STP Timișoara Forum: 10: controlul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

10: controlul

#201 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 ianuarie 2019 - 19:52

1. Nu toate vehiculele sunt echipate cu monitorizare video.
2. Imaginile se descarca doar in depouri/garaj, nicidecum in traseu.
3. Fisierele noi le inlocuiesc pe cele vechi dupa un timp limitat, deci descarcarea lor trebuie solicitata in timp util.
0

#202 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 februarie 2019 - 19:02

Tupeistii din mijloacele de transport din Timisoara. Din cauza cui a stat un autobuz un sfert de ora intr-o statie? Video

Au ajuns controlorii sa se roage de calatorii fraudulosi sa coboare? Amu pe bune, daca nu vrea cu buna o arunci afara din autobuz.
Chiar acum aproape 2 ani pe cand mergeam cu tramvaiul la liceu am prins si eu o faza de genu', numai ca acel calator era un tip si dupa ce o coborat o luase la sanatoasa, dar a uitat sa se uite ca acei controlori aveau 'bulan' in dotare. L-au prins destul de repede.
3

#203 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2019 - 21:19

E si pe pagina de facebook (se poate da play si direct de pe pagina web STPT), varianta filmata de controlori.
0

#204 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 februarie 2019 - 22:00

Sunt tare curios de atitudinea celorlalti calatori?
Tare mi-e teama ca majoritatea erau cumva de partea frauduloasei in loc s-o trimita jos macar cu vorbe daca nu altfel...Tupeul a atins cote maxime iar legislatia este prea blanda in aceste situatii...
1

#205 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 februarie 2019 - 22:07

Exact ca tot timpul, restul de calatori trateaza astfel de momente cu 'miseruptism' (tac si se uita), cum trateaza si cand sunt martori in mtc-uri la vandalizari sau altele. Foarte rar mi s-a intamplat sa vad calatori care iau atitudine.
1

#206 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 februarie 2019 - 09:54

Dacă nu oricine poate aplica forța de ce nu este și un polițist local cu echipa de control stpt?

De ce nu poate fi aplicată amenda în mtc?

Dacă persoana fără bilet refuză să coboare, mtc-ul nu poate sa își continue traseul pina se intilneste intr-o stație cu echipajul PL?
0

#207 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 februarie 2019 - 12:38

femeia aia s-ar fi dat jos la un moment dat, nu vad de ce trebuie sa stea autobuzul pe loc pana se da ea jos
0

#208 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 februarie 2019 - 16:08

Pe de o parte ea nu (mai) avea dreptul de calatorie iar pe de alta parte la cat de nesimtita a fost, era in stare sa faca ture sau ss sune la politie (112) ca este sechestrata in mtc...

Au mai fost situatii cand unii prinsi de politie pentru diferite fapte au sunat la 112 cerand ajutorul altor politisti...
1

#209 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 02 martie 2019 - 07:48

Vezi postareamile, la 26 februarie 2019 - 22:00, a spus:

Sunt tare curios de atitudinea celorlalti calatori?
Tare mi-e teama ca majoritatea erau cumva de partea frauduloasei in loc s-o trimita jos macar cu vorbe daca nu altfel...Tupeul a atins cote maxime iar legislatia este prea blanda in aceste situatii...

Nu cred ca au fost de partea ei, problema ii ce spune legea si ce le permite controlorilor sa faca, ca nu-i treaba mea ca si calator sa ma cert cu toate fufele ca aia nu vrea sa coboare.
Si apropo in Italia vazusem controlorii dadeau amenda in mijlocul de transport direct si coborau eventual unde vroia si omul respectiv sa coboare, pe langa asta vazusem si ca le facea poza tot in mijlocul de transport celor ce nu aveau bilet, nu-mi explic de ce. Sa fim seriosi la noi vezi controlori cand si cum, ma mir ca anul asta am prins de 2 ori, odata chiar cu politia dar in niciuna din dati nu au apucat sa ma controleze(statii scurte).
0

#210 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 martie 2019 - 22:45

Am mai povestit undeva, in Köln sunt echipe de controlori care au si un caine "in dotare". :naughty1:
0

#211 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 martie 2019 - 23:07

Vezi postareaiulik01, la 02 martie 2019 - 07:48, a spus:

Nu cred ca au fost de partea ei, problema ii ce spune legea si ce le permite controlorilor sa faca, ca nu-i treaba mea ca si calator sa ma cert cu toate fufele ca aia nu vrea sa coboare.



La prima vedere asa pare, ca nu este treaba ta.
Insa este (si) treaba ta pentru sistemul de transport in comun functioneaza pe baza "fraierilor" care sunt corecti si-si platesc calatoria prin bilet sau abonament si prin (masivele) subventii acordate cu generozitate de primarie ori bugetul primariei se formeaza din taxe si impozite pe care si tu le platesti...

Ca atare, fraudulosii nu fraudeaza stptpt precum s-ar crede ci te fraudeaza pe tine, pe mine si pe toti cei corecti...

Partea proasta este ca nici fraudulosii nu-si dau seama de aceste aspecte, ei crezand ca pacalesc (fura) stptpt-ul...
0

#212 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 13 martie 2019 - 11:41

ma refer ca nu-i treaba lor sa o de-a jos pe doamna, domnisoara, caprita, catelul, purcelul sau ce o mai fi, ei sunt calatori, platitori intr-un fel sau altul, trebuie sa-si vada de calatorie, treaba controlorului ii sa se certe cu specimenul, de asta spun ca ceva nu-i in regula la ceea ce pot face controlorii, fizic daca pot forta sau nu o persoana sa coboare sau sa o retina, legea trebuie schimbata si sa fie foarte clara.
1

#213 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 aprilie 2021 - 21:46

Citeaza

https://www.opiniati...ital/01/04/2021
Incident grav, joi seara, la Timisoara. Doi controlori au fost agresati in timpul serviciului, imediat ce au coborat dintr-un tramvai, in zona Pietei 700.Controlorii Societatii de Transport Public din Timisoara, un barbat si o femeie, tocmai coborasera din vagon, in jurul orei 18.30. In dreptul lor s-a oprit o masina in care se aflau doi barbati, care au coborat geamul si au inceput sa ii injure pe cei doi angajati STPT.Au demarat apoi in tromba, insa la scurta vreme s-au intors in dreptul controlorilor de bilete. Le-au spus acestora ca, daca ar fi stiut ca sunt controlori, i-ar fi lovit cu masina. Apoi, au inceput sa ii scuipe, iar unul dintre agresori a scos un spray lacrimogen pe care l-a pulverizat direct in ochi angajatului STPT.



Desigur ca inevitabilul sa produs, controlorii au fost luati la injuraturi si spreiati, dar culmea, nu de catre un calator controlat, ci de niste 'smecherasi de cartier' cu un 'bolid' de mana a treia.
In alta ordine de idei, ce cauta acestia la control alone, fara vreun politist (de la locala sau romana)? Cum AJVPS controleaza pescari alaturi de jandarmi sau cei de la Garda de Mediu verifica poluatori alaturi de politia romana, si cei de la control ar trebui sa fie in permanenta insotiti de un politist.
0

#214 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 aprilie 2021 - 00:59

Politia locala si adevarata probabil este ocupata in totalitate cu pandemia, se plimba prin oras sa verifice pe cei izolati/tratati la domiciliu.
Nu am mai vazut amenzi lipite pe parbrizul bizonilor care parcheaza aiurea.

0

#215 Useril este offline   zambille 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 15 octombrie 16

Postat 11 decembrie 2021 - 13:54

Buna ziua!
Dle Florin, din ce cunoasteti dvs., mai exista controlori la STPT?
Nu i-am mai vazut de peste un an, desi circul 6/7 zile, cu toata panoplia de MTC-uri.
0

#216 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2021 - 18:02

Da, mai sunt. Din cate stiu, chiar a crescut cu ceva numarul lor.
0

#217 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 decembrie 2021 - 15:27

Sunt dar nu se vad. Au devenit invizibili... :D ...
0

#218 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 524
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 12 decembrie 2021 - 18:59

Eu i-am prins intr-o duminica seara pe linia 11
0

#219 Useril este offline   zambille 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 15 octombrie 16

Postat 17 februarie 2022 - 20:16

Buna seara!

https://debanat.ro/2...sti_359596.html

Sunt foarte curioasa daca voi intalni, in urmatoarele zile sau saptamani, controlori, deoarece mai des ma intersectez cu Frusina Fercovici si acolitii sai.
1

#220 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2022 - 11:00

Citeaza

De joi, 17 februarie, mijloacele de transport în comun din orașul nostru au devenit mai bine supravegheate. Crește numărul de controlori, crește și intensitatea și frecvența controalelor. Primăria se așteaptă ca numărul blatiștilor prinși să crească.
tion

Pai, din cate am inteles (poate am inteles eu gresit) se va proceda ca inainte de revolutie, cand ne scoteau "din productie" si mergeam cu totii pe rand la control bilete.
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi