STP Timișoara Forum: Linia 9 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 9 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#61 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 decembrie 2009 - 14:03

Traseul liniei 9 va fi pana la Ciarda Rosie in zilele lucratoare, in timp ce sambata si duminica va avea capatul de linia in piata Gheorghe Domasneanu.

SURSA: timisoaraazi.ro
0

#62 Useril este offline   mariocretz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 30 octombrie 09

Postat 12 ianuarie 2010 - 19:54

Sa stiti ca sunt foarte suparat! Azi mama mea a stat 31 min in statia lui 9 de la calea sagului in sensul spre bd dambovita si pe panoul de inforamre scria ca vine 9 le in 2 min cand se uita iarasi scria ca vine in 4 min si tot asa 31 sau 32 min . Acum spuneti voi daca 9 circula normal sau panoul e defect eu stiu raspunsul dar e BATAIE DE JOC CE FACE RATT.Pacat ca suntem foarte departe de tot ce inseamna transport in comun
0

#63 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 ianuarie 2010 - 20:24

E corect ce arata panoul. Calculeaza timpul de sosire conform datelor primite de la vehicul. Daca acesta e blocat in trafic sau s-a intamplat ceva pe linie, timpul afisat pe panou va creste din ce in ce mai mult (viteza acestuia fiind 0, sau una foarte mica). Un exemplu: daca vehiculul se afla la 1 km fata de panou (statie) dar viteza lui medie la ultimele citiri este 4 km/h (din diverse motive), timpul afisat va fi de 15 minute. Serverul face niste calcule simple (pentru el), calcule pe care nu are cum sa le greseasca.
0

#64 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2010 - 02:34

Nu e corect timpul, sau mai bine spus nu este configurat corect. Este ca si estimarea din Windows de la copierea fisierelor, acum dureaza 2 minute, acum 5, apoi sare la 3 zile si tot asa - in conditiile in care ETA nu este estimabil.

Corect ar fi ca serverul sa observe modelul (pattern) timpilor si dupa 5 minute in care nu s-au parcurs mai mult de 100 metri (spre exemplu) - sa afiseze mesaj "blocaj trafic" sau "blocaj pe traseu" sau orice altceva care ar ajuta calatorul din statie. Pe mine faptul ca se tot maresc timpii pe panou nu ma ajuta, fiindca nu stiu ce stie si serverul; si chiar daca eu unul stiu programare, nu cred ca vreun calator vrea sa invete sa gandeasca precum computerul.

^ Ce-am scris mai sus e feature request.
0

#65 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2010 - 19:03

De acord cu ce a scris dAImon. Un mesaj de genul "Blocaj trafic' ar fi foarte util, dat fiin faptul ca linia 9 este o linie relativ libera( sau mai bine zis era. innainte sa se pun cate un semafor la fiecare straduta :eusa_think: ), si intarziere sunt destul de rare.
0

#66 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 22 aprilie 2010 - 22:24

Vezi postareaCristi, la 30 octombrie 2009 - 14:23, a spus:

Este posibil sa se modifice cumva sincronizarea semafoarelor la tramvai?

Este enervant (pentru calatori, desigur) cum un tramvaiul 9 opreste la toate intersectiile de pe Rebreanu ca nu are unda verde. De al AEM la Dimbovita se face o jumatate de ora fiindca tramvaiul sta mai mult in statii si la semafoare decit circula!

Este ciudat cum masinile care circula inainte pe Rebreanu au verde dar tramvaiul are rosu.


Aseara m-am infuriat pe cei de la primarie - a fost a doua oara in ultimele luni cand am vazut o stire TV (la realitatea TV timisoara) in care se laudau cu "unda verde de pe Rebreanu"!
RUSINE!!! NESIMTIRE!!
Chiar nu inteleg de ce tramvaiele nu pot avea si ele verde in acelasi timp cu masinile! Justificarea cu masinile care au verde pentru virarea spre stanga nu tine. Pentru ca atata vreme cat cei de pe sensul contrar au si ei verde pentru mers inainte masinile nu fac altceva decat sa se opreasca pe liniile de tramvai si sa astepte! Si de cateva ori, din cauza masinilor de pe linii, vatmanul a pierdut verdele, suficient de mult incat sa nu ma ipoata forta trecerea asa ca am mai asteptat inca 2 - 3 minute!!
RATT-ul chiar nu poate face nici un demers pe langa primarie? Sau cum trebuie sa procedam ca sa fortam primaria sa sincronizeze semafoarele si pentru tramvaie?
0

#67 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 aprilie 2010 - 22:38

Si vatmanii au facut sesizari peste sesizari sa faca ceva cu acest semafoare inutile(sa puna senzori, cand vine tramvaiul sa se faca verde, ca sa nu se mai astepte). Din pacate li sa raspuns sec: Nu avem bani. Si cu asta basta.
Deci ce sa mai zici?
0

#68 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2010 - 22:38

RATT, poate cere in comisia de circulatie acest lucru.
0

#69 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 22 aprilie 2010 - 22:43

Si daca poate, de ce nu cere ? Pentru ca tramvaiul este total dezavantajat, in majoritatea cazurilor cu semafoare din oras.
0

#70 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2010 - 22:58

Nu stiu ce se discuta si ce se cere in respectiva comisie. De asemenea nu stiu cat de mult conteaza aceasta cerere in luarea deciziei de catre comisie. :)
0

#71 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 22 aprilie 2010 - 23:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 aprilie 2010 - 22:58, a spus:

Nu stiu ce se discuta si ce se cere in respectiva comisie. De asemenea nu stiu cat de mult conteaza aceasta cerere in luarea deciziei de catre comisie. :)

OK...atuncei ce ar putea face calatorii ca sa influenteze decizia comisiei?
0

#72 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2010 - 01:39

M-am gandit inca de cand au inceput lucrarile de modernizare pe bul. Liviu Rebreanu daca n-ar fi fost mai indicat infiintarea unei linii de firobuz (de exemplu linia 12) in locul liniei 9 tramvai. Am o serie de argumente pro si contra, insa n-am reusit sa inclin balanta intr-o parte sau cealalta. Dupa ce-am vazut cum circula tramvaiul 9 de atatea luni, parca as fi fost mai incantat de un firobuz. Incerc sa expun mai jos atat argumentele pro cat si cele contra gasite de mine la o prima strigare. Poate mai gasiti si voi niste argumente fie pro fie contra.
Contra tramvai:
-timp de deplasare prea lung de la un capat la celalalt, datorat semaforizarii ciudate (mai lung decat inainte de modernizare-un pas inapoi)
-spatiul destinat tramvaiului folosit necorespunzator (tot la 15-20 min trece cate un tramvai si mai cate un smecher, deci risipa de teren, iar masinile trec poate si o suta-doua in acest interval pe sens)
-numarul calatorilor a scazut semnificativ fata de perioada imediat-post revolutionara (prin inchiderea multor fabrici din Buziasului), deci n-ar mai fi nevoie de capacitati mari de transport
-cheltuieli mari la infrastructura de tramvai (noroc cu BEI sau BERD)
-cost (exagerat de) mare al unui tramvai nou fata de un firobuz nou (probabil ca se pot cumpara vreo 8 firobuze noi - adica pentru toata linia - la pretul unui singur tramvai)

Pro firobuz:
-bul. Liviu Rebreanu putea fi amenajat pe 3 benzi de circulatie prin folosirea spatiului rezervat actualmente tramvaiului
-firobuzul ar fi circulat pe banda 1 impreuna cu masinile care de regula ar fi urmat sa faca viraje la dreapta
-ar fi prins si firobuzul macar cateva semafoare (cele apropiate intre ele) pe verde odata cu masinile, in cosecinta s-ar fi scurtat durata calatoriei de la un capat la celalalt
-si masinile ar fi avut timpi de semaforizare mai scurti prin eliminarea semaforului pentru tramvai
-de la sensul giratoriu de la AEM s-ar putea construi mult mai usor si mai ieftin tot o linie de firobuz catre Mosnita, ca tot se va largi soseaua la patru benzi
-pret mult mai scazut la infrastructura
-cost mult mai redus pe unitatea de transport
-se puteau achizitiona si firobuze articulate pentru aceasta linie daca numarul calatorilor "o cere"
-pe aceasta linie (se) puteau iesi/retrage (pe curent) firobuzele de pe 15, 16 si 19 din/in garaj
Astept parerile voastre, desi aceasta dezbatere este tardiva. Singura rugaminte ar fi sa incercam sa fim cat mai putin subiectivi si mai mult calculati...avantaje - dezavantaje...pentru calatori, oras, Ratt,...
0

#73 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 aprilie 2010 - 09:09

Ideea e foarte bună. Din păcate există câteva impedimente care o fac imposibil de aplicat.
1. S-a investit deja prea mult în infrastructură, pt ca renunţarea la tramvai să fie viabilă.
2. Costurile necesare întreţinerii tramvaielor sunt evident mai mici decât cele necesare troleibuzelor.
3. În varianta cu troleibuze, oricum s-ar pierde timp la semafoare, din cauza opririlor în staţii.
4. În lipsa alveolelor din staţii, poliţia interzice oprirea mtc-urilor. Pt staţiile fără alveolă deja existente, există o derogare de la poliţie, şi aceasta obţinută cu chiu cu vai.
5. Chiar şi în varianta cu trei benzi de circulaţie, tot s-ar găsi destui dobitoci care să reclame că troleibuzele le blochează traficul. Pe de altă parte, dacă ar exista trei benzi, prima dintre ele ar fi ocupată în proporţie de 100% de maşinile parcate.
6. Investiţia necesară refacerii infrastructurii (desfiinţarea scuarurilor existente în staţiile de tramvai, şi reamenajarea tramei asfaltice) ar fi majoră.
Repet. Ideea e bună, dar trebuia luată în discuţie înainte de demararea lucrărilor la bulevard. Acum e tardiv.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 aprilie 2010 - 09:13

0

#74 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iunie 2010 - 17:00

Imi poate da cineva programul liniei 9 de astazi la capatul Dambovita? Multumesc :down:
0

#75 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 iunie 2010 - 17:10

Plecari:
Linia:Tv9Linia: Dambovita_3 - Tv_Ciarda R 2

Dambovita_4


Ora Minute
05 10 25 40 56
06 12 27 42 58
07 13 25 37 49
08 02 15 27 39 51
09 04 17 29 41 53
10 06 19 31 43 55
11 08 21 33 45 57
12 10 23 35 47 59
13 12 25 37 49
14 01 14 27 39 51
15 03 16 29 41 53
16 05 18 31 47
17 03 18 33 49
18 05 20 35 51
19 07 22 37 53
20 09 24 39 55
21 11 26 41 57
22 13 28 43 59
23 15
0

#76 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2010 - 10:21

A fost azi prima zi de scoala ... Ma urc i ntramvai ma asez confortabil si astept sa ajung in fata liceului ( Electrotimis ) . Spre surprinderea mea ajungem la A.E.M si Vatmanul ne face semn sa coboram ... AM ramas eu in urma ? Nu v-a mai merge 9-le pana in Ciarda ?
0

#77 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2010 - 10:51

Dupa cum se vede in Radfleet, nu.

Imagine atasata: 9.jpg
0

#78 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2010 - 11:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 septembrie 2010 - 10:51, a spus:

Dupa cum se vede in Radfleet, nu.

Atasament 9.jpg


Pot intreba si eu de ce ? Era fain sa ma lase in fata scolii ... acum trebuie sa merg pe jos :rofl:
0

#79 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29697
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2010 - 11:33

Iti dai seama ca nu ne poate lasa pe toti tramvaiul in fata portii. :rofl:
0

#80 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 septembrie 2010 - 14:30

Vezi postareaRaoul94, la 13 septembrie 2010 - 11:13, a spus:

Pot intreba si eu de ce ? Era fain sa ma lase in fata scolii ... acum trebuie sa merg pe jos :uimit2:

Sărăcuţul de tine! Când e vorba să mergi pe jos 5 minute te vaiţi ca o băbuţă bolnavă. În schimb, când joci fotbal două ore, nici că-ţi pasă.
0

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi