STP Timișoara Forum: Biletele STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Biletele STPT

#41 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2009 - 20:27

Poate pentru ca pe viitor vor dori sa mareasca pretul mai mult la unul decat la celalalt... <_<
0

#42 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 februarie 2010 - 21:23

Citeaza

Probabil ca cea mai importanta schimbare, pentru publicul calator, va fi scumpirea biletelor. „Vom creste pretul biletelor si abonamentelor anual, in functie de inflatie. Pot sa va spun ca dorim ca majorarea, procentuala, sa se resimta mai mult la bilete, care sunt folosite in 60% dintre calatorii.” Seful transportului local a mai adaugat ca, cel mai probabil, scumpirea pretului la bilete va fi de 10%.

O alta gaura din bugetul propriu, cea cauzata de vandalizarea validatoarelor, a scaunelor si a vagoanelor in general, ar putea fi astupata de actiunea pe care RATT-ul o demareaza in aceste zile, impreuna cu Politia Comunitara, echipaje mixte facnd verificari in mijloacele de transport in comun in intervalul 21-24.

Sursa:Agenda.ro
De toate pentru toti...
0

#43 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2010 - 22:00

Sa speram ca "actiunea" nu va dura doar aceste zile, ci muuult timp de acum incolo, atat cat vandalii sa-si "iasa din mana" si sa nu mai intre in vagoane cu idei de vandalizare.
0

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 august 2010 - 20:25

Nu stiu cati dintre noi, maiutilizeaza, sau tin in mana un bilet, dar am observat ca la ultima tiparire s-a facut un pas urias!

S-a tiparit pe bilet textul, care informeaza calatorii ca se pot composta bilete numai la usa I. :coolspeak: :respekt:
0

#45 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 10 august 2010 - 00:36

Si la troleibuze ?
0

#46 Useril este offline   nykos 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22 octombrie 09

Postat 01 octombrie 2010 - 20:02

Cand o se inceteze cu abuzurile privind nedisponibilitatea cumpararii biletelor la orice ora si trimiterea controalelor chiar atunci cand oamenii sunt nevoiti sa circule ilegal, datorita incompetentei RATT? Sper ca nu o sa-mi serviti placa cu "trebuia luat bilet de dinainte", fiindca oamenii mai au urgente, probleme de sanatate, etc. Unde mai punem ca chioscul de la Spitalul Judetean, azi (01.09.2010), era inchis in jurul orei 19:00, in ciuda orarului afisat chiar pe acest site.

Chiar daca nu aveti bani de instalat automate in statii, e chiar asa greu sa-i lasati pe soferi sa vinda bilete (ca-n Praga si in orasele civilizate)? Sau mergem pe principiul balcanic "prinde prostu' si da-i in cap"?

Inca ceva: mai ales atata timp cat plata in functie de distanta nu e pusa la punct, odata ce biletul a fost compostat pe un mijloc de transport in comun, ar trebui sa fie valabil pt. inca 45-60 de minute pe orice alta linie. Daca eu n-am decat bilet si vreau sa ajung din Torontalului pana la sala Olimpia, vreau sa mi se ofere posibilitatea sa nu astept dupa tramvaiul 6 (care circula execrabil de rar), ci sa ma urc in 4, sa schimb cu 1 sau 2 la Piata 700, si apoi sa iau 8 din Piata Maria. Faptul ca acest lucru nu se intampla in prezent denota iarasi reaua-vointa a RATT. Nu trebuie sa dati in cap calatorilor pt faptul ca faceti economii la tramvaie si circula mult mai putine decat ar fi normal.

Aceasta postare a fost editata de nykos: 01 octombrie 2010 - 20:04

0

#47 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 octombrie 2010 - 20:18

Tin sa cred ca acest comentariu este unul total NON-SENS, din simplul motiv ca nu ati citit restul topicelor care se incadreaza in cercul de acuzatii pe care le faceti la adresa RATT. Atat timp cat nu cunoasteti orarul exact al liniei 6 (de exemplu), sau dotarea parcului de tramvaie, sau ami exact faptul ca regia trece printr-o perioada foarte intnecata financiar datorita ratelor pentru troleibuze, care culmea au fost luate pentru confortul dvs. al calatoriilor. Si tin sa cred ca un raspuns gen: "De ce le-a luat daca nu-si permite?" nu-si are din nou rostul, deoarece alte comentarii ar sosi.

In legatura cu autometele de bilete in statii. Daca dupa 2-3 luni de la instalarea lor in statii, nu ati gasi bilete pentru ca acestea sunt stricate, vandalizate ce ati face? Sa nu luam de exemplu alta tara, ci alt oras din Romania, unde pot afirma eu ca acest lucru se intampla.


Iar in legatura cu chioscurile, aici intradevar nu stau lucrurile bine. Nici eu personal nu sunt deacord cu orarul acestora, insa RATT a introdus curand PENTRU CALATORI, o facilitate numita "Portofelul electronic" care cum bine ziceati este foarte de folos in "cazuri de urgenta". Incarcat cu 8 lei, nu cred ca cere de mancare in portofelul omului. Dar fiindca asa este romanul, si anume de ce sa dea el 8 lei deodata, prefer sa nu comentez!
0

#48 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 01 octombrie 2010 - 20:31

Vechea discutie cu automatele. Eu tot sustin ca in unele statii (Gara, Unirii + inca 2-3) ar fi utile. Mai vin si oameni in vizita. Cat despre vandalizare - exista deja minim 15 orase in tara unde functioneaza. Doar n-o fi TM locul unde se aduna toti vandalii.
0

#49 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2010 - 20:52

Vezi postareanykos, la 01 octombrie 2010 - 20:02, a spus:

Cand o se inceteze cu abuzurile privind nedisponibilitatea cumpararii biletelor la orice ora si trimiterea controalelor chiar atunci cand oamenii sunt nevoiti sa circule ilegal, datorita incompetentei RATT? Sper ca nu o sa-mi serviti placa cu "trebuia luat bilet de dinainte", fiindca oamenii mai au urgente, probleme de sanatate, etc. Unde mai punem ca chioscul de la Spitalul Judetean, azi (01.09.2010), era inchis in jurul orei 19:00, in ciuda orarului afisat chiar pe acest site.

Chiar daca nu aveti bani de instalat automate in statii, e chiar asa greu sa-i lasati pe soferi sa vinda bilete (ca-n Praga si in orasele civilizate)? Sau mergem pe principiul balcanic "prinde prostu' si da-i in cap"?

Inca ceva: mai ales atata timp cat plata in functie de distanta nu e pusa la punct, odata ce biletul a fost compostat pe un mijloc de transport in comun, ar trebui sa fie valabil pt. inca 45-60 de minute pe orice alta linie. Daca eu n-am decat bilet si vreau sa ajung din Torontalului pana la sala Olimpia, vreau sa mi se ofere posibilitatea sa nu astept dupa tramvaiul 6 (care circula execrabil de rar), ci sa ma urc in 4, sa schimb cu 1 sau 2 la Piata 700, si apoi sa iau 8 din Piata Maria. Faptul ca acest lucru nu se intampla in prezent denota iarasi reaua-vointa a RATT. Nu trebuie sa dati in cap calatorilor pt faptul ca faceti economii la tramvaie si circula mult mai putine decat ar fi normal.


De acord :coolspeak:.

Iar ultima idee, privind durata de valabilitate a biletelor, e foarte buna. Poate s-ar putea pune in discutie cand isi mai "revine" RATT-ul din criza.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2010 - 22:40

Orarul chioscurilor depinde strict de numarul vanzatoarelor (s-au facut reduceri de personal).
@Wegmann 15 orase din tara au automate de bilete in statii?
0

#51 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 01 octombrie 2010 - 23:44

Mhm. Nu in toate statiile. Problema e doar ca majoritatea folosesc produsele unei firme autohtone care se pare nu e chiar "top of the tops". Nu dau nume, de regula automatele sunt galbene. Si vecinii aradeni le au. Doar in Alba Iulia sunt rosii.

Interesant e ca exact orasul unde firma isi are sediul a cumparat urmatoarele automate din Germania Imagine postata

@nykos: Ca tot vorbeam despre automate - sistemul propus de catre tine e valabil de ex. daca cumperi un bilet in gara Aradul Nou la automat. Valabil exact 60 min. din clipa in care l-ai cumparat. Avantajos daca n-ai timpi de asteptare. Insa s-ar putea intampla sa stai 25-30 de min. prin statii (daca trebuie sa schimbi mijlocul de transport) si practic sa circuli efectiv doar juma`de ora.
0

#52 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 02 octombrie 2010 - 01:10

Automate de bilete avem în:
- Alba Iulia
- Arad (în mare parte vandalizate)
- Braşov (alimentate cu curent electric de la dispecerate... cum bagi bani, dispecera îl trage din priză şi adio bani şi bilet)
- Brăila
- Constanţa (vandalizate, nu mai funcţionează)
- Craiova
- Oradea (cele de import nu mai merg, dar cele montate de ,,unica" firmă din România merg)
- Piatra Neamţ
- Sibiu
- Slatina
- Târgu-Jiu
- Tulcea
Nu mi-au ieşit 15 oraşe, poate am omis vreunul.

Cu excepţia Constanţei, Aradului şi Braşovului, ele merg relativ bine, deci se poate.
Din păcate, niciunul dintre aceste automate nu eliberează abonamete valabile o zi, principiul fiind ,,să se cumpere multe bilete" pentru a creşte încasările.

Revenind la situaţia RATT, tot nu m-a lămurit cineva ce fac dacă vin pentru prima dată în Timişoara şi nu ştiu acest orar de-a dreptul TÂMPIT (scuzaţi expresia) al punctelor de vânzare? Sunt bun de plată, nu? Halal mod de acoperit pierderile...
Măcar la gară putea fi lăsat programul vechi. Zicea cineva pe aici că sunt atât de mulţi vatmani şi şoferi fără obiectul muncii, de au fost puşi ca aspiranţi. Nu se găsesc 2 oameni disponibili pentru chioşcul de la gară?
0

#53 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 octombrie 2010 - 01:33

[cseh_17] :

Eşti tare pripit. Nu-i nimeni dispus să studieze orarele diverselor linii în amănunt sau situaţia parcului de tramvaie, ce Dumenzeu. Să fim serioşi, omul a expus o problemă reală, ba chiar a oferit şi vreo două soluţii considerate normale în alte oraşe (şi ţări) - şi tu vii să spui "nonsens". Hold your horses.

[nykos] :

Referitor la valabilitatea biletelor pe o durată de timp fixă, complet de acord. S-a mai discutat, nu înţeleg de ce nu se implementează; posibil să nu existe date care să susţină că acest lucru ar fi rentabil (în Timişoara în 60 de minute dacă-i oră de vârf poţi ajunge să schimbi şi 4 linii diferite, frecvenţa fiind ridicată).

Referitor la orarul chioşcurilor, eu unul vreau să precizez un lucru peste care multă lume trece cu vederea: alternativa taxi. Dacă sunteţi un călător de simplă ocazie sau aveţi o urgenţă, înseamnă că transportul în comun nu este soluţia potrivită pentru dumneavoastră. O spune un student care uneori lua taxi cu abonamentul general în buzunar, la 23:30. Nu mă încântă situaţia, pot agrea că ar fi mai bine ca transportul în comun să acopere mai bine şi tronsoanele orare cu flux mic de călători, dar realitatea economică e alta.

[Dr2005] :

Soluţia pentru un călător abia-poposit într-un oraş străin la o oră mică este tot cea enunţată mai sus: taxi. Sincer acum, proaspăt-ajuns în Craiova n-am ezitat să iau taxi, deşi în gară este punct de vânzare şi orarul autobuzelor părea ok; pur şi simplu taxiul rezolvă elegant primul contact, când ai bagaje, eşti obosit de la drum şi vrei să ajungi fix la locuinţă (hotel).
0

#54 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 02 octombrie 2010 - 10:19

@Dr2005: Baia Mare, Pitesti, Sighisoara.
0

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2010 - 11:25

Toate masurile expuse de voi sunt perfecte, dar... nu in situatia de criza in care suntem in acest moment. Nici automatele nu sunt gratis si nici reteaua lor de alimentare (vad ce probleme avem cu panourile), nu mai vorbesc de o echipa care sa le intretina si sa le alimenteze.
0

#56 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 02 octombrie 2010 - 11:42

Ar mai exista teoretic o solutie: Un contract cu CFR. Aia oricum au de gand sa-si instaleze propriile automate in marile gari ale tarii. Tehnic n-ar fi mare problema ca acela sa emita si bilete de transport local. Respectiv abonamente de 1/12/24 h. Practic ar trebui doar introdusa in soft destinatia RATT. Pana la urma ar fi un bilet ca oricare altul. Si CFR ar incasa cat incaseaza orice revanzator. Iar RATT tot ar castiga mai mult decat daca omul ia taxiul.

Ar mai fi un aspect interesant. Observ ca si alte orase vor sa introduca sisteme de ticketing (Alba Iulia - implementat, Bacau, Craiova, Iasi, poate si altele). Pacat ca nu-s interconectabile. Adica plec de acasa cu bani pe portofelul electronic si nu as mai avea nevoie de nici un bilet clasic.Apropo de Alba Iulia. Un articol interesant din <a href="http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iata-cum-putem-avea-transport-local-civilizat~ni6e6t">Ziarul de Iasi</a>. Citez din articol:

Citeaza

Vrem sa implementam alte doua variante, unice in tara. Este vorba despre un autocolant care se lipeste de bateria telefonului mobil. Am plecat de la ideea ca in zilele noastre, nimeni nu mai pleaca fara telefonul mobil. Acesta are doua cipuri incorporate si poate fi folosit de la o distanta de 5 centimetri de validator. O a doua varianta este cea de tip breloc, care se poate atasa la chei. Avem in plan sa implementam si aceste sisteme, dar deocamdata ne lipsesc fondurile. In plus, urmeaza lunile de vara cind scade foarte mult numarul calatorilor
Interesante ideile.
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2010 - 12:12

Nu stiu daca mecanismul de distribuire a biletului permite emiterea unui bilet cu dimensiunile potrivite pentru validarea in aparatele instalate in vehiculele RATT. :coolspeak:
0

#58 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 02 octombrie 2010 - 13:35

Nu cred. De aceea si ziceam abonamente pentru X ore, care n-ar mai trebui validate. Ar fi valabil din clipa in care ti l-a "scuipat" masinaria si ar expira automat.

Metoda pe care eu o folosesc destul de des aici in Germania e "Handyticket". Te inscrii online si descarci un mic program Java pe mobil. Poti oricand si oriunde "cumpara" un bilet. Banii sunt automat retrasi de pe contul bancar. Vei primi in scurt timp un MMS. Controlorii au aparate care pot citi codul. (Poza e din reclama lor deoarece momentan nu am nici un "bilet" pe mobil). Frumos e ca functioneaza atat in zona metropolitana cat si pentru bilete de tren.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: handyticket2.jpg

0

#59 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 03 octombrie 2010 - 02:40

@ dAImon: Nu am zic că acel călător ajunge la o oră târzie. Să zicem că ajunge sâmbătă la 8 am şi trage la unul dintre hotelurile de lângă gară (sau ia un taxi până la un hotel), se cazează şi apoi vrea să vadă oraşul. Merge tot cu taxiul? Oare îl dau banii afară din casă să îşi permită să se deplaseze doar cu taxiul sau, în cel mai fericit caz, să îşi cumpere vreo 10 bilete (dacă găseşte pe la vreun chioşc de ziare)? Nu era mai simplu să îşi ia un abonament pentru o zi, cum se poate cumpăra în toate marile oraşe din Europa civilizată pe tot parcursul funcţionării transportului public?

Brusc, mi-am amintit că trăiesc în România, unde cei care merg cu transportul în comun sunt consideraţi sărăntoci de cei care îşi permit o maşină, iar operatorii de transport (privaţi sau de stat) încearcă să îi stoarcă de bani pe puţinii călători cinstiţi rămaşi.

Câte ghişee sunt la ticket center? E necesară o asemenea unitate? Sau, dacă e considerat necesar, e necesar mai mult de un ghişeu? Nu se poate lua un angajat de acolo să asigure măcar intervalul 8 - 16 la chioşcul de la Gara de Nord în week-end?

@ Wegmann: Scuze, Piteştiul l-am omis din greşeală (am şi folosit automatele cu pricina luna trecută). De celelalte două nu ştiam (în Baia Mare am fost în martie 2009, dar nu am văzut niciun automat).
0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2010 - 09:38

Vezi postareaDr2005, la 03 octombrie 2010 - 02:40, a spus:

(în Baia Mare am fost în martie 2009, dar nu am văzut niciun automat).

Stie cineva cate automate sunt in medie in aceste orase? :)

L.E. vad pe pagina Urbis S.A. din Baia Mare ca au trei automate :)

1 Canal 7 bd. Republicii
2 Pietrosul bd. Bucuresti
3 Albina str. Victoriei

Cei din Pitest stau foarte bine: au 19 automate
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi