STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 21 ianuarie 2009 - 22:18

Intr-o seara cand mam indreptat spre depou cu troleu soferu mai accelera sa vada cat poate prinde :017: si dupa cum am vazut la kilometraj 60-65 mai mult de 65 putea dar drumurile nu prea a 2 oara o incercat si aproape a ajuns la 70 :coolspeak: si cand s-a apropiat intersectia de dinainte intrari in depou a franat si franatul mi sa parut prea tare si imediat a intrat ABS in acciune si s-a oprit mai incet. Cand accelerezi cu troleu peste 50 se aude un sunet cam ca fluieratul de la motor, mie personal imi place :)
0

#22 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 ianuarie 2009 - 22:29

Deobicei mai prinde viteza mare 16-le de la Spitalul Judetean pana la intersectia cu Bv. Sudului.... Imi place cand merge repede! :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de caius: 21 ianuarie 2009 - 22:29

0

#23 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 ianuarie 2009 - 22:33

Si mie imi place viteza nu pot zice ca nu, dar nu sa "zbor" prin parbriz sau mai rau.
Totusi daca Doamne fereste se intampla un accident cine va fi responsabil? Soferul desigur.
0

#24 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 21 ianuarie 2009 - 22:38

Ieri cand am urcat pe la ora 1 din soarelui si am mers pana la cluj si eram pe mijloc si era plin troleu cand o trecut de semafoare si curba o bagat viteza si mam dus in fata la sofer si avea 55 la ora si crestea :017: in spate uni oameni in soapta ziceau ce face asta se crede formula 1? :coolspeak:
Incaz in care soferul franeaza foarte brusc ABS intra in acctiune sa nu se opreasca foarte repede, ca daca nu era ABS defiecare daca cand soferul accelereaza la o viteza mare si dupaia franeaza ne ducem toti in fata :)

Aceasta postare a fost editata de Vali: 21 ianuarie 2009 - 22:39

0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2009 - 22:53

ABS-ul este un sistem antiblocare. Nu intra in functiune decat cand rotile pierd aderenta (gheata, mazga, carosabil foarte ud, etc).
ASR-ul franeaza rotile pentru a nu patina la plecarea de pe loc cand rotile pierd aderenta (patineaza).
ABS-ul e putin probabil sa intre in functiune daca carosabilul e doar putin umed sau chiar uscat. (nu este un sistem de atenuare a fortei de franare asa cum reiese din descrierea ta)
0

#26 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 21 ianuarie 2009 - 23:01

Deci rasosabilu era umed si in seara respectiva afara era -1.
0

#27 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 ianuarie 2009 - 22:13

"[...] Aflat sub influenţa alcoolului, un alt timişorean, B. Vasile, a urcat să se încălzească într-un tramvai care circula pe ruta UMT - Gara de Est. El nu a ţinut cont că se aflau şi alte persoane în mijlocul de transport, iar fumatul este interzis în tramvaie, şi şi-a aprins liniştit o ţigară. Acest lucru l-a costat 500 lei [...]"
(sursa banatenul, articolul " Unii preferă spirtul medicinal")

Deci ce sa mai zicem. :coolspeak:
0

#28 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 ianuarie 2009 - 22:15

faza cu tigara este veche.am vazut chiar si la ore de varf,cand tramvaiele sunt pline,x sau y si-a aprins tigara in tramvai :coolspeak:
0

#29 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 30 ianuarie 2009 - 11:13

Compostoare sau bataie de joc?

Nu functioneaza! A, nici celalalt! De fapt, nici al treilea din vagon! Calatorii sunt pusi nu o data in postura sa alerge dintr-un colt in altul al tramvaiului, varand degeaba in aparatele vechi biletul nou-nout cumparat cu un minut mai devreme de la chiosc.
Asemenea scene se petrec zilnic. De pilda, ieri la ora 10, in vagonul inscriptionat cu 3035/Primarie 00145 nu functiona nici un aparat. Nimeni nu le mai verifica? Compostoarele vechi au fost pastrate prin multe vagoane, insa functionarea lor e o loterie: ori n-au cerneala, ori au prea multa, ori sunt pur si simplu “moarte”.

Pic cu pic se strange gaura in bugetul RATT, caci destui calatori n-au chef sa se dea jos din tramvai, sa-l astepte pe urmatorul, doar-doar vor gasi un compostor cu chef de munca. Validatoarele noi nu-s prevazute toate cu fanta pentru introdus biletul si de regula, cand n-au o asemenea facilitate, sunt dublate de un compostor vechi.

Si cand acesta nu functioneaza, ce te faci? Cosmin Bradu, purtatorul de cuvant al RATT, a precizat ca institutia nu s-a confruntat cu asemea cazuri pana acum, dar daca sunt descoperite disfunctionalitati atunci „lucram la ele ca sa functioneze pana ce le inlocuim de tot cu validatoarele noi. Dar inca nu am primit sesizari din partea timisorenilor in aceasta directie“, a completat acesta.

Sursa agenda.ro

As avea o intrebare pentru domnul/doamna care a scris acest articol. Care o fi vagonul 3035? :rolleyes: ;eu de acest vagon pana acum nu am auzit, a mai sosit unul noi si noi nu stim cumva :coolspeak: .

Aceasta postare a fost editata de viktor: 30 ianuarie 2009 - 11:22

0

#30 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 30 ianuarie 2009 - 11:51

#3035 este remorca Rathgeber doar ca are indicativul 00143, ca cel cu 00145 este #3040. Inclin spre primul ca din departare 3 cam seamana cu 5, iar nr. de parc este scris mai mare decat cel de primarie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: picture128yo8.jpg
  • Imagine atasata: picture161hu6.jpg

0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 14:40

La o adica, "timisorenii" n-au nici un interes sa anunte ca nu functioneaza "compostoarele" sau validatoarele. RATT-ul trebuie sa aiba grija ca acestea sa functioneze corespunzator. Asa mi se pare normal.
0

#32 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2009 - 15:40

Dupa cum stim deja , sistemul nu este functionl complet! IAr la urma urei ,restule e exagerare jurnalistica! #3035 are numai 2 validatoare cel din mijloc fiind scos)
0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2009 - 15:43

Iar la urma urmei, acest vagon sta in depou de zile bune...
0

#34 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 ianuarie 2009 - 16:13

Ieri intr-un firobuz, nu functiona cel de la mijloc....toti care urcau la mijloc sau in sapte trebuiau sa mearga in fata sa composteze, dar majoritatea au renuntat la idee. :D
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 17:00

Vezi postareacseh_17, la 30 Jan 2009, 15:40, a spus:

Dupa cum stim deja , sistemul nu este functionl complet! IAr la urma urei ,restule e exagerare jurnalistica! #3035 are numai 2 validatoare cel din mijloc fiind scos)


O fi si ceva exagerare jurnalistica, dar inclusiv voi, colegii mei de forum nu o data ati spus ca intampinati tot felul de probleme de tot felul cu validatoare si voi santeti informati la zi cu tot ce se intampla in legatura cu ele, dar restul calatorilor nu prea stiu exact ce se intampla...eu circul cu bilete ocazional si mi s-a intimplat si mie ba sa gasesc validatorul in spate, ba in fata, ba la mijloc si parca era facut sa urc tot acolo unde nu era validatorul pentru bilete....dar ca la orice lucru nou, apar si probleme legate si de partea tehnica si de mentalitatea oamenilor si chiar opunerea unora la tot ce este nou...exista acest gen de oameni care sunt conservatori, nu doresc sa progreseze nicidecum...
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2009 - 18:45

RATT are un contract cu o firma care se ocupa de intretinerea acestor aparate (aflate in garantie de altfel). Nici montarea si nici intretinerea lor nu o face RATT. :D
0

#37 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 13 februarie 2009 - 08:59

Eh ia uitati ce surpriza avem azi avem zapada de azi noapte sa pus cate putin si acuma dimineata e plin :w00t: :) care vine la spalat? :jos:
0

#38 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 13 februarie 2009 - 14:58

Vrei sa te batem Vali si nu sti cum :jos: :) (cu zapada desigur :w00t: :P )
0

#39 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 februarie 2009 - 15:04

La mine pe strada s-a dus aproape de tot :jos: ..... Doar in spatele blocului a ramas neatinsa. :w00t:
Apropo, azi cand eram in tramvai, cineva a aruncat de afara cu un bulgare aproape de geamul la care stateam eu :)
0

#40 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 13 februarie 2009 - 21:43

Poate am dat eu caius mai sti :blush:
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi