STP Timișoara Forum: O nedumerire despre abonamente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
Pagina 1 din 1

O nedumerire despre abonamente

#1 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 22 septembrie 2008 - 16:57

Salut! Am un abonament pe linia lui 11. Traseul meu e Pop de basesti - Punctele cardinale. Problema se pune asa: Daca vreau sa merg pana in 700 cu 14 de exemplu, se poate? Stiu ca inainte se putea asa. Adica daca esti pe traseul troleului pe care ai abonament, poti merge. Ce stiti despre asta?
0

#2 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 septembrie 2008 - 08:42

da!
e valabil pe toate tipurile de mijloace de transport in comun, nu doar troleibuze.
0

#3 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 septembrie 2008 - 17:12

Da numa ca acest lucru ar trebui explicat si controloriilor ! Nu odata am fost coborat de pe 19 ca avea abonament pe 15 si mergeam de la studenti spre Cluj . si apropo de abonamente, am observat noile pliante cu acele carduri dar pe ele nu scrie nics o data cand vor aparea acestea?
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 septembrie 2008 - 20:30

In luna noiembrie. Primele carduri vor trece curand prin procedura de formatare.
0

#5 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 03 octombrie 2008 - 14:24

Tot legat de abonamente

1. in bucuresti pe o linie [integral e 50ron] e considerabil mai putin fata de timisoara [43ron]
2. daca se aduna 5 zile * 4 sapt * 2.5ron/bilet cu 2 calatorii [dus/intors] = 20 zile *2.5 ron = 50 ron / luna
iar un abonament pe o linie e 43 ron / luna.
Nu observ cum atrageti clientii sa cumpere cat mai multe abonamente atata timp cat doar 7 ron e diferenta intre a lua sau nu abonament.

Multumesc.
0

#6 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 octombrie 2008 - 15:31

DA dar cum ai calvulat tu ar veni o singura calatorie dus-intors pe zi! In schimb cu abonamentul ai cate calatorii vrei pe zi.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 20:35

Daca varianta cu bilete e mai ieftina se foloseste aceasta. E clar ca se incurajeaza un numar mai mare de calatorii, deci e in avantajul celor care fac mai multe drumuri pe zi. Am facut si un sondaj aici pe forum sa vedem cate calatorii efectueaza membri forumului, dar acest sondaj a fost facut si la o scara mai mare, de catre echipe RATT in vehicule.
Noul sistem de ticketing va aduce un sistem de plata dupa lungimea traseului parcurs. (mergi 2 statii platesti mai putin decat cineva care merge 6 statii. Conditia este sa validezi si la coborare).
0

#8 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 03 octombrie 2008 - 21:06

Vezi postareacseh_17, la Oct 3 2008, 16:31, a spus:

DA dar cum ai calvulat tu ar veni o singura calatorie dus-intors pe zi! In schimb cu abonamentul ai cate calatorii vrei pe zi.

atât am nevoie !
dus şi întors de la servici, nimic mai mult !
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 21:12

Aproximativ 10-15% din calatori efectueaza doar o calatorie pe zi. Restul fac mai multe.
Vezi si acest sondaj
0

#10 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 03 octombrie 2008 - 21:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Oct 3 2008, 21:35, a spus:

Daca varianta cu bilete e mai ieftina se foloseste aceasta. E clar ca se incurajeaza un numar mai mare de calatorii, deci e in avantajul celor care fac mai multe drumuri pe zi. Am facut si un sondaj aici pe forum sa vedem cate calatorii efectueaza membri forumului, dar acest sondaj a fost facut si la o scara mai mare, de catre echipe RATT in vehicule.
Noul sistem de ticketing va aduce un sistem de plata dupa lungimea traseului parcurs. (mergi 2 statii platesti mai putin decat cineva care merge 6 statii. Conditia este sa validezi si la coborare).


din pacate se pierd bani multi pentru acest sistem pe care il consider NUL din mai multe perspective.
-oamenii trebuie sa se mute dintr-o parte in alta a tramvaiului de 2 ori [nu ca astea noi nu se vor strica]. Asadar in loc sa fiu atent la cum sa cobor cat mai repede astfel incat sa nu plece vatmanul grabit din statie va trebui sa stau la rand la "scanarea" a doua oara, plus ca majoritatea dintre noi uitam. .. asta e. Cum va fi la tramvaiul 6 unde nu e capat ?
-timpul intre 2 tramvaie e acelasi ca pana acum : haotic , la mana vatmanilor si nimeni nu le va cere socoteala daca intarzie chiar si o ora !
-pretul abonamentului va ramane acelasi : ENORM DE MULT, dupa cum am mai spus mai bine merg cu "naşul", le dau 10ron cand ma prind si gata, m-am scos. si-asa vin o data pe luna
etc
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 21:22

Vezi postaream1ha1, la Oct 3 2008, 22:13, a spus:

-oamenii trebuie sa se mute dintr-o parte in alta a tramvaiului de 2 ori
-timpul intre 2 tramvaie e acelasi ca pana acum : haotic , la mana vatmanilor si nimeni nu le va cere socoteala daca intarzie chiar si o ora !
-pretul abonamentului va ramane acelasi : ENORM DE MULT, dupa cum am mai spus mai bine merg cu "naşul", le dau 10ron cand ma prind si gata, m-am scos. si-asa vin o data pe luna
etc


1 nu inteleg de ce trebuie sa se mute "dintr-o parte in alta a tramvaiului de 2 ori " (vor fi 3 validatoare in fiecare vehicul sau vagon)
2 citeste si despre monitorizarea traficului, sa vezi ca nu va fi chiar asa. Vezi si despre panourile de afisare in statii, unde se va afisa in timp real cat mai ai de asteptat.
3 comparat cu ce, e prea mare pretul (in Romania carburantul si energia electrica sunt la preturi europene, unde un bilet poate costa si 4€).
Pretul abonamentului la internet, telefon, TV, etc. este aproape sau chiar mai mult decat in EU.
0

#12 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 04 octombrie 2008 - 12:51

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Oct 3 2008, 22:22, a spus:

1 nu inteleg de ce trebuie sa se mute "dintr-o parte in alta a tramvaiului de 2 ori " (vor fi 3 validatoare in fiecare vehicul sau vagon)
2 citeste si despre monitorizarea traficului, sa vezi ca nu va fi chiar asa. Vezi si despre panourile de afisare in statii, unde se va afisa in timp real cat mai ai de asteptat.
3 comparat cu ce, e prea mare pretul (in Romania carburantul si energia electrica sunt la preturi europene, unde un bilet poate costa si 4€).
Pretul abonamentului la internet, telefon, TV, etc. este aproape sau chiar mai mult decat in EU.

1. minunat ar fi sa si mearga. nu vorbesc de teorie.
2. panouri de afisare in statii ? minunate surse de pierdere a timpului ? pai eu ce fac daca pe panou imi scrie 40 min. intarziere pentru toate tramvaiele pe linia lui 6,8 ? si cine e tras la raspundere pentru aceste intarzieri ?
3. vi se pare normal sa dau 430.000 pe un abonament lunar pe o linie si zilnic sa astept in statie 30 minute dupa un tramvai ? In plus de asta nu ati vazut mortii din ultimul timp, victime ale acestui sistem infect [cand vatmanii se grabesc cat mai mult sa ajunga cat mai repede la capat pentru o pauza mai mare ? [am vazut unul ce s-a dus sa puna la loto sub privirile noastre] sau isi bat joc de consumatori inchizandu-le usa in nas, nu mai spun de franele si acceleratiile INUMANE - saracii batrani numai ei stiu cat de buni sunt astfel de vatmani].
Vorbiti de preturile din afara ? comparati salariile romanilor cu abonamentul RATT-ului cu ale celor de afara.
Dar am comparat un abonament din Bucuresti pe o linie [33ron] fata de cel al RATT-ului [43ron]. E bataie de joc !!! [si ca exemple o sa dau faptul ca din 5 in 5 minute trece tramvaiul 41 [pe care am avut abon.] fata de 15min [dar de cele mai multe ori 20-30min.] cat stau dupa tramvaiul 6 SAU 8 [adica AMBELE]. Nu mai vb de distanta parcursa de un tramvai in Bucuresti !

Dar stiti sa jecmaniti consumatorul dandu-le amenda usturatoare 1.500.000 pentru fiecare bilet necompostat, insa nu trageti la raspundere orice nedreptate ce li se comite ! [si ca sa dau si exemple, am vazut controlori ce i-au insultat ba chiar batut si tarat pe jos pe consumatori !]

Numai bine,
m1ha1

Aceasta postare a fost editata de m1ha1: 04 octombrie 2008 - 12:58

0

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2008 - 13:10

Vad ca esti contra din start (vorbim de noile sisteme) :naughty1: . Hai sa criticam sistemul dupa ce-l vedem in functiune, nu inainte.

Stiu ca salariile din Romania nu sunt ca in Germania, dar, din pacate, cand cumparam carburantul sau cand platim factura catre Enel, nu ne intreaba nimeni ce salariu au calatorii nostri.

Amendarea unui calator fraudulos nu e jecmanire, e pedeapsa cuvenita pentru comiterea unei contraventii. (suma nu e stabilita de RATT)
0

#14 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2008 - 13:22

Sa nu comparam Bucurestiul cu Timisoara! . In plus Bucurestiul isi permite sa lase pretul biletelor mai ieftine deoarece:
-Bucurestiul are aproximativ 34 de linii de tramvai, 20 de linii de troleibuz,44 de linni de autobuz+ metrou, Timisoara are 11 linii de tramvai, 9 linii de troleibuz si 12 linii de autobuz
-Bucurestiul are 2 mil. de locuitori iar Timisoara 350.000
Fa un calcul simplu si ai sa vezi ca Bucurestiul isi permite! Si despre calitatea vehiculelor sa nici nu vorbim!!
0

#15 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 04 octombrie 2008 - 15:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Oct 4 2008, 14:10, a spus:

1.Vad ca esti contra din start (vorbim de noile sisteme) :naughty1: . Hai sa criticam sistemul dupa ce-l vedem in functiune, nu inainte.

2.Stiu ca salariile din Romania nu sunt ca in Germania, dar, din pacate, cand cumparam carburantul sau cand platim factura catre Enel, nu ne intreaba nimeni ce salariu au calatorii nostri.

3.Amendarea unui calator fraudulos nu e jecmanire, e pedeapsa cuvenita pentru comiterea unei contraventii. (suma nu e stabilita de RATT)

1.de-abia astept.
2.la 350.000 de locuitori nu va puteti permite sa aveti datorii la furnizorii vostri ! Adica, la cati consumatori aveti, si la costurile pe care le platesc ei pentru serviciile RATT nu se poate ajunge la un asa mare MINUS in profit.
3.e jecmanire in felul in care se face !

Dar VA intreb pe toti :
- s-a intamplat nu o data sa vad statiile pline de timisoreni asteptand tramvaiul si 3h din cauza unor "probleme".
- se intampla zilnic nu o data sa asteptam cel putin DUBLUL timpului de pe acele TABELE NOI.
- se intampla zilnic sa isi bata joc vatmanii de timisoreni - am dat cazuri exemplu

CINE E RASPUNZATOR PENTRU ACESTEA ? ratt-ul isi poate asuma o responsabilitate si poate sa traga la raspundere vinovatii ? daca da, unde se depun aceste plangeri si ce dovezi sunt atestate pentru a dovedi vinovatia lor ?
0

#16 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 04 octombrie 2008 - 15:23

Vezi postareacseh_17, la Oct 4 2008, 14:22, a spus:

Sa nu comparam Bucurestiul cu Timisoara! . In plus Bucurestiul isi permite sa lase pretul biletelor mai ieftine deoarece:
-Bucurestiul are aproximativ 34 de linii de tramvai, 20 de linii de troleibuz,44 de linni de autobuz+ metrou, Timisoara are 11 linii de tramvai, 9 linii de troleibuz si 12 linii de autobuz
-Bucurestiul are 2 mil. de locuitori iar Timisoara 350.000
Fa un calcul simplu si ai sa vezi ca Bucurestiul isi permite! Si despre calitatea vehiculelor sa nici nu vorbim!!


1.metroul are abonamentul lui !
2.nu comparam ? pai liniile astea si numarul mijloacelor de transport inseamna o investitie, cu cat investesti mai mult cu atat ceri mai mult ! se pare ca in timisoara s-au investit muuult mai mult in ratt decat in ratb-ul bucurestiului !
poti scadea pretul abonamentului atunci cand ai mai multi clienti dar trebuie sa le pui la dispozitie si serviciile folosite de ei, deci mai multe masini, pentru ca nu pot sta mai multi oameni in aceeasi masina in acelasi interval de timp.

calitatea vehiculelor ai dreptate: mai bine rebuturile cumparate in Timisoara, decat cele facute de romani folosite in Bucuresti ! ma refer strict la tramvaie.


numai bine
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2008 - 16:38

Vezi postaream1ha1, la Oct 4 2008, 16:17, a spus:

- se intampla zilnic nu o data sa asteptam cel putin DUBLUL timpului de pe acele TABELE NOI.


Nu e vorba de niciun fel de tabele sunt afisaje cu leduri cu 2, 3, si 4 randuri, care primesc informatii in timp real. Aceasta informatie o are si dispecerul central care impune soferului sau vatmanului, prin intermediul computerului de bord, ritmul necesar pentru a se respecta graficul de circulatie.
Vezi afisajul in functionare
0

#18 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 octombrie 2008 - 21:48

M1ha1, nu mai lăuda atâta transportul din Bucureşti, că eu îl folosesc zilnic şi nu e chiar aşa de bine pus la punct...

În Bucureşti, în ceea ce priveşte tramvaiele, în afară de 41, 32, 8 şi 25 (din fericire 3 dintre aceste 4 trasee trec pe la mine prin cartier) restul circulă la 10-20 ba chiar 70 de minute (linia 42). Şi nu avem nici panouri de informare funcţionale (decât nişte experimente ratate pe liniile 41 şi 32), nici măcar nişte banale hârtii cu intervalele dintre vehicule (decât la unele capete de linii, pe trasee în niciun caz). Iar dacă cumva întreb la un cap de linie când vine autobuzul x sau tramvaiul y, mai mereu mi se răspunde cu ,,nu te interesează" sau ,,o să vină când o să vină, mai stai şi aşteaptă sau mergi pe jos". Nu mai zic că un sfert din parcul de tramvaie stă prin depouri, în conservare, din care vreo 25 de vagoane într-un depou izolat de restul reţelei de o lucrare de 10m (da, înlocuirea a ZECE METRI DE LINIE), lucrare care trebuia să dureze 1 săptămână, însă RATB a reziliat contractul cu firma care făcea lucrarea... aceasta a acţionat RATB în judecată... şi au trecut deja vreo 4 luni de când vagoanele zac acolo. Apoi... pe partea de troleibuze, s-a contruit o reţea nouă, cu elemnte noi, dar montate româneşte (console arcuite, la înălţime ori prea mare, ori prea mică) şi, bineînţeles, aproape că le-au pus deasupra trotuarului (şi la cum se parchează în Bucureşti... mereu rămân blocate troleibuzele). Nu mai zic că s-au casat în prostie articulatele şi, parcă nu ar fi de ajuns, linia 76, care circula cu articulate o dată la 2 minute, acum circulă cu scurte o dată la 7 minute (fiind prelungită pe reţeaua nouă)... spre bucuria unei firme de maxi-taxi. Vorbesc, desigur, de intervalele din cursul săptămânii, că în week-end e jale (RATB are aceleaşi programe pentru sîmbătă şi pentru duminică). În concluzie, în afară de tramvaiul 41 (în care de multe ori merg pe scară sau... reuşesc să urc în al 2lea sau al 3lea tramvai care vine)... restul liniilor or vin din an în Paşte ori stau blocate în trafic.

Voi, la Timişoara, ar trebui să fiţi mândri de ce aveţi în domeniul transportului în comun. Nu mai gândiţi că dacă Bucureştiul e mare şi are bani mulţi îi şi foloseşte cu cap. S-au fituit sume enorme cu reabilitări de linii de tramvai făcute de ântuială (gen Şos. Giurgiului, unde s-a circulat 1 an pe linia nouă după care a intrat iar în reparaţii capitale fiind înlocuit complet şi carosabilul abia refăcut).

Am deviat mult... preţurile abonamntelor în Bucureşti, deşi ar putea părea ciudat, le consider prea mari raportat la calitatea transportului în comun (la ce bun că merg cu Citaro dacă stau 15 minute în staţie după el din simplul motiv că autobuzele mai vechi s-au tăiat în prostie... chiar dacă atunci când erau ele se circula la 5 minute), dar mici raportat la tarifele din celelalte oraşe. Desigur, în stabilirea acestor tarife intervine şi Primăria, prin subvenţia pe care o dă (cu cât mai mare, cu atât pot fi tarifele mai mici).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi