, si uneori nu se poate valida fiindca nu functioneaza bine aparatele. Rezultatul este oboseala si nervii. Asta numiti dv. secolul XXI? In cazul asta prefer secolul XIX ...

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 Apr 2009, 21:34, a spus:

Da, primaria stie, de exemplu, cati pensionari sunt, dar nu stie (si RATT nu poate demonstra) cate calatorii efectueaza acestia. Validarea cardurilor elimina aceasta lipsa de date concrete.
Unul dintre scopurie acestui sistem este obtinerea de date exacte si concrete, pentru aceasta s-au investit bani si munca, cerandu-se de la calator doar un mic efort suplimentar. (acesta obtinand in schimb alte facilitati: afisarea timpilor in statii, recuperarea contului in cazul pierderii sau furtului cardului, reduceri, alte facilitati pe care le permite sistemul).


Incercati totusi sa gasiti o formula, buna pentru toata lumea prin care sa nu mai validam cardurile abonament.
0

#53 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 aprilie 2009 - 13:30

Vezi postareaelenatorok, la 13 Apr 2009, 22:59, a spus:

Acum trebuie sa tii minte la fiecare urcare sa validezi, si uneori nu se poate valida fiindca nu functioneaza bine aparatele.


Daca nu functioneaza aparatele, nu trebuie sa validezi si nu vei fi amendata :P
0

#54 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 aprilie 2009 - 15:15

Vezi postareaelenatorok, la 14 Apr 2009, 00:01, a spus:

Incercati totusi sa gasiti o formula, buna pentru toata lumea prin care sa nu mai validam cardurile abonament.


Nu se va renunta albolut de loc la validare obligatorie.
Cand te duci cu trenul dintr-un loc in altu, esti obligat sa ii arati controlorului biletul, ca nu merge ca nu vreau sau ca am uitat pe unde l-am pus sau mai stiu eu ce altfel de faze. :P
0

#55 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 14 aprilie 2009 - 20:41

Vezi postareaelenatorok, la 13 Apr 2009, 23:59, a spus:

Mie nu-mi place validarea cardului abonament, desi sunt nascuta cu multi ani inainte de '75.



Nu cred................
0

#56 Useril este offline   marius 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 10 aprilie 09

Postat 14 aprilie 2009 - 22:56

Daca ma plimb 2 tururi cu un tramvai sau autobuz, trebuie sa validez de 2 ori abonamentul? Autobuzele nu au "bucle" si poti sa ramai in ele deci nu vad de ce ar trebui sa validez de doua ori sau de ce nu as putea folosi scuza asta tot timpul. "Ma scuzati, ma plictisesc si ma plimb de 2 ore cu autobuzul, am validat numai cand am urcat in el"
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 aprilie 2009 - 23:00

Nu e nicio limita pentru numarul de calatorii efectuate cu un abonament, deci, validezi cand urci in vehicul.
0

#58 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 14 aprilie 2009 - 23:03

Vezi postareanad, la 14 Apr 2009, 20:41, a spus:

Nu cred................


Ce nu crezi ? Ca nu-i place sa valideze sau ca e nascuta inainte de `75 ? :04:
Si eu sunt nascuta inainte de `75 si pot sa-ti spun cu mana pe inima, ca nu-mi place sa validez de fiecare data cand urc in mijloacele de transport ! Motivul : la noi nu se poate circula in conditii CIVILIZATE ! Toata lumea se inghesuie, ptr. ca aceste mijloace de transport nu circula bine ! De ex. in azi-dimineata am stat 25 min. pana a venit tramvaiul 10 ! Pe tabel zice ca intre orele 7:00 - 8:00 intervalul e de 14-18 min. :huh: ... si inca acum e binisor , ca elevii sunt in vacanta...
0

#59 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 aprilie 2009 - 23:07

La fel si eu.....sunt nascut dupa 75 si nu ma deranjeaza sa validez... :04:
0

#60 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 14 aprilie 2009 - 23:09

Vezi postareacaius, la 14 Apr 2009, 23:07, a spus:

La fel si eu.....sunt nascut dupa 75 si nu ma deranjeaza sa validez... :04:



:huh:
:rad:
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi