STP Timișoara Forum: Amenajare drum de legatura: Calea Mosnitei - DC 149 (Drumul Boilor) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Amenajare drum de legatura: Calea Mosnitei - DC 149 (Drumul Boilor) (in executie) - superconstruct - din bugetul local

#81 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 mai 2020 - 17:11

Așa se întâmplă dacă dai răspunsuri din birou. Credeți că a fost cineva din primărie să vadă la fata locului ? Termenul este imposibil de respectat. Ce se întâmplă cu micșorarea finanțării (s-au luat din fonduri datorita covid) ? Credeți că firma va lucra și pe gratis sau primăria va scoate din joben banii luați ?
0

#82 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 06 mai 2020 - 17:22

Oameni de la SC spun ca nici Romtim (apa/canal), nici lor nu le-au fost achitate facturile. Dar vb aici de SC cu intarzieri performante si de 24 de luni.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 06 mai 2020 - 20:10

0

#83 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2020 - 19:38

Oameni buni, nu va mai aventurati in comentarii care nu au sustinere. Ordinul de incepere al lucrarilor se da de beneficiar la inceperea lucrarilor si poate fi sistat in perioada sezonului rece sau in alte situati( de ex.la cererea dirigintelui de santier pt modificarea /schimbarea solutiei tehnice etc).Ca nu sa lucrat iarna, de unde stiti ca nu a fost emis de beneficiar(PMT) ordinul de sistare al lucrarilor si emis de reincepere primavara? De unde stiti ca beneficiarul nu a a achitat facturile de aceea nu se lucreaza? Aveti informatii, detaliati-le ca sa afle si alti cititori ai forumului, inclusiv eu.
Platile la lucrari, mai ales la investitii publice se fac pe etape. Dirigintele de santier intocmeste rapoarte, si le inainteaza beneficiarului cu o serie de documente pentru plati. Beneficiarul la randul sau are comisie de receptie care se face pe etape.....etc(poate este cineva pe forum din zona constructiilor pentru investitiile publice si ne explica mai mult).Ori la drumul respectiv nu am vazut finalizata nici o etapa ca sa putem vorbi de plati!

Personal cred ca forumul ratt este un forum serios unde putem discuta si dezbate probleme de infrastructura ale orasului/judetului cand avem informatii care au sustinere(nu de la Dorei).............
Tare sunt curios in ce domeniu activeaza utilizatorul "raducu" ca tare ma pot distra de aberatiile scrise de el pe acest forum. Cu atat mai mult pune si link-uri din presa locala.......Imagine postata scrise...........
Imagine postata. Mai nou am observat ca jurnalisti locali in loc sa mearga pe teren sa se documenteze pentru a scrie un articol, ei copiaza pozele puse de colegi forumisti pe acest forum, iar apoi scriu articol...Imagine postata



Nu reprezint nici pe beneficiar(PMT) nici pe executat(Asocierea de firme care a castigat licitatia), nu am nici o relatie cu nici unul dinte acestia, dar eu cred ca trebuie inainte sa ne informam, nu sa tragem concluzii.....



2

#84 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 mai 2020 - 20:00

Vezi postareaovidiu_tm, la 05 mai 2020 - 20:04, a spus:

A fost stabilizat cu cateva zile inainte cu masina aia care amesteca ciment cu putin balast si apa, apoi calcat de ceva masina cu patru role inguste si drepte apropiate din cauciuc.
Inainte de binder a fost stropit cu ceva emulsie, parea smoala.


acela nu cred ca este balast stabilizat . utilajul acela stabilizeaza pamantul amestecandu-l cu un amestec de calciu/ var , e un produs specific pentru soluri lutoase. dupa ce se niveleaza pamantul respectiv vine balastul stabilizat care se asterne cu finisorul ( utilajul care asterne si asfaltul) si se compacteaza cu tavaluguri din alea cu rola de metal. peste stabilizat se asterne sau stropeste cu emulsia aceea ca si smoala. apoi vine primul strat de asfalt (binder).
probabil ca asta o fi solutia din contract, fara balast stabilizat ci cu stablizare in situ a ce era deja asezat pe sol. daca era ceva balast/pietris inseamna ca poate fi ok.

nu stiu daca va fi permis trafic greu pe acest drum, dar vom vedea ulterior cat de buna a fost solutia aleasa
0

#85 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 mai 2020 - 20:22

A o mare bucurie Branko ca esti bine dispus si te distrezi, nu este prima oara cand faceti aceste remarci la adresa mea.
Ce aberatii am scris care te-au deranjat, poate ceeace au scris ziaristii ?
Ca pun link-uri din presa locala ? De unde sa pun, din presa centrala ? Am sters ceeace poate v-a deranjat !
Nu am voie sa pun daca alti fac la fel ? S-a interzis cumva libertatea de exprimare, am jignit pe cineva ?

Nu sunt un expert in domeniul constructiilor ci doar imi exprim unele pareri. Trebuie sa ne publicam CV-ul ?
Daca sunteti in domeniu si daca nu va intereseaza va rog ignorati informatiile , nu jigniti persoanele pe care nu le cunoasteti, cred ca sunteti unicul pe acest forum.

Imi cer scuze fata de administratorii acestui forum dar trebuie sa imi exprim parerea despre o persoana care este ,,suparata,, pe mine.
Daca considerati ca nu mai trebuie sa postez, va trog luati masuri in consecinta !

Aceasta postare a fost editata de raducu: 06 mai 2020 - 20:41

0

#86 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 07 mai 2020 - 07:45

Vezi postareaElphax, la 06 mai 2020 - 20:00, a spus:

acela nu cred ca este balast stabilizat . utilajul acela stabilizeaza pamantul amestecandu-l cu un amestec de calciu/ var , e un produs specific pentru soluri lutoase. dupa ce se niveleaza pamantul respectiv vine balastul stabilizat care se asterne cu finisorul ( utilajul care asterne si asfaltul) si se compacteaza cu tavaluguri din alea cu rola de metal. peste stabilizat se asterne sau stropeste cu emulsia aceea ca si smoala. apoi vine primul strat de asfalt (binder).
probabil ca asta o fi solutia din contract, fara balast stabilizat ci cu stablizare in situ a ce era deja asezat pe sol. daca era ceva balast/pietris inseamna ca poate fi ok.

nu stiu daca va fi permis trafic greu pe acest drum, dar vom vedea ulterior cat de buna a fost solutia aleasa

Utilajul pentru mixare folosit era identic cu cel folosit initial la mixare sol cu ciment(am vazut bine si eu stiam de var) si apa, doar ca atunci a fost compactat cu cilindrul compactor. (sau poate ma insel si incurc pozele).
A urmat un geotextil (grosut as zice eu, parea de calitate).
Apoi multe straturi de balast dar aduse in gramezi pe drum si imprastiate cu buldo, aduse la nivel cu grader (cu GPS) in grosime de 50 cm, dar fiecare strat a fost compactat de cilindru cu 'bube' (in unele zone chiar si 70 cm).
Apoi probabil stabilizarea descrisa de tine cu ciment si apa urmata de tasarea de o masina cu 4 role de cauciuc cu spatiu intre ele folosite la scoaterea excesului de apa (ca m-am interesat). A doua zi balastul avea un strat superficial ca betonul.
Apoi au pus emulsia de care ziceai si primul strat: binder, cum zicei si tu.
Mie imi pare mult mai solid decat portiunea de pe Mosnita, unde exista trafic greu si rezista, deocamdata.

@Branko: Urmaresc santierul cel putin saptamanal (uneori zilnic) si vb cu oamenii din teren (poate unii sunt manipulati de sefii lor sa lase informatia asta): cele doua firme(RT si SC) nu au fost platite - asa zic oamenii lor. Tot ei imi spun cand urmeaza urmtoarea etapa.
Inca ceva: cele 4 luni in care nu s-a lucrat erau perfecte - seceta totala. Dupa ordinul de incepere a lucrarilor, facut cu presa, s-a stat inexplicabil 2 luni. Primavara 2020 s-a inceput cu cel putin 1,5 luni mai tarziu in conditiile in care vremea era din nou perfecta: cald si seceta.

Apropos de oamenii din santier ca nu stiu sa spuna: din proiectul definitiv reiese ca va fi un sens cu CT Sud? Sau va fi pasaj peste DC. Decopertarea Tirenei este mai elevata decat binderul de pe DC149(am si poza daca vrei).
In plus daca va fi sens cum se rezolva cu continuitatea pistelor de biciclete si a trotuarelor?
Daca ai acces la proiectul final, verifici te rog :).

Aceasta postare a fost editata de ovidiu_tm: 07 mai 2020 - 07:59

1

#87 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1105
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 mai 2020 - 10:19

o sa iasa o "romaneasca" la intersectarea cu centura de sud.
- in proiectul centurii nu aparea drumul boilor pe harta, deci centura ar trebui sa fie la nivelul solului - teoretic
- drumul boilor a luat startul mai repede si va "cuceri" primul acea bucatica de teren. proiectantii s-au facut ca nu vad pe unde vine centura de sud

Un sens giratoriu sau intersectie ar fi cea mai proasta solutie. Ori Drumul Boilor va supratraversa Centura ori viceversa.
3

#88 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 07 mai 2020 - 11:10

Vezi postareaThe Mechanic, la 07 mai 2020 - 10:19, a spus:

o sa iasa o "romaneasca" la intersectarea cu centura de sud.
- in proiectul centurii nu aparea drumul boilor pe harta, deci centura ar trebui sa fie la nivelul solului - teoretic
- drumul boilor a luat startul mai repede si va "cuceri" primul acea bucatica de teren. proiectantii s-au facut ca nu vad pe unde vine centura de sud

Un sens giratoriu sau intersectie ar fi cea mai proasta solutie. Ori Drumul Boilor va supratraversa Centura ori viceversa.

Anul trecut prin primavara se ambalase PT ca DC149 nu e racordat la centura. Un sens este aiurea si sa se faca pasaj cu sens de girare ca la DJ ma indoiesc.
Romaneasca va fi probabil: pasaj cu bretele in cel mai fericit caz, urmand ca PT sa adauge ceva sensuri mici in dreptul unor strazi perpendiculare( recomandate pentru ca pe DC se va circula f repede).
Totusi poate are cineva planurile cat mai actuale cu modificarile solutiei tehnice.
0

#89 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 07 mai 2020 - 17:13

Azi sapatura pluviala a trecut de curba, este in linie dreapta spre Mosnita.

@Bronko: se pare ca au avut dreptate baietii de la lopata: NU s-au facut plati, a zis-o "el jefe de SC", Narcis Filip.

Aceasta postare a fost editata de ovidiu_tm: 07 mai 2020 - 17:16

0

#90 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2020 - 18:08

Vezi postarearaducu, la 06 mai 2020 - 20:22, a spus:

A o mare bucurie Branko ca esti bine dispus si te distrezi, nu este prima oara cand faceti aceste remarci la adresa mea.
Ce aberatii am scris care te-au deranjat, poate ceeace au scris ziaristii ?
Ca pun link-uri din presa locala ? De unde sa pun, din presa centrala ? Am sters ceeace poate v-a deranjat !
Nu am voie sa pun daca alti fac la fel ? S-a interzis cumva libertatea de exprimare, am jignit pe cineva ?

Nu sunt un expert in domeniul constructiilor ci doar imi exprim unele pareri. Trebuie sa ne publicam CV-ul ?
Daca sunteti in domeniu si daca nu va intereseaza va rog ignorati informatiile , nu jigniti persoanele pe care nu le cunoasteti, cred ca sunteti unicul pe acest forum.

Imi cer scuze fata de administratorii acestui forum dar trebuie sa imi exprim parerea despre o persoana care este ,,suparata,, pe mine.
Daca considerati ca nu mai trebuie sa postez, va trog luati masuri in consecinta !


Stimate coleg, nu am nimic cu tine, nu ma deranjeaza poti sa scrii ce doresti pe forum, atata timp cat respecta regulamentul forumului. Pe mine m-a distrat modul tau de abordare al lucrurilor, ca de ex. tu trageai concluziii ca cei din PMT stau in birou si nu merg pe teren sa vada stadiul de executare al drumului. Pai nu de aceia isi platesc ei consultant(diriginte de santier) ca sa faca el asta in numele lor. El are grafic de executie.........Pai ce d...u sa se duca ei acolo ca sa se uite ca boii, tu crezi ca ei sunt ingineri de drumuri.............Imagine postata..

Referitor la articolele puse de tine din presa locala, eu cred ca inainte sa le pui pe forum trebuie sa filtrezi putin informatiile din articole, avand in vedere ca "pletosul" este in razboi cu unii jurnalisti din presa locala, iar acestia scriu acum tot ce la trece prin cap.

Poti sa stai linistit nu am nimic cu tine, putem iesi si la o bere daca vrei in cinstea drumului(inca nerealizat)...............Imagine postata

1

#91 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2020 - 18:40

Vezi postareaovidiu_tm, la 07 mai 2020 - 17:13, a spus:

Azi sapatura pluviala a trecut de curba, este in linie dreapta spre Mosnita.

@Bronko: se pare ca au avut dreptate baietii de la lopata: NU s-au facut plati, a zis-o "el jefe de SC", Narcis Filip.


eu zic sa intrebi pe cei care asigura asistenta tehnica(dirigintele de santier) - SC Management Assess SRL - Arad, cate rapoarte a inaintat catre beneficiar si au fost aprobate la plata. Executantul lucrarii (liderul asocierii) poate sa zica ce vrea ca doar nu il doare gura, ca daca este in intarziere cu executie, nu il doare gura sa spuna ca nu lucreaza, ca nu a fost platit. Cu atat mai mult , licitatia a fost castigata de o asociere de firme (Super Construct, Romtim Instal si Electroechipament Industrial si un subcontractant- Trans Ar Trust Instalatii SA), iar fiecare are de realizat o etapa la drum.

***Personal cred ca cei de la Super Construct au prea multe santiere deschise si nu fac fata, caci am vazut in ultimul timp castiga licitatii publice la greu.



1

#92 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 08 mai 2020 - 10:08

Vezi postareaBranko, la 07 mai 2020 - 18:08, a spus:

Stimate coleg, nu am nimic cu tine, nu ma deranjeaza poti sa scrii ce doresti pe forum, atata timp cat respecta regulamentul forumului. Pe mine m-a distrat modul tau de abordare al lucrurilor, ca de ex. tu trageai concluziii ca cei din PMT stau in birou si nu merg pe teren sa vada stadiul de executare al drumului. Pai nu de aceia isi platesc ei consultant(diriginte de santier) ca sa faca el asta in numele lor. El are grafic de executie.........Pai ce d...u sa se duca ei acolo ca sa se uite ca boii, tu crezi ca ei sunt ingineri de drumuri.............Imagine postata..

Referitor la articolele puse de tine din presa locala, eu cred ca inainte sa le pui pe forum trebuie sa filtrezi putin informatiile din articole, avand in vedere ca "pletosul" este in razboi cu unii jurnalisti din presa locala, iar acestia scriu acum tot ce la trece prin cap.

Poti sa stai linistit nu am nimic cu tine, putem iesi si la o bere daca vrei in cinstea drumului(inca nerealizat)...............Imagine postata


Poate ai dreptate cu angajații primăriei.
Nu eu sunt de vina că ,,pletosul,, se cearta cu jurnaliști și ăștia scriu câteodată tâmpenii. Poate vor sa ne manipuleze prin prostia lor !

În legătură cu berea nu este o idee rea, poate chiar ,,la botul calului,, numai să treacă covidul și să se termine mai repede lucrarea.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 12 mai 2020 - 09:03

2

#93 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 13 mai 2020 - 08:09

13.05.2020:
Lucrarile rutiere au stagnat.
Bazinul de colectare pluviala de langa statia electrica este aproape gata, se umplea cu pamant.
Pe drum spre statia electrica se lucra la pozarea tevilor de apa. Spre Mosnita au inceput racordarea la canalizare de pe drumurile adiacente.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-6661.jpg
  • Imagine atasata: IMG-6662.jpg
  • Imagine atasata: IMG-6664.jpg

5

#94 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 15 mai 2020 - 14:19

Azi 15.05 se punea pavaj pe bucatica dintre canalele dinspre Mosnita. Anemie totala. Aproape o saptamana irosita de SC. Sper ca Branko nu le mai ia partea :). Stiu ca nu le-o iei ;)
0

#95 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 mai 2020 - 21:14

De azi, pe directia de deplasare Kuncz-Mosnita:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-023.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-024.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-025.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-026.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-027.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-028.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-029.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-030.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-031.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-032.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-033.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-034.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-042.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-043.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-044.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-045.jpg
  • Imagine atasata: sr,dboi,cent-16.may.2020-046.jpg

3

#96 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 16 mai 2020 - 21:36

Iata ce spune constructorul intr-un articol TION din 07 mai

https://www.tion.ro/...7a_fpeEqpsXeiME

Poate din cauza asta merg lucrurile asa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ce spune constructorul

Pe șantierul dintre Timișoara și Moșnița lucrează firma Super Construct, care nu este la prima lucrare pentru Primăria Timișoara. Narcis Filip, administratorul societății contractată de primărie, spune că „situația nu e așa simplă”.

„Sunt diferite probleme cu Romgaz, cu Transelectrica, cu starea aceasta de urgență. Mișcarea banilor în piață este greoaie, nefiind bani vă dați seama că toată lumea a pus frână cât s-a putut de mult. Nu pot spune efectiv când se va rezolva problema, cu Romgaz lucrurile sunt mai complicate, sunt părți de subtraversare unde se interesează drumul cu conducte de gaz. Trebuie să vină niște avize. Noi lucrăm pe măsură ce încasăm”, a declarat Narcis Filip pentru TION.

Potrivit acestuia, nici măcar nu s-a pus bitum pe tot tronsonul de aproape 2 kilometri lungime.

„Nu este turnat pe tot traseul bitum. S-a făcut săpătură, s-a pus balastru, s-a făcut stratul stabilizat și s-a pus primul strat de asfalt pe un tronson de 500 de metri. De aici încolo nu am putut să mai lucrăm, deoarece există o întârziere pe partea de canalizare, apoi cu Transelectrica. Acum s-au încasat ceva bani, pot să cumpăr materiale, pot să trec mai departe. Foarte mult ne-a blocat partea aceasta de două luni, o lună ne-am organizat să putem lucra măcar cât de cât, s-a lucrat și la trotuare unde nu au existat interferențe cu alte lucrări”, ne-a mai spus administratorul Super Construct.

Gata în câteva luni. Cu o condiție

Reprezentantul firmei constructoare crede că lucrarea va fi gata cu siguranța la vară sau început de toamnă. Dar cu o condiție: dacă lucrurile intră în linie dreaptă.

„Sigur undeva în vară va fi gata, august-septembrie, dacă intră în normal și primim avize să avem liber la lucru și bani”, a conchis Narcis Filip pentru TION.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 18 mai 2020 - 15:00

0

#97 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 16 mai 2020 - 21:43

Primarul din Mosnita Noua a luat masuri de siguranță rutieră la intersecția Drumului boilor cu Str. Berlin.
Postare pe fb.

Primaria Comunei Mosnita Noua
12 mai la 14:16 ·

‼️ În cursul zilei de astăzi, cu avizul Serviciului Rutier Timiș, se vor amplasa indicatoare rutiere pentru reglementatarea circulației la intersecția DC 97( Drumul Boilor) și str. Berlin.

Pentru siguranța dumneavoastră, vă rugăm să acordați atenție noilor reglementări rutiere.

Aceasta postare a fost editata de raducu: 20 mai 2020 - 08:07

2

#98 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 21 mai 2020 - 11:29

Se lucreaza la apa si canal de catre RomTim, pozitionari si conectari a tevilor de apa.
Asa arata caminele de apa pe pozitii, sunt mult mai mari decat caminele de canal obisnuite:

SC au mai pus ceva pavaj si se pregatesc (de somn era sa zic) sa puna inca 150 m de bordura carosabil. Anemie.
La centura erau minim 20 de masini si utilaje(cisterne apa, mixatoare, compactoare, buldozer, escavatoare, trackere...) de toate tipurile la munca iar SC face ce stie mai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-6757.jpg

2

#99 Useril este offline   AlexT 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22 august 19

Postat 02 iunie 2020 - 20:25

Update 01/06/2020

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.22 (1).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.22.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.23 (4).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.23 (3).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.23 (2).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.23 (1).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.23.jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.24 (2).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.24 (1).jpeg
  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2020-06-02 at 21.13.24.jpeg

4

#100 Useril este offline   ovidiu_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 16 octombrie 19

Postat 07 iunie 2020 - 10:57

Din pacate pozele lui AlexT sunt de actualitate o saptamana mai tarziu. Superconstruct isi arata valoarea :(
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi