STP Timișoara Forum: Modernizarea DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea DJ592 intre Timisoara si Mosnita Noua proiect aprobat - din fonduri CJT

#21 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 septembrie 2017 - 09:38

Da, ar trebui să luăm exemplu și să facem o astfel de sinteză pentru toate drumurile naționale/județene (măcar din Timiș) pe care circulăm.
Poate într-un final ne va citi vreun factor de decizie din CJT sau din DRDPTM.
0

#22 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 23 ianuarie 2019 - 17:04

Anunț făcut recent de Primăria Mpșnița Nouă pe Facebook:

Veste bună pentru cetățenii Comunei Moșnița Nouă!
Astăzi, 23 Ianuarie 2019, în urma ședinței Agenției pentru Protecția Mediului Timiș, am fost informați că a fost emisă decizia favorabilă în vederea realizarii proiectului de Lărgire la 4 benzi de circulație DJ 592 Moșnița Nouă- Timișoara.
Vă mulțumim

Link FB

#23 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 februarie 2019 - 09:34

Dupa anuntul de acum o luna mai aparuse o contestatie, dar se pare ca acum e final, oare? :rad:
Deci a trecut si asta de un mare hop birocratic, se poate da drumul la licitatie:

Citeaza

Proiectul lărgirii drumului Timișoara-Moșnița Nouă are aviz de mediu. Lucrările ar putea începe în 2019

Avizul Agenției pentru Protecția Mediului Timiș, ultimul document necesar pentru demararea licitației de execuție a lucrării, a fost acordat, după ce a fost blocat o perioadă lungă de timp din cauza contestațiilor.

Drumul va fi lărgit pe o distanță de 4 kilometri, de la limita teritorială a Timișoarei până la Moșnița Nouă. Proiectul lărgirii la patru benzi de circulație a DJ 592 are o valoare estimată de 34.000.000 lei, banii fiind asigurați din bugetul Consiliului Județean și prin Programul Național de Dezvoltare Locală PNDL


http://www.tion.ro/p...in-2019/2200089

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 21 februarie 2019 - 09:37

0

#24 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 iulie 2019 - 15:35

SICAP/SEAP
Anunt de participare: [CN1013024] - Contract de lucrări: “Lărgirea la 4 benzi de circulație DJ 592 Timișoara - Moșnița Nouă, jud. Timiș“
Sursa de finanţare este asigurată de bugetul propriu al Județului Timiș și fonduri alocate în cadrul PNDL, conform contractului de finanțare (încheiat conform OUG nr. 28/2013 pentru aprobarea Programului național de dezvoltare locală, și Ordinului nr. 1851/2013
Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare:Data si ora locala:12.08.2019 15:00

https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100066095


- latime intre 12.5 si 14.5 m plus :
- 2x pista bicicleta 1m, trotuar 1.5m
- 5 sensuri giratorii cu raza de 9m: strazile Sofia km5, Berlin km6, Caliman km7, DJ Urseni km8 plus racord cu drumul existent la km9
- intersectie cu insula centrala str Postei
- 16 statii transport in comun cu alveola
- iluminat stradal
- sensuri separate cu borduri in Mosnita

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 15 iulie 2019 - 15:48

1

#25 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 august 2019 - 07:11

Au fost depuse 4 oferte
Declaratie de participare -


1. PORR CONSTRUCT SRL , cu subcontractanți (18%):
- CONS ELECTRIFICAREA INSTAL SRL (16,98%)
- TRANS AR TRUST INSTALAȚII SA (1,02%)

2. Asocierea SC MAXAGRO CENTER SRL (80%) și SC AQUA PARC SRL (20%), cu terți susținători:
- MAXAGRO FARM (fosta IOSCA&ERJICA SRL): susținere financiară
- GENERAL TRUST ARGES SRL: experiența similară
Și subcontractanți:
- SC PRAETORIA CONSTRUCT SRL (lucrări gaz)
- CONS ELECTRIFICAREA INSTAL SRL (electrice)

3. STRABAG SRL , cu subcontractanți:
-SC GROUP DCM SRL (20%)
- TRANS AR TRUST INSTALAȚII SA (0,8%)
- CONS ELECTRIFICAREA INSTAL SRL (16%)

4. Asocierea VITIDA MINERAL SRL (60%) - TECHNOCER SRL (20%) - SC CAVADINI CONSTRUCT SRL (20%),
cu sbcontractanți:
- ELECTROECHIPAMENT INDUSTRIAL SRL (electrice);
- SWARCO TRAFFIC ROMANIA SRL (semaforizare);
- OPTOTEL SRL (canalizație telecomunicații);
- TRANS AR TRUST INSTALAȚII SA (lucrări gaz).
- SC DANUBE TOTAL GRUP SRL (reciclare)


sursa*** www.e-licitatie.ro

0

#26 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 26 august 2019 - 08:39

Drumul intersecteaza si cateva drumuri secundare neasfaltate/pietruite(Sofia, Caliman etc.) unde se vor face sensuri giratorii, aveti idee daca extinderea asta implcia si asfaltarea cel putin partiala, adica 50-100m macar pana in sens a acestor drumuri? Sau unde as putea gasi informatia asta? :eusa_think:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 26 august 2019 - 08:40

0

#27 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 august 2019 - 10:00

Vezi postareaDanielT, la 26 august 2019 - 08:39, a spus:

Drumul intersecteaza si cateva drumuri secundare neasfaltate/pietruite(Sofia, Caliman etc.) unde se vor face sensuri giratorii, aveti idee daca extinderea asta implcia si asfaltarea cel putin partiala, adica 50-100m macar pana in sens a acestor drumuri? Sau unde as putea gasi informatia asta? :eusa_think:


nu au cum sa intervina prea mult caci drumurile de care vorbesti sunt ale UAT-ului Mosnita, ori investitia de mai sus este pentru drumul aflat in proprietatea Consiliului Judetean!
ti-am facut un printscr din documentatie luat de pe e-licitatie.ro(nu sunt inginer..........Imagine postata intelegi ce veri din ea Imagine postata)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mosnita1.jpg

0

#28 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 august 2019 - 10:25

@DanielT, pe unde s-au mai facut drumuri judetene noi s-au asfaltat doar primii 5-10 metri de drumuri secundare
0

#29 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 26 august 2019 - 10:33

Am intrebat fiindca am gasit la un moment dat documentul de mai jos, o corespondenta intre Comuna Monsita si CJT de prin 2017 in care astia de la Mosnita solicitau CJT, printre altele, ca pentru o mai buna siguranta si fluidizare a traficului sa asfalteze 50 m din drumurile secundare neasfaltate, dar nu am gasit si rapunsul final cu decizia CJT, daca vor face sau nu ce a solicitat Mosnita si ma gandeam ca poate e scris pe undeva prin proiect, dar da, cel mai probail o sa fie pana in 10m

https://mosnita.ro/w...2017-112339.pdf

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot 2019-08-26 at 11.34.25.png

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 26 august 2019 - 10:36

0

#30 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 09 septembrie 2019 - 20:01

Problema care ramane nerezolvata din acest drum cred ca este largirea la 4 benzi (si lucrarile conexe) pentru portiunea de la iesirea din Timisoara de la calea ferata spre interior !
Erau discutii si proiect elaborat de Primaria Timisoara privind acest aspect dar acum nimeni nu mai pomeneste acest lucru.
Oare a fost inclus in proiectul mare ?
Timiaoara tace si nu spune si nu face nimic ?

Stiti ceva de chestiunea asta ?
0

#31 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 09 septembrie 2019 - 22:35

Nu stiu citi ati studiat portalul OCPI, dar acest drum trece prin Giroc, iar de la iesirea din Timisoara pina la calea ferata industriala care merge la Antestatia Azur, pe stinga drumului este comuna Giroc.


http://geoportal.anc...bile/Harta.html

CF 401585 Giroc sau CF 416399 Mosnita Noua va duc direct in zona studiata.
0

#32 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 10 septembrie 2019 - 11:03

Vezi postareatimis2, la 09 septembrie 2019 - 22:35, a spus:

Nu stiu citi ati studiat portalul OCPI, dar acest drum trece prin Giroc, iar de la iesirea din Timisoara pina la calea ferata industriala care merge la Antestatia Azur, pe stinga drumului este comuna Giroc.


http://geoportal.anc...bile/Harta.html

CF 401585 Giroc sau CF 416399 Mosnita Noua va duc direct in zona studiata.




Cu deosebita stima am studiat portalul OCPI, iar rezultatul a fost in contradictie cu ceeace ai postat !
Drumul apartine de UAT Timisoara si are CF 431185 !!!
Cum sa fie in stanga drumului comuna Giroc ?
In fata, in stanga si in dreapta este UAT Mosnita Veche ! Apare si semnul de localitate pe care scrie Mosnita Noua.
Probabil ai confundat drumul.
El pleaca de la sensul giratoriu de la AEM se duce pe langa platforma industriala (paralel cu calea de rulare tramvai) cu sens giratoriu, trece de primul semafor ajunge la al doilea sens giratoriu, apoi la cca 200-300 m de calea ferata se ingusteaza la 2 benzi, ajunge la calea ferata si apoi trece peste un pod de pe canalul de irigatii si intra in zona Mosnita Noua.

Mii de scuze daca am gresit dar este parerea mea.
Merg pe acest drum aproape zilnic si cred ca apartine de cartierul Ciarda Rosie.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 10 septembrie 2019 - 11:07

1

#33 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 10 septembrie 2019 - 18:23

Are dreptate timis2, dar legat de drumul spre Urseni, granițele localităților au o mică ciudățenie in zonă. Girocul are un fel de enclavă. În stânga sus e Ciarda Roșie, în mijlocul ecranului e Rudicica. Timișoara se întinde pe partea stângă a drumului și Girocul pe partea dreaptă până la intersecția cu drumul ce duce înspre Rudicica, de acolo începe Moșnița pe partea dreaptă. Puteți vedea că peticul de pământ pe partea stângă a drumului până la CF aparține Girocului. Nu știu cum s-a ajuns la situația actuală, dar nu are legătură cu drumul din topic. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 10 septembrie 2019 - 21:52

0

#34 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 10 septembrie 2019 - 20:48

imi cer scuze, pe geoportal m-am uitat pe un drum situat mai jos decit drumul judetean si am fost surprins sa gasesc acolo Girocul.

Apoi in mod eronat am crezut ca acela e drumul care merge spre Mosnita.
0

#35 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 14 septembrie 2019 - 19:42

Azi pe Facebook dl Dobra se lauda cu proiectele CJTimis printre care si largirea drumului aratand ca au fost acceptate 4 oferte. Dar nu a precizat cand se va finaliza procedura de acordare contractului !
Am incercat sa primesc acest raspuns dar pana acum nu am primit nici un raspuns.
Cat timp le trebuie sa analizeze 4 oferte si sa declare castigatorul ?
In ritmul asta daca vor exista contestatii mai mult ca sigur ca anul aceste rezultatul va fi ZERO !!! Din nou.
0

#36 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2019 - 15:06

Dragi colegi !

Aveti ceva vesti, zvonuri, informatii, etc. despre situatia actuala ?

Multumesc !
0

#37 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 28 octombrie 2019 - 15:16

Inca in evaluare tehnica, nu prea au ce vesti sa fie, depinde de Gigi bugetarul sa infaptuiasca evaluarea aia, asa ca e de asteptat.
Clar anul asta nu o sa se lucreze nimic, in cel mai bun caz vor incepe lucrarile in primavara viitoare.

https://sicap-prod.e...view/100084720/

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 28 octombrie 2019 - 15:32

0

#38 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 29 octombrie 2019 - 10:00

Si un articol de azi legat de subiect, care imi sustine parerea de ieri.
Tot nu am inteles din proiectul asta si din cel anuntat de primarie cu extinderea la 6 benzi, ce se va intampla la trecerea cu calea ferata? :eusa_think:

Citeaza

Apare un sens giratoriu pe soseaua Timisoara – Mosnita, odata cu largirea la 4 benzi. Cand se deschide santierul

Comisia de evaluare a CJT este asteptata sa anunte castigatorul licitatiei dupa ce va analiza toate ofertele. Iar asta se va intampla pana la primavara.

„Proiectul de largire este in faza de evaluare a ofertelor de executie. Au fost depuse 4 oferte, pentru suma de aproximativ 30 de milioane lei, fara TVA. Este o investitie care se deruleaza pe un tronson de 4,1 km. Termenul maxim de executie este de 9 luni. In momentul in care vom avea desemnat constructorul, spre ca in aceasta iarna sa se intample asta, ni se da posibilitatea ca in primavara sa dam ordinul de incepere a lucrarilor. Aici am rezolvat situatia si cu CNAIR, cei care gestioneaza proiectul Varianta de Ocolire Sud, tinand cont ca avem o intersectie pe drumul judetean, vom realiza un sens giratoriu. Vom asigura tot ceea ce inseamna investitia si accesul cetatenilor pe drumul judetean, dar si accesul la varianta de ocolire„, a spus Calin Dobra, presedintele CJT.


https://www.opiniati...erul/29/10/2019

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 29 octombrie 2019 - 10:45

0

#39 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 octombrie 2019 - 13:53

nu se va intampla nimic, doar se largeste drumul :) linia ramane asa cum este
1

#40 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 26 decembrie 2019 - 12:43

Dragi colegi !

Aveti ceva vesti, zvonuri, informatii, etc. despre situatia actuala ?

Am vazut ce a postat DanielT de pe SEAP.
Chiar vor sa piarda timpul de pomana pt acceptarea unei oferte ? Si apoi contestatiile !?
Pana acum putea fi rezolvata problema.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 27 decembrie 2019 - 13:22

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi