STP Timișoara Forum: VOX: Technology Park, Vertical Village & Plaza - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VOX: Technology Park, Vertical Village & Plaza Office-finalizat; rezidential-în construcție Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#381 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 26 septembrie 2021 - 21:34

Ce se mai stie de Vertical Village? Am vazut ceva miscare pe acolo, insa foarte "light" in comparatie cu agitatia de vis-a-vis. Ce am aflat sigur e ca au marit preturile cu vreo 20-25% fata de cele initiale, astfel ca un apartament cu 3 camere sare binisor de 200 de mii cu tot cu tva.
0

#382 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 08 ianuarie 2022 - 14:49

Am vazut in ultima perioada multe postari sponsorizate de la Vertical Village, semn ca s-au reapucat de proiect. Am intrat pe pagina lor si intamplator am observat asta:
Imagine atasata: Screenshot_22.png

Aceasta postare a fost editata de Revenge: 08 ianuarie 2022 - 14:50

3

#383 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 10 ianuarie 2022 - 11:54

Nu se lucreaza la interioare, se lucreaza doar la tamplarie de PVC, fatade..
1

#384 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 11 ianuarie 2022 - 14:45

Au reaparut si apartamente la vanzare, in jur de 200-211k +tva pt 3 camere(83-93 m2). Preturile la apartamentele penthouse sar de 450k+ tva.
0

#385 Useril este offline   Adriano_TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29 octombrie 19

Postat 11 ianuarie 2022 - 15:25

Vezi postareaBobo83, la 11 ianuarie 2022 - 14:45, a spus:

Au reaparut si apartamente la vanzare, in jur de 200-211k +tva pt 3 camere(83-93 m2). Preturile la apartamentele penthouse sar de 450k+ tva.

umor negru :))
:plemplem:
0

#386 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 11 ianuarie 2022 - 15:32

Vezi postareaAdriano_TM, la 11 ianuarie 2022 - 15:25, a spus:

umor negru :))
:plemplem:

:))...asa pare, dar nu e.
Imobiliare.ro

Linkul meu

Linkul meu
2 camere

Aceasta postare a fost editata de Bobo83: 11 ianuarie 2022 - 16:08

0

#387 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 11 ianuarie 2022 - 17:13

Le urez felicitări celor care vor lua.
În zona se găsesc la 80-85 mii ap.cu 3 cam, cf1 decomandare, in blocuri vechi , etaj intermediar și ok.cat de cat. Mai bine 3 vechi decât unul la Vox, stai in unul și închiriezi 2.
Așa iei unul la.Vox și te alegi cu mega cheltuieli :))) mai mari ca și o chirie in zona.
Nu e loc de iluzii ,zona se va mega aglomera , așa că un Penthouse la 1/2 milion e cam îndrăzneț , la Nord One îs preturi mai bune și e in centru

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 11 ianuarie 2022 - 17:17

1

#388 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 11 ianuarie 2022 - 17:58

Vezi postareaGeorgeA., la 11 ianuarie 2022 - 17:13, a spus:

Le urez felicitări celor care vor lua.
În zona se găsesc la 80-85 mii ap.cu 3 cam, cf1 decomandare, in blocuri vechi , etaj intermediar și ok.cat de cat. Mai bine 3 vechi decât unul la Vox, stai in unul și închiriezi 2.
Așa iei unul la.Vox și te alegi cu mega cheltuieli :))) mai mari ca și o chirie in zona.
Nu e loc de iluzii ,zona se va mega aglomera , așa că un Penthouse la 1/2 milion e cam îndrăzneț , la Nord One îs preturi mai bune și e in centru


Ma asteptam sa fie scump, mai ales dupa cata reclama a fost in jurul sau, dar preturile afisate sunt ridicole(200k:175k+tva pe un apartament de 2 camere e o gluma buna) Sau 500k pe un asa zis penthouse, care in esenta e un apartament de 3 camere de 90m2. Cat despre cheltuieli sareau de 120 de euro anul trecut(cele fixe, de bloc), anul asta cu scumpirile din energie vor fi in 150 ca nimic. Sigur vor argumenta ca sunt terase mari, piscina, etc...dar cu ce te ajuta toate astea cand vei fi inconjurat de cladiri, langa birouri se va construi un alt bloc, cei de la Vox vor construi si ei un hotel chiar vis a vis, iar in spate ii ai deja pe cei de la Xcity mai inalti cu 5 etaje decat Vox-ul.
0

#389 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 12 ianuarie 2022 - 10:19

Mare pacat de locatia acestui proiect. Cred ca si-ar fi gasit cumparatori daca ar fi fost pe o locatie centrala, gen Park Plaza. Cu atat mai mult cu cat apartamentele vad ca au toate cate o terasa mare (iar dezvoltatorii, oficial sau nu, considera dpdv al costurilor o treime din suprafata terasei ca suprafata utila).
1

#390 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 12 ianuarie 2022 - 10:39

Locatia poate nu e chiar cea mai nefericita, problema zic eu e ca cine a acceptat puz-urile in zona, a semnat ca primarul. Pe langa ingramadeala de cladiri, toate au regimuri diferite de inaltime, ai un Vox de 10 etaje, langa Xcity cu 15, in fata lui Vox va fi un alt bloc de 10-12 etaje, hotel, case vis a vis. E un peisaj haotic, si ce e si mai nasol, e ca fiind inconjurat de cladiri, nu doar ca nu vei avea parte de mult soare, dar nici nu te vei bucura prea mult de terasele alea mari, care terase din cate stiu eu, se vand cu 50% din pretul pe m2 al apartamentului in sine(daca m2 pe ap e 1500, atunci m2 de terasa e 750 euro m2)
0

#391 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 ianuarie 2022 - 18:19

Numai să nu rămână la stadiu de schelet. Precedent există...

Citeaza

Nr./ Data: Autorizaţie de construire 65/31.01.2022
Beneficiar: VOX TECHNOLOGY PARK SRL
Adresa: AUREL POP nr.28-30
Descriere Lucrari de tip a) Constructii pentru funcțiune mixtă - Construire cladire cu funcține mixtă (parcaje, servicii, birouri) in regim de inaltime S+P+4E+Ep, amenajare incinta, accese auto si pietonale, conform PUZ aprobat prin HCL 242/23.04.2019 (cu 307 locuri de parcare ). Organizare de santier. Sc=1739.1, Sd=9884.8 mp -Intrare in legalitate conform PV1 34/10.08.2021


https://www.primaria...-de-construire/
1

#392 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 01 februarie 2022 - 08:52

Au aparut zone cu tamplarie iar in unele zone chiar si sticla, dar personal mi se pare o tamplarie nepotrivita pentru suprafata asa mare vitrata.
Este activitate tot mai multa in schimb.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vox.jpg

Aceasta postare a fost editata de lvs: 01 februarie 2022 - 08:52

6

#393 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 februarie 2022 - 11:16

Cladirile cu suprafata mare vitrata presupun si nevoia mai mare de incalzire comparativ cu o cladire normala.
La cat de scump e gazul, si la rapiditatea cu care se scumpeste, pot spune ca e un lux sa stai intr-o astfel de cladire.
Si in TEXAS daca as sta, m-as gandi de 2 ori daca sa construiesc ceva de genul. Ati vazut anul trecut cum i-a luat iarna prin surprindere...
0

#394 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 01 februarie 2022 - 11:47

Vezi postareaThe Mechanic, la 01 februarie 2022 - 11:16, a spus:

Cladirile cu suprafata mare vitrata presupun si nevoia mai mare de incalzire comparativ cu o cladire normala.
La cat de scump e gazul, si la rapiditatea cu care se scumpeste, pot spune ca e un lux sa stai intr-o astfel de cladire.
Si in TEXAS daca as sta, m-as gandi de 2 ori daca sa construiesc ceva de genul. Ati vazut anul trecut cum i-a luat iarna prin surprindere...


Si mai e o chestie, suprafata vitrata mare, si soare prea putin, avand in vedere constructiile actuale + cele ce urmeaza a fi construite. Din punct de vedere a designului, cred ca va arata foarte bine, va fi peste multe cladiri rezidentiale noi, din Timisoara. In schimb, da poate fi un lux(intretinerea lunara era de 1.5-2 euro/ m2-daca nu s-a schimbat ceva, dar asta insemnnand doar partile comune, fara consumul individual pe apartament)
0

#395 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 01 februarie 2022 - 11:51

Eu ma refer la cu totul altceva, tamplaria nu e potrivita, dpmdv trebuia folosita tamplarie asemenatoare cu ce se foloseste la cladirile de birouri si sticla mai groasa si care sa indeplineasca anumite conditii referitor la transferul termic.
Tamplaria folosita e specifica geamurilor clasice.
0

#396 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 01 februarie 2022 - 11:56

Eu faceam o completare la ce spuneai, o suprafata vitrata mare, te ajuta daca ai si soare, daca nu asa cum spuneai creste factura ca si cozonacul. Nu stiu exact ce vor folosi acum, insa ce era prevazut erau intr-adevar geamuri similare celor de birou, dar mai stiu sigur ca pe parcurs au mai schimbat din lucruri. Adica nu mai sunt aceleasi materiale ca la inceput...asa ca e foarte probabil sa fie alt tip de geamuri.
0

#397 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 02 februarie 2022 - 09:56

Vezi postarealvs, la 01 februarie 2022 - 11:51, a spus:

Eu ma refer la cu totul altceva, tamplaria nu e potrivita, dpmdv trebuia folosita tamplarie asemenatoare cu ce se foloseste la cladirile de birouri si sticla mai groasa si care sa indeplineasca anumite conditii referitor la transferul termic.
Tamplaria folosita e specifica geamurilor clasice.


Au aparut ieri mai multe poze cu stadiul lucrarilor, pe site-ul lor. Par a fi departe de "luxul" si standardele promise.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vox 5.jpg
  • Imagine atasata: Vox 4.jpg
  • Imagine atasata: vox 3.jpg
  • Imagine atasata: vox 2.jpg
  • Imagine atasata: vox 1.jpeg

5

#398 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 02 februarie 2022 - 10:36

Pereti de separare doar din gips carton si geamuri montate rudimentar. Chiar atata de fraieri suntem? Ideal ca fraierii sa aibe cat mai multi bani de aruncat, cam asa e la noi?!

Pur si simplu se face risipa de materiale si manopera in momentul in care nu faci ceva cum trebuie.
Legat de geamuri, s-a irosit manopera si o gramada de folie fara rost, deoarece nefiind pusa corect ea nu is face treaba la capacitatea care trebuie.... Acolo sunt pierderile de caldura, pe langa geam ci nu prin geam propriu-zis.

Prea multe besini premium pe piata imobiliara din pacate.... :suicide:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 02 februarie 2022 - 10:37

4

#399 Useril este offline   Bobo83 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 03 decembrie 20

Postat 02 februarie 2022 - 10:49

Din pacate da, e dezamagitor ce fac. Pe langa cele mentionate de tine, am mai vazut un stalp mare de beton in living, langa care era o teava, pluviala probabil. Un living care si asa pare mic. Geamul de la bucatarie da in casa scarii, iar cel mare din living intr-o terasa partial privata, pt ca separarea fata de casa scarii e facuta prin vegetatie(niste ghivece cu arbusti probabil).
2

#400 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 02 februarie 2022 - 16:43

Având în vedere cei 5 ani de întârziere important e să-l termine. Sigur din cauza scumpirilor materialelor de construcție și a manoperei din ultimii 5 ani cel mai simplu mod de a face economii e să folosească materiale slabe calitativ și echipe de meseriași mai ieftine. Cumpărătorul care vrea calitate premium poate alege între ISHO si PALTIM și dacă totuși alege VOX probabil că știe exact de ce. Caveat emptor.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 02 februarie 2022 - 21:02

1

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi