STP Timișoara Forum: Reteaua de vanzare - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Reteaua de vanzare bilete si abonamente (chioscuri ale STPT, chioscuri terti, etc)

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 mai 2009 - 10:08

Am promisiunea ca voi primi in scurt timp lista cu toti comerciantii care vand bilete. O sa o pun aici si pe pagina web.
0

#42 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2009 - 16:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 6 May 2009, 19:44, a spus:

Din cate stiu eu doar chioscurile din Libertatii si din Cartan (posibil sa ma insel, o sa ma informez) nu sunt deschise duminica. Seara sunt deschise pana la ora 21:30.


Programul de funcţionare al chioşcurilor de bilete şi abonamente R.A.T.T. apare pe site la sectiunea "Informatii transport > Bilete - abonamente > Orar chioschiuri";
Sambata si Duminica sunt inchise chioscurile din P-ta Badea Cartan, Intreprinderea Banatul, P-ta Libertatii, B-dul Sudului si Centrul de gratuitati.
0

#43 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2009 - 17:11

Vezi postareatodoran13, la 7 May 2009, 17:40, a spus:

Sambata si Duminica sunt inchise chioscurile din P-ta Badea Cartan, Intreprinderea Banatul, P-ta Libertatii, B-dul Sudului si Centrul de gratuitati.

Ceeace, repet, este o prostie ,mare. Dat fiind faptul ca nu ai de unde sa cumperi bilet in locurile mentionate mai sus cum ar fi Bd. Sudului, si Banatul.
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 mai 2009 - 21:34

Probabil s-a considerat ca este suficient chioscul de la AEM. <_<

Totusi, duminica vanzarile de bilete sunt mult reduse fata de restul zilelor.
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 mai 2009 - 21:42

Nu va plangeti, in intreg cartierul Circumvalatiunii nu e nici un chiosc RATT!

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 07 mai 2009 - 21:48

0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 mai 2009 - 21:51

Pai nu e la Torontal (capatul lui 4)?
0

#47 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 mai 2009 - 02:37

Este. Insa 4 intoarce in Mehala/Zona Basarab. Urmatorul chiosc ar fi in septe foi. Circa e unul dintre cele mai populate cartiere ale orasului. Insa eu, daca stau in complexul Dacia, ar trebui practic sa ma plimb aproape pana in centru (sau in Mehala) sa reincarc cardul. Pai mai simplu e sa-mi cumpar bilete de la vre-un butic din zona si sa arunc cardul in colt! Mie imi place sistemul, insa e gandit doar pana la jumatate. Distributia/reincarcarea e hiba.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 08 mai 2009 - 03:02

0

#48 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 mai 2009 - 11:26

Vezi postareaWegmann, la 8 May 2009, 03:37, a spus:

Este. Insa 4 intoarce in Mehala/Zona Basarab...


4 intoarce la Torontalului...
0

#49 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 mai 2009 - 11:54

Da. Si Circumvalatiunii incepe dincolo de coltul Torontalului/Cetatii. Acolo unde intoarce e Zona Basarab. Dar nu asta conteaza. Chiar daca acolo ar fi "fundul cartierului" - majoritatea folosesc treispele sau tramvaiul 4 de la intersectia Cetatii/Gh. Lazar. In capat nu prea ajunge lumea.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 08 mai 2009 - 12:21

0

#50 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 13 mai 2009 - 01:31

15 chioşcuri vi se par suficiente pentru un oraş de mărimea Timişoarei? Păi în Bucureşti, în sectorul 6, sector cu o populaţie comparabilă cu cea a Timişoarei sunt 13 chioşcuri care emit carduri şi eliberează abonamente cu tarif redus şi 14 chioşcuri care eliberează doar bilete şi încarcă abonamente cu tarif integral. Deci 27. Şi cu toate astea, cel puţin în zona mea, eu şi vecinii mei avem fiecare cel puţin o amendă luată pentru călătorie fără bilet... păi am 1,2 km până la Ghencea, 800 m până la Tricodava şi vreo 900 m printre blocuri până la Râul Doamnei, unde ajung plin de noroi. Plus că chioşcurile se deschid, în general la 8, oră la care majoritatea oamenilor încep serviciul, facultatea, şcoala etc. Mă gândesc că se poate învăţa din asta. Nu ar trebui mers pe principiul ,,îi amendăm pe cei fără bilet şi aducem astfel mai mulţi bani la bugetul regiei", pentru că, în situaţia asta o să ai oricum blatişti în fiecare mijloc de transport care trece prin staţia fără chioşc... dar nu îţi permiţi să pui câte o echipă de control în fiecare, echipă care trebuie să mai şi ia salariu.
0

#51 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 mai 2009 - 06:25

Aici chioscurile se deschid la 6, deci probleme din astea nu sunt. Dar chiososcurile de la periferie nu sunt dechise si in weekend, si asta ma cam enerveaza.
0

#52 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 mai 2009 - 14:14

Vezi postareaDr2005, la 13 May 2009, 02:31, a spus:

Nu ar trebui mers pe principiul ,,îi amendăm pe cei fără bilet şi aducem astfel mai mulţi bani la bugetul regiei", pentru că, în situaţia asta o să ai oricum blatişti în fiecare mijloc de transport care trece prin staţia fără chioşc...

Daca se mergea pe ideea asta, nu ar fi fost controalele asa rare la noi. Pur si simplu a fost o problema ignorata de ambele parti, regia nedeschizand chioscuri in lipsa de feedback, calatorii nu au cerut ..

Oricum, cine stie ca are de calatorit, isi ia bilete in avans. Mai ales cei ce calatoresc la ore mici, fie sunt constanti si au abonament, fie macar stiu ca au treaba pe-acolo si se aprovizioneaza. In alta ordine de idei, nu cred ca putem compara incarcarea vehiculelor noastre cu cele din Bucuresti.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 mai 2009 - 18:07

Vezi postareadAImon, la 13 May 2009, 15:14, a spus:

. In alta ordine de idei, nu cred ca putem compara incarcarea vehiculelor noastre cu cele din Bucuresti.

Clar si asta tinand cont ca nici metrou nu avem.
0

#54 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:13

Stai liniştit, că nici cel mai mare cartier din Bucureşti (Drumul Taberei, ~110.000 locuitori) nu are metrou. Se simte dimineaţă în 41, uneori nu pot urca.
0

#55 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 17:53

Chioscul de la Banatul, pe langa ca e batut de soarta (ultima furtuna i-a distrus acoperisul), mai e atacat si de vandali:

Imagine atasata: 062909114652.jpg

La fel de afectat este si acoperisul statiei Pod Calea Sagului, dar nu se vede de jos. <_<

Ca o noutate: in zilele urmatoare se deschide in fostul chiosc al dispecerului de la Traian Grozavescu (Posta Mare) un nou chiosc de bilete si abonamente.
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2009 - 18:56

Doar acum au fost indeplinite conditiile pentru deschiderea chioscului de la Traian Grozavescu.
Poza de azi, lucrari pregatitoare (alarma, comunicatie, etc):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 092209124644.jpg

0

#57 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 26 septembrie 2009 - 07:36

ar fi posibila reincarcarea cardurilor de abonament prin sms in genul platilor catre telpark ? eventual si paartea de portofel electronic...daca se vor finaliza testele...chiar , ce se mai aude cu ele ?
0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 septembrie 2009 - 10:39

Testele sunt finalizate. Ne-am blocat pe partea birocratica. Cum la debitarea portofelului nu se poate elibera chitanta fiscala (validatorul nu stie sa faca treaba asta :lol: ) se impune posibilitatea eliberarii, la centrul de ticketing, a unei facturi detaliate, unde sa apara toate operatiunile efectuate. (asta doar daca clientul solicita).
0

#59 Useril este offline   nykos 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22 octombrie 09

Postat 22 octombrie 2009 - 19:12

De ce nu se gasesc bilete de vanzare in autobuze si tramvaie, ca-n tarile civilizate, sau automate de bilete in statii? Pe langa faptul ca tarifele sunt mult prea mari pt nivelul de trai al Romaniei, trebuie sa alergam noi (si turistii complet derutati) la chioscuri uneori aflate nu tocmai vizavi, dupa "privilegiul" de a nu fi in ilegalitate. Dar deh, asta-i mentalitatea cand esti monopol de stat - mai bine sa-ti bati joc de potentialii clienti si sa le iei cat mai mult din buzunar cand ai ocazia, sa cheltui o groaza de bani pe sisteme de control high-tech care nu avantajeaza cu nimic calatorul, decat sa oferi niste elementare servicii de calitate unor clienti chiar sa vrea sa plateasca pt o treaba bine facuta si nu datorita fricii de controlor.
0

#60 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 22 octombrie 2009 - 19:37

S-a mai discutat despre aceste probleme.In statie nu se monteaza, deoarece este clar ca va fi vandalizat...
0

Arata acest topic


  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi