STP Timișoara Forum: Generalitati despre infrastructura feroviara si trafic feroviar - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (117 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Generalitati despre infrastructura feroviara si trafic feroviar

#41 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 31 mai 2010 - 00:29

Azi, 31.05.2010 este ultima zi când se mai asigură trenuri (adică tren) pe secţia Jebel - Liebling. După aceea secţia se trece în conservare, deci în câteva zile nu va mai rămâne nimic de conservat :) În schimb, nu s-a organizat licitaţie pentru închiriere, tocmai pentru a se putea fura în voie.

LE: S-a renunţat la idee (să vedem pentru cât timp).
0

#42 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iunie 2010 - 14:07

Dacă nu vă deranjează, o să pun câteva imagini cu gările de prin România, în măsura în care le găsesc şi eu prin computer. Dacă aveţi şi voi, please contribute.

Încep cu ruta Timişoara - Sibiu, August 2007:

Holdea
Imagine atasata: 20070802 - 110506-800.jpg
Ilia
Imagine atasata: 20070802 - 113144-800.jpg
Deva
Imagine atasata: 20070802 - 115712-800.jpg
Imagine atasata: 20070802 - 115728-800.jpg
Simeria
Imagine atasata: 20070802 - 120808-800.jpg
Orăştie
Imagine atasata: 20070802 - 122728-800.jpg
Şibot
Imagine atasata: 20070802 - 123902-800.jpg
Imagine atasata: 20070802 - 123922-800.jpg
Vinţu de Jos
Imagine atasata: 20070802 - 130104-800.jpg
Sebeş Alba
Imagine atasata: 20070802 - 131028-800.jpg
Sălişte
Imagine atasata: 20070802 - 140224-800.jpg
0

#43 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 iunie 2010 - 18:12

Are cineva o poza cu Halta Ghiroda? Nu intrebati de ce, amintiri personale :04:
0

#44 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iunie 2010 - 21:19

Clip Eu zic sa aruncati o privire.
0

#45 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 iunie 2010 - 20:23

Un nou concept de la Bombardier.
0

#46 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2010 - 00:31

Am mai trecut printre pozele vechi, am mai gasit cateva ..

Huedin
Imagine atasata: 20090927 - 114614-600 Huedin.jpg

Timişoara Sud
Imagine atasata: 20080812 - 025138 Timisoara Sud.jpg

Arad
Imagine atasata: 20090927 - 074752-600 Arad.jpg

Salonta
Imagine atasata: 20090927 - 092422-600 Salonta.jpg

Oradea
Imagine atasata: 20090927 - 095850-600 Oradea.jpg
Imagine atasata: 20090927 - 095910-600 Oradea.jpg

Aleşd
Imagine atasata: 20090927 - 102850-600 Alesd.jpg
0

#47 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2010 - 21:32

Vezi postareaDr2005, la 02 februarie 2010 - 08:28, a spus:

Păi CFR Infrastructură a dat linia prin închiriere pe 5 ani tocmai pentru că CFR Călători avea puţine trenuri şi nu prea plătea Taxa de Utilizare a Infrastructurii. Dacă se apucă să plătească, poate circula şi acum, chiar dacă linia nu mai e exploatată de CFR .




Spre dezamagirea mea ieri a trebuit sa merg iar cu cei de la Regio, dar vreau sa stiu daca mai e valabil ce a spus Dr2005?
Pentru ca am vazut ceva lucrari la linie, piatra noua (s-au cel putin noua) si mi se pare ca au inlocuit din semnalele mecanice, pe langa asta am vazut ceva cisterne de la marfa cred ca inainte de Voiteni, deci are cineva vreo veste despre cat mai dureaza dominatia Regio intre Resita si Timisoara?
0

#48 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 23 august 2010 - 03:13

Vezi postareaGygyman6, la 22 august 2010 - 21:32, a spus:

Spre dezamagirea mea ieri a trebuit sa merg iar cu cei de la Regio

Dezamăgire? Hmm... vroiai să mergi cu naşul?

Citeaza

Pentru ca am vazut ceva lucrari la linie, piatra noua (s-au cel putin noua) si mi se pare ca au inlocuit din semnalele mecanice, pe langa asta am vazut ceva cisterne de la marfa cred ca inainte de Voiteni, deci are cineva vreo veste despre cat mai dureaza dominatia Regio intre Resita si Timisoara?

Linia între Timişoara şi Voiteni e a CFR-ului, iar Regiotrans plăteşte TUI pentru ea. După Voiteni e închiriată. Oricum, decât cu TE-urile de la CFR Călători, pline de blatişti, mai bine cu automotorul.

Secţia e închiriată pe 5 ani, iar după ce trec se face altă licitaţie şi există riscul să vină altă firmă, deşi puţini s-ar băga peste Regiotrans, având în vedere că toţi privaţii au/au avut (şi) automotoare închiriate/cumpărate de la Regiotrans, ori dacă se luptă cu Regiotransul nu mai pupă ei automotoare de închiriat.
CFR SA nu va mai prelua linia decât dacă nimeni nu se prezintă la licitaţie caz în care, teoretic, s-ar permite CFR Călători să circule pe ea (de fapt, ar fi obligaţi, că de circulat pot circula şi acum, plătind TUI). Spun teoretic, deoarece istoria recentă ne-a demonstrat că o secţie la care privaţii nu trag e ,,deschisă fără trafic", adică furată bucată cu bucată, vezi Vama - Molodoviţa (abandonată de privat), Golenţi - Poiana Mare (scoase trenurile dar NELICITATĂ). În cel mai fericit caz, o lună pe an se mai bagă nişte trenuri (vezi Suceava - Cacica, Dorneşti - Putna) să îşi mai facă orele nişte angajaţi (că după aia vine restructurarea şi nu mai e nevoie de ei).
0

#49 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2010 - 12:28

Vezi postareaDr2005, la 23 august 2010 - 03:13, a spus:

Dezamăgire? Hmm... vroiai să mergi cu naşul?




Nu stiu ce vrei sa insinuezi tu aici, dar eu niciodata nu am dat spaga la vreun controlor de tren sa ma lase sa circul fara bilet. Si spun dezamagire pentru ca nu am alternativa, si dezamgire e si cand vezi controlorii in crasma din Berzovia ca vin cu berea la mecanic, si acum nu spun din rautate, dar cu Regio am fost de 2 ori dus/intors si de fiecare data dupamsa la intoarcere s-a intamplat chestia asta, mai spun dezamagire cand intrebi personalul din tren despre program de 3 ori si de fiecara data iti dau alt raspuns, s-au spun ca se duc dupa program iar apoi nu mai apare nimeni, mai spun dezamgire cand vezi ca te trage curentul la genunchi din cauza unei gauri in peretele vagonului, mai spun dezamagire cand "trenul" se zgaltaie dar nu numai din cauza linie ci pentru ca huruie motorul si nu te auzi cu cineva de langa tine si mai zic dezamagire atunci cand te gandesti ca daca tot e firma privata putea veni cu ceva cat de cat nou nu cu harburi cumparte de la francezi revopsite si dupa aceea din cauza ca Cfr e devalorizat acum cineva poate profita pe chestia asta cu costuri minime pentru echipament si isi bate joc de oameni. Bine si Cfr si-a batut joc in felul lui dar ei macar erau de stat si stiai ca defapt cineva de sus l-a adus in situatia asta. Mersi de informatii, dar eu zic invers decat cu regio mai bine cu Cfr, ca asa foarte bine si cei de la regio pot primii spaga.
0

#50 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 23 august 2010 - 17:15

Pot primi şi cei de la Regio şpagă, dar din ziua următoare îşi caută alt loc de muncă.
Să nu exagerăm condiţiile de transport, că nici vagoanele CFR-ului nu erau mai bune. Eu încă ţin minte cum era zăpada în vagoanele de accelerat acum 2 ani şi cum naşul o tot ţinea că ,,e defect" şi încasa banii de la călătorii fără bilet, apoi trecea mai departe. Şi vorbesc de accelerate, că de călătorii cu Malaxe, TE-uri, 21-47 şi alte vechituri (chiar mai vechi decât motoarele de la Regiotrans) nici nu mai vorbesc, n-am văzut un singur asemenea vehicul în care toţi călătorii să aibă bilet. Practic, călătorii şi-au făcut-o cu mâna lor: nu luau bilete, linia era nerentabilă, deci trebuia lăsat altul care ştie să facă treabă.

N-am nimic nici cu CFR Călători, nici cu Regiotrans, Regional, TFG sau Servtrans. Însă am călătorit mult cu CFR Călători în ultimii ani şi mi-au lăsat un gust foarte amar şi impresia că sunt furat pe faţă (păi...eu iau bilet şi stau în picioare, că locuri nu mai sunt, pe Bucureşti - Vatra Dornei, iar ăia din compartimente dau 5 RON până la Ploieşti şi stau jos), pe când la Regiotrans... şi pe accelerat (Bv - Ct) şi pe personale precum Braşov-Zărneşti şi Braşov-Întorsura Buzăului chiar nu am ce să le reproşez (poate doar că nu au o haltă la viaduct la Teliu să fac o poză în acel peisaj superb). Poate pe Timişoara - Reşiţa o fi altfel, nu ştiu, o să văd la iarnă (sper).
0

#51 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2010 - 22:29

Vezi postareaDr2005, la 23 august 2010 - 17:15, a spus:

Practic, călătorii şi-au făcut-o cu mâna lor: nu luau bilete, linia era nerentabilă, deci trebuia lăsat altul care ştie să facă treabă.




Nu vreau sa duc discutia asta la nesfarsit, dar inainte de privati Cfr stia sa faca treaba, ca s-a gasit un "baiat destept" sa il macine si a ajuns in situatia asta e alta problema. Eu totusi inca nu am raspuns la intrebarea mea, de ce regio si alte companii nu au material rulant nou sau aproape nou, tot ce au e second hand si se strica, nu au statii de intretinere, si cea mai mare dilema pentru mine este, de ce cineva ar avea curajul nebunesc de a se incumeta sa faca o firma de transport feroviar atata timp cat nu are infrastructura cum trebuie si nici utilaje proprii pentru a o intretine si repara infrastructura, de ce?
Cfr nu a ajuns asa pentru ca asa au vrut angajatii s-au calatorii, el a ajuns asa pentru ca cu timpul cei care ar fi trebuit sa tina "oitele" cfr in frau au cam fost ocupati sa il stoarca de bani, iar angajatii si calatorii au ramas ai nimanui, iar oamenii au lucrat cu ce au avut iar cand nu a mai fost atunci au aparut problemele (probabil ai vazut romania te iubesc). Imi amintesc foarte bine cand pe linia de Resita era si accelerat si cand personalul il astepta sa treaca ,acesta gonea pe linie, ceva de neimaginat azi pe linia aceea.
Probabil ca regio nu e o companie cu intentii rele, poate ca am prins si eu din zilele lor mai proaste, dar atunci cand stii ce a fost inainte si ce a ajuns acuma, e cam brusc sa lasi totul in urma si sa zici ca au venit "cei care stiu sa faca treaba" si credema ca nu sunt singurul care spune asta, mas fi bucurat sa fii la fata locului cand li se stricau motoarele iar lumea ii haituia pe angajati.
0

#52 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2010 - 23:38

Oy, da, imi amintesc inca bine cum gonea acceleratul pe linia de Resita. Long forgotten times.

[ Scuzati de offtopic, am gasit si poza cu gara din Alba Iulia, facuta chiar cu ocazia lui 1 Decembrie 2008. ]

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2008-12-01 12-41-58.jpg
  • Imagine atasata: 2008-12-01 12-41-04.jpg

0

#53 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 26 august 2010 - 04:48

Pentru cine mai crede că CFR Călători face treabă, citiţi acest document oficial: http://www.mt.ro/eve...urare%20CFR.pdf la pagina 11. Oare călătorii de pe secţiile respective, care mai au puţin şi rămân complet la mâna dubarilor (observaţi la pct. c secţii care sunt ineroperabile, deci NU pot fi închiriate, aşadar vor fi închise şi furate şurub cu şurub) , sunt atât de mulţumiţi de operatorul de stat?
Nu putem să comparăm CFR-ul de acum cu cel de acum 10 ani... vremurile alea s-au dus, din păcate.
0

#54 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 august 2010 - 17:11

Vezi postareaDr2005, la 26 august 2010 - 04:48, a spus:

Pentru cine mai crede că CFR Călători face treabă, citiţi acest document oficial: http://www.mt.ro/eve...urare%20CFR.pdf la pagina 11. Oare călătorii de pe secţiile respective, care mai au puţin şi rămân complet la mâna dubarilor (observaţi la pct. c secţii care sunt ineroperabile, deci NU pot fi închiriate, aşadar vor fi închise şi furate şurub cu şurub) , sunt atât de mulţumiţi de operatorul de stat?
Nu putem să comparăm CFR-ul de acum cu cel de acum 10 ani... vremurile alea s-au dus, din păcate.


Eu vad ca nu ai inteles ce am vrut sa zic, sigur nu poti compara ce a fost acum 10-20 ani dar de ce crezi tu ca a ajuns CFR asa? din interes, si nu din interes pentru cetatean, ci din interes pentru anumite persoane care l-au condus iar acum "culeg roadele" asa zisei "munci" a lor pe la minister. Dupa cum am mai spus companiile private de transport feroviar sunt ceva nebunesc de gandit din cauza infrastructurii, tu crezi ca Regio si alte companii au investitori cinstiti sau au ca sefi pe cineva pasionat sau complet detasat de politica, evident ca nu. Cand CFR a avut ultima greva chear se vorbea despre GFR la TV si cum aceasta firma culege roadele din cauza ca CFR e in greva si are pierderi. Eu vina as plasao in 2 locuri, 1) angajatii multi dintre ei si-au cam dat seama dupa un timp cum stau lucrurile iar ei in loc sa ceara mai mult s-au lasat si ei furati au luat spaga de unde au putut iar pe urma cu restructurarile au fost dati afara, iar pe urma s-au plans dar a fost prea tarziu. Si 2) "capii" CFR cei de la conducere care prin lacomia de a lua numai pentru ei au lasat lucrurile nesupravegheate nu au avut experienta si practic au macinat si au distrus un sistem care odata era in topul European. Daca CFR nu stia sa faca treaba era el desfiintat demult, dar cum am spus problema e si la noi ca nu suntem uniti ca natie pentru ca daca cere unu nu vor cere si ceilalti si asa nu facem nimic. Eu iti zic sa te uiti la CN sau CNR (caile ferate canadiene), ei din cate stiu sunt de stat si spre surpinderea mea nu au deloc o sectie de calatori ci au numai de marfa si pe langa asta sistemul lor nu tine numai de Canada el se extinde si in SUA. Bine la noi ar putea fi invers pentru ca e clar ca numai CFR calatori mai aduce ceva bani. Nu zic ca la canadieni ar fi cel mai bun exemplu daca ai citit despre conspiratia Genaral Motors ai afla de ce CN cara numai marfa iar in SUA traficul de persoane pe calea ferata e si el redus.

Iar despre operatorii privati la noi o mai zic inca odata, mi se pare suspect ca au aparut, si asa peste noapte cu vechituri aduse din strainate si culmea si CFR a capatat si el ceva tot din Franta cam in aceeasi perioada, foarte suspect. In viziunea mea daca ar fi o chestie cinstita, un operator privat pe calea ferata ar fi avut ceva cat de cat nou, ar fi cumparat statii de intretinere s-au ar fi construit unele pentru el, ar fi reparat linii si gari ar fi avut programe scrise la calculator nu cu carioca si ar fi avut un program concret undeva nu unul asa care il tine minte numai cine e angajat.
De ce o tin atata cu intretinerea ei pentru ca asa foarte bine firma poate fi detinuta de cineva din politica, iar cum CFR infrastructura ai zis ca face intretinerea asa foarte bine privatul profitand de locul sau in politica poate sa nu plateasca darile catre intretinerea infrastructurii si asa cine iese in pierdere? tot CFR care este nevoit sa tot taie din retea si sa deie la "cei care stiu sa faca treaba". Poate ca sunt eu superstitios sau paranoic sau cum vrei sami zici, dar unde e concurenta, unde e spiritul de competitie, daca statul vede ca "privatii stiu sa faca treaba" de ce nu reactioneaza cu oferte mai bune cu infrastructura mai buna viteze mai mari, practic CFR a dat asa zisilor privati linile ca sa ieie ei banii pentru ei, e evident ca e o afacere din care profita "baietii destepti", iar acum cred ca ai inteles de ce nu ii agreez eu pe privati. Treaba se poate face problema e ca cei care o fac ,o fac numai pentru ei si au uitat de ce au fost alesi in trecut si pusi acolo unde sunt sau au fost, ca sa faca treaba pentru tara, dar asta este ,suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor.
0

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 august 2010 - 11:10

Noi tot citim, citim si citim, sicredem aprox. tot ceea ce auzim. Mai pe scurt suntem foarte usor influentati. Si poate ca din acest motiv mai stricam si noi din imaginea CFR-ului. Recent cand am facut excursia noastra cu colegii de pe forum la Arad respectiv Oradea, am calatorit in ambele cazuri cu trenul. SI mai ales la drumul catre Oradea, am ramas efectiv socat, in momentul in care in Sageata la Oradea au urcat, au aurcat, au urcat, si au tot urcat pana nici (niciunul) loc nu a mai ramas liber, ba chiar si in picioare au stat. Si chiar am urmarit sa vedem daca e chiar asa de usor cu "nasul". E nu a fost! Ma rog in cazul de fata vorbim de "nasa", dar nu! Chiar toti calatorii aveau bilet, si majoritatea erau oameni la costum, oameni seriosi, si tineri. SI uite ca totusi se paote si fara. Si la Arad, a incercat o satra sa urce in tren. Nu le-au lasat!

Asta este o imagine reala a CFR-ului. Adica nu neaparat una pozitiva, dar macar se inceraca, si se vad si rezultatele. Nu neaparat ce se aude prin TV, sau prin presa este adevarat. Asta se numesta manipulare, iar noi punem botul! Si asa isi fac dubarii, si ceilalti de lucru!

Si ca sa mai spunceva, recent m-am intros dein Constata, si vreu sa spun ca intre Brasov si Ploiesti din cele doua linii s-a schimbat in totalitate (chiar si catenara) una dintre sensuri, ba chiar in unele locuri toate (5) si se lucreaza in continuoare, ba se dubleaza linia unde nu era. Si cand zic renovare, inteleg prin asta si poduri, si tunel, si tot. La fel Si intre Bucuresti si Constanta, unde s-a pu accent mai mult pe dublarea liniei.
0

#56 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2010 - 12:05

Şi la Timişoara se face filtru uneori pe rutele lungi, verificându-se biletele la urcarea în tren pentru a descuraja blatiştii. Nu ştiu cât de eficient este, cert este că şeful staţiei merge personal la verificări.

Problema, Cristi, îi că s-au trezit să facă lucrurile astea în ultimul ceas, când îs deja cu ambele picioare în groapă.
0

#57 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2010 - 21:40

De acord, insa asta e la Sageata, situata cel mai sus in ierarhia "confortului" la CFR. Ia urca tu intr-un Rapid sau Accelerat si cred ca iti vei schimba repede parerea. De Personal nici nu mai incape vorba :intrebare:
Am facut greseala in primavara sa merg pana la Arad cu trenul. A doua oara nu mai fac greseala asta. De la tigani, boschetari, mirosuri insuportabile, mizerie, toalete ca vai de capul lor, la blatisti, 'nasul' care nu mai facea fata la cati oameni trebuia sa dea jos (si care mai apoi la pornirea trenului, sareau inapoi)...
0

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 august 2010 - 21:50

Sa stii ca despre Sageata despre care vb este un rapid: Cluj- Timisoara. IAr despre Acc, pot spune in mare acelasi lucru, cel putin in cele 2 vagoane in care am fost. Chiar am prin un supra contorl, care s-a legat si de avizul din carnete, deci nu era ceva aiurea. Este vorba despre Timisoara- Iasi
0

#59 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 septembrie 2010 - 00:37

Chesita cu avizul din carnete e iar o chichiţă tâmpită, unor colegi de facultate le povestea controlorul că viza e pentru anul universitar, odată ce au ieşit din sesiune carnetul nu mai bun până la toamnă :intrebare:

În timpul ăsta blatiştii merg liniştiţi pe enorm de multe rute, chiar şi lungi, supracontroale care luat mită la rândul lor ... - a fost acum câteva săptămâni reportaj parcă în EvZ pe tema asta. N-au priorităţi nici în al 13lea ceas, pare-se, tot la ciupeală merg.
0

#60 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 01 septembrie 2010 - 03:27

,,Săgeata" aia e un automotor conceput pentru trenuri personale... cu excepţia unui rapid Timişoara - Cluj şi a câtorva accelerate (Bucureşti - Tulcea, Bucureşti - Târgovişte, Bucureşti - Piteşti - Craiova... că n-are depoul BC altceva) circulă numai pe personal, acolo unde le e locul. Desigur, să mergi 7 ore de la Sibiu la Tg. Mureş cu Desiro e deja bătaie de joc, indiferent de rangul trenului.

[quote name='"cseh_17"]Si ca sa mai spunceva' date=' recent m-am intros dein Constata, si vreu sa spun ca intre Brasov si Ploiesti din cele doua linii s-a schimbat in totalitate (chiar si catenara) una dintre sensuri, ba chiar in unele locuri toate (5) si se lucreaza in continuoare, ba se dubleaza linia unde nu era. Si cand zic renovare, inteleg prin asta si poduri, si tunel, si tot. La fel Si intre Bucuresti si Constanta, unde s-a pu accent mai mult pe dublarea liniei. [/quote']

Între Ploieşti şi Câmpina sunt schimbate liniile din 1996, iar între Câmpina şi Predeal se lucrează acum. Toată lucrarea trebuia să fie gata din noiembrie 2009, dar de-abia e făcut un fir... şi pe ăla se circulă cu 30 km/h în mare parte, iar undeva lângă Câmpina s-a surpat terasamentul nou cu tot cu betonul de sub pietriş, rezultând o porţiune cu 5 km/h. Nu-ţi doresc să vi dinspre Braşov spre Bucureşti şi în loc de 21 să ajungi la 23:30, când eşti exclusiv la mâna taximetriştilor (sau a mersului pe jos 2-3 ore, că 50 RON îţi stau mai bine în buzunar decât la taxi). Am păţit-o odată şi mi-a ajuns şi Braşovul şi Valea Prahovei pentru următorii 10 ani.
Între Bucureşti şi Constanţa e linie dublă de vreo 50 de ani... şi aici lucrările merg ca melcul, unele au fost prost făcute... de exemplu, podul peste Lacul Herăstrău are restricţii de 30 km/h pe firul 1 şi 15 km/h pe firul 2, din cauza slăbirii terasamentului şi a pietonilor care n-au pe unde traversa lacul. Şi vorbim de un pod nou, făcut în 2007. Câţiva metri mai încolo, podul Mioriţa peste Şos. Bucureşti-Ploieşti (şi nu DN1 cum îi zic mulţi... DN1 începe de la ieşirea din oraş) şi toate macazele Gării Băneasa au şi ele restricţie de 15 km/h. Tot firul 2 între Pantelimon şi Podul Herăstrău are restricţie la 70 km/h (firul 1 are 120), nu se ştie din ce motiv. Şi aici e vorba exclusiv de tronsoane modernizate. Aşa că situaţia nu e aşa de roz pe cât pare la prima vedere.

[quote name='"dAimon"]Chesita cu avizul din carnete e iar o chichiţă tâmpită' date=' unor colegi de facultate le povestea controlorul că viza e pentru anul universitar, odată ce au ieşit din sesiune carnetul nu mai bun până la toamnă[/quote']
Viza e valabilă până la 1 noiembrie a anului următor celui în care a fost pusă, respectiv 13 octombrie pentru cea a elevilor (care încep anul acesta pe 13 septembrie). Probabil organul (de control) vroia şi el ceva şpagă.
0

Arata acest topic


  • (117 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi