STP Timișoara Forum: Infrastructura necesara pentru noile tramvaie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura necesara pentru noile tramvaie Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 aprilie 2009 - 21:52

S-a mai spart odata bordurile din statii cand au venit Rathgeber-urile. Nu cred c-ar fi mare problema sa se mai sparga din nou.... ca doar ar fi vorba de tramvaie noi, zeci (sau sute) de milioane de euro in joc. :beer2:
0

#22 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2009 - 23:34

Pai tocmai de aia de banii aia putem avea pretentii si la modelul de usi, asa mai dam banii si pe spart borduri.
0

#23 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 20 aprilie 2009 - 19:38

Si oricat de multi sau putini bani ar fi in joc, noi cumparam ce vrem pe banii nostri, si ei nu au decat sa le faca exact cum vrem noi.Pana una alta la fel este si cu culoarea :mellow:
0

#24 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 aprilie 2009 - 19:48

Vezi postareaalecs, la 20 Apr 2009, 20:38, a spus:

[...] noi cumparam ce vrem pe banii nostri,[...] Pana una alta la fel este si cu culoarea :mellow:


Din pacate nu alegem noi modelul si nici culoarea, ci cei de la conducere decid acest lucru prin licitatie(in cazul modelului de tramvai). :rofl:

Cui ii pasa daca bodurile se sparg,conteaza sa soseasca tramvaie noi si atunci vom vedea daca trebuie sau nu trebuie sparte bordurile.
0

#25 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 20 aprilie 2009 - 19:58

Vezi postareaviktor, la 20 Apr 2009, 19:48, a spus:

Din pacate nu alegem noi modelul si nici culoarea, ci cei de la conducere decid acest lucru prin licitatie(in cazul modelului de tramvai). :mellow:

Cui ii pasa daca bodurile se sparg,conteaza sa soseasca tramvaie noi si atunci vom vedea daca trebuie sau nu trebuie sparte bordurile.


Eu la conducere ma refeream.Ei aleg cum vor sa fie tramvaiul, nu eu, nu tu, nu boschetaru de la colt.Astfel, daca ei vor sa aibe tramvaie roz cu picatele verzi, nu au decat sa ceara asta in caietul de sarcini, dar nu le va da nimeni aceasta culoare :rofl:
0

#26 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2009 - 20:58

Vezi postareaviktor, la 20 Apr 2009, 20:48, a spus:

Din pacate nu alegem noi modelul si nici culoarea, ci cei de la conducere decid acest lucru prin licitatie(in cazul modelului de tramvai). :mellow:

Cui ii pasa daca bodurile se sparg,conteaza sa soseasca tramvaie noi si atunci vom vedea daca trebuie sau nu trebuie sparte bordurile.


Pai eu stiu ca orasele din alte parti ale lumii isi iau vehicule care sa poate merge cu infrastructura existaenta, ori cumpara vehicule si renoveaza astfel incat sa fie bune pentru vehicule. Daca noi luam asa aiurea un tramvai oarecare, putem sa le primim si cu boghiuri inguste. Totul trebuie luat cu cap, gandestete ca tramvaiele astea trebuie sa ne tina mult timp nu sa se strice din cauza ca nu reusesc sa se adaptaeze la infrastructura.
0

#27 Useril este offline   Pok 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 17 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braşov

Postat 20 aprilie 2009 - 23:41

Citeaza

Cui ii pasa daca bodurile se sparg,conteaza sa soseasca tramvaie noi si atunci vom vedea daca trebuie sau nu trebuie sparte bordurile.

Păi chiar şi ţie ar trebui să-ţi pasă... până la urmă spartul bordurilor, sau achiziţia de vehicule noi - sau vechi, ULF - sau nu, tot din taxele plătite de tine (şi alti timişoreni) se vor achita. S-ar putea ca spartul bordurilor să necesite mărirea taxelor, cea ce nu cred că-ţi convine.
0

#28 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 aprilie 2009 - 06:29

Vezi postareaPok, la 21 Apr 2009, 00:41, a spus:

S-ar putea ca spartul bordurilor să necesite mărirea taxelor, cea ce nu cred că-ţi convine.


Stai linistit ca la noi si daca NU trebuie sa sa mareasca taxele, ei le maresc ca si asa, ce mai conteaza 1 leu un in + sau in -.
0

#29 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 aprilie 2009 - 08:26

Presupun ca atunci cand s-au realizat aceste statii, s-au tinut cont de anumite standarde de dimensiuni. Deocamdata nu se pune problema modificarii statiilor existente, nu s-a spus nimic oficial in acest sens. In consecinta, discutiile pe aceasta tema sunt inutile.
0

#30 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2009 - 16:19

Vezi postareaviktor, la 20 Apr 2009, 20:48, a spus:

Cui ii pasa daca bodurile se sparg,conteaza sa soseasca tramvaie noi si atunci vom vedea daca trebuie sau nu trebuie sparte bordurile.


Degeaba sosesc tramvaiele daca nu pot fi folosite, din cauza bordurilor....
Iar daca nu modificam bordurile (care TEORETIC nu ar fi o mare problema, trebuie scoase un rand de pietre de acelea si dupa aceea sa pui borbura la loc), am putea sa comandam tramvaie din acelea, la care usa sa se deschida prima oara in sus vreo 15-20 de cm iar abia apoi sa se deschida in parti...
0

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 aprilie 2009 - 16:47

Vezi postarealorand, la 21 Apr 2009, 17:19, a spus:

[...] am putea sa comandam tramvaie din acelea, la care usa sa se deschida prima oara in sus vreo 15-20 de cm iar abia apoi sa se deschida in parti...

Poti sa ne dai un exemplu concret pe ce model de tramvai s-a mai implementat acest sistem futurist pana acum?
0

#32 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2009 - 16:55

Din cate stiu eu nu exista. Eu am vrut sa spun sa modifice tramvaiele "la comnda".
0

#33 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 aprilie 2009 - 17:07

Marile brand-uri vin, iti prezinta produsul si iti zic:
- Asta-i produsul. Il vreti?
- Paaiii... nu prea corespunde cu bordurile nostre, si ar cam trebui...
- Nu? PA!

Orice modificare fata de produsul finit costa in plus. Nu renteaza deloc sa faci modificari de milioane de euro pentru niste borduri de cateva mii de euro.
0

#34 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2009 - 17:15

Un tramvai nu este un produs facut pe banda rulanta si in masa; eventual subansambelele sunt produse asa. La Oradea au venit 5 sau 6 tramvaie dintre cele comandate, celelalte fiind in productie.

Daca este nevoie, am senzatia ca "fusta" tramvaiului poate fi ridicata si de catre cei de la Siemens, daca este o problema la bordurile noastre. Pentru ca, exact, nici lor nu le convine sa piarda o licitatie de cateva zeci de milioane de euro pentru ca-s cu batz in fund <_<
0

#35 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2009 - 17:18

Bine punctat dAimon -_- Iar tinand cont ca este criza, producatorii sunt mai flexibili, in ceeca priveste negocierile. De criza asta am putea si noi sa profitam, dar pana se ajunge la un final, iesim din criza. <_<
0

#36 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 aprilie 2009 - 18:08

Totusi mai intai trebuie reablitate liniile si apoi vorbim de tramvaie moderne cu poadea joasa si tot tacamu'.
Nu prea vad sa mearga vre-un ULF sau eu stiu ce model pe linia lu' 7 ca mai si "zboara" de pe linie. Am auzit intamplator de la un vatman ca pe acolo sunt copii, care mai aruca cu pietre in geamurile tramvaielor (si la unele chiar l-au/le-au spart).
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29779
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 aprilie 2009 - 19:04

Daca vom avea asa ceva, vor circula pe traseele reabilitate. (e clar ca nu vom avea tot parcul compus doar din ULF-uri)
0

#38 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 aprilie 2009 - 19:07

Care ar fi transele reablitate complet pana la ora actuala? Pe care traseu ar putea circula un tramvai nou fara nici o problema?
0

#39 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2009 - 19:47

Pai la ora actuala ar putea circula pe 6,9,1,2 si ...cam atat :baby:
0

#40 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 aprilie 2009 - 19:48

1 si 2?! :baby: Pe acolo nici intr-un caz.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi