STP Timișoara Forum: Reincarcare card ACCES - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

Reincarcare card ACCES

#81 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 ianuarie 2013 - 14:30

Daca totusi am redeschis subiectul, putem modifica titlul topicului? Adica sa fie scris cu majuscula si na tot tacamul.
0

#82 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 03 septembrie 2014 - 13:44

Buna Florin, vreau sa va intreb de data asta un lucru serios, daca eu cand voi avea 14 ani voi mai avea abonament gratuit un an pentru toate liniile din Timisoara pentru ca eu acum am abonament pentru tot anul 2014. La anul cand imi va expira abonamentul gratuit o sa mai pot face inca un abonament gratuit si pentru 2015 sau limita gratuitatii la copii este maxim 1 an. Astept un raspuns detaliat fiindca si la anu as vrea sa ma plimb gratuit cu noile Tramvaie, Autobuze.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 03 septembrie 2014 - 13:46

0

#83 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 septembrie 2014 - 13:53

Sinceritatea asta de copil :happy:

Iti vom da un raspuns, DOAR daca promiti ca nu vei aboza de gratuitate, cum face majoritatea calatoare, si ca atunci cand te vei plimba, si se va ivi sa fie MTC-ul plin, sa oferi locul tau de pe scaun unei persoane mai invarsta, OK? :naughty1:
2

#84 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 septembrie 2014 - 17:39

Citeaza

e) Gratuitate pentru elevii ciclului primar şi gimnazial, care frecventează instituţiile de învăţământ din
Municipiul Timişoara. Aceştia vor circula gratuit pe mijloacele de transport public de persoane pe baza
cardului emis de RATT sau a carnetului de elev vizat la zi. Ridicarea cardului se va face în baza
carnetului de elev vizat la zi, de la toate punctele de vânzare RATT (chioşcuri de bilete şi Centrul de
Gratuităţi cu sediul în Timişoara, Take Ionescu 56). Facilitatea se acordă inclusiv pe perioada
vacanţelor şcolare.

g) Gratuitate pentru elevii din ciclul liceal sau postliceal care frecventează instituţiile de învăţământ din
Municipiul Timişoara, pe baza cardului emis de R.A.T.T. în baza BI/CI şi carnetului de elev vizat la
zi, de la toate punctele de vânzare R.A.T.T. .
Facilitatea se acordă elevilor, indiferent de forma de şcolarizare, inclusiv în vacanţe.


Deci, da, (daca ramai elev) daca in decembrie nu se schimba regulile privind gratuitatea, dar e putin probabil.
0

#85 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 03 septembrie 2014 - 18:25

Da, mai sunt elev la scoala in clasa a 8-a, eu o sa o intreb pe doamna de la chioscul de bilete din P-ta 700 sa vada daca imi mai poate da gratuitate si la anu, pentru ca ma voi prezenta la ea cu cardul ACCES si cu carnetul, buletinul; ca sa imi mai poata da gratuitate deoarece cand ma voi duce la Liceul Economic sa pot avea abonament pentru toate liniile din TM deoarece voi putea circula gratuit pana la Dumbravita atunci cand se vor prelungi stalpii si firele de Troleibuz, pana atunci imi voi mai pastra abonamentul de linia M45 ca sa ajung in Dumbravita. Sper ca m-am facut inteles.
0

#86 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 septembrie 2014 - 20:19

O intrebi degeaba pe doamna respectiva. Chiar daca esti elev de liceu, vei avea gratuitate. Daca ceva se va schimba odata cu noul protocol ce se va incheia in decembrie, doamna nu are de unde sa stie, deci ce iti va spune ea e egal cu zero.
0

#87 Useril este offline   cskovi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22 martie 10

Postat 27 noiembrie 2014 - 20:06

Salut. Situatia este urmatoare: La 1 octombrie am inceput doctoratul si mi-am facut abonament general cu 50% reducere de student-doctorand. In noiembrie am implinit 26 de ani iar cand m-am dus sa-mi reincarc cardul pentru luna urmatoare, mi s-a spus ca nu mai am reducere ca am implinit 26 de ani, asa ca mi-am facut cu 20% reducere, de timisorean, o singura linie.

Citind regulamentele acasa, am vazut ca 26 ani e limita pentru studenti (licenta, master), iar pentru doctoranzi este 30 ani.

Ce pot face in situatia asta ca sa imi schimb prezentul abonament? Sa merg la sediul de pe Take Ionescu?

Multumesc!
0

#88 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:49

Da, doar acolo se poate rezolva problema. Daca cei de la ghiseu ezita, cere sa vorbesti cu sefa lor. Oricum, din cate inteleg eu din protocol, nici nu conteaza varsta pe care o ai:

Citeaza

persoana admisă la un program de studii universitare de licenţă, master sau doctorat are calitatea de student, respectiv student-doctorand, pe
întreaga perioadă a prezenţei sale în cadrul programului respectiv, de la înmatriculare şi până la
susţinerea examenului de finalizare a studiilor sau exmatriculare, mai puţin pe perioadele de întrerupere
a studiilor
. Drept urmare pentru a benefecia de unele facilităţi la transportul de persoane prin curse
regulate şi doctoranzi (care sunt asimilaţi cu studenţii) propunem modificarea Protocolului de acordare a
facilităţilor la transportul în comun unor categorii de cetăţeni ai Municipiului Timişoara şi operatorului
de transport, aprobat prin HCLMT nr. 192/23.11.2012 şi modificat prin HCLMT nr. 34/15.01.2013 în
sensul acordării unei reduceri la costul abonamentelor.

0

#89 Useril este offline   cskovi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 22 martie 10

Postat 27 noiembrie 2014 - 23:32

Multumesc. Voi merge acolo. Redau mai jos partea cu varsta studentilor.

Citat din referatul privind modificarea Protocolului de acordare a facilităţilor la transportul în comun unor categorii de cetăţeni ai Municipiului Timişoara şi operatorului de transport, aprobat prin HCLMT nr. 192/23.11.2012, modificat prin HCLMT nr. 34/15.01.2013 şi prin HCLMT nr. 80/26.02.2013:

”- art. 1, Secţiunea 2 – Reduceri, lit. c, punctul 1, se completează cu un nou alineat, alin. (2) şi va avea următorul conţinut:
c) 1. Studenţii şi doctoranzii instituţiilor de învăţământ timişorene, la forma de învaţamânt cu frecvenţă, beneficiază de gratuitate pe mijloacele de transport în comun, în condiţiile în care 50% din costul abonamentului se asigură de către Municipiul Timişoara, iar 50% de către Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, prin intermediul universităţilor. Facilitatea se acordă studenţilor până la 26 ani, iar doctoranzilor până la 30 ani. Reducerea se acordă inclusiv pe perioada vacanţelor şcolare.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 noiembrie 2014 - 21:49, a spus:

Da, doar acolo se poate rezolva problema. Daca cei de la ghiseu ezita, cere sa vorbesti cu sefa lor. Oricum, din cate inteleg eu din protocol, nici nu conteaza varsta pe care o ai:

0

#90 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2014 - 23:41

Da, legi romanesti care se contrazic de la un paragraf la altul. Din citatul postat de mine se intelege ca nu conteaza varsta. :Facepalm_emote_gif:
0

#91 Useril este offline   PET 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05 martie 09
  • Sexul:masculin

Postat 12 decembrie 2014 - 08:23

Fac si eu un up la topic.

Se poate reincarca cardul online? Ma refer la acel portofel electronic.
0

#92 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 decembrie 2014 - 10:06

Nu avem servicii online pentru incarcarea cardurilor.
0

#93 Useril este offline   Adi2016 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26 martie 16

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:10

Buna ziua,nu stiu daca e locul potrivit pt intrebare dar doresc sa stiu daca e posibila plata abonamentului lunar cu card bancar si daca nu,care ar fi motivele.Multumesc anticipat.P.S.Luna trecuta la reincarcare angajata de la chiosc mi-a spus ca au POS-uri primite dar acestea nu sunt functionale.
0

#94 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:12

Da, la sistemul de plata cu POS lucreaza UTI, dar inca nu au finalizat lucrarea, deci nu se poate plati cu cardul deocamdata.
0

#95 Useril este offline   Adi2016 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26 martie 16

Postat 10 ianuarie 2018 - 13:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 ianuarie 2018 - 12:12, a spus:

Da, la sistemul de plata cu POS lucreaza UTI, dar inca nu au finalizat lucrarea, deci nu se poate plati cu cardul deocamdata.


Va rog faceti tot posibilul ca acest lucru sa devina realitate cat mai curand si pentru a ne risipi temerile multora dintre noi,calatorii dvs,ca nu s-ar dori introducerea POS-urilor in reteaua de taxare,stiti cum ii treaba banii care nu trec prin banca pot ajunge in alte parti mai usor si consider ca sunt incasari serioase de pe urma abonamentelor,nu ne faceti sa credem ca asta se urmareste de fapt sa se plateasca numai numerar.Ii cam comica treaba,majoritatea magazinelor de cartier de la parterul blocului au POS,dar o regie de talia RATT sau STPT sau cum s-o mai numi sa nu permita plata abonamentelor cu card bancar cam ridica semne de intrebare....Deci o data preconizata de functionare efectiva a POS-urilor care ar fi?
0

#96 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2018 - 19:03

Pe langa un amarat de magazinas de la parterul unui bloc, regia sau mai nou societatea, e super-controlata de catre ANAF, deci chiar nu ai de ce sa-ti faci probleme in sensul asta. Fiecare chiosc e dotat cu imprimanta fiscala, sigilata de catre fisc si daca aceasta imprimanta nu functioneaza chioscul se inchide, asa cum a fost cazul cu putin timp in urma cu chioscul de la AEM.
Spre deosebire de buticurile din cartier, in cazul nostru POS-ul va fi conectat la PC, PC ce e conectat in sistemul de taxare (SAT) si cum spuneam, de asta se ocupa o firma specializata si autorizata, dar cand vor termina lucrarea nu stiu.

P.S. Numele (pe care nici macar primarul nu mai are cum sa-l schimbe acum :D ) societatii este: Societatea de Transport Public Timisoara, sau pe scurt STPT, deci am rugamintea sa folosim denumirea asta si spun asta pentru ca vad scris destul de des ceva de genul "sau cum s-o mai numi".
3

#97 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 ianuarie 2018 - 10:28

Am reincarcat ieri pentru cineva un card de elev (gratuit) pentru anul 2018. Totusi, la validare, continua sa-i afiseze "abonament expirat", iar la informatii apare doar abonamentul pe anul 2017. Bonul de casa il are persoana la ea (in cazul unui control). Ce poate face ca sa remedieze totusi situatia? Sa se intoarca la chioscul unde a incarcat cardul cu bonul si sa il/o roage pe vanzator/vanzatoare sa incerce din nou incarcarea (poate ca datele nu s-au scris cum trebuie pe card)? Sau alta varianta?
0

#98 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2018 - 11:37

Nu. Probabil nu sunt incarcate noile titluri pe validatoare.
1

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi