STP Timișoara Forum: Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 4 Discutii despre linia 4 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#261 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 noiembrie 2011 - 21:38

Multumesc :D!
0

#262 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 noiembrie 2011 - 21:55

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 noiembrie 2011 - 13:26, a spus:

Cum se spunea aici si in alt topic: e o situatie speciala, respectiv "Ziua Mortilor". La fel e si de Paste sau Craciun si nu cred sa existe solutii pentru situatiile acestea (oricat de nemultumiti am fi noi soferii care trebuie sa ne taram in trafic sau calatorii care trebuie sa astepte timpi astronomici dupa vehiculele blocate in trafic). Personal, in aceste zile, incerc sa evit deplasarea cu orice fel de vehicul si pur si simplu o iau pe jos (chiar daca distanta e mare sau afara e frig). :D

Situatiile speciale sunt perfect de inteles. Dar nu e de inteles de ce nu putem gasi o forma de a informa publicul calator (platitor sau nu) despre aceste situatii. Imi cer anticipat scuze pentru acest off-topic partial..dar in continuare nu vad beneficiile sistemului de monitorizare pentru care S-AU CHELTUIT 4 MILIOANE DE EURO. Este JENANT ca la 3 ani aproape de la lansarea lui sa fie erori cu nemiluita pe panourile de afisaj..(care panouri nici nu sunt montate in toate statiile in care au fost prevazute in planul initial...nemaivorbind de extinderea instalarii lor..sub aspectul scuzei puerile "nu exista conexiune electrica"..planificarile pe linii nu se fac dupa ce indica sistemul de monitorizare a flotei(dupa numarul de validari) ..graficele de circulatie sunt facute dupa numarul de unitati existente si nu dupa numarul de calatori (aratat de acest sistem)..nici macar nu se transmit pe acele faimoase panouri mesaje..gen "blocaj trafic" ca sa nu se astepte cu nemiluita in statii venirea unui tramvai...taxarea pe statii nu s-a introdus pentru ca...onor consilierii nu pot (vor) sa voteze o hotarare de consiliu...regia plateste o suma insemnata pe luna furnizorului de transmisii date GSM...care furnizor..ofera si nu prea...calitatea serviciilor...biletul "electronic" este mai scump decat cel cumparat pe hartie...si poate fi cumparat doar de luni pana vineri..cel de hartie (mai ieftin) se poate lua si sambata duminica...incarcarea cardului de transport prin sms sau card bancar ramane si dupa 3 ani un vis frumos si foaaaarte indepartat..si atunci EU ca si contribuabil intreb...PENTRU CE S-AU RISIPIT 4 MILIOANE DE EURO???? Ma astept ca peste cateva luni (dupa alegeri fireste) sa ni se spuna ca tot sistemul trebuie "upgradat"...cu inca cateva sute de mii de euro..
NU vreau sa fiu gresit inteles...respect pe cei care muncesc din greu ca sa il tina in functiune..si pe pasionatii care "raporteaza" erorile..dar la cat de putin ne ajuta..la cate "hibe" are..si la cat de prost este facut sa fie functional datorita managementului sau altor factori..mi se pare o investitie..nesimtit de inutila si risipitoare. Daca din acei bani se cumparau MACAR DOUA TRAMVAIE NOI NOUTE vedeam ceva concret...
0

#263 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2011 - 23:01

Eu zic ca de Paste, Craciun, etc., e clar ca circulatia va fi data peste cap, nu mai are rost sa scriem mesaje speciale pe panouri (timpii de asteptare mari vor exprima clar acest lucru).
Pueril sau nu, ca motiv, lipsa alimentarii cu energie electrica ne tine pe loc in cazul montarii panourilor. Iti dau un exemplu: scoala din Plopi, unde avem stalp montat dar alimentarea cu energie electrica lipseste.
P.S. Scuze pentru off topic
0

#264 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 noiembrie 2011 - 00:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 noiembrie 2011 - 23:01, a spus:

.
Pueril sau nu, ca motiv, lipsa alimentarii cu energie electrica ne tine pe loc in cazul montarii panourilor. Iti dau un exemplu: scoala din Plopi, unde avem stalp montat dar alimentarea cu energie electrica lipseste.
P.S. Scuze pentru off topic


NU neg realitatea si valabilitatea acestui argument. Doar va rog sa imi spuneti carei institutii sau autoritati ma pot adresa pentru rezolvarea acestui impediment. In caz contrar sunt convins ca si peste 20 de ani lipsa panourilor de afisare in statia Piata Consiliul Europei se va datora aceleiasi lipse a conexiunii electrice..NU spun nici o secunda ca ar fi vina dumneavoastra...sau a altor pasionati sau angajati cinstiti ai regiei doar ca fara sa stiu cui sa ma adresez ..problema nu se va realiza in veci...
0

#265 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 noiembrie 2011 - 00:38

Stiu doar ca Rosign se ocupa de montarea stalpilor si de conectarea lor la reteaua care alimenteaza si semafoarele. Nimeni altcineva nu este autorizat sa intervina in aceste instalatii.
0

#266 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 17 noiembrie 2011 - 15:19

Buna dimineata-Buna ziua,asa putem spune ca de azi de dimineata si pina acum Tramvaiele pe linia 4 stau la penultima statie inainte de "Ciocanul" Avarie?Concediu?Greva? nimeni nu stie nimic! <_<
0

#267 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 15:29

In Bucla de la Torontalului nu este curent :welcome:

+ Update : S-a rupt firul
+ Update : 3453 ( daca nu ma insel ) a iesit in probe si a ramas blocat acolo .
+ O ceata de 5 oameni au incercat sa il impinga pe 3453 <_<

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 17 noiembrie 2011 - 16:02

0

#268 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 16:09

4 circula, dar pe unde nu stiu. L-am vazut si eu pe 3453, si paremise ca era si colegu' Viktor in el.

As dori totusi sa stiu daca maine circula tramvaiele de pe linia 4 pe traseul normal?!

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 17 noiembrie 2011 - 16:10

0

#269 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 noiembrie 2011 - 17:10

Vezi postareaGygyman6, la 17 noiembrie 2011 - 16:09, a spus:

4 circula, dar pe unde nu stiu. L-am vazut si eu pe 3453, si paremise ca era si colegu' Viktor in el.



Ii clar! :rad_masa:

Eu il vazusem pe #3474 iesind din depou pe 4. Daca am auzit bine tramvaiele intorc la Ronat, dar s-ar putea sa ma insel.
0

#270 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 19:29

Tramvaiele liniilor 4 şi 6 au mers în circuit, până la piaţa "700". Doar 5-ul a mers în Ronaţ. Nici nu ar fi putut merge toate în Ronaţ, din cauza liniei simple. Ar fi însemnat ca toate tramvaiele liniilor 4, 5, 6 să se adune la Balta Verde, aşteptând întoarcerea vagonului plecat în Ronaţ.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 noiembrie 2011 - 20:16

0

#271 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2011 - 20:11

Tocmai l-am monitorizat pe 3525 cum face bucla de la Torontalului, deci circulatia a revenit la normal:

Imagine atasata: 3525.jpg
0

#272 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 20:16

Multumim pentru informatie, chear azi vroiam sa ma pun sa inregistrez traseul si am avut "surpriza" asta :rad_masa: .
0

#273 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 21:55

Vezi postareaemilut, la 17 noiembrie 2011 - 19:29, a spus:

Tramvaiele liniilor 4 şi 6 au mers în circuit, până la piaţa "700". Doar 5-ul a mers în Ronaţ. Nici nu ar fi putut merge toate în Ronaţ, din cauza liniei simple. Ar fi însemnat ca toate tramvaiele liniilor 4, 5, 6 să se adune la Balta Verde, aşteptând întoarcerea vagonului plecat în Ronaţ.


Partial ai dreptate :rad_masa: Daca mai ti bine minte , pe acel " tronson " mai este o alveola .
0

#274 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 noiembrie 2011 - 22:24

Vezi postareaGygyman6, la 17 noiembrie 2011 - 16:09, a spus:

4 circula, dar pe unde nu stiu. L-am vazut si eu pe 3453, si paremise ca era si colegu' Viktor in el.


Da, chiar eu eram. Trebuia sa vi pana la vagon :respekt: .

Vezi postareacseh_17, la 17 noiembrie 2011 - 17:10, a spus:

Ii clar! :rad_masa:

E vreo problema?

Toata tarasenia s-a intamplat pe la ora 11, cand 3515 a agatat firul de contact(bine inteles ca, pantograful s-a facut tandari) si tras tot dupa el(el probabil fiind si la acesta ora tras pe linia moarta la Ciocanul).
Curentul a revenit la ora 17(atunci au revenit dinspre Ciocanul 3553,3434,3471 si 2041)
0

#275 Useril este offline   ligia 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 02 noiembrie 11
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:vestul salbaticit

Postat 08 decembrie 2011 - 22:30

eu ma tot intreb: de ce tramvaiele 4 si 6, pe linia comuna 700-Torontal merg unul in spatele celuilalt? :up_arow: sau diferenta de 100 m? haha.
Asa e gandit programul, ca oamenii sa piarda ambele tramvaie si sa astepte inca 20 de minute in statie? Sau ca tot poporul sa urce in 6 sa se faca oamenii sandwich, apoi 4 sa vina gol in urma? :ico3:
0

#276 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 decembrie 2011 - 23:14

Timpii de parcurs per semitura fiind diferiti la cele doua linii, in mod normal faptul ca ele se "intalnesc" intr-un anumit punct e de obicei simpla coincidenta.
0

#277 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 decembrie 2011 - 08:24

Vezi postareaCiteaza

Timpii de parcurs per semitura fiind diferiti la cele doua linii, in mod normal faptul ca ele se "intalnesc" intr-un anumit punct e de obicei simpla coincidenta.
E plauzibil ca oamenii să rețină numai coincidențele neplăcute. Dar ar trebui verificat cu jurnalele vehiculelor. Și eu cred că sunt multe coincidențe (e de așteptat), dar nu aș fi surprins ca pe anumite tronsoane să circule compact tramvaie/troleibuze mai des decât media.
E dispus cineva de la RATT să investigheze?
0

#278 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 decembrie 2011 - 09:54

E destul de complicat, mai ales daca fata de timpii din grafic sunt mici diferente datorate traficului...

O statie aglomerata poate de asemenea provoca o astfel de situatie.
In Radfleet (dispecerizare) e de asemenea dificil de observat o situatie din aceasta datorita intervalului de 30 de secunde la care sunt trimise datele de catre vehicul. O observare pe teren ar fi cea mai indicata.
0

#279 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 decembrie 2011 - 13:52

Vezi postareaFlorin.B RATT a spus:

In Radfleet (dispecerizare) e de asemenea dificil de observat o situatie din aceasta datorita intervalului de 30 de secunde la care sunt trimise datele de catre vehicul.
Presupun că în OBC se înregistrează coordonatele continuu. Ar putea fi analizate jurnalele de bord la sfârșitul săptămânii/lunii ?
0

#280 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29698
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 decembrie 2011 - 15:13

Datele din OBC se descarca la intrarea in depou (zilnic). Da, datele ar putea fi analizate si interpretate (cred ca o si fac cei care se ocupa de controlul circulatiei, grafice, etc.)
0

Arata acest topic


  • (27 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi