STP Timișoara Forum: Sistemul de anuntare al statiilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Sistemul de anuntare al statiilor Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#341 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 ianuarie 2016 - 18:35

Citeaza

Sunt curios daca se va folosi sistemul, atunci cand vor fi toate componentele si ii vor da drumul. :eusa_think:



Unde?...In Timisoara?...La RATT?...Nici vorba!...Cat ii Goia la guvernare, nici vorba sa vedem/auzim asa ceva decat rar pe contul propriu al personalului de bord (modernist)... :Facepalm_emote_gif:
2

#342 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2016 - 21:48

Pai, aici avand cabina inchisa, ma gandesc ca vatmanul nu va fi deranjat de anuntare.
0

#343 Userul este online   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 08 ianuarie 2016 - 14:39

Asta-i cauza pentru care nu se foloseste sistemul? Ca vatmanii, soferii sunt deranjati? :uimit2:
2

#344 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2016 - 15:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 ianuarie 2016 - 21:48, a spus:

Pai, aici avand cabina inchisa, ma gandesc ca vatmanul nu va fi deranjat de anuntare.



Pai niciunde in lumea civilizata personalul de bord nu "este deranjat" de SAS...Nici dincolo de Urali nu sunt probleme in acest sens...Am vazut (cu totii) nenumarate filmulete...

Apoi cu ce sant deranjati soferii sa seteze corespunzator afisajele electronice de la bord? Ii dor degetele? sau ochii?

Este vorba de nepasare totala...
1

#345 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 ianuarie 2016 - 17:38

Boală grea, asta cu anunțarea stațiilor. De parcă călătorii ar fi orbi, și nu ar vedea unde se află.
La urma urmei, de ce nu se concep sisteme care să funcționeze independent de voința vatmanului/șoferului? Ca și clima sau încălzirea din troleibuze! O fi atât de greu?
-5

#346 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2016 - 17:43

Vezi postareaemilut, la 08 ianuarie 2016 - 17:38, a spus:

De parcă călătorii ar fi orbi, și nu ar vedea unde se află.


De parca mentalitatea asta ar fi mai sanatoasa... :Facepalm_emote_gif:
0

#347 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 ianuarie 2016 - 18:05

De ce nu citezi toată postarea mea?
0

#348 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2016 - 18:21

Vezi postareaemilut, la 08 ianuarie 2016 - 17:38, a spus:

La urma urmei, de ce nu se concep sisteme care să funcționeze independent de voința vatmanului/șoferului?

Pai, pe Armonia asa va fi, daca nu se gaseste o smecherie, ca pe G-uri, unde se seteaza o deviere de la traseu pentru a suspenda anuntarea. :)
1

#349 Userul este online   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 08 ianuarie 2016 - 18:29

Vezi postareaemilut, la 08 ianuarie 2016 - 17:38, a spus:

Boală grea, asta cu anunțarea stațiilor. De parcă călătorii ar fi orbi, și nu ar vedea unde se află.
La urma urmei, de ce nu se concep sisteme care să funcționeze independent de voința vatmanului/șoferului? Ca și clima sau încălzirea din troleibuze! O fi atât de greu?


Nu toti calatorii cunosc Timisoara si unii poate mai si citesc o carte in timpul calatoriei. Poate ii ajuta cu ceva, cred ca putem sa numaram si statiile care au numele vizibil afisat
0

#350 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 08 ianuarie 2016 - 19:34

Mai poate fi ceata sau geamuri aburite de nu vezi nimic afara.
0

#351 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2016 - 21:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 08 ianuarie 2016 - 18:21, a spus:

Pai, pe Armonia asa va fi, daca nu se gaseste o smecherie, ca pe G-uri, unde se seteaza o deviere de la traseu pentru a suspenda anuntarea. :)


Rog o explicatie din partea colegului emilut. Sa intelg ca nici asta nu e reavointa, si nesimtire?
0

#352 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2016 - 00:43

Vezi postareacseh_17, la 08 ianuarie 2016 - 21:02, a spus:

Rog o explicatie din partea colegului emilut.

Emilut conduce doar C-uri, deci nu cred ca-l putem acuza de nimic si nici nu cred ca e la curent cu manevre de genul asta.

Vezi postareabrioti, la 08 ianuarie 2016 - 21:30, a spus:

Sa vina noua generatie!!

Pai, uite ca noua generatie nu prea vrea sa aiba de-a face cu asta. Sunt locuri disponibile de soferi, dar nu vrea nimeni sa vina in conditiile date.
1

#353 Useril este offline   HeavyD 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 22 noiembrie 15

Postat 09 ianuarie 2016 - 09:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 ianuarie 2016 - 21:24, a spus:

Am lucrat vreo doua-trei zile si la fisierele pentru Armonia. Sunt curios daca se va folosi sistemul, atunci cand vor fi toate componentele si ii vor da drumul. :eusa_think:


in mod normal ar trebui sa fie un system obligatoriu nu pe placul soferului....
2

#354 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:18

Vezi postareaemilut, la 08 ianuarie 2016 - 18:05, a spus:

De ce nu citezi toată postarea mea?



Se pot cita fara probleme fragmente din postari, propozitii intregi sau fragmente de propozitii. Conditia ar fi sa nu se denatureze sensul celor scrise. Chiar este de evitat citarea integrala la postari lungi si extrem de lungi. Nu este in aceeasi situatie postarea ta, nici ca lungime si nici nu s-a denaturat prin fragmentul citat sensul postarii...
0

#355 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:36

Vezi postareabrioti, la 08 ianuarie 2016 - 21:30, a spus:

...Sa vina noua generatie!!

Știu că ai un dinte împotriva mea, dar nu mă mir.
Însă, faptul că mă acuzi în față de furt de motorină aduce a calomnie. Dacă ai vreo dovadă, te rog să o prezinți aici în văzul lumii. Dacă nu, te rog să-ți vezi de ale tale. La prima recidivă de acest gen voi reacționa într-un fel total diferit.
Cât despre noua generație, de ce nu te oferi TU? Că văd că ești deștept nevoie mare. Le știi pe toate. Apropo'! mtv este un post de televiziune, nu un autobuz.

Vezi postareamile, la 09 ianuarie 2016 - 15:18, a spus:

Se pot cita fara probleme fragmente din postari, propozitii intregi sau fragmente de propozitii. Conditia ar fi sa nu se denatureze sensul celor scrise. Chiar este de evitat citarea integrala la postari lungi si extrem de lungi. Nu este in aceeasi situatie postarea ta, nici ca lungime si nici nu s-a denaturat prin fragmentul citat sensul postarii...

mile, despre acest pasaj vorbeam:
"La urma urmei, de ce nu se concep sisteme care să funcționeze independent de voința vatmanului/șoferului?"

Vezi postareacseh_17, la 08 ianuarie 2016 - 21:02, a spus:

Rog o explicatie din partea colegului emilut. Sa intelg ca nici asta nu e reavointa, si nesimtire?

Aștepți explicații de la un nesimțit??? AȘTEAPTĂ !!!

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 09 ianuarie 2016 - 17:32

2

#356 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2016 - 17:03

:up_arow:
Nu. Asteptam un comentariu din partea ta. Asa cum la toate acuzatiile aduse in general soferilor de autobuz, ai avut ceva de adaugat, cand pozitiv, cand negativ, ma gandeam ca ai putea adauga si la acest comentariu ceva.

Si ca sa-ti raspund eu la ce ai intrebat: Exista sisteme independete de sofer, nici o grija, insa costa considerabil mai mult. Nu credeam ca suntem o natie de inapti, care necesita chiar absolut totul automatizat.
0

#357 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2016 - 17:34

Am sters postarea lui brioti, care in opinia mea era un atac la persoana si la fel ca emilut il invit sa vina cu probe atunci cand vrea sa acuze pe cineva. Se aplica si un avertisment, ca masura administrativa (la urmatorul, se suspenda temporar dreptul de a posta)
Va rog sa ramanem in limita decentei si sa nu sariti pe emilut, unul din putinii conducatori de vehicule ce activeaza pe forum, asta neinsemnand ca poate fi tinta tuturor frustrarilor sau nemultumirilor.
6

#358 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2016 - 17:35

Vezi postareaemilut, la 09 ianuarie 2016 - 15:36, a spus:

mile, despre acest pasaj vorbeam:
"La urma urmei, de ce nu se concep sisteme care să funcționeze independent de voința vatmanului/șoferului?"



Cel care raspunde la o postare, poate alege exact fragmentul la care vrea sa raspunda...Cu restul postarii poate fi deacord si nu are nimic de comentat negativ sau in contradictie...


Mie mi se intampla des sa vreau sa dau un like la o postare insa cate o propozitie din acea postare ma opreste sa fac acest lucru in sensul ca nu sunt deacord in totalitate cu un anumit pasaj. Si atunci evit sa mai dau like chiar daca cu celelalte pasaje sunt intru totul de acord...Sau ma apuc sa comentez doar pasajul cu care nu sunt deacord...

In fine...

Per general iti dau dreptate in multe privinte insa faptul ca iti aperi colegii si atunci cand nu este cazul, ma deranjeaza dar nu intratat incat sa fac spume... :) , fara referire la cineva anume ci o spun asa in general...
0

#359 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 ianuarie 2016 - 17:51

@ Cseh_17:
Comentariu din partea unui nesimțit:
Ar fi foarte simplu. Se poate șunta butonul de ON/OFF al SAS, în așa fel încât acesta să funcționeze non-stop. Astfel încât șoferul să fie obligat să-l și seteze corespunzător. Apoi, niciodată nu am susținut că în RATT n-ar exista uscături. După cum ele există în oricare altă firmă, doar că mulți dintre cei de aici se dau sfinți & îngerași, și (chipurile) nu au habar.

Vezi postareamile, la 09 ianuarie 2016 - 17:35, a spus:

Per general iti dau dreptate in multe privinte insa faptul ca iti aperi colegii si atunci cand nu este cazul, ma deranjeaza dar nu intratat incat sa fac spume... :) , fara referire la cineva anume ci o spun asa in general...

Nu apăr pe nimeni, dimpotrivă, chiar doresc pedepsirea vinovaților. Căci mă simt și eu frustrat în încercările mele de a profesa cât mai aproape de prevederile conținute în fișa postului.
Însă, deși sunt de acord cu revendicările voastre referitoare la SAS, chiar nu vă înțeleg înverșunarea excesivă. Chiar azi veneam spre casă cu un troleibuz căruia îi "dârdâia" suspensia, de ziceai că acușica se rupe în drum. Ar trebui să vă preocupe mai mult propria voastră siguranță, decât sistemele auxiliare.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 ianuarie 2016 - 18:16

0

#360 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2016 - 18:08

Nu e asa simplu cum pare :) Elvetienii de la Gorba s-au gandit ca sistemul ar trebui sa aiba 3 parametri L, Z, si R, adica linia, destinatia si ruta. Noi folosim doar L si R, dar daca acesti parametri nu sunt setati corespunzator, sistemul de anuntare nu functioneaza (nu dau mai multe detalii ca sa nu dau idei celor care nu le aveau :D ), considerand ca intre cele doua capete de linie se circula deviat, succesiunea statiilor nemaifiind cea programata. Afara, sistemul afiseaza corect capetele de linie, doar SAS fiind pus pe muting. Deci nu e vorba de un simplu switch on/off.
3

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi