STP Timișoara Forum: Linia 33 barat - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 33 barat Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 februarie 2014 - 22:03

Vezi postareaDorinu, la 02 februarie 2014 - 15:24, a spus:

Sunt placut surprins de reactia rapida a R.A.T.T. dar ma simt nevoit sa ma repet. Expresul 1 care vine din Calea Aradului ajunge la P-ta Veteranilor la ora 6:37 iar calatorii ca sa mearga mai departe ( la lucru ,servici ,job, care incepe de la ora 7:00 )sunt nevoiti sa mearga cu 33 barat. Autobuzul asta este demult plecat adica la 6:34 , si urmatorul este la 6:51 adica toti ajung pe la servici dupa ora 7:00 si au intarziat. Iar cum unele firme folosesc cartele de pontaj atunci spune-i sefului '' AM SCAPAT AUTOBUZUL ''..... pe care nu ai cum sa-l prinzi niciodata ca pleaca la 6:34. TOT 33 BARAT CARE PLEACA LA 6:45 ERA SUPER BUN.
Judecati voi ce inseamna sa intarzii la servici .... POATE TOTUSI SE INTRODUCE 33 BARAT DE LA ORA 6:45. CU STIMA


Cu tot respectul, insa intr-un oras in care regia de transport este departe de a oferi o frecventa buna a mijloacelor de transport in comun, dvs. va asteptati ca autobuzul sa soseasca la ora dorita in statie, astfel incat sa ajungeti la ora fixa la servici. Ar fi perfect asta, intr-o lume ideala :) La urma urmei, cum ar trebui sa circule MTC-urile astfel incat sa multumeasca pe toata lumea? O data la 5 minute? In fiecare minut? Poate chiar 2 unul dupa celalalt la orele de varf, ca toti calatorii sa poata sta pe scaun...In cazul dvs. este o diferenta de 6 (SASE!) minute intre timpul actual si cel dorit. Este o diferenta mica, o diferenta pe care multi calatori AR DORI sa o aiba de asteptat dupa un MTC in acest oras. In multe cazuri, in cele mai optimiste, asteptarea este de "doar" 10-15 minute :)

In alta ordine de idei, daca autobuzul in cauza va face sa intarziati, de ce nu il luati pur si simplu pe cel de dinainte? Sau pentru a calatori mai confortabil, un taxi, pe care stiti si cand il luati, si cand ajungeti (aproximativ). In Timisoara nu functioneaza urmatorul scenariu (si este si foarte putin probabil sa functioneze in viitorul apropiat): "trebuie sa ajung la 7 la servici, autobuzul face 10 minute, daca la 6:49 sunt in statie inseamna ca ajung cum trebuie la birou".

Poate daca schimbarea orei nu este fizic posibila? Autobuzele de pe traseu nu pot fizic sa parcurga traseul in timpul cerut. Iar introducerea unor autobuze suplimentare poate nu s-ar renta pentru 1-2 ture.

La urma urmei, trebuie privit totul obiectiv si in ansamblu, in special in cazuri ca cel de fata, care implica destul de multi factori ;)
2

#82 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2014 - 23:11

E destul de incurcata treaba... Practic acela e primul E1, deci nu are cum sa ia altul mai devreme. Totusi, e greu sa sincronizezi toate vehiculele care ajung la Veteranilor, in asa fel incat toata lumea sa fie multumita. Daca 33 baratul ar ajunge acolo mai tarziu, e posibil sa incurce pe cineva care vine cu tramvaiul si asa mai departe. Poate problema e la E1 si nu la 33 barat.
0

#83 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2014 - 00:04

Vezi postareaNDY, la 02 februarie 2014 - 22:03, a spus:

Cu tot respectul, insa intr-un oras in care regia de transport este departe de a oferi o frecventa buna a mijloacelor de transport in comun, dvs. va asteptati ca autobuzul sa soseasca la ora dorita in statie, astfel incat sa ajungeti la ora fixa la servici. Ar fi perfect asta, intr-o lume ideala :) La urma urmei, cum ar trebui sa circule MTC-urile astfel incat sa multumeasca pe toata lumea? O data la 5 minute? In fiecare minut? Poate chiar 2 unul dupa celalalt la orele de varf, ca toti calatorii sa poata sta pe scaun...In cazul dvs. este o diferenta de 6 (SASE!) minute intre timpul actual si cel dorit. Este o diferenta mica, o diferenta pe care multi calatori AR DORI sa o aiba de asteptat dupa un MTC in acest oras. In multe cazuri, in cele mai optimiste, asteptarea este de "doar" 10-15 minute :)

In alta ordine de idei, daca autobuzul in cauza va face sa intarziati, de ce nu il luati pur si simplu pe cel de dinainte? Sau pentru a calatori mai confortabil, un taxi, pe care stiti si cand il luati, si cand ajungeti (aproximativ). In Timisoara nu functioneaza urmatorul scenariu (si este si foarte putin probabil sa functioneze in viitorul apropiat): "trebuie sa ajung la 7 la servici, autobuzul face 10 minute, daca la 6:49 sunt in statie inseamna ca ajung cum trebuie la birou".

Poate daca schimbarea orei nu este fizic posibila? Autobuzele de pe traseu nu pot fizic sa parcurga traseul in timpul cerut. Iar introducerea unor autobuze suplimentare poate nu s-ar renta pentru 1-2 ture.

La urma urmei, trebuie privit totul obiectiv si in ansamblu, in special in cazuri ca cel de fata, care implica destul de multi factori ;)



Postezi rar, insa de data aceasta ai nimerit-o la fix. Ai pus punctul pe i exact unde trebuie. Iar solutii exista. Nu trebuie ajustat totul dupa cel mai din urma, si tot odata cea mai importanta veriga dintr-un lant. Daca 33B e bine la 6:3x sa ramana asa, iar E1 sa fie modificat in asa fel incat prima cursa sa plece in cursa cu 3 min mai rapide. 3 minute nu sunt lumea, asta 1. 2, nu cred sa se planga cineva ca ajunge undeva prea devreme.

Cat despre ceea ce am ingrosat in ceea ce ai scris...

Tu mai tii minte vremea cand la anumite ore pe linia 33 erau 14 autobuze, si la Catedrala 3 articulate se impingeau? Eu tin minte, si iti pot zice ca nu odata auzeam parintii, rudele si in general oamenii vorbint si spunand ca 33 este cea mai buna linie din oras, si cam de pe unde au circulat ei, asa frecventa nemaivazand nici unde... Iar acum? 4 trenuri si 2-3 varfuri?

Eu nu tin mortis ca RATT are vina totala... Clar nu validam, circulam fara bilet etc... Dar atat timp cat tu ca si RATT nu oferi un pic de respect fata de calator, la ce te astepti? Adica dam bani grei pe sisteme complicate, ca sa vina taranu Gheo de la Balotesti sa scoata siguranta de la usi ca deh, plecatul de pe loc cu usile inca neinchise e misto, sau ca AC e pentru loooserii care nu suporta caldura... Sau de ce sa setam afisajul la autobuze? Ca doar circuli zilnic cu busul, stii unde merge, da-o drecu' de treaba...

Si as putea continua. Ideea e simpla. Pana la urma unul va ceda... Si tin sa cred ca RATT-ului ii va fii mai greu sa se reorienteze nu calatorului, care va avea posibilitati cat sa numai paota cara.
2

#84 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 februarie 2014 - 18:21

@Florin: In cazul in care acel E1 este primul, da, ar fi mai plauzibil sa se modifice plecarea acestuia :)

@cseh: Eu imi amintesc si cand, in fiecare dimineata, la capatul de la Torontalului asteptau 1-2 tramvaie pana iesea un altul din bucla. Acum abia daca se intalnesc 2 tramvaie la a treia statie. Sunt zile in care fac mai mult de jumatate de ora pana in centru pentru ca sunt nevoit sa astept 20 de minute dupa un tramvai. De asta spun, sunt cazuri mult mai "critice" care atenteaza la "comoditatea" noastra, dar nu am ce sa fac, ma conformez si plec de acasa mai repede cu 20 de minute si sper ca ziua urmatoare sa se intample o minune si frecventa sa se imbunatateasca :)

Ca tot veni vorba de frecventa liniilor 4 si 6...doar cand este blocata linia undeva mai "sus" timp de minim 20 de minute, doar atunci se atinge frecventa de acum 5-6 ani...
0

#85 Useril este offline   Dorinu 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 14

Postat 04 februarie 2014 - 00:01

Domnule Membru VIP dupa indrumarea pe care o dati ca : '' Sau pentru a calatori mai confortabil, un taxi, pe care stiti si cand il luati, si cand ajungeti (aproximativ)" sau " In alta ordine de idei, daca autobuzul in cauza va face sa intarziati, de ce nu il luati pur si simplu pe cel de dinainte? ".... se vede ca nu sunteti omul muncitor care se scoala de dimineata la 5 si , traverseaza orasul cu un mijloc de transport al Regiei si spera sa ajunga la fix la serviciu, aveti bani de aruncat pe taxi,sau nu va grabiti sa ajungeti la fix la servici. Aici se vorbeste de toti calatorii care vin cu Expresul 1 si merg spre Metro. Adica toti sa mearga cu taxi ? sau sa i-a Expres 1 de mai devreme care de fapt NU exista ! Nu, Domnule s-a cerut doar REINTRODUCEREA 33 barat de la ora 6:45 din P-ta Veteranilor care EXISTA de ani de zile si care s-a scos dupa lungirea traseului. Si daca veti urmari o sa vedeti ca pe traseul Maria-Veteranilor intre orele 6:35-6:55 circula autobuzele Regiei unele dupa altele goale ( ca tot vorbim de rentabilitate).
1

#86 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 februarie 2014 - 01:14

Vezi postareaDorinu, la 04 februarie 2014 - 00:01, a spus:

... s-a cerut doar REINTRODUCEREA 33 barat de la ora 6:45 din P-ta Veteranilor care EXISTA de ani de zile si care s-a scos dupa lungirea traseului...



Mai usor cu exageratiile. Linia 33B nu are nici macar un anisor, iar tot ceea ce a fost inainte (31, E5, E5/, 33 si mai stiu eu ce magarii), au fost fiecare cu programul si problema personala...

Nu condamn calatorii, ba din contra am propus modificarea plecarii primului E1. Insa si un pic de conformare din partea publicului calator este bine venita. Daca altfel nu merge inundarea RATT cu cereri si sesizari...


Pana una alta, eu sunt curios cati vor reclama macar odata tura in plus facuta cu 33B din cauza unui afisaj prost setat.
0

#87 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2014 - 00:07

Vezi postareaDorinu, la 04 februarie 2014 - 00:01, a spus:

Domnule Membru VIP dupa indrumarea pe care o dati ca : '' Sau pentru a calatori mai confortabil, un taxi, pe care stiti si cand il luati, si cand ajungeti (aproximativ)" sau " In alta ordine de idei, daca autobuzul in cauza va face sa intarziati, de ce nu il luati pur si simplu pe cel de dinainte? ".... se vede ca nu sunteti omul muncitor care se scoala de dimineata la 5 si , traverseaza orasul cu un mijloc de transport al Regiei si spera sa ajunga la fix la serviciu, aveti bani de aruncat pe taxi,sau nu va grabiti sa ajungeti la fix la servici. Aici se vorbeste de toti calatorii care vin cu Expresul 1 si merg spre Metro. Adica toti sa mearga cu taxi ? sau sa i-a Expres 1 de mai devreme care de fapt NU exista ! Nu, Domnule s-a cerut doar REINTRODUCEREA 33 barat de la ora 6:45 din P-ta Veteranilor care EXISTA de ani de zile si care s-a scos dupa lungirea traseului. Si daca veti urmari o sa vedeti ca pe traseul Maria-Veteranilor intre orele 6:35-6:55 circula autobuzele Regiei unele dupa altele goale ( ca tot vorbim de rentabilitate).


Cred ca m-am facut destul de bine inteles ca plec mai repede cu 20 de minute de acasa tocmai pentru ca stiu cum circula MTC-urile :) Iar situatia in care de multe ori ma aflu eu este si mai revoltatoare, atunci cand astept 20 de minute in plina ora de varf, in centru, dupa un 4 sau un 6 si acesta nu mai vine. Iar in situatiile in care nu vine nimic, sunt nevoit sa platesc pentru un taxi, da :)

Nici eu nu sunt de acord cu situatia data, insa nu mi se pare ca s-ar (putea) schimba ceva in viitorul apropiat. Iar legat de autobuzul dvs., am incercat sa ofer motive obiective pentru care acesta nu soseste la ora dorita de dvs., si am si spus ca modificarea ar veni mai bine la linia E1, sa nu credeti ca sunt contra dvs. :)

Aceasta postare a fost editata de NDY: 06 februarie 2014 - 00:09

0

#88 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2014 - 18:28

Vor fi din nou schimbari ale graficului. Dupamasa vor fi disponibile pe pagina web.

L.E. Grafice disponibile pe pagina web. S-a reintrodus cursa de la 6:45 :)
0

#89 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 07 februarie 2014 - 22:43

Ce sa întâmplat cu autobuzul cu plecarea la ~ 19:45 de la Veteranilor ? Nu a mai apărut.
0

#90 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2014 - 23:17

Te referi la modificari in grafic sau la un caz real? :intrebare:
0

#91 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 08 februarie 2014 - 07:14

La unul real. În plus, am văzut un C tractat de un camion mergând spre Dâmboviţa(Profi) la ~19:40.
0

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2014 - 10:02

Probabil s-a defectat. Din pacate acum nu mai pot vedea daca unul planificat a fost inlocuit. (doar daca i-am sti numarul)
0

#93 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 08 februarie 2014 - 14:36

Calatorii care merg la baumax trebuie sa se dea jos in parcarea de la auchan. Dar cand se intorc am vazut ca opreste si in fosta statie a linii 33B nu cred ca este fosta. ;) Poate opreste si in statia de langa baumax cand merge spre metro nu am fost spre metro sa vad.

PS: Ieri am iesit din Auchan si am vazut autobuzul C stricat. Daca nu ma insel a fost Colegul nostru Emilut . Si am vazut si camionul cand a venit sa il tracteze din fericire cand am iesit din Auchan a venit si 33B si nu am apucat sa vad mai multe.

Aceasta postare a fost editata de Gabi S: 08 februarie 2014 - 14:37

-1

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2014 - 18:59

Ai vazut bine. Am verificat si el era. A fost dus in garaj, unde a ajuns la 19:53. Asta era si raspunsul la intrebarea lui Andy.

:up_arow: La dus, Baumax e facultativa, la fel si Praktiker la intoarcere. A se vedea graficele de pe pagina web.
0

#95 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 februarie 2014 - 11:23

Eu am fost. GLN. Mi s-a stricat căruţa-n drum, chiar în staţia de la Auchan. Din cauza gripării unei role s-a rupt cureaua de transmisie de la compresor şi alternator. A fost nevoie de intervenţia remorcherului care mi-a dat aer prin furtun, ca să pot ajunge tractat în garaj. Tot eu am revenit în traseu cu GUW la ora 20:39 de la Mocioni. Nu s-a putut trimite rezerva, deoarece chiar eu eram rezerva din ziua aceea. S-au pierdut două ture. :plang:
5

#96 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 februarie 2014 - 18:44

Doar o singura rezerva este prevazuta in fiecare zi?
0

#97 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 februarie 2014 - 22:52

Da. Atunci când e prevăzută şi aia.
0

#98 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 08 aprilie 2014 - 20:27

Ce sa întâmplat cu autobuzul lipsă de pe această linie ?
0

#99 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2014 - 20:41

Vad ca T1 era planificat GUU care s-a retras pe la ora 14. Pe linie e acum doar GUN, sau daca mai au bagat unul, nu e planificat si nu il vad in Radfleet.
0

#100 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 08 aprilie 2014 - 21:01

Nu, doar GUN este pe traseu. De ce a lipsit celălalt autobuz? Sau se face un experiment pe călători şi angajaţii Auchan/Praktiker/Baumax ?
1

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi