STP Timișoara Forum: Bilete RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilete RATT Achizitionarea Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 octombrie 2008 - 01:29

rozul mi se pare ca este noua schema de culoare, biletele galbene fiind cu o generatie mai 'batrane'.
sau..?

as adauga ca cele roz sunt mai fragile :blink:

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 12 octombrie 2008 - 01:30

0

#42 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 decembrie 2008 - 23:53

Am auzit discutandu-se ca biletele isi vor schimba forma in loc de desenul "< > " acesta de pe bilete va aparea un alt tip de desen .
Este adevarat ??
0

#43 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 07 ianuarie 2009 - 16:15

Urmatorul pas ar fi ca toate orasele din Romania ce detin transport in comun sa se uneasca intr-o singura federativa sa ii zicem asa si in toata tara fiecare locuitor sa aiba un CARD UNIC pe care il poate valida la orice: autobuz,troleibuz,tramvai, metrou, din orice oras.
As propune numele de FTCROM = Federativa de Transport in Comun Romania. Automatele sistemului de Tiketing trimitand banii la regia de care apartin. Adica ai acelasi card unic insa daca il validezi in TM se duc banii la RATT daca il validezi in CT banii se duc la RATC. Orice cetatean roman va avea acest card unic. Pentru cei straini, vanzandu-se la Vami cine doreste.
Ce spuneti de idee?

Aceasta postare a fost editata de George1000: 07 ianuarie 2009 - 16:19

0

#44 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 07 ianuarie 2009 - 16:19

ar fi faina ideea asta :D
0

#45 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 ianuarie 2009 - 16:23

Ideea e buna, dar probabil asta se va intampla in alt secol...sau alt mileniu??? :D
0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2009 - 16:32

Eu nu sunt deacord de loc... Tin sa cred ca sunt in romania destulde regii care nu isi permit asa ceva. Totusi din cata am inteles eu, tu zici sa fie o taxa unica in fiecare oras. Acum daca s-ar numi FCTROM , atunci de unde RATT si RATC??? Si de ce sa platesc o taxa pe un Mercedes in Timisoara ,sau un Volvo etajat la Constanta , si aceeasi taxa pentru un Dac ,sau Ikarus iostiu unde!
0

#47 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 07 ianuarie 2009 - 16:59

Nu la asta ma refeream. Ma refeream CARD UNIC acceptat de toate subdiviziunile federativei. Taxarea fiecare pe placul lor si validatoarele trimit banii la subdiviziunea lor.
Tu prea multe vrei. Esti cam pretentios. Taxarea sa se faca si in functie de marca vehiculului.... Daca vrei asa dute la martieni :D

Eu ma refeream dupa cum in Austria este acelasi bilet acceptat de toti operatorii dintr-un land asa sa fie la noi in Romnia acelasi card acceptat de toti operatorii din tara uniti intr-o singura federativa.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 07 ianuarie 2009 - 17:19

0

#48 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 ianuarie 2009 - 17:37

MULT prea complicat! Teoretic ai putea implementa o asemenea chestie pe baza de VISA/MASTERCARD (vezi telefoanele publice in Franta). Insa daca nici in occident nu exista, la noi nici o sansa!
0

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2009 - 17:39

George nu ma intelege gresit ! Eu nu am 'propus' asa ceva... Ci doar dadeam cateva probleme ideei tale.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:32

Ideea e greu de pus in aplicare nu toate orasele avand fonduri pentru un asemenea sistem de ticketing. Concluzia: cine investeste are, cine nu, nu.
0

#51 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2009 - 07:14

Sa zicem ca ai vrea sa faci valabil acelasi card si la Bucuresti si la Timisoara. Ambele au ticketing, dar au aparate si sisteme diferite, care as crede ca in momentul de fata nu ar permite folosirea aceluiasi card in ambele orase. Zic si eu :D

Also, dincolo de teorie, cati oameni chiar calatoresc din oras in oras si folosesc in fiecare transportul in comun?
0

#52 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 ianuarie 2009 - 16:25

ai dreptate,ca in mare parte daca mergi intr-un alt oras mergi cu masina sau trenul,iar in acest caz mergi la rude ,prieteni care au masina,sau mergi cu taxi.cel putin pe mine nu m-as vedea in bucuresti sau orice alt oras cu tramvai,pentru ca nu cunosc strazile,tramvaiele
0

#53 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2009 - 19:47

Pai, alecs nu stiu ce sa zic..
Daca esti pasionat cuadevarat o faci.
Eu am fost la Oradea cu masina (la rude) si vezi bine ca am fost cu tramvaiu...
0

#54 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 ianuarie 2009 - 22:12

da,dar nu cred ca ai fost singur cu tramvaiul,ci cu acele rude,sau?
sau cunosti orasul,astfel poti merge si singur,dar daca mergi undeva unde nu cunosti orasul este mai nasol
0

#55 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 08 ianuarie 2009 - 22:31

Eu am fost in GL si m-am plimbat cu autobuzul,tramvaiul si maxi-taxi si a fost o placere la inceput cand nu cunosteam orasul. Oricum in Galati este maxi-taxi care te duce spre Gara sau Micro19 (statia de maxi-taxi interjudetean) din orice colt al orasului.
Asta am invatat cand am fost pentru prima data in GL. Si m-am plimbat fara sa imi fac griji. Acum dupa vreo 30 de drumuri la activ a devenit o rutina incat nu mai am nevoie nici de harta.
As avea curajul bineinteles daca as avea si bani sa ma plimb intr-un oras dintr-o tara straina sa ma "rataceasca" un pic autobuzele. Tot as gasi drumul spre gara. Pentru mine ar fi un plus de adrenalina. Cand eram mic imi placea sa ma joc sa gasesc drumul prin labirinturile din reviste.
Deci nu e atat de nasol pentru unii pasionati sa ii "rataceasca" autobuzele.
Cu tramvaiul sau troleul e mai usor. Daca l-ai luat din dreptul garii, mergi dupa sine sau fire de contact, (orice drum ajunge la gara)

Aceasta postare a fost editata de George1000: 08 ianuarie 2009 - 22:33

0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2009 - 23:01

O "ratacire" din asta printr-un oras european s-ar putea sa te lase cu buzunarele cam goale. Acolo un bilet nu costa doar 25 centi ca pe la noi. :blink:
0

#57 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 08 ianuarie 2009 - 23:20

Deci sa spun logica: Stiu numarul autobuzului pe care l-am luat din fata garii. Si oriunde m-as fi ratacit cu celelalte, merg pe jos ca nu imi strica o plimbare pana dau de una din statiile celui pe care l-am luat din fata garii. Pai oricum daca sa zicem te plimbi cu 10 autobuze, ai observat ca unele trec prin aceleasi statii , ca si cel pe care l-ai luat de la gara sau pe langa strazile cu strada care duce spre gara. Si deci stii cam pe ce strada sa te intorci sa ei unul spre gara.
Din partea mea poate sa scrie traseul (ruta de urmat) si in Araba si in Chineza. Numarul e scris in format normal ca la noi, ca sa stie si "turistul"

Aceasta postare a fost editata de George1000: 08 ianuarie 2009 - 23:20

0

#58 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 iunie 2009 - 19:38

Aleşii timişoreni decid marţi dacă scumpesc transportul în comun


Consilierii locali din Timişoara vor hotărî marţi dacă scumpesc sau nu preţurile la biletele şi abonamentele pentru transportul în comun. Propunerea de a „ajusta” tarifele cu indicele de inflaţie cumulat din 2006, când a avut loc ultima reactualizare, până în 2009, vine din partea RATT.


În cazul în care aleşii locali vor aproba proiectul de hotărâre privind reactualizarea tarifelor iniţiat de Executivul Primăriei, un bilet cu o călătorie va ajunge, de la 1,30 lei la 1,60 lei, cel cu două călătorii de la 2,50 lei la 3 lei, iar o călătorie pe linia expres va costa 2 lei, în loc de 1,60 lei. Pentru o legitimaţie de o zi vom fi nevoiţi să scoatem din buzunar 7,50 lei, faţă de 6 lei.

Majorările vor fi resimţite mai ales în preţul abonamentelor. Un abonament pe 30 de zile pe o linie va costa 53 de lei, în loc de 43 de lei, cât este acum preţul întreg, fără reduceri, abonamentul de o lună pe două linii va ajunge la 74 de lei, de la 60 de lei, iar un abonament general pe 30 de zile va costa aproape 100 de lei, mai exact 93 de lei, tariful întreg, faţă de 76 de lei, cât costă în prezent.

Proiectul de hotărâre va fi supus la vot în şedinţa de consiliu local de marţi, dar se pare că în Comisiile de specialitate aleşii s-au declarat, în mare parte, de acord cu scumpirile propuse de RATT. În altă ordine de idei, situaţia financiară a Regiei Autonome de Transport Timişoara este una dintre cele mai proaste. Conducerea intenţionează să trimită în şomaj tehnic circa 250 de angajaţi, prin rotaţie, pe perioade de minim trei luni. Şoferii şi vatamanii vor face excepţie de la aceste măsuri.

Sursa:tion.ro
0

#59 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 iunie 2009 - 23:32

Chiar mi se pare bataie de joc, in special la abonamente...macar de ar cumpara tramvaiele noi... E aberant sa maresti atat pretul iar conditiile sa ramane aceleasi. :(
0

#60 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 iunie 2009 - 23:45

NDY, este foarte simplu de a spune cumpara tramvaie noi. Si eu asa vrea tramvaie noi, dar sunt bucuros ca am autobuze si troleibuze noi, iar acum vor veni alte 30 de autobuze noi. Deci nu poti spune ca conditiile sunt aceleasi. Ca, curatenia e de 2 bani, asta e o alta poveste(de acest lucru nici eu nu sunt multumit de loc si nimeni de pe acest forum). Gandestete si tu un tramvai e 2,5 milioane de Euro(exista si mai scumpe, eu am pus un pret aproximativ). Din atatia bani s-ar putea cumpara 12 autobuze/troleibuze noi a cate 200 de mii de euro/bucata si si ar mai ramane 100 de mii de euro din care s-ar putea cumpara piese pentru a repara autobuzele/troleibuzele/tramvaiele. Tramvaiele pe care le avem noi sunt foarte bune inca, dar din pacate acesta nu au fost moderanizate, iar asta da acea sezatie de "vechitura"(cel putin asa cred eu).
Acesta este parerea mea. Acum te las pe tine sa tragi singur concuziile.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi