STP Timișoara Forum: Investitii ratate in Timis - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Investitii ratate in Timis

#21 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 20 mai 2012 - 15:26

Nu vine nimeni. azi dimi am stat de vorba cu un inginer de la BMW. Fabrica va fi ridicata langa Sao Paulo. Este deja un post vacant pt. un prof de portugheza. Deci...
0

#22 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 29 noiembrie 2013 - 17:20

Robui baza... pentru el nu conteaza ca oameni cauta locuri de munca.. la el sanatatea conteaza mai mult (eh si asta conteaza dar totusi...) 350 mil euro se duc la vecini aradeni frumos... :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif: :censored:

Am intrebat deschis
< Activitatea dumneavoastra presupune si poluare? >, iar ei au raspuns < Da >. Am spus atunci < Nu va suparati, dar cade investitia >.”

Stirile PROTV

Declaratie bomba: Primarul Nicolae Robu a alungat un investitor de 350 de milioane de euro de la Timisoara, din cauza poluarii!

TIMISOARA. Primarul Nicolae Robu a dezvaluit ca a refuzat o firma care ar fi dorit sa investeasca 350 milioane de euro, deoarece fabrica ce ar fi urmat sa se construiasca la Timisoara ar fi produs si “putina poluare”, dupa cum spune edilul sef.
Am incheiat repede tratativele cu un investitor important care ar fi vrut sa construiasca in Timisoara o fabrica ce ar fi produs putina poluare, intre limitele permise in UE. Am spus in prima parte a discutiilor ca daca se polueaza catusi de putin eu nu agreez investitia respectiva si nu agreez nicio investitie de tipul acesta”, a declarat Nicolae Robu.

Intrebat despre ce investitie este vorba si daca nu cumva i-a alungat pe investitorii elvetieni care au deschis recent o fabrica pentru componente de elicoptere la Arad, Robu a spus ca nu vrea sa faca nominalizari.

Nu as vrea sa nominalizez. Nu mai tin minte cate locuri de munca ar fi fost create, destul de multe, dar nu primeaza asta, nici cifra de afaceri, nici locurile de munca, din punctul meu de vedere trebuie sa primeze sanatatea oamenilor si a orasului”, a spus Robu.

Apoi Robu a revenit, dupa ce s-a interesat pe la colegi, si a spus ca ar fi fost create 850 de locuri de munca.

Fabrica presupunea o insertie de cauciuc si cand am auzit de asta, am intrat in detalii si oamenii, la modul cinstit mi-au spus ca se porduce o poluare incadrata intre limite“, a mai spus Robu.

Intrebat, de asemenea, daca e bine pentru Timisoara sa piarda o astfel de investitie, Robu a spus ca le-a propus investitorilor sa isi deschida fabrica oriunde in judet, dar departe de Timisoara.

Cand e vorba de poluare e bine sa piarda Timisoara. Le-am aratat disponibilitatea sa isi deschida fabrica pe o alta localizare in judet. Nu era nicio problema, am fi vorbit cu primarii indiferent de culoarea lor politica. Dar nu in Timisoara”, a mai spus Robu.

Intrebat daca totusi nu ar fi fost mai nimerit sa il invite pe investitor in Parcul Tehnologic al orasului din Freidorf, primarul a spus ca si acolo ar fi fost prea aproape de Timisoara.

In acelasi context, primarul a cerut inca o data companiei Continental ”sa isi reduca degajarile in atmosfera, de substante urat mirositoare si sa faca masuratori pentru a tine procesul tehnologic la nivel corespunzator. Si acum se fac masuratori la Continental”, a spus Robu.

OpiniaTM

Aceasta postare a fost editata de Vali: 29 noiembrie 2013 - 17:22

0

#23 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 noiembrie 2013 - 19:17

De data asta ii dau dreptate. Sanatatea cetateanului este pe primul loc.
In Timis nu se duce lipsa de locuri de munca.
0

#24 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 29 noiembrie 2013 - 21:28

Vezi postareaVali, la 29 noiembrie 2013 - 17:20, a spus:

Robui baza... pentru el nu conteaza ca oameni cauta locuri de munca.. la el sanatatea conteaza mai mult (eh si asta conteaza dar totusi...) 350 mil euro se duc la vecini aradeni frumos... :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif: :censored:

Este membru în grupul "Vreau Aer Curat in Timisoara!" pe Facebook.

Dacă vor continua cu poluarea aşa vom ajunge:
Imagine atasata: 1450843_10201167987337410_907257272_n.jpg
by Simona Simo
0

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2013 - 22:34

Citeaza

Am intrebat deschis < Activitatea dumneavoastra presupune si poluare? >, iar ei au raspuns < Da >. Am spus atunci < Nu va suparati, dar cade investitia >.”


Un primar trebuie sa intrebe: Ce cifra de afaceri o sa aveti (pt a calcula cite impozite locale o sa plateasca)? Cite locuri de munca o fie in firma dvs?

Toate satele din judetul Timis ar fi fost fericite sa aiba Continentalul pe raza lor, ca sa incaseze taxe locale. Doar cu impozitul pe proprietati de la populatie nu poti sa faci nimic intr-o localitate.
0

#26 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 noiembrie 2013 - 10:01

Sustin total decizia primarului!
Cu o rata a somajului de aprox. 1.5-2% judetul Timis nu se poate plange ca o duce rau, din acest punct de vedere.
Cred ca judetul a ajuns la o oarecare maturitate din punctul de vedere al atragerii investitiilor, iar acum se afla in pozitia in care poate face selectie.


Urmatorii invesitori - cu activitati de productie - sunt rugati sa pofteasca si prin Mehedinti sau Vaslui, judete cu o rata a somajului de peste 10%.
Sa mai polueze si acolo! Si sa-i mai tina pe acasa pe localnici.

PS: e suficient ca orasul a fost cadorisit pe vecie, cu un mare poluator, producator de cauciucuri
1

#27 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2013 - 10:17

Vezi postareaMHN, la 30 noiembrie 2013 - 10:01, a spus:

PS: e suficient ca orasul a fost cadorisit pe vecie, cu un mare poluator, producator de cauciucuri

Dar in schimb a scapat de un alt MARE poluator, pe nume Solventul. ;)
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2013 - 10:44

Fara nicio legatura cu topicul, dar am o intrebare: Continental polueaza sau e vorba doar de mirosul de cauciuc, ca intr-o vulcanizare? :intrebare:
Am parcurs intreaga linie de productie (la ziua portilor deschise) si nu-mi dau seama ce ar putea polua. :eusa_think:

P.S. A nu se intelege de aici nimic altceva, nu e decat o intrebare tehnica.
0

#29 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 noiembrie 2013 - 11:36

Fuck! Buna intrebare!
La care nu stiu raspunsul, in momentul asta. Cert este insa ca in anumite perioade din zi (in general noaptea, dupa ora 1) si din saptamana, mirosul de cauciuc este atat de pronuntat incat mie-mi este greu sa respir aerul, fiind nevoit sa inchid ferestrele. Si locuiesc la vreo 3 km (in line dreapta) de fabrica.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2013 - 11:55

Eu stau chiar mai aproape, dar s-ar parea ca spre partea noastra nu vine mirosul niciodata (spre Dorobantilor). Cei din partea de nord a uzinei se plang insa de miros. De particule, fum sau mai stiu eu ce altceva, nu am auzit pe nimeni sa spuna ceva. :intrebare:
Pe vremuri, in Dambovita, venea un miros groaznic de hoituri de la Protan (acolo se procesau porci morti in ferme) si asta se intampla cel putin odata pe saptamana, in functie si de cum batea vantul. Acel miros imi pare cu mult mai oribil decat cel de "vulcanizare", dar nici despre el nu pot spune ca era poluare. Era ceva 100% bio. :D
1

#31 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 30 noiembrie 2013 - 12:59

Vezi postareaMHN, la 30 noiembrie 2013 - 10:01, a spus:

Sustin total decizia primarului!
Cu o rata a somajului de aprox. 1.5-2% judetul Timis nu se poate plange ca o duce rau, din acest punct de vedere.
Cred ca judetul a ajuns la o oarecare maturitate din punctul de vedere al atragerii investitiilor, iar acum se afla in pozitia in care poate face selectie.


Urmatorii invesitori - cu activitati de productie - sunt rugati sa pofteasca si prin Mehedinti sau Vaslui, judete cu o rata a somajului de peste 10%.
Sa mai polueze si acolo! Si sa-i mai tina pe acasa pe localnici.

PS: e suficient ca orasul a fost cadorisit pe vecie, cu un mare poluator, producator de cauciucuri

Calculul ratei somajului este facut STATISTIC...si supus multor erori...de exemplu se calculeaza persoanele care nu si-au gasit un loc de munca si care primesc ajutor de somaj...odata ce perioada de ajutor de somaj expira...nu mai sunt considerati someri...indiferent daca sunt sau nu angajati...asadar pentru sistem ei nu mai exista.
In al doilea rand nici un oras nu isi poate alege investitorii "cu dedicatie"...adica veniti doar cei care vrem noi....poate doar conditiona acest lucru (partial) prin taxe locale...pe poluare sau alte criterii...in al treilea rand "grija pentru om" al tovarasului primar e induiosatoare.....adica nu poluati in Timisoara...dar va ajutam sa va deschideti fabrica la sate....care sunt cetateni "de gradul doi"...otraviti-i pe ei dar lasati-ne noua votantii sanatosi care ne duc la "cascaval"..prin votul lor..
2

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:59

Bogdane, daca te vei muta prin alte parti ale orasului, ocoleste zona UMT-Lipovei atata timp cat ii Continentalul acolo. Eu lucrez prin apropiere si nu tot timpul se simte mirosul insa atunci cand se simte, de obicei seara dupa ora opt, dar nu in fiecare zi, nu prea poti respira. Din acest motiv se plang si locuitorii din zonele mentionate. Nu stiu daca acel miros este daunator sanatatii insa ii suficient ca ti se blocheaza plamanii, refuza sa inspire aer...

Iar in interiorul fabricii exista depozite unde salariatii au retributii maricele dar si mirosul este relativ greu de suportat...Deci nu prea putem vorbi aici de aspecte politice...


@ Doppler

Citeaza

Toate satele din judetul Timis ar fi fost fericite sa aiba Continentalul pe raza lor, ca sa incaseze taxe locale.



Pai si de ce nu s-a dus acest nou investitor pe teritoriul vreunui sat???...Nu avea aceasta informatie?

Sa ne aducem aminte cat taraboi a fost si cu locatia gropii de gunoi. Toti o refuzau ori si din "groapa de gunoi" iasa ceva bani pentru comunitatea locala...
0

#33 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 decembrie 2013 - 00:06

:up_arow: :up_arow: Subscriu si completez: numarul de someri = numarul total de persoane din care scazi copiii, elevii si studentii, pensionarii si angajatii cu carte de munca. Dpdv statistic cine munceste la negru ar trebui sa fie tot somer.
La noi titlul de somer expira dupa o perioada de... valabilitate. :rad_masa:


:up_arow: Daca tin minte bine stirea, in Arad au primit o hala in care evident investitorul si-a adus echipamentele.
Continental ar putea sa evite orice problema cu putoare nepoluanta daca si-ar face un cos de dispersie, lucru care nu o sa se intimple niciodata pt ca oricum fabrica o sa fie mutata mai in est nu peste mult timp (sa zicem maxim 10 ani). Cu noua orientare catre UE Republica Moldova o sa primeasca in viitorul apropiat cu bratele deschise investitori dornici sa ofere un salariu mai mic ca in Romania. Nici Ucraina nu o sa mai stea mult pe ginduri. Ei sint si mai aproape de UE.
2

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 decembrie 2013 - 16:26

Si marmota invelea ciocolata in staniol...

Moldova intra in UE, cand intra Romania in schengen. Nu vreau sa zic ca nu ai dreptate, insa Continetal va ramane inca mult si bine aici. Nu uita ca nu demult si-au exstins treburile prin Ciarda.

Asta e. Au prins o gaura in conducere si au ramas. Daca ar veni acuma, iti garantez ca nu ar avea sanse.
0

#35 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 02 decembrie 2013 - 17:58

Vezi postareacseh_17, la 02 decembrie 2013 - 16:26, a spus:

Si marmota invelea ciocolata in staniol...

Moldova intra in UE, cand intra Romania in schengen. Nu vreau sa zic ca nu ai dreptate, insa Continetal va ramane inca mult si bine aici. Nu uita ca nu demult si-au exstins treburile prin Ciarda.

Asta e. Au prins o gaura in conducere si au ramas. Daca ar veni acuma, iti garantez ca nu ar avea sanse.

Si totusi, avem un precedent... Nokia. :(
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 decembrie 2013 - 18:28

Stai asa. Unde este Nokia azi? Niciunde. Eu zic ca cele 2 nu se pot compara, si ca Nokia si-a simtit "sfarsitul".
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 decembrie 2013 - 18:42

Apropo de mirosuri, zilele trecute aveam ceva treaba la Mondoplast, exact in spatele fabricii de bere. Era o putoare in zona de zici ca fierbeau varza stricata cu carne de porc putrezita. Pe mine unul, m-a deranjat mai tare decat mirosul de la Continental. Stiu ca nu e poluare, dar vorbesc strict de miros.
2

#38 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 decembrie 2013 - 21:38

Intr-o seara, asta vara, stateam la geam si am simtit miros de rufe spalate cu Mountain Spring. Cum nici un vecin nu avea rufe agatate la geam concluzia e simpla: si fabrica P&amp;G parfumeaza orasul. :crazy:
2

#39 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 decembrie 2013 - 21:43

Vezi postareaDoppler, la 02 decembrie 2013 - 21:38, a spus:

si fabrica P&G parfumeaza orasul. :crazy:


O "prefer" pe asta decat ce iese de la Continental. Cel mai tare e ca atunci cand ploua se mai face si spuma pe apa, dar nu tot timpul, cred ca numai cand fabrica "pufaie".

Ce fenomen fascinant e poluarea! :rad_masa:
1

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2013 - 13:51

Nu exagerati voi un pic? :rad_masa:

18 ani de zile am trait in Timisoara, si ODATA nu am putut sa ma plang ca pute a eu stiu ce. Am locuit in Girocului.
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi